Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #6

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

SEC poszukuje narzędzi do przetwarzania big data w blockchainach

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poszukuje narzędzi umożliwiających wyświetlanie dużych zbiorów danych w największych blockchainach. W ogłoszonym w czwartek ogłoszeniu o zamówieniu, regulator stwierdził, że poszukuje zarówno małych, jak i dużych firm, które mogą dostarczać danych dla “najczęściej używanych” blockchainów na podstawie ilości transakcji, w celu „monitorowania ryzyka i poprawy zgodności”. SEC powiedział, że wymaga danych w „łatwym do przeglądania” formacie, wraz z przeglądem sposobu, w jaki informacje są wyodrębniane i konwertowane, aby zapewnić że „nie ma strat w kompletności danych i dokładności ze względu na zastosowane narzędzia i procesów transformacji danych.” Zainteresowani kontrahenci powinni skontaktować się z SEC do 14 lutego, zgodnie z ogłoszeniem.

Bitfury zamierza otworzyć nowe kopalnie w Paragwaju

Bitfury i południowo-koreańska firma badawczo-rozwojowa fundacji Commons wspólnie uruchamiają sieć kopalni Bitcoina w Paragwaju. Zapowiadając partnerstwo w czwartek, Bitfury powiedział, że w południowoamerykańskim kraju powstanie szereg centrów wydobywczych wykorzystujących urządzenia do wydobywania Bitcoina. Ponadto kopalnie będą zasilane przez dwie duże elektrownie wodne, Itaipu i Yacyreta. Współpraca jest częścią projektu Golden Goose Fundacji Commons, wspieranego przez rząd Paragwaju, którego celem jest ustanowienie tego obszaru jako największego na świecie centrum kryptografii, biorąc pod uwagę duży zapas taniej i czystej energii w tym kraju. Według Bitfury Paragwaj obecnie wykorzystuje tylko połowę elektryczności wytwarzanej przez te dwie elektrownie. Sandra Otazú Vera, starszy adwokat w Paragwaju i doradca fundacji Commons, powiedziała, że ​​Paragwaj bada „kreatywne sposoby wykorzystania nowych technologii, takich jak blockchain i kryptowaluty, aby przynieść korzyści gospodarce i obywatelom.”

Kraken przejmuje start-up za 100 milionów dolarów

Dostawca usług giełdowych kryptowalut Kraken oficjalnie nabył start-up Crypto Facilities w transakcji o wartości co najmniej 100 mln USD. Ogłoszone w poniedziałek, dziewięciocyfrowe nabycie, największe w branży w 2019 roku, umożliwi klientom Krakena obrót względem ceny spot oraz otwarcie pozycji, oferujących ekspozycję na przyszłe ruchy cen kryptowalut, wszystko dzięki ujednoliconemu interfejsowi transakcyjnemu. W związku z tym, dyrektor generalny Kraken, Jesse Powell, określił połączenie jako „masowo przyspieszające” rozwój swojej firmy, umożliwiając uniknięcie wielu lat starań o uzyskanie licencji i zezwoleń niezbędnych do zaoferowania konkurencyjnej usługi w Europie.

Bardzo zyskowne ICO BitTorrent

Cena Tokena BitTorrent (BTT) zbliżyła się sześciokrotnie do ceny w ICO, które miało miejsce zaledwie tydzień temu. 59,8 miliarda tokenów BTT zostało sprzedanych za pośrednictwem platformy sprzedaży tokenów Binance 28 stycznia po cenie 0,00012 USD za token, zgodnie z informacjami o sprzedaży przekazanymi przez giełdę. W poniedziałek BTT był wyceniany po znacznie wyższej cenie 0,000798 USD – co stanowi wzrost o 565 procent w stosunku do ceny ICO. ICO wyprzedało się w kilka minut. Wielu użytkowników zgłaszało jednak skargi, ponieważ nie mogli dokonać zakupów z powodu problemów technicznych. Próbując zrekompensować trudności techniczne, Fundacja BitTorrent wykonała zrzut 5 000 tokenów dla każdego użytkownika, który nie mógł uczestniczyć w ICO. Aktualnie cena tokenu to 0,000838 USD.

Lightning Network błyska w 37 krajach

Społeczność Bitcoina jest obecnie skupiona w eksperymencie zwanym „pochodnią”. Wysiłek ma na celu pokazanie wartości Lightning Network Bitcoina – zaawansowanej technologii, która jest eksperymentalna i trudna w użyciu, ale oferuje ulepszenia w porównaniu z najpopularniejszymi obecnie systemami płatności, umożliwiając użytkownikom przekazywanie pieniędzy na całym świecie. Szybko i bez osób trzecich, w przeciwieństwie do Mastercard i Paypal. Uczestnicy zaprezentują ten aspekt technologii w globalnej sztafecie z wykorzystaniem coraz większej ilości BTC. Za pośrednictwem portalu społecznościowego Twitter ludzie przekazują „płatność za pochodnię” od jednej osoby do drugiej, dodając do płatności 10 000 satoshis (o wartości około 0,34 USD), a następnie przesyłają dalej. Każdy, kto ma pochodnię, powinien wysłać ją komuś, komu ufa. Jak dotąd eksperyment wydaje się mieć zamierzony efekt. „Pochodnia” przyciągnęła 139 ludzi w co najmniej 37 krajach, według przywódcy projektu, który nazywa się Hodlonaut.

