Co to jest Solana (SOL) Pay i jak to działa?

Co to jest Solana (SOL) Pay i jak to działa?

Solana Pay to otwarty protokół dla programistów do tworzenia i dostosowywania, ze standardowymi kryteriami płatności.

PayPal był ogromną innowacją w branży przetwarzania płatności. Finansowy pomysł Petera Thiela, Maxa Levchina i ostatecznie Elona Muska ułatwił realizację natychmiastowych płatności między klientami, firmami i innymi podmiotami przy użyciu Internetu.

Solana (SOL) Pay jest przez wielu uważana za kolejną innowację w obszarze przetwarzania płatności, ułatwiającą płatności przy jednoczesnym uwzględnieniu niezmiennych tokenów (NFT) i Web3. Niektórzy posuwają się tak daleko, że nowy protokół płatności Solany nazywają Visa lub PayPal of Web3.

Czym jest Solana?

Solana została założona w 2017 roku przez Anatolija Yakovenko, inżyniera oprogramowania z doświadczeniem w Dropbox i innych dużych firmach technologicznych.

Jakowenko uważa, że chociaż inne blockchainy są wydajne lub przynajmniej działają w kierunku wydajności, wiele z nich nie uwzględnia czasu. Zamiast tego, aby każdy blok opierał się na standardowym zegarze, każdy blok działa zgodnie z czasem lokalnym odpowiedniego węzła.

Dlaczego jest to problemem? Bez znormalizowanego zegara znaczniki czasu transakcji będą się różnić dla każdego bloku, a czas potwierdzenia jest kolejnym czynnikiem, który wszystkie węzły muszą zweryfikować. Im więcej czynników musi zweryfikować węzeł, tym wolniejszy jest czas transakcji.

Na Solanie wszystkie węzły działają na tym samym zegarze, usuwając jeden czynnik walidacji i w rezultacie przyspieszając sieć. Jakowenko określa tę metodę konsensusu jako proof-of-history (PoH) – zmodyfikowaną wersję proof-of-stake (PoS), która uwzględnia czas do celów weryfikacji.

Walidacja działa podobnie do proof-of-stake w przypadku Solany. Solana po prostu używa czasu jako historycznego zapisu dowodu, będącego uzupełnieniem metody proof-of-stake. W rezultacie Solana może przetwarzać średnio 65 000 transakcji na sekundę przy minimalnych opłatach.

Solana to także platforma do zdecentralizowanych finansów (DeFi) z inteligentnymi kontraktami, konkurująca z Ethereum (ETH). Obie platformy oferują wszelkiego rodzaju zdecentralizowane DApps finansowe, niektóre z ich kryptowalutami.

SOL (token Solany) jest używany do zawierania transakcji w sieci Solana, do stawiania stawek dla celów zarządzania i jest przyznawany jako nagroda dla walidatorów. Solana będzie miała własne zdecentralizowane giełdy, na których można handlować różnymi tokenami zbudowanymi na swojej platformie. Każda aplikacja DApp zbudowana na Solanie z pewnością będzie miała swój własny token zgodny z SOL, a zdecentralizowane giełdy w sieci zapewniają przystępny sposób kupowania tych tokenów

Teraz, ponieważ konsensus PoH Solana pozwala przetwarzać dziesiątki tysięcy transakcji na sekundę bez opłat, Solana Labs buduje Solana Pay, aby zapewnić masową adopcję transakcyjną.

Historia Solana Pay

Solana Labs jest dużą częścią procesu rozwoju projektu Solana Pay. Zaangażowane są również inne firmy. Według Shere, Circle, Checkout.com, Citcon, Phantom, FTX i Slope odegrały dużą rolę w tworzeniu podstaw platformy płatności cyfrowych Solana Pay.

Według badania przeprowadzonego przez Visa, Team Circle twierdzi, że „73% firm uważa, że ​​akceptowanie płatności cyfrowych ma fundamentalne znaczenie dla wzrostu w 2022 roku”. To samo badanie wykazało, że 59% tych firm „już korzysta lub planuje korzystać wyłącznie z płatności cyfrowych w ciągu najbliższych dwóch lat”. Te statystyki były częścią fundamentalnego projektu Solana Pay, ponieważ Solana Labs, Circle i inni partnerzy chcą być przygotowani na pierwszych użytkowników. Shere dołączyła do Solare Labs w 2021 roku, aby pracować nad Solana Pay.

Jak działa Solana Pay?

Platforma płatności cyfrowych Solana Pay oferuje firmom i klientom natychmiastowe, bezpłatne transakcje, które mają zerowy wpływ na środowisko, wykorzystując moc sieci blockchain Solana. Sieć twierdzi, że obsługuje 65 000 transakcji na sekundę i zapewnia łatwy do wdrożenia zestaw programistyczny dla firm do integracji produktu.

Deweloperzy budujący DApps na Solanie mogą zintegrować Solana Pay w celu ułatwienia transakcji, podobnie jak tradycyjni sprzedawcy detaliczni mogą ją wdrożyć, jeśli mają portfel Solana. Ta dostępność jest powodem, dla którego wielu porównuje Solana do PayPal, stwierdzając, że Solana może zrobić dla płatności kryptograficznych to, co PayPal zrobił dla tradycyjnych płatności online.

