Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #50

1 312

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Nowa generacja Ethereum

Mówiąc o komplementarnych wysiłkach programistów pracujących nad dwiema oddzielnymi aktualizacjami do blockchainu Ethereum – jednego nazwanego Ethereum 2.0, a drugiego nazwanego Ethereum 1x – Raul Jordan nalega, aby uaktualnienia zostały włączone do Ethereum 1x, co w krótszym horyzoncie czasowym przyniosłoby korzyści dalszym badaniom Ethereum 2.0. Jordan jest współprowadzącym dla jednego z ośmiu różnych zespołów programistów, którzy obecnie budują klientów oprogramowania dla Ethereum 2.0. Ponieważ Ethereum 1x zostało omówione na poważnie przez programistów Ethereum tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni, ma być pośrednią aktualizacją, która koncentruje się na ulepszeniach obecnej sieci Ethereum. Z drugiej strony, Ethereum 2.0 zawiera bardziej ambitny program, który sięga roku 2014 i składa się z fundamentalnych zmian na platformie blockchain.

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych tworzy giełdę kryptowalut

Druga co do wielkości giełda w Niemczech, Boerse Stuttgart Group, uruchomi platformę do handlowania kryptowalutami w pierwszej połowie 2019 roku. Firma ogłosiła w środę, że nawiązała współpracę z lokalną firmą fintech, solarisBank, aby stworzyć infrastrukturę inżynieryjną do obrotu aktywami cyfrowymi. SolarisBank, który działa z licencją bankową w kraju, będzie również bankowym partnerem Boerse dla tego przedsięwzięcia. Alexander Hoptner, dyrektor generalny Boerse Stuttgar powiedział:

Dzięki połączeniu wiedzy technologicznej i bankowości, SolarisBank jest doskonałym partnerem dla nas, aby oferować usługi centralne w całym łańcuchu wartości cyfrowych aktywów.

Początkowo handel na Bitcoinie i Ethereum będzie dostępny na platformie, a wsparcie dla innych tokenów będzie spodziewane po uruchomieniu platformy ICO – również obecnie w fazie rozwoju. Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni będą mogli handlować na platformie kryptograficznej Boerse Stuttgart, która będzie oferować funkcje podobne do platformy obrotu akcjami. Obejmuje to otwarte księgi zamówień i realizację zamówień zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Nowy konkurent Tethera?

Stasis, będący na Malcie emitentem stablecoins, zatrudnił firmę księgową BDO Malta do przeprowadzania kwartalnych i rocznych audytów swoich finansów, w tym rezerw w euro wspierających token EURS. Zaangażowanie ma na celu rozwiać wszelkie wątpliwości, czy stablecoiny EURS są zabezpieczone jeden do jednego przez euro. Wielu inwestorów i traderów kryptowalut będzie pilnie przyglądać się takim poczynaniom przez emitenta stablecoina, z powodu dokuczliwych pytań wokół dominującego emitenta, Tether. Tokeny USDTT Tether straciły w październiku parytet do dolara amerykańskiego w dramatyczny sposób, z powodu powszechnych wątpliwości, że firma posiada jednego dolara amerykańskiego w depozytach bankowych na każdy token w obiegu. Ponad rok temu Tether powtórzył swoją obietnicę regularnych audytów, aby udowodnić, że posiada wystarczające zabezpieczenie finansowe, ale jak dotąd wciąż nie została dostarczona. W styczniu zerwał więzy z firmą audytorską Friedman LLP i zamiast tego przygotował dokumenty przygotowane przez kancelarię prawniczą w czerwcu i jej bank w listopadzie, gwarantujące istnienie wystarczających depozytów.