300 milionów USD w kryptowalutach z Mt Gox sprzedane?

To, co wydaje się być wyciekiem dokumentów bankowych, sugeruje, że kryptowaluty warte miliony dolarów z zbankrutowanej giełdy bitcoinowej Mt. Gox mógły być sprzedane na otwartym rynku za pośrednictwem japońskiej giełdy BitPoint w zeszłym roku. Goxdox, strona poświęcona wspieraniu wierzycieli Mt. Gox, opublikował zdjęcia transakcji bankowych we wtorek, stwierdzając, że pokazują one płatności w jenach japońskich z BitPoint na konto powiernika Mt. Gox, Nobuaki Kobayashi. Płatności wynoszą 34,3 mld jenów (około 312,5 mln USD). Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że płatność stanowią środki pieniężne wynikające ze sprzedaży BTC oraz BCH z Mt. Gox, strona podsumowała, informując:

O ile BitPoint jest naprawdę hojny, musieli mieć powód, dla którego wpłacają miliardy JPY na rachunek bankowy powiernika, ponieważ zostali wynajęci do sprzedaży BTC / BCH MtGox Estate.

Dzienne cenowe wahania BTC osiągnęły 3-miesięczny dołek

Dzienny przedział ceny Bitcoina spadł do poziomów obserwowanych w tygodniach poprzedzających wyprzedaż w połowie listopada. Jednak najprawdopodobniej ostatnia konsolidacja prawdopodobnie zakończy się przejściem na wyższy poziom, ponieważ kryptowaluta stworzyła spadający klin na wykresie dziennym. Dzienny zasięg cenowy Bitcoina, różnica pomiędzy najwyższymi i najniższymi cenami, spadł do 33 $ we wtorek – najniżej od 31 października, według danych CoinMarketCap. W tym dniu wiodąca kryptowaluta była świadkiem dziennego zakresu transakcji wynoszącego 32 USD.

Iran z własną kryptowalutą zabezpieczoną złotem

W Iranie uruchomiono podobno zabezpieczoną złotem kryptowalutę o nazwie „PayMon”. Według Financial Tribune, cztery irańskie banki – Bank Mellat, Bank Melli Iran, Bank Pasargad i Parsian Bank – nawiązały partnerstwo z firmą Kuknos, który jest start-upem blockchain. Przeznaczone do wykorzystania w tokenizowaniu aktywów i nieruchomości banków, zostanie wyemitowane początkowo miliard PayMon – informuje raport. Iran Fara Bourse, giełda kryptowalutowa OTC, prawdopodobnie będzie notować ten token. Już w lipcu 2018 r., donoszono że Iran może opracować narodową kryptowalutę jako środek do ominięcia nowych sankcji gospodarczych wprowadzonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Kryptowaluta wesprze i zdeterminuje krajową walutę fiducjarne Iranu, rial, w celu ułatwienia transakcji krajowych i transgranicznych.

Huobi wprowadza pary kryptowalutowe do dolara

Amerykańska siostra Huobi, giełda HBUS – odrębna jednostka finansowana głównie przez prezesa Huobi Global, Leon Li – wykorzystuje swoją globalną sieć do rozwoju w Ameryce Północnej, który rozpoczyna się od partnerstwa z Prime Trust, firmą powierniczą Nevada, która zapewni depozyt i usługi wypłat dla swoich użytkowników giełdowych. W ramach rozwoju Huobi.com będzie teraz zezwalał na transakcje dolarowe w parze z Bitcoinem, Ethereum oraz Tetherem za minimum 100 USD. Dyrektor generalny HBUS, Frank Fu, powiedział:

Działania Huobi’e są bardzo ekscytujące. Są świetną firmą i cieszymy się, że możemy z nimi pracować. Kiedy ustanawiamy partnerstwo z naszymi klientami instytucjonalnymi i wprowadzamy wymaganą strukturę regulacyjną, powinniśmy być w stanie zaoferować innowacyjne produkty i usługi finansowe dla większej grupy odbiorców, takich jak … potencjalne fundusze ETF i instrumenty pochodne.

Coinbase rozszerza ofertę wypłat do 32 krajów europejskich

Klienci Coinbase w UE i krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) mogą teraz dokonywać wypłat na swoje konta PayPal. Giełda kryptowalutowa z siedzibą w San Francisco ogłosiła we wtorek wiadomości, wyjaśniając, że do tej pory klienci europejscy mieli do dyspozycji tylko opcję Single Euro Payments Area (SEPA) i UK Faster Payments w przypadku chęci wypłaty środków. Rozszerzona usługa oznacza, że klienci 32 krajów europejskich będą mieli opcję wypłaty przez PayPal, w sumie z 28 krajów członkowskich w UE i czterech krajów EFTA: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. W tym roku wsparcie dla opcji w innych krajach będzie kontynuowane, powiedziała firma. Klienci mogą połączyć swoje konta PayPal z kontem Coinbase i wybrać opcję płatności przy wycofywaniu sald gotówkowych.

Maciej Kmita

Komentarze