Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #5

628

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

JP Morgan demonizuje kryptowaluty

Bank inwestycyjny JPMorgan Chase powiedział, że kryptowaluty będą miały wartość tylko w gospodarce dystopijnej. W ostatniej notatce dla klientów, firma stwierdziła, że była sceptycznie nastawiona do wartości kryptowalut, z wyjątkiem „dystopii”, w której inwestorzy straciliby zaufanie do „wszystkich głównych aktywów rezerwowych (dolar, euro, jen, złoto) oraz w system płatności „, wynika z raportu Business Insider. Gigant bankowości stwierdził dalej, że chociaż kryptowaluty mają niską korelację z tradycyjnymi klasami aktywów, takimi jak akcje i obligacje, nie są one najlepszym wyborem dla dywersyfikacji:

Niskie korelacje mają niewielką wartość, jeśli sam instrument zabezpieczający znajduje się w bessie. Przy tak niskich cenach Bitcoin jest wart mniej niż koszt jego wydobycia.

Handel tokenami firm tylko w godzinach otwarcia Wall Street

Nowo otwarty rynek tokenów Overstock tZERO jest już dostępny na żywo, ale wciąż trwają nad nim prace. Platforma ta została uruchomiona późnym popołudniem w czwartek, umożliwiając inwestorom handel swoich tokenów TZERO. Pierwsza transakcja dotyczyła 10 tokenów po cenie 8 USD za sztukę, według użytkowników w grupie Telegram tZERO. Ta cena 8 USD jest niższa niż w ofercie tokenów TZERO lub STO, gdy tokeny były dostępne po 10 USD. Jednak uczestnicy w przedsprzedaż mogli je kupić w cenach od 5 do 8 dolarów. Handel na platformie tZERO jest widoczny tylko dla zatwierdzonych użytkowników, a ci z takimi zatwierdzeniami mogą widzieć oferty, a także składać własne. W wywiadzie dyrektor generalny Saum Noursalehi szczegółowo omówił pierwsze godziny operacji tZERO, bieżące problemy, z jakimi zmaga się operator giełdy i jak postrzega tokenizację papierów wartościowych jako siłę napędową przyszłych przychodów. Co może być oznaką pozycji platformy między głównym finansowaniem Wall Street, a bardziej otwartym, eksperymentalnym rynkiem, w którym znajduje się przestrzeń kryptowalutowa, to to, że tZERO będzie początkowo działać w normalnych godzinach rynkowych między godziną 9:30 a 16:00. EST. To w tym okresie działa makler giełdowy Dinosaur, nadzorujący platformę.

Komunikator App chce przekonać SEC do wykonania ICO

Firma Kik, z siedzibą w Kanadzie, planuje walczyć z operacją blokowania przez SEC swojego ICO. Według raportu The Wall Street Journal, założyciel i dyrektor generalny Kik Ted Livingston powiedział, że token firmy, działa jak waluta i nie jest „niezarejestrowanym papierem wartościowym”, jak twierdzi SEC. Kik zebrał prawie 100 milionów dolarów poprzez sprzedaż tokena we wrześniu ubiegłego roku. Ponieważ liczba ICO zmniejszyła się, częściowo z powodu zagrożenia działaniami regulacyjnymi, ostateczna decyzja w tej sprawie mogłaby mieć istotny wpływ na przemysł kryptograficzny. Warto zauważyć, że przewodniczący SEC Jay Clayton powiedział w lutym:

Wierzę, że każde ICO, który widziałem, jest formą sprzedaży papierów wartościowych. Chcę wrócić do oddzielania ICO i kryptowalut. ICO, które są ofertami papierów wartościowych, powinniśmy regulować tak, jak regulujemy ofertę papierów wartościowych. Koniec dyskusji.

LocalBitcoins ofiarą ataku hackerskiego?