Facebook rozwija swój dział blockchain

Gigant mediów społecznościowych https://www.coindesk.com/facebook-is-hiring-5-new-staff-members-for-its-blockchain-teamma teraz pięć ofert pracy dla talentów blockchain w Menlo Park w Kalifornii, gdzie mieści się główna siedziba w dziedzinie danych, inżynierii oprogramowania i marketingu. Podczas gdy potencjalne plany firmy nie zostały jeszcze ujawnione, reklamy na jej stronach kariery wskazują, że ostatecznym celem jest pomoc „miliardom ludzi mających dostęp do rzeczy, których teraz nie mają”. Dalej cytuje „sprawiedliwe usługi finansowe”., nowe sposoby oszczędzania lub nowe sposoby udostępniania informacji „jako niektóre potencjalne przypadki użycia technologii. Facebook stworzył swój zespół blockchain w maju, a jego celem było zgłębienie pojawiającej się technologii. Na czele zespołu stoi David Marcus, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa działu aplikacji Messenger. W czerwcu firma wyznaczyła jednego ze swoich starszych inżynierów, Evan Cheng jako pierwszego „dyrektora inżynierii, blockchain”.

Bitmain zamyka swój oddział w Izraelu

Gigant kopania kryptowalut Bitmain zamyka swoje ramię badawczo-rozwojowe w Izraelu. Według raportu z globalnego źródła informacji finansowych, Bitmaintech Israel, centrum badawczo-rozwojowe firmy w mieście Ra’anana, jest zamykane z powodu ogólnego kryzysu na rynkach kryptograficznych. Wszyscy 23 pracownicy, w tym wiceprezes Bitmain ds. Sprzedaży i marketingu Gadi Glikberg – który kierował projektem izraelskim – zostali zwolnieni. Zaledwie kilka miesięcy temu firma podobno planowała zatrudnić ponad 40 osób w centrum badawczym, inżynieryjnym i marketingowym. Glikberg powiedział podobno miejscowym pracownikom:

Rynek kryptograficzny przeszedł wstrząs w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co zmusiło Bitmain do zbadania różnych jego działalności na całym świecie i ponownego skupienia się na działalności zgodnie z obecną sytuacją.

Przewodniczący SECu: ICO są efektywną drogą do zbierania kapitału

Jay Clayton, przewodniczący Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), mówi o zaletach ICO jako sposobie pozyskania kapitału. W przemówieniu z zeszłego tygodnia, które dotyczyło przeglądu postępów SEC w 2018 r. i omówienia porządku obrad na rok 2019, Clayton powiedział:

Wierzę, że ICO mogą być skutecznym sposobem na pozyskanie kapitału dla przedsiębiorców i innych osób. Dodał jednak, że w odpowiednich przypadkach należy przestrzegać zasad dotyczących papierów wartościowych. Nowatorski technologiczny charakter ICO nie zmienia fundamentalnej kwestii, że gdy oferowane są papiery wartościowe, nasze prawa dotyczące ich muszą być przestrzegane. Spędziliśmy dużo czasu koncentrując się na blockchainie i krypto aktywach i jest to trend, który spodziewa się kontynuować w nadchodzącym roku. Pojawiło się wiele obaw dotyczących aktywów cyfrowych i rynków ICO, w tym, że ponieważ obecnie działają, ochrona inwestorów jest znacznie mniejsza niż na tradycyjnych rynkach akcji i papierów o stałym dochodzie, a tym samym większe możliwości oszustw i manipulacji.

Procentowy udział Bitcoina w rynku kryptowalut rośnie

Udział Bitcoina w rynku kryptowalut osiągnął 11-tygodniowe maksimum w czwartek, wynika z danych rynkowych. Dane z CoinMarketCap pokazują, że stopa dominacji Bitcoina osiągnęła 55,38 procent w dniu 6 grudnia, co stanowi najwyższy poziom odnotowany od 20 września. Wskaźnik dominacji jest miarą używaną do pomiaru procentowego udziału rynkowego danego aktywa na rynku kryptowalut. Sugeruje to, że inwestorzy mogą przenosić środki z alternatywnych kryptowalut na najpopularniejszą monetę świata według kapitalizacji rynkowej – lub przynajmniej popyt na Bitcoina przewyższa inne kryptowaluty. Bitcoin zawsze utrzymywał największy udział w rynku kryptowalut, nawet gdy jego wskaźnik dominacji osiągnął najniższy poziom 32 procent w dniu 13 stycznia tego roku.

