Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #8

857

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Nowe produkty dla deweloperów Ethereum

Rhombus – start-up z branży blockchain wydał nowe produkty, które mają pomóc w dalszym łączeniu zdecentralizowanych, opartych na Ethereum aplikacjach typu blockchain z danymi z rzeczywistego świata. Ujawniona na trwającej konferencji ETHDenver, usługa „Oracle” oparta na blockchainie będzie obsługiwać pary walutowe, ceny aktywów i dane z sieci blockchain. Te produkty mogą być używane za darmo przez programistów konkurujących w dorocznym hackathonie ETHDenver. Współzałożyciel i dyrektor operacyjny Rhombus Jeff Rosen wyjaśnił:

W przypadku inteligentnych kontraktów [na ethereum], aby wykonać większość interesujących rzeczy, które chcemy, muszą mieć jakiś związek z prawdziwym światem. Blockchainy same w sobie nie mają tego połączenia. Oracle jest są sposobem na bezpieczne dostarczanie danych z rzeczywistego świata do blockchainu.

Główny deweloper Ethereum odchodzi

Główny programista Ethereum, Afri Schoedon, wycofuje się z projektu z powodu ataku krytyki w Internecie. W niedzielę Afri zatweetował:

Nie będę już odpisywać na Gitter, Skype, Discord, Slack, Wire, Twitter i Reddit. W najbliższej przyszłości nie będę już odpowiadać na pytania składane bezpośrednio przez publiczność. Oznacza to całkowite wyjście z projektu.

Od 2015 roku Afri był jednym z głównych kontrybutorów do kodu ETH. W sieci pojawiło się wiele komentarzy od jego kolegów, którzy rozumieją Afriego. Jednym z nich jest menedżer ds. relacji z społecznością dla Fundacji Ethereum Hudson Jameson:

Jestem tak zły i rozczarowany w społeczności Ethereum. Jeden z naszych najlepszych współpracowników skończył z najgłupszych powodów. Więcej osób powinno się wypowiedzieć na ten temat.

Craig Wright podszywa się pod Satoshiego w liście do CFTC

Szef działu naukowego Choin, Craig Wright, skrytykował Ethereum w liście do czołowego regulatora w Stanach Zjednoczonych, ponownie twierdząc, że jest twórcą Bitcoina, Satoshim Nakamoto. W odpowiedzi na żądanie Komisji Handlu ds. Giełd Towarowych (CFTC) dotyczące wkładu w mechanikę i rynki aktywów kryptograficznych australijski przedsiębiorca krótko przedstawił swoją tezę, że jest Satoshim, pisząc:

Nazywam się dr Craig Wright i pod pseudonimem Satoshi Nakamoto ukończyłem projekt, który rozpocząłem w 1997 r. Został on złożony w australijskim rządzie częściowo w ramach projektu AusIndustry zarejestrowanego w Departamencie Innowacji jako BlackNet.

Wright po raz pierwszy przedstawił sprawę, że był twórcą Bitcoina pod koniec grudnia 2015 r., Oferując dokumentację, która miała rozwiać wszelkie wątpliwości. Początkowe poparcie ze strony niektórych kręgów wkrótce ustąpiło jednak sceptycyzmowi. Następnie Wright powiedział, że dostarczy dalszych dowodów, przelewając Bitcoiny wydobyte przez Satoshiego w najwcześniejszych dniach kryptowaluty. Kilka dni później powiedział, że tego nie zrobi. W swojej odpowiedzi do CFTC, Wright przeprowadził ostrą krytykę technologii i zarządzania blockchainem oraz platformy do smart kontraktów Ethereum:

Ethereum to źle zaprojektowana kopia Bitcoina stworzona w celu wypełnienia obietnicy inteligentnych kontraktów i skryptów dostarczonych dla Bitcoina. Niestety zostały one przejęte przez głównych deweloperów Bitcoina, którzy chcieli umożliwić anonimowe transakcje w systemie.

