Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #9

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Pomyślny fork Ethereum

Dwie długo oczekiwane aktualizacje zostały oficjalnie uruchomione na blockchainie Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. W czwartek o godzinie 19:57 (UTC) szósta i siódma ogólnosystemowa aktualizacja oprogramowania, nazwana odpowiednio Konstantynopolem i St. Petersburgiem, zostały uruchomione w głównej sieci pod numerem bloku 7 280 000. Jak widać na monitorze monitorującym Blockchain w serwisie Fork Monitor, nie ma jak dotąd dowodu na podział łańcucha, który sugerowałby, że część użytkowników Ethereum nadal używa starszego oprogramowania. Dawniej hard forki napotkały na takie problemy, w szczególności w 2016 roku z Ethereum Classic, które kontynuowało działanie starszej wersji oprogramowania, gdy wprowadzono kontrowersyjne uaktualnienie.

Cryptopia ujawnia szczegóły ataku hackerskiego

Nowozelandzka giełda kryptowalutowa Cryptopia ogłosiła publicznie straty wynikające z włamania na jej platformę w zeszłym miesiącu. Po milczeniu od ataku, firma opublikowała serię aktualizacji za pośrednictwem Twittera w środę. Przede wszystkim, Cryptopia dostarczyła aktualizację, jak wiele z łącznych zasobów posiadanych przez platformę zostało utraconych w cyberataku, mówiąc:

Kontynuujemy prace nad oceną wpływu, jaki wywarł hack w styczniu. Obecnie obliczyliśmy, że najgorszy przypadek zostało skradziony 9,4% naszych udziałów.

Polymath kompatybilizuje STO z DEX

Platforma security tokenów Polymath połączyła się z Loopring, aby przetestować transakcje typu peer-to-peer na security tokenach na zdecentralizowanej giełdzie. Polymath stwierdził, że udane testy – które wykorzystywały inteligentne kontrakty na protokole DEX firmy Loopring – pokazały, że tylko autoryzowane transakcje na security tokenach ST-20 były w stanie wykonać zadania, podczas gdy nieautoryzowane transakcje nie mogły. Standard Token Security ST-20 stworzony przez Polymath jest rozszerzeniem bardziej uogólnionego standardu ERC-1400, który wprowadza możliwość ograniczenia transferów tokenów blockchain. „Mogą być trzymane i sprzedawane tylko wtedy, gdy spełnione są określone kryteria” – poinformował Polymath. Podając szczegóły testu, Polymath poinformował, że wymienił kryptowalutę zwaną „opakowanym ETH” z tokenem ST-20 o nazwie Cammazol.

Square zarobił 1.7 miliona USD na sprzedaży BTC w 2018 roku

Firma zajmująca się płatnościami mobilnymi Square zaraportowała w ubiegłym roku ponad 166 milionów dolarów przychodów ze sprzedaży Bitcoinów. Firma złożyła w środę wyniki finansowe za czwarty kwartał 2018 r. w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ujawniając, że w zeszłym roku osiągnęła ona całkowity przychód netto w wysokości 3,3 miliarda USD, z czego 5 procent pochodziło z usługi kupowania kryptowalut w ramach jej aplikacji kasowej. Podczas gdy sprzedaż Bitcoina przyniosła dokładnie 166,517,000 USD, koszt zakupu kryptowaluty za rok wynosił około 165 milionów USD. To spowodowało, że firma osiągnęła zysk netto ze sprzedaży Bitcoinów w wysokości 1,69 miliona USD.

Emmanuel Macron: Blockchain może zmienić rolnictwo w Europie

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do zwiększenia wykorzystania technologii danych, takich jak blockchain w UE, aby pobudzić przemysł rolny i rozwiązać problemy związane z wykrywalnością żywności. Podczas inauguracji 56. Międzynarodowych Targów Rolniczych w Paryżu w weekend, Macron mówił o potrzebie uwierzytelnienia i śledzenia produktów rolnych w związku z rosnącymi obawami konsumentów dotyczącymi takich kwestii, jak niedawny polski skandal mięsa wołowego, mówiąc:

Zróbmy to w Europie, [bądź na] awangardzie danych rolniczych, opracowując narzędzia, które będą śledzić każdy produkt od produkcji surowca po pakowanie i przetwarzanie. Innowacja tam jest i musi być stosowana w rolniczym świecie, ponieważ zarówno przyniosłaby wspólną doskonałość i korzyści konsumentom.