Giełdy kryptowalut jednak nie piorą brudnych pieniędzy na masową skalę

Giełdy kryptowalut w Wielkiej Brytanii przedstawiają „niskie ryzyko” działań związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, wynika z raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), światowego decydenta ds. Przeciwdziałania praniu pieniędzy. Raport stwierdza, że chociaż takie działania są „nowym ryzykiem”, nie ma wystarczających dowodów, które sugerowałyby, że mają one miejsce za pośrednictwem krypto giełd. Organ nadzorczy zwrócił się jednak do władz Zjednoczonego Królestwa, aby pracowały nad planem rozszerzenia przeciwdziałania praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu finansowaniu reguł terroryzmu w sektorze kryptografii, a także w innych miejscach, w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom. FATF prosi U.K. o:

Kontynuuj rozumienie pojawiających się zagrożeń (takich jak waluty wirtualne) i luk wywiadowczych oraz podejmuj odpowiednie działania.

Ubezpieczenia dla kryptowalut

Gibraltar Blockchain Exchange (GBX), spółka zależna Gibraltar Stock Exchange, obecnie zapewnia ubezpieczenie aktywów kryptowalutowych wymienionych na swojej platformie. Firma ogłosiła w poniedziałek, że nawiązała współpracę z lokalnym dostawcą Callaghan Insurance, aby zapewnić politykę obejmującą zarówno hot wallets (online), jak i cold (offline) wymienione na GBX Digital Asset Exchange. „Stanowi to ważny krok w przyciąganiu użytkowników, którzy wymagają ścisłych gwarancji bezpieczeństwa swoich aktywów” – powiedział Nick Cowan, dyrektor generalny GBX. Informacje pochodzą z wiadomości zeszłego miesiąca, że ​​GBX otrzymał licencję od Gibraltar Financial Services Commission (GFSC) w ramach nowych ram prawnych jurysdykcji dla rozproszonej technologii księgi rachunkowej (DLT). GBX nie jest jedyną giełdą kryptograficzną oferującą ubezpieczenia aktywów cyfrowych. W październiku Gemini Trust Company, spółka współtworzona przez Camerona i Tylera Winklevossa, ogłosiła, że ​​zaoferuje ochronę cyfrowych aktywów za pośrednictwem konsorcjum ubezpieczycieli, które zostało zorganizowane przez globalną firmę Aon.

Bitwala oferuje usługi bankowe oparte o kryptowaluty w Niemczech

Niemiecka inicjatywa w zakresie płatności kryptograficznych Bitwala oferuje obecnie usługi bankowości kryptograficznej na terenie kraju. Ubieganie się o wprowadzenie na rynek to pierwsze takie rozwiązanie bankowe w Europie, firma ogłosiła w środę, że usługa staje się dostępna dzięki współpracy z lokalną firmą fintech Solaris Bank, która ma licencję bankową, a zatem jest w pełni regulowana. Użytkownicy mogą teraz zarządzać depozytami Bitcoinowymi i euro w jednym miejscu z „bezpieczeństwem i wygodą” na niemieckim koncie bankowym, powiedziała Bitwala. Konta i karty debetowe są bezpłatne, ale pobierają jednoprocentową opłatę transakcyjną za Bitcoina. Depozyty w euro do 100 000 € (lub 113 257 $) są chronione lokalnymi przepisami, jak każde inne tradycyjne konto bankowe w Niemczech, dodała firma. Jan Goslicki, dyrektor ds. Zgodności i współzałożyciel Bitwala, powiedział:

Udało nam się wprowadzić kryptowaluty do w pełni zgodnej konfiguracji bankowej regulowanej w Niemczech. Pokazuje to, że kryptowaluty mogą się dopasować do ram prawnych, które chronią konsumentów i ostatecznie wzbudzają zaufanie.

Maciej Kmita

Komentarze