Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #7

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

JP Morgan z własną kryptowalutą

Podczas gdy jego prezes, Jamie Dimon, jest znany z krytycznych komentarzy na temat Bitcoina, bank inwestycyjny JPMorgan przygotowuje się na przyszłość, w której blockchain jest kluczową częścią infrastruktury finansowej z własną kryptowalutą. Nazwany JPM Coin, token został opracowany przez inżynierów zatrudnionych przez bank i aktualnie przechodzi różne testy. JPM Coin pozwoli na rozliczenia w czasie rzeczywistym niewielkiej części transakcji pomiędzy klientami. W ramach takich transakcji bank przelewa codziennie ponad 6 bilionów dolarów. Dyrektor działu Rozwiązań Blockchain JPMorgan, przedstawił trzy główne przypadki użycia dla tokena w banku. Są to między innymi zastąpienie przelewów dla międzynarodowych płatności przez dużych klientów korporacyjnych i skrócenie czasu rozliczeń z dni do kilku chwil. Mogłoby to również posłużyć do natychmiastowego rozliczenia emisji papierów wartościowych, a także do zastąpienia dolarów amerykańskich posiadanych w skali międzynarodowej przez spółki zależne dużych korporacji korzystających z usług skarbu JPMorgan:

Pieniądze przechodzą przez cały świat jak w dużym przedsiębiorstwie. Czy istnieje sposób na zapewnienie, że spółka zależna może wykazać gotówkę w bilansie, bez konieczności faktycznego podłączenia jej do jednostki? W ten sposób mogą skonsolidować swoje pieniądze i prawdopodobnie uzyskać lepsze stawki. Niemal każda duża korporacja jest naszym klientem, a także większość dużych banków na świecie.

20 milionów USD na rozwój Bakkt

Intercontinental Exchange (ICE), spółka matka nowojorskiej giełdy, szacuje, że w tym roku wyda ponad 20 milionów dolarów, budując Bakkt, jako platformę handlu kontraktami futures i platformę depozytową. W wezwaniu do zapłaty za IV kw., 2018 r., 7 lutego, Scott Hill, dyrektor finansowy ICE, powiedział, że inwestycja firmy w Bakkt przyniesie od 20 do 25 milionów dolarów szacowanych wydatków w roku podatkowym 2019. Plotki pojawiają się zaledwie sześć tygodni po tym, jak Bakkt ogłosił ogromną sumę 182 miliony dolarów na swoją ofertę wprowadzenia platformy transakcyjnej z aprobatą prawną. W wezwaniu do zapłaty Jeff Sprecher, dyrektor generalny ICE, powiedział, że inwestycja firmy w Bakkt dość ryzykowna ale i ciekawa. Jednak infrastruktura platformy przyciągnęła firmy „bardzo, bardzo interesujące”, takie jak fundusz inwestycyjny Microsoft i Starbucks.

Blockchain IBM w poszukiwaniu wody w Kalifornii

IBM i dwie inne organizacje zaimplementują blockchain i IoT, aby pomóc w zarządzaniu zużyciem wody gruntowej w „zagrożonym” kalifornijskim poziomie wodonośnym. Mając na celu poprawę zrównoważonego wykorzystania kluczowych zasobów wodnych, IBM ogłosił w piątek, że kalifornijska Sacramento San Joaquin River Delta będzie śledzona w czasie rzeczywistym dzięki wspólnym działaniom Freshwater Trust, amerykańskiej organizacji non-profit działającej na rzecz zachowania i odtwarzania słodkiej wody oraz SweetSense, dostawcy czujników IoT. Delta rzeki Sacramento-San Joaquin obejmuje 1100 mil kwadratowych i zapewnia wodę do Zatoki San Francisco oraz do wybrzeża i południowej Kalifornii. Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Wody oraz Fundacji Gordona i Betty Moore, a także otrzyma wsparcie na badania z University of Colorado Boulder. Czujniki IoT będą przekazywać dane dotyczące ekstrakcji wody do satelitów, po czym będą rejestrowane na platformie IBM Blockchain hostowanej w chmurze IBM.