LocalBitcoins, peer-to-peer platforma do handlu Bitcoinem, twierdzi, że doznała ataku hackerskiego, który dotknął niewielką liczbę użytkowników. Firma opublikowała aktualizację na Reddittcie w sobotę, informując, że wykryła naruszenie bezpieczeństwa około godziny 10:00 UTC tego samego dnia, „co było związane z funkcją obsługiwaną przez oprogramowanie innej firmy.” W rezultacie haker był w stanie uzyskać dostęp do niektórych kont użytkowników i dokonywać transakcji. Jak dotąd poinformowano, że sześć kont użytkowników zostało naruszonych. Aktualnie postępują działania mające określić dokładną liczbę kont, których dotyczy problem. Użytkownik serwisu Twitter napisał, że witryna LocalBitcoins została najwyraźniej zastąpiona fałszywą witryną wyłudzającą informacje, która ukradła dane uwierzytelniające użytkowników (2FA) i wykorzystała je w celu uzyskania dostępu do swoich portfeli kryptograficznych. Chodzą głosy, że platforma LocalBitcoin została wyłączona do odwołania.

4 koreańskie giełdy przeciwko praniu brudnych pieniędzy

Cztery główne giełdy kryptowalut w Korei Południowej nawiązały współpracę w zakresie walki z potencjalnym praniem pieniędzy, a także z programami, które mogą zaszkodzić użytkownikom. Bithumb, Coinone, Korbit i Upbit wspólnie ogłosili, że stworzą gorącą linię do udostępniania w czasie rzeczywistym informacji o portfelu na temat podejrzanych transakcji kryptograficznych. Ich celem jest identyfikacja transakcji z podejrzanymi linkami do phishingu, drapieżnych pożyczek, piramid finansowych i innych nielegalnych działań oraz udostępnianie powiązanych informacji za pośrednictwem gorącej linii. Giełdy będą również obsługiwać wspólną bazę danych podejrzanych adresów, która mogłaby na przykład pomóc im zidentyfikować i zatrzymać oszustów, którzy chcą korzystać z różnych giełd w celu przeniesienia dużej ilości kryptowaluty do tego samego portfela. Cztery firmy planują zachęcać inne giełdy do przyłączenia się do inicjatywy.

Były CEO Starbucksa, a może i przyszły prezydent USA, fanem kryptowalut

Przynajmniej jeden potencjalny kandydat na prezydenta USA uważa, że ​​kryptowaluty mogą mieć szerokie zastosowanie w przyszłości. Były prezes oraz CEO Starbucks – Howard Schultz, który ogłosił w niedzielę, że rozważa kandydowanie do najwyższego stanowiska w USA, powiedział wcześniej, że widzi kryptowaluty jako przyszłą część bezgotówkowej, cyfrowej gospodarki, choć nie widzi Bitcoina jako „legalnej” kryptowaluty. Howard omawiał kryptowaluty i blockchain podczas kwartalnej konferencji na temat wyników finansowych w styczniu 2018 r., Mówiąc inwestorom, że choć nie uważa, że ​​Bitcoina staje się powszechnie używaną walutą, uważa, że ​​technologia blockchain ma wiele potencjalnych zastosowań, w szczególności w przejściu na nowe modele płatności. Schultz zdradził, że kryptowaluty zostaną włączone do długofalowej strategii firmy w zakresie płatności cyfrowych:

Mówię o … możliwości, co może się wydarzyć – nie w najbliższym czasie, ale za kilka lat – za pomocą aplikacji konsumenckiej, w której istnieje zaufanie i legitymacja w odniesieniu do cyfrowej waluty. Nie robię tego, ponieważ Starbucks ogłasza, że ​​tworzymy walutę cyfrową lub inwestujemy w to … Poruszam to … kiedy myślimy o przyszłości naszej firmy i przyszłości zachowań konsumenckich.