Handel kontraktami futures na kryptowalutach legalny w Indonezji

Indonezyjski organ nadzoru finansowego wyznaczył nowe przepisy dotyczące handlu aktywami kryptowalutowymi w postaci kontraktów futures. Agencja regulująca transakcje terminowe Commodity Futures Trading (Bappebti), agencja z indonezyjskiego Ministerstwa Handlu, ogłosiła nowe zasady w poniedziałek, stwierdzając, że giełdy futures kryptowalut muszą być zarejestrowane i zatwierdzone przed rozpoczęciem działalności. Agencja potwierdziła także, że aktywa kryptograficzne są oficjalnie uznawane za towary, które mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie futures w kraju. Szef agencji, Indrasari Wisnu Wardhana, powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu, że przepisy zostały wprowadzone w celu zapewnienia pewności prawnej sektorowi kontraktów futures na kryptowalutach, a także w celu ochrony konsumentów i inwestorów. W dokumencie szczegółowo opisującym pełne zasady i wymogi rejestracyjne, Bappebti stwierdził, że giełdy kontraktów terminowych i izby rozliczeniowe zajmujące się aktywami kryptograficznymi muszą mieć opłacony kapitał wynoszący co najmniej 1,5 biliona rupii indonezyjskiej (106 milionów USD) i muszą utrzymywać bilans na koniec miesiąca co najmniej 1,2 biliona rupii indonezyjskich (85 milionów USD).

Nowy 7nm chip od Bitmaina

Firma Bitmain Technologies ogłosiła nowy 7-nanometrowy procesor wydobywczy dla Bitcoina, który oferuje nowe zakresy efektywności energetycznej. Nowy ASIC, zwany BM1397, ma zapewniać poprawę wydajności, rozmiaru chipu i efektywności energetycznej w celu wydobycia takich kryptowalut jak Bitcoin oraz Bitcoin Cash. BM1397 będzie pochłaniał mniej energii niż poprzednie oferty Bitmaina, oferując zużycie energii do współczynnika obliczeniowego „tak niską jak 30J / TH”, zgodnie z ogłoszeniem w poniedziałek:

To o 28,6% poprawa wydajności energetycznej w porównaniu z poprzednim chipem 7nm Bitmaina, BM1391. Aby to osiągnąć, zespół inżynierów Bitmain dokładnie dostosował projekt układu, aby zoptymalizować jego architekturę, układ i ekonomię.

Bitcoinowe napiwki na Twitterze

Ogłoszona w sobotę, beta aplikacja Tippin wydała nowe rozszerzenie Chrome dostępne dla użytkowników przeglądarki Google. Za pośrednictwem Twittera użytkownicy aplikacji mogą wysyłać płatności bitcoinowe za pośrednictwem Lightning Network, co jest uważane za sposób na to, aby transakcje Bitcoin były możliwe na dużą skalę po raz pierwszy. Po włączeniu rozszerzenia w każdym tweecie pojawia się niewielki symbol błyskawicy. Idea opiera się na starym pomyśle, że niewielkie płatności są jednym z punktów sprzedaży Bitcoina. Inżynier Tippin Sergio Abril powiedział:

Moim zdaniem napiwki będą niezwykle popularne wraz z rozwojem Lightning Network. Po raz pierwszy możemy wysyłać niewielkie kwoty prawie bez żadnych kosztów i możemy to zrobić niezwykle szybko.

Bitmain stracił 500 milionów USD w Q3 2018

Górniczy gigant sprzętowy Bitmain stracił około 500 milionów dolarów w trzecim kwartale 2018 roku w wyniku powszechnego rynku niedźwiedzi w świecie kryptowalut. Niedawno firma z Pekinu przedstawiła aktualizację wyników finansowych na giełdzie w Hongkongu (HKEx), która dokonuje przeglądu wniosku Bitmaina o pierwszą ofertę publiczną (IPO) złożoną po raz pierwszy we wrześniu. Aktualizacja pokazała, że ​​Bitmain zarobił około 500 milionów dolarów w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku, z nieco ponad 3 miliardami dolarów przychodów. Zgłoszenie, które nie jest publiczne, nie rozbija wyników kwartalnie. Jednak wcześniej firma odnotowała zyski w wysokości 1 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2018 roku. Odjęcie tego od zysku w wysokości 500 milionów dolarów przez pierwsze dziewięć miesięcy pozostawia jej stratę netto w wysokości około 500 milionów dolarów za trzeci kwartał. Firma zanotowała wcześniej dochody w wysokości 2,8 miliarda dolarów w pierwszej połowie, więc 3 miliardy dolarów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy osiąga przychody w trzecim kwartale w wysokości około 200 milionów dolarów.