All-time-high Binance Token w satoshi

Binance Coin (BNB), token wyemitowany przez największą giełdę kryptowalut według wolumenu – Binance, ustanowił nowy rekord swojej wyceny wyrażony w Bitcoinie. W poniedziałek BNB był wyceniany 0,002688 BTC o godzinie 10:00. Było to jego ATH wyrażone w Bitcoinie od jego ICO. Binance po raz pierwszy wprowadził BNB do obrotu w dniu 14 lipca 2017 r., a token osiągnął prawie 9 600 procentowy zwrot z inwestycji. Jego cena w ICO wynosiła zaledwie 0.1 USD. Aktualnie jest to około 8,5 USD.

General Motors wchodzi w blockchain

General Motors Financial, podmiot finansujący giganta branży motoryzacyjnej, ogłosił w poniedziałek, że współpracuje z start-upem Spring Labs przy tworzeniu rozwiązań do weryfikacji tożsamości. Startup – który zatrudnia byłego doradcę ekonomicznego Trumpa, Garego Cohna w radzie doradców – potwierdził, że GM bada nabycie udziałów wraz z innymi przypadkami użycia. Rzecznik prasowy GM Financial odmówił komentarza na temat możliwości, aby GM lub jego spółka zależna stała się akcjonariuszem Spring Labs. Współzałożyciel i dyrektor generalny Adam Jiwan Spring Labs komentuje:

Aktywnie badamy rozwój sytuacji związanych z automatycznym finansowaniem i sprawą GM, a także opracowujemy produkty weryfikacji tożsamości. Działająca obecnie sieć blockchain Spring Labs będzie dostępna w prywatnej wersji beta dla partnerów w trzecim kwartale tego roku, a sieć na żywo zostanie uruchomiona na początku 2020 roku.

Kryptowaluty mogą poruszyć świat finansów

Nowy przewodniczący Rady Stabilności Finansowej (FSB) uważa, że ​​pojawienie się krypto-aktywów może być poważną przeszkodą dla agencji, która planuje dokonać przeglądu obecnych ram w celu oceny ich podatności finansowej na globalne rynki. W swoim przemówieniu inauguracyjnym w Hongkongu 10 lutego Randal K. Quarles, który pełni również funkcję wiceprzewodniczącego ds. Nadzoru w Radzie Gubernatorów Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, powiedział, że FSB rozpocznie przegląd swoich ram. Quarles zauważył ponadto, że chociaż taki proces przeglądu ma na celu poprawę zdolności agencji do rekomendowania lepszej polityk stabilności finansowej dla krajów G20, dobrze zorganizowane ramy mogą być trudne do osiągnięcia, zważywszy na ewoluujące zmiany w nowych technologiach, takie jak kryptowalutay:

To nie będzie łatwe – rozwój, na przykład w formie kryptowalut, może rzucić wyzwanie jakimkolwiek ramom – ale to sprawia, że ​​cel solidnej struktury staje się jeszcze ważniejszy.

Bithumb wchodzi na Bliski Wschód

Południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb zasadza flagę na Bliskim Wschodzie, uruchamiając licencjonowaną giełdę typu „fiat-to-crypto” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Firma ogłosiła we wtorek, że podpisała protokół ustaleń (MoU) z firmą Nvelop z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, aby utworzyć joint venture dla tej inicjatywy. Firma Nvelop została założona przez fundusz inwestycyjny E11 z siedzibą w Abu Dhabi i azjatycką firmę Venture Capital, aby finansować przedsiębiorstwa typu blockchain w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Poprzez nowe partnerstwo Bithumb, planuje dalszą ekspansję w krajach MENA, w tym w takich krajach, jak Arabia Saudyjska i Bahrajn. W czerwcu regulator rynków Abu Dhabi, Urząd Regulacji Usług Finansowych (FSRA) na rynku globalnym w Abu Dhabi, wydał ramy regulacyjne, w ramach których giełdy kryptowalut muszą być licencjonowane i zatwierdzane przez FSRA jako firmy związane z krypto-aktywami. Struktura ogranicza również rodzaje zasobów kryptograficznych, z których mogą korzystać firmy.

