Co nowego? – Tydzień #36

„Co nowego?” jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z mijającego tygodnia.

Filecoin zebrał ćwierć miliarda dolarów w ICO.

Dokładnie 257 milionów dolarów zebrał team developerów i programistów kryptowaluty Filecoin podczas ICO które zakończyło się parę dni temu. Rozpoczęte 10 Sierpnia ICO przyciągnęło sporą uwagę inwestorów i funduszy inwestycyjnych poprzez swoją obecność na stronie CoinList. To właśnie na niej można było nabyć tokeny Filecoin. Sama wartość sprzedanych tokenów to $205,8 mln, a $52 mln pochodzą z przedsprzedaży, w której brały udział Sequoia Capital, Union Square Ventures i Andreesen Horowitz. Ćwierć miliarda dolarów jakie zdobył Filecoin jest najwyższą kwotą w historii zbierania kapitału z rynku w formie ICO.

co nowego
źródło: www.coinlist.com

Filecoin zapewnia funkcjonowanie zdecentralizowanej sieci dla cyfrowej przestrzeni, gdzie użytkownicy mogą efektywnie wynajmować nieużywaną pamięć swoich komputerów. W zamian za użyczenie miejsca na dysku użytkownicy otrzymują zapłatę w Filecoinach.

Rosyjski Bank Centralny ostrzega przed kryptowalutami i ICO.

W wydanym niedawno oświadczeniu przez Rosyjski Bank Centralny można przeczytać, że jest za wcześnie aby zalegalizować obieg kryptowalut w systemie finansowym oraz budować instrumenty finansowe oparte na kryptowalutach. W komunikacie możemy znaleźć oficjalne stanowisko Banku Centralnego Rosji co do kryptowalut:

„Operacje związane z kryptowalutami niosą ze sobą wysokie ryzyko podczas wymiany ich na waluty fiat  – z powodu dużych wahań kursowych – oraz w przypadku pozyskiwania kapitału poprzez ICO […]”

Bank wymienia zagrożenia jakie wiążą się z kryptowalutami. Największym z nich jest ryzyko utraty własności kryptowalut podczas wymiany ich na zewnętrznych giełdach. Drugim aspektem jest anonimowość kryptowalut, która może powodować, że użytkownicy będą zamieszani w nielegalną działalność wliczając w to pranie pieniędzy i finansowy terroryzm.

Pomimo opisanego wyżej ryzyka oraz zagrożeń jakie Bank Centralny Rosji widzi w kryptowalutach, w raporcie możemy przeczytać również:

„Bank Centralny Rosji rozważa wstępne uznanie kryptowalut, a także wszystkich instrumentów finansowych denominowanych lub powiązanych z kryptowalutami jako oficjalne w obiegu, które mają być wykorzystywane w zorganizowanych wymianach w przejrzystej i uregulowanej infrastrukturze na terytorium Federacji Rosyjskiej dla obsługi transakcji z kryptowalutami oraz finansowymi instrumentami pochodnymi od nich.”

Pomimo ostrzeżeń ze strony Rosyjskiego Banku Centralnego, parę tygodni temu świat obiegła informacja, że Rosja chce być liderem w wydobyciu Bitcoina i przejąć 30% jego światowej mocy obliczeniowej. Wiadomo także, że Władimir Putin wraz ze swoimi doradcami zainwestował w koparki przeznaczone do wydobywania Bitcoina.

Ukraiński rząd planuje wprowadzić publiczne aukcje oparte na blockchain.

Jak donosi agencja Reuters, Ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło testować technologię blockchain do cyfrowych aukcji, na których chce sprzedawać przejęte aktywa w procesach sądowych. Sama platforma ma rozwijać się z biegiem lat oraz postępem technologicznym. Ukraina chce wprowadzić również rejestr gruntów jak i spis własności państwowych w świat blockchain.

Wiceminister Ukrainy tak komentuje to wydarzenie:

„Chcemy stworzyć system do sprzedaży przejętych własności bardziej przejrzysty i bezpieczny tak, aby informacje w nim zawarte był dostępne dla wszystkich i tak, aby nikt nie posądził nas o manipulację”

Rząd ukraiński oficjalnie wszedł w partnerstwo z Bitfury – firmą z branży blockchain, która zajmuje się dostosowywaniem tej technologii do codziennego użytku. CEO Bitfury, Valery Vavilov oświadczył:

„Zabezpieczony system rządowy zbudowany na blockchainie pozwoli zaoszczędzić miliardy dolarów aktywów i ma duży wpływ na społeczeństwo i gospodarkę globalną poprzez wymóg przejrzystości i odpowiedzialności”.

Maciej Kmita

Komentarze