Niemcy konsultują strategię rozwoju dla blockchainu

Niemiecki rząd poszukuje opinii branżowych przed opracowaniem krajowej strategii blockchainu. W poniedziałek raport agencji Reuters, powołując się na anonimowe źródła rządowe, powiedział, że firmy i grupy branżowe, które mogłyby zostać stronami zainteresowanymi procesem wdrażania blockchainiu, zostały zaproszone do przedstawienia zaleceń dotyczących strategii. To, czy proponowane zalecenia spowodują jakiekolwiek nowe przepisy, jest w tej chwili niejasne. Niemiecka stolica i największe miasto, Berlin, obsługuje około 170 startupów blockchain, a kraj ten widzi „wielkie zainteresowanie” odkrywaniem technologii blockchain w różnych sektorach, w tym w sektorze samochodowym, farmaceutycznym, energetycznym i administracji publicznej. Najsilniejsza gospodarka w Europie, Niemcy wydały wcześniej pozytywne oświadczenia na temat technologii blockchain. W czerwcu prezes Niemieckiego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin), Felix Hufeld, powiedział, że technologia blockchain jest „rewolucyjna”, a jej zastosowania może wywrócić cały sektor finansowy „do góry nogami”.

Pool miningowy ETH otrzymuje 300 tysięcy USD

Pool wydobywczy Ethereum Sparkpool otrzymał wpłatę w wysokości ponad 2000 ETH (o wartości 300 000 USD) za wydobycie jednego bloku we wtorek w blockchainie Ethereum – liczba ta jest około 600 razy większa od standardowej nagrody w sieci. Górnicy, którzy zabezpieczają bloki, są zaprogramowani do przyznania 3 ETH (około 500 USD) za każdy nowy blok transakcji dodany do łańcucha Ethereum. Oprócz tego istnieje niewielka wypłata związana z transakcjami, które zachęcają górników do walidacji i zawierania nowe transakcje w bloku wydobywanym. Jednak, mając tylko 210 zatwierdzonych transakcji, Sparkpool otrzymał 2 1033,1485 ETH w bloku o numerze 7 238 890. Jak podkreślił na Twitterze Jimmy Zhong – współzałożyciel zdecentralizowanej platformy aplikacji IOST – dziwna aktywność może być postrzegana jako przypadek, z jednym użytkownikiem (lub może wieloma) przypadkowo ustanawiającymi bardzo wysokie opłaty transakcyjne do swoich płatności.

Elon Musk pozytywnie o kryptowalutach

Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny Tesli i SpaceX, opublikował swoją opinię, że kryptowaluty oferują ulepszoną alternatywę dla konwencjonalnych pieniędzy. W wywiadzie dla podcastów z firmy inwestycyjnej ARK Invest, 19 lutego, Musk opowiedział o swoich poglądach na temat przyszłości swoich firm i odpowiedział konkretnie na pytania dotyczące swoich przemyśleń na temat kryptowalut. W tym celu Musk powiedział, że wierzy, iż struktura Bitcoina „jest całkiem genialna”, dodając:

To [kryptowaluta] omija kontrole walutowe. … Pieniądze papierowe odchodzą. A krypto to o wiele lepszy sposób przekazywania wartości niż kartka papieru. Wiem to na pewno. Mówiąc o wadach kryptowalut, na przykład w przypadku bitcoina, wykorzystanie dużej sieci komputerowej do zabezpieczenia swojej księgi jest „energochłonne obliczeniowo”. Dla firmy, która ma na celu zwiększenie swojego balansu energetycznego może nie być dobrym wykorzystaniem zasobów do zaangażowania się w krypto. W tym momencie bardzo energochłonne jest tworzenie Bitcoina.

Maciej Kmita

Komentarze