Publiczne testy zdecentralizowanej giełdy Binance

Binance zamierza przekierować zdecentralizowaną giełdę, Binance DEX, na publiczne testy. Dyrektor generalny firmy, Changpeng Zhao, napisał we wtorek, że firma planuje datę 20 lutego na publiczne wydanie testnetu Binance Chain – rodzimego blockchainu publicznego opracowanego w celu wspierania DEX. W zeszłym tygodniu Zhao podał szczegóły dotyczące nadchodzącego DEX-a. Powiedział, że firma już wcześniej uzyskała dostęp do kilku „wybranych partnerów”, w tym do deweloperów portfeli i inżynierów blockchain, którzy będą integrować narzędzia na zdecentralizowanej platformie. Portfel sprzętowy Ledgera, Nano S, jest już zintegrowany, podczas gdy Nano X i portfele Trezor i KeepKey pojawią się w przyszłości. Binance DEX będzie dostępny na wszystkich platformach, w tym Windows, Linux, Mac OS, iOS i Android.

Koszty obsługi FOREX zmniejszone o 25% dzięki blockchainowi

Dyrektor wykonawczy HSBC powiedział, że system oparty na blockchainie pomógł obniżyć koszty rozliczania transakcji walutowych. W rozmowie z Reuters Mark Williamson, dyrektor ds. Transakcji walutowych i zarządzania ryzykiem, który nadzoruje projekt blockchain, powiedział, że platforma HSBC FX Everywhere była tańsza o 25 procent w porównaniu z tradycyjnymi platformami. W ubiegłym miesiącu bank ogłosił, że rozlicza ponad 250 miliardów dolarów z transakcji przy użyciu platformy HSBC FX Everywhere:

Dokonaliśmy 3 milionów transakcji wymiany walut i kolejnych 150 000 płatności w systemie księgi cyfrowej, z których korzystaliśmy w ciągu ostatniego roku w celu organizowania płatności w wewnętrznych bilansach HSBC. HSBC przetwarza od 3500 do 5000 transakcji dziennie na FX Everywhere, a obroty wynoszą teraz 350 miliardów dolarów. Jesteśmy w stanie wykazać, że nie jest to jednorazowy dowód koncepcji lub tylko jeden lub dwie transakcje.

Użytkownicy Coinbase otrzymali dostęp do swoich Bitcoin Cash SV

Coinbase, największa giełda kryptowalutowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, wreszcie umożliwiła użytkownikom dostęp do ich BSV- kryptowaluty podczas hard forku BCH 15 listopada. W tym dniu BCH miał na celu wprowadzenie aktualizacji do blockchainu, ale brak porozumienia ostatecznie doprowadził deweloperów i górników do przyjęcia dwóch różnych niekompatybilnych wersji oprogramowania: BCH i BSV , które teraz działają jako oddzielne kryptowaluty z osobnymi wartościami. Użytkownicy Coinbase, otrzymali BSV w stosunku 1:1 do posiadanych BCH przed forkiem. Ponieważ Coinbase obecnie nie obsługuje handlu BSV, użytkownicy będą musieli wypłacić swoje BSV do zewnętrznego portfela, jeśli chcą go wymienić na inną kryptowalutę lub na fiaty. W wiadomości e-mail giełda zanotowała okoliczności i dostarczyła instrukcje, jak to zrobić:

Coinbase nie obsługuje zakupów ani sprzedaży BSV, więc nie możesz sprzedać swojego BSV za gotówkę na Coinbase. Możesz wysłać BSV do zewnętrznego portfela, postępując zgodnie z instrukcjami.

Maciej Kmita

Komentarze