Zalety Solana Pay

Oczywiście Bitcoin (BTC), ETH i inne kryptowaluty twierdzą, że zapewniają niemal natychmiastową płatność kryptograficzną, ale te sieci (zwłaszcza Ethereum) są kosztowne i nie tak szybkie, jak twierdzą. Na przykład Bitcoin zawiera średnio siedem transakcji na sekundę, podczas gdy Ethereum średnio trzynaście transakcji na sekundę. Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum są również szkodliwe dla środowiska. Sol – sieć any jest szybsza i tańsza, co jest atrakcyjne dla firm i klientów.

Solana Pay pozwala swoim użytkownikom płacić w czasie rzeczywistym w SOL lub dowolnym innym obsługiwanym tokenie Solana, takim jak płatności w czasie rzeczywistym w USD Coin (USDC), bez angażowania strony trzeciej, takiej jak bank lub procesor płatności. Co więcej, Solana Pay nie pozwala na obciążenia zwrotne, usuwając kosztowny problem, z którym często borykają się tradycyjni sprzedawcy.

Solana Pay jest również idealnym rozwiązaniem dla handlowców, oferując szczegółowe raporty dotyczące każdej transakcji, takie jak miejsce docelowe portfela, rodzaj waluty, kwota transakcji i pola tekstowe, w których sprzedawca może opisać wspomnianą transakcję. Dane te są całkowicie ukryte przed resztą sieci, dzięki czemu zarówno klient, jak i sprzedawca mogą dokonywać transakcji bez wścibskich oczu.

Jak twierdzi szef płatności w Solana Labs, Sheraz Shere, w swoim poście na blogu zapowiadającym Solana Pay, zespół Solana chce, aby świat postrzegał Solana Pay jako coś większego niż umożliwienie użytkownikom „płatności za pomocą kryptowalut”. Zamiast tego Shere postrzega Solana Pay jako platformę, na której „wszystkie waluty są dostępne w sieci i wykorzystywane do szerokiego zakresu transakcji”, mówi.

Wady Solana Pay

Solana Pay, wraz z samą siecią Solana, jest na wczesnym etapie rozwoju. Firmy, które przechodzą na Solana Pay, ryzykują utratę swoich aktywów na przykład z powodu błędu programowania lub ataku na sieć. Możliwa jest utrata aktywów z powodu podstawowych błędów użytkownika, jeśli firma nie posiada wiedzy na temat kryptowalut, ponieważ zarządzanie portfelem kryptograficznym nie jest naturalne dla każdego.

Ponadto, chociaż Solana jest szybsza niż wielu swoich konkurentów, Ethereum jest ogólnie znacznie większą platformą. Ethereum ma znacznie więcej DApps i większą bazę użytkowników niż Solana, a ewentualne przejście Ethereum na Ethereum 2.0 może okazać się problematyczne również dla Solany.

Solana Pay dla kupców

Chociaż Solana Pay może wydawać się skomplikowana, integracja dla sprzedawców jest dość prosta. Aby rozpocząć, sprzedawca musi założyć portfel Solana, co może zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem giełdy FTX.

Stamtąd sprzedawca musi zaimplementować kod Solana Pay na swojej stronie internetowej i zakodować kolejny link żądania płatności kryptograficznej w kodzie QR. Teraz klienci mogą płacić za towary i usługi zarówno cyfrowo, jak i osobiście, po prostu skanując kod QR w swoim portfelu obsługiwanym przez SOL.

Solana Pay dla programistów

Podczas gdy Solana Pay oferuje sprzedawcom sposób na łatwe akceptowanie kryptowalut, społeczność Solana może zaproponować zmiany i zaprezentować nowe przypadki użycia. Dokumentacja Solana Pay zachęca użytkowników do otwarcia problemu na Github, jeśli chcą zaproponować zmiany i aktualizacje.

W swoim poście na blogu dotyczącym Solana Pay, Shere zauważa, że ​​Solana Pay może ułatwić fizyczne i cyfrowe transakcje za pośrednictwem NFT. Jego przykład dotyczy kupowania pary butów. Klient może kupić parę butów za pomocą Solana Pay i wyjść ze sklepu z dwoma NFT.

Pierwszy NFT pozwala jej używać tych butów w metawersie, a drugi to paragon za zakup. Ten paragon jest także wstępem do ekskluzywnego klubu kupujących NFT, którzy otrzymują zniżki i inne bonusy od sprzedawcy.

Portfele obsługujące Solana Pay

Solana Pay jest obecnie obsługiwana w trzech portfelach: Phantom, Crypto Please i FTX. Phantom to portfel wyłącznie Solana do kupowania, przechowywania i wymiany kryptowalut i NFT. Crypto Please to kolejny portfel skoncentrowany na Solanie, który umożliwia użytkownikom wysyłanie kryptowalut przez Telegram, Whatsapp i inne. Wreszcie FTX to giełda obsługująca wszystkie rodzaje kryptowalut, w tym Solana. Wkrótce pojawi się więcej portfeli obsługujących Solana Pay.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze