Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #52

845

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Możliwe przełożenie Bakkt

Intercontinental Exchange (ICE), spółka matka nowojorskiej giełdy, prawdopodobnie opóźni uruchomienie Bakkt, swojej platformy dla kontraktów futures na Bitcoinie i platformy powierniczej, po raz drugi. Firma jako datę publikacji ustaliła 24 stycznia. Jednak ICE musi jeszcze uzyskać niezbędne zgody amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC), a w tempie, w jakim agencja pracuje, jest mało prawdopodobne, że zatwierdzenia zostaną zabezpieczone w odpowiednim czasie, aby osiągnąć ten cel. Aby było jasne: nie oznacza to, że CFTC ostatecznie nie zatwierdzi planu. Osoba zaznajomiona z wewnętrznymi działaniami agencji stwierdziła, że ​​nawet premiera 30 stycznia była wciąż możliwa, co oznacza, że ​​opóźnienie może być tylko kwestią dni. Konkretnie, CFTC musi przyznać zwolnienie dla planu Bakkt, aby przechowywać Bitcoiny w imieniu swoich klientów w swoim „magazynie”, zgodnie ze źródłami znanymi z dyskusji prawnych dotyczących planu. Przepisy CFTC zwykle wymagają, aby fundusze klientów były przechowywane przez bank, spółkę powierniczą lub akceptanta prowizji od transakcji futures (FCM).

GMO wypada z rynku kopania kryptowalut

Japoński gigant IT, GMO Internet, powiedział, że przestanie produkować i sprzedawać koparki do kryptowalut po roku przynoszącym same straty. Firma ogłosiła we wtorek, że biorąc pod uwagę obecne „coraz bardziej konkurencyjne” środowisko biznesowe i słaby rynek kryptograficzny, „nie będzie już rozwijać, produkować i sprzedawać maszyn górniczych”. W ujęciu skonsolidowanym GMO ma odnotować „nadzwyczajną stratę” w wysokości 35,5 miliarda jenów (321,6 miliona USD), na którą składają się odpisy z tytułu utraty wartości oraz straty z tytułu transferów należności o wartości odpowiednio 104,2 miliona USD i 217,4 miliona USD, w związku z sprzedaż odpowiednich aktywów. Firma powiedziała w swoim oświadczeniu:

Po uwzględnieniu zmian w obecnym otoczeniu biznesowym, firma spodziewa się, że trudno jest odzyskać wartość bilansową aktywów biznesowych związanych z wydobyciem wewnętrznym, dlatego zdecydowano się na rejestrację nadzwyczajnej straty.

Bitmain zwalnia pracowników

Kilka miesięcy po złożeniu wniosku o dopuszczenie do publicznego obrotu na giełdzie w Hongkongu, gigant kryptowalutowy Bitmain z Pekinu przechodzi szereg zmian biznesowych, które rozciągają się nawet na chińskie biura. Przedstawiciel firmy powiedział w oświadczeniu:

W tym roku doszło do pewnych dostosowań dla naszych pracowników, ponieważ nadal budujemy długoterminowy, zrównoważony i skalowalny biznes. Częścią tego jest konieczność skoncentrowania się na rzeczach, które są kluczowe dla tej misji, a nie na rzeczach pomocniczych.

Dyskusja o zwolnieniu pracowników firmy pojawiła się po raz pierwszy w Maimai, chińskim odpowiedniku LinkedIn, gdzie jeden anonimowy użytkownik opublikował 17 grudnia pytanie, czy ktoś miał poufne informacje na temat ewentualnego zwolnienia w Bitmain. Od tego czasu post wygenerował prawie 200 odpowiedzi, z których część pochodzi od innych użytkowników, którzy wydają się być zweryfikowanymi pracownikami Bitmain na portalu społecznościowym, którzy wskazali, że zwolnienia rozpoczną się w tym tygodniu.