Binance rozdaje 100 000 USD za testowanie swojego DEX

Giełda kryptowalut Binance ma nadzieję zwiększyć liczbę osób testujących swoją platformę zdecentralizowanej giełdy DEX rozdając 100 000 USD w tokenach. Ogłaszając wiadomości na Twitterze w piątek, dyrektor generalny Binance Changpeng „CZ” Zhao powiedział:

Aby przetestować możliwości @Binance_DEX, rozdajemy w przybliżeniu 100 000 USD, w BNB, jako nagrodę w naszym konkursie handlu na testowej platformie. Inicjatywa, pomogłaby giełdzie w szybszym uruchomieniu mainnetu lub wersji na żywo Binance DEX. Fundusze zostaną udostępnione jako nagrody w symulowanym konkursie rozpoczynającym się w najbliższy czwartek.

Tajlandzki SEC delegalizuje 3 kryptowaluty

Tajlandzki regulator rynków finansowych zakazał kilku kryptowalut jako środka do inwestowania w ICO i jako bazę w parach handlowych. Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała przepisy w lipcu, nakazując, aby każdy podmiot, który chce przeprowadzić sprzedaż ICO, najpierw złożył wniosek o zatwierdzenie. W tym czasie SEC powiedział, że tylko krajowa waluta, baht i siedem kryptowalut mogą być użyte do inwestowania w ICO: BTC, BCH, ETH, ETC, LTC, XRP i XLM. W komunikacie z czwartku, SEC powiedział, że teraz usunął BCH, LTC i ETC z listy kwalifikujących się kryptowalut. W rezultacie dozwolone są tylko pozostałe cztery kryptowaluty, z przypomnieniem, że lista „nie jest certyfikatem ich statusu prawnego środka płatniczego”.

FED planuje analizować załamanie rynku kryptowalut

Amerykańska Rezerwa Federalna może wkrótce analizować załamanie rynku kryptowalut jako jedno z zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania nadzorczych testów warunków skrajnych. W czwartek zarząd gubernatorów Fed ogłosił zmiany w polityce dotyczącej ram opracowywania scenariuszy testów warunków skrajnych, mówiąc, że „załamanie się rynku kryptowalut” można uznać za jedno z „istotnych” zagrożeń rynkowych. Zgodnie z dokumentem, poprawka kryptograficzna została zalecona zarządowi przez komentatora, który zaproponował, że powinna być postrzegana jako jedna z kilku „nadzwyczajnych wstrząsów”, takich jak wojna z Koreą Północną i poważne straty spowodowane niewłaściwym postępowaniami przez inwestorów. Rada stwierdziła, że ma na celu sprawdzenie nadzorczych testów warunków skrajnych „wystarczająco dynamicznych” poprzez uwzględnienie istotnych czynników ryzyka rynkowego w ramach projektowania scenariuszy. Zagrożenia takie zostały uwzględnione od początku nadzorczych testów warunków skrajnych, a ostatnio pojawiły się szoki cen ropy naftowej i poważna recesja w strefie euro.

Ripple na Coinbase

Coinbase dodaje XRP do swojej platformy detalicznej, umożliwiając wszystkim klientom w wybranych jurysdykcjach dostęp do trzeciej co do wielkości kryptowaluty na świecie według kapitalizacji rynkowej. W czwartek firma, która już oferuje konsumentom detalicznym dostęp do Bitcoina, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoina, USDC, Zcash, BAT, 0x i Bitcoin Cash SV, ogłosiła, że wprowadza teraz XRP na coinbase.com, a także aplikacje na Androida i iOS. Wpis na blogu Coinbase informuje:

Klienci Coinbase mogą teraz kupować, sprzedawać, konwertować, wysyłać, odbierać lub przechowywać XRP.

Kryptowaluta została po raz pierwszy dodana do profesjonalnej platformy handlowej, Coinbase Pro, na początku tego tygodnia i jest już dostępna do pełnego handlu na giełdzie.

Maciej Kmita

Komentarze