Słabe ale oczekiwane wyniki finansowe Nvidia

W poniedziałek Nvidia miała wiele rozczarowujących informacji dla inwestorów, ale tym razem kryzys związany z rynkiem kryptowalut nie był bezpośrednio winny. W zaktualizowanych wytycznych opublikowanych w poniedziałek, producent kart graficznych ostrzegł, że teraz spodziewa się tylko 2,2 miliarda dolarów przychodu za rok finansowy 2019 w czwartym kwartale, który kończy się 31 stycznia, w porównaniu z poprzednim szacunkiem o wartości 2,7 miliarda dolarów. Wcześniejsza prognoza uwzględniała już spadek zapotrzebowania na jednostki przetwarzania graficznego (GPU) wykorzystywane w procesie miningu kryptowalut, ogłosiła Nvidia, a sprzedaż dodatkowych kart graficznych dotrzymuje kroku tym oczekiwaniom:

Wychodząc z trzeciego kwartału, szacowaliśmy, że zapasy kanałów będą w znacznym stopniu wyczerpane w ciągu jednego do dwóch kwartałów lub między lutym a kwietniem. Nasz pogląd na to dzisiaj pozostaje niezmieniony. Problem polega na tym, że problemy gospodarcze i niepewność, szczególnie w Chinach, szkodzą popytowi na GPU wśród innych klientów Nvidii – graczy i data centers.

ETC z nowym dyrektorem wykonawczym

Bob Summerwill, były główny deweloper Ethereum, przejmuje stanowisko dyrektora wykonawczego w Ethereum Classic Cooperative. Założone w kwietniu 2017 r. ETC Cooperative jest organizacją non-profit stworzoną w celu „finansowego wsparcia i protokołu Ethereum Classic”. W swoim pierwszym przemówieniu zdradził:

Coś, o czym dużo mówiłem w 2018 roku, to wezwanie do skończenia z poczuciem przynależności. Jeśli spojrzysz na cały blockchain, to wciąż jest to mała rzecz w porównaniu z istniejącymi scentralizowanymi bazami technologicznymi, ale masz tyle frakcyjności w blockchainie, że nie jesteśmy aż tak efektywni, jak tylko mogliśmy. Moim celem jako dyrektora wykonawczego ETC Cooperative jest pomoc w konstruktywnej rozmowie odbywającej się w klasycznej przestrzeni Ethereum i komunikacja naszych celów i założeń szerszej społeczności.

Dwie grupy hackerskie odpowiedzialne za 60% wszystkich ataków

Tylko dwie grupy są odpowiedzialne za większość ataków hackerskich na giełdy kryptowalut, jak sugerują nowe badania. Chainalysis, dostawca oprogramowania do analizy blockchain, opublikował w poniedziałek raport wskazujący, że dwie „prominentne, profesjonalne” grupy przestępcze znajdują się za co najmniej 60 procentami wszystkich publicznie zgłaszanych włamań do giełd kryptowalutowych, osiągając łączny poziom 1 miliarda dolarów zhakowanych środków. W raporcie czytamy:

Średnio, ataki, które wyśledziliśmy z dwóch znanych grup hackerskich, ukradły 90 milionów dolarów na jeden atak. Hakerzy zazwyczaj przenoszą skradzione fundusze poprzez złożony zestaw portfeli i giełd, próbując ukryć nielegalne pochodzenie funduszy. Mamy do czynienia z dwoma grupami: Alpha i Beta, przy czym pierwsza z nich była gigantyczną, ściśle kontrolowaną organizacją częściowo napędzaną niepieniężnymi celami, a ta druga jest mniej zorganizowaną i mniejszą organizacją całkowicie skupioną na pieniądzach. Alpha szybko przenosi fundusze po kradzieży, z niezwykle wysoką średnią liczbą ruchów. W jednym z ataków stwierdzono aż 15 000 transferów. Alfa zamienia również do 75 procent skradzionych kryptowalut na gotówkę w ciągu 30 dni.  Z drugiej strony, grupa Beta jest stosunkowo powolna i czeka 6-18 miesięcy przed wypłaceniem skradzionych kryptowalut. Następnie środki szybko trafiają na jedną giełdę i tak dzieje się z ponad 50 procentami środków w ciągu kilku dni. W jednym z przykładów Beta wypłaciła za jednym razem około 32 milionów USD.

Wspólna kryptowaluta Arabii Saudyjskiej i Emiratów Arabskich

Banki centralne Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAE) wspólnie rozpoczęły cyfrową próbę walutową. Saudyjski Organ Walutowy (SAMA) i Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich wspólnie ogłosiły we wtorek, że