Margin trading na Tetherze na giełdzie Bitfinex

Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Hongkongu – Bitfinex, wprowadziła margin trading na Stablecoin Tether (USDT), wynika z opublikowanego na blogu wpisu 21 grudnia. Bitfinex uruchomił margin trading na parę USDT / USD, co prawdopodobnie doprowadziłoby do bardziej efektywnego odkrywania cen i umożliwiłoby użytkownikom zabezpieczenie ekspozycji podjętej na stablecoinach. Wraz z dedykowanym rynkiem kredytowym, USDT będzie dostępny jako zabezpieczenie pozycji depozytu zabezpieczającego. Podczas gdy handel uprawnieniami do stablecoin jest obecnie ograniczony do USDT / USD, giełda planuje wprowadzić marżę na inne parowania stablecoin po osiągnięciu wystarczającej płynności. Wcześniej w grudniu Bitfinex i jego spin-off Ethfinex dodali wsparcie dla czterech nowych głównych stablecoin wspieranych przez USD, w tym USDC, True USD (TUSD), Paxos (PAX) i Gemini dollar (GUSD).

Producent kart graficznych Nividia z fatalnymi wynikami

Drastyczny spadek opłacalności w kopaniu kryptowalut odbił się na producentach procesorów graficznych (GPU), takich jak Tajwańska firma Nvidia. W czwartym kwartale 2018 r. firma doświadczyła masowej wyprzedaży swoich akcji, obniżając cenę akcji o 54 procent i czyniąc ją najgorszą w rankingu S & P 500, CNBC z 21 grudnia. Od 2016 r. do września 2018 r. wartość rynkowa Nvidii znacznie wzrosła z 14 miliardów dolarów do 175 miliardów dolarów, a zapotrzebowanie na procesory graficzne w sztucznej inteligencji (AI) i kryptowalutach wzrosło. W maju firma odnotowała zyski z wydobycia kryptograficznego po raz pierwszy, podczas gdy prognozowała 2/3 spadek sprzedaży górnikom w drugim kwartale. Nvidia początkowo prognozowała nieznaczną sprzedaż związaną z wydobyciem kryptograficznym w trzecim kwartale, natomiast raport kwartalny w listopadzie ujawnił, że sprzedaż układów GPU dla aplikacji związanych z blokowaniem praktycznie zniknęła. CEO Nvidii, Jensen Huang, powiedział, że „wyniki krótkoterminowe spółki odzwierciedlają nadmiar zapasu kanału po hossy kryptowalut, który zostanie poprawiony”.

Nowe pary dla Ripple na Binance

Giełda kryptowalut Binance otworzy obrót dwiema parami dla Ripple (XRP), podmiot potwierdził 24 grudnia. Działające już od 4 dni pary TRX / XRP (Tron) i XZC / XRP (Zcoin) po raz pierwszy na Binance używają XRP jako waluty bazowej. Dyrektor generalny Changpeng Zhao (CZ) wyjaśnił, że brak miejsca w interfejsie użytkownika wymagał przeniesienia:

W ramach aktualizacji programiści zmienią nazwy obecnych rynków Ethereum (ETH) na „ALTS”. Wkrótce będziemy dodawać pary handlowe z XRP jako walutą kwotowania.

Binance kontynuuje ekspansję swojej oferty tokenów w czwartym kwartale, koncentrując się mocno na stablecoinach. Wcześniej w tym miesiącu programiści wprowadzili opóźniony zakres par, posługując się walutą wyceny ze sztywnym TrueUSD (TUSD).

Giełda wspierana przez SBI Holdings wprowadza BTC, ETH oraz XRP

Vctrade, giełda kryptograficzna niedawno uruchomiona przez japońskiego giganta finansowego SBI Holdings, wdrożyła depozyty Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) i Ripple (XRP). Firma ujawniła to w komunikacie prasowym opublikowanym 21 grudnia. W komunikacie stwierdza się ponadto, że giełda – która została uruchomiona w lipcu – rozważa dodanie depozytów Bitcoin Cash (BCH) po dalszej ocenie kryptowaluty. SBI wyjaśnił również, że wypłacanie kryptowalut nie będzie dostępne do końca stycznia 2019 r. I będzie ograniczone do portfela sprzętowego, który firma nazywa „wyznaczonym portfelem”. Zdolność do korzystania tylko z jednego określonego portfela, zgodnie z ogłoszeniem, ma na celu „powiązanie adresu związanego z klientem”, zapewniając w ten sposób odpowiednią realizację polityki zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na giełdzie. SBI Holdings, zgodnie ze swoją stroną internetową, ma zainwestowanych ponad 92 miliardy jenów (828 milionów USD) i ponad 6 tysięcy skonsolidowanych pracowników. Zgodnie z tymczasowym ogłoszeniem wyników, w ciągu sześciu miesięcy zakończonych 30 września tego roku firma zarejestrowała ponad 176 milionów jenów w przychodach (1,584 miliarda USD).

Arabskie Emiraty staną się światową stolicą rozwoju blockchain

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) chcą dołączyć do listy wiodących miejsc docelowych dla firm związanych z blockchainem w 2019 roku z powodu obiecujących nowych przepisów dotyczących kryptografii. Eksperci skomentowali sytuację w dzienniku ZEA, The National, w poniedziałek, 24 grudnia. Kiedy ZEA ogłosiło nowe ramy prawne dla ofert monetarnych (ICO) i zasugerowało, że możliwe są regulacje dotyczące wymiany krypto-magazynowej, eksperci widzą możliwość dołączenia do Malty i Gibraltaru jako popularnego celu kryptograficznego. Hans Fraikin, dyrektor generalny Libra Project – programu inwestycyjnego opartego na blockchainie – powiedział The National, że ZEA ma „doskonałą pozycję, aby być globalnym liderem w dziedzinie ICO.” Uważa także, że kraj ten stanie się najbardziej obiecującym jurysdykcji dla tokenizowanych startupów ze względu na swoje stanowisko w sprawie ICO. Andrea Bonaceto, dyrektor generalny Eterna Capital – firmy zarządzającej funduszami w Londynie – uważa również, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być „na czele branży” dzięki wysiłkom rządu na rzecz modernizacji sektora finansowego.

Bitcoin Private wydobył dodatkowe monety o wartości 3 milionów USD

Podczas importowania danych o łańcuchach Bitcoin (BTC), dodatkowe 2,04 miliony jednostek z Bitcoin Private (BTCP) podobno zostały potajemnie ukształtowane, strona internetowa analizy zasobów Crypto Coin Metrics zgłasza 23 grudnia. Rzekomo tajnie wydobyta kryptowalutahard fork łączący Bitcoin i ZClassic – warta jest 3,672 miliona dolarów. W white paper projektu stwierdza się, że początkowa podaż monet jest równa łącznej podaży bitcoinów i monet ZClassic, a także niewielkiej ilości przeznaczonej na program górniczy, co daje łączną podaż wynoszącą około 20,4 mln BTCP. Jednakże, zgodnie ze wspomnianym wyżej raportem, ponad dwa miliony jednostek zostało stworzonych podczas importowania danych Bitcoina „i wysłanych do chronionej puli BTCP, podnosząc początkową podaż do 22,6 milionów”.  To rzekome działanie, jak zauważają badacze, jest sprzeczne z „white paper i wszystkimi materiałami opublikowanymi przez zespół”. Raport stwierdza również, że zgłoszone 300 000 „jednostek tajemniczo wydobytych zostało przeniesione z osłoniętej puli w kierunku czegoś, co wydaje się być giełdą.”

Tron osiąga poziom miliona adresów w 6 miesięcy

Protokół Blockchain TRON (TRX) osiągnął milion kont użytkowników, ujawniono 23 grudnia, ponieważ kierownictwo kontynuuje krytykę rywala – Ethereum (ETH). Statystyki od blockchain TRON przesłane do mediów społecznościowych przez Misha Lederman, współzałożyciel spin-off projektu IAmDecentralized.org, potwierdziły, że sieć ma teraz ponad milion adresów. TRON, który uruchomił swoją sieć główną na początku tego roku, chce stać się ekosystemem dla programistów pragnących tworzyć zdecentralizowane aplikacje (DApps). Znany z publicznego oczerniania Ethereum, który jest głównym rywalem TRON, CEO Justin Sun w tym tygodniu przewidział „powolną implozję” dla altcoina. Komentując punkt orientacyjny w adresie, Lederman zasugerował, że szybkość, z jaką wzrosła aktywność, jest znacznie wyższa niż w przypadku ETH:

Porównując Ethereum osiągnęło 1 milion kont w dniu 22 stycznia, w 542 dni lub 18 miesięcy od Ethereum Mainnet Launch.

Z okazji zbliżającego się nowego roku, życzę Wam aby następne 12 miesięcy byly pełne energii, pasji oraz spełnionych celów i marzeń. 

Maciej Kmita

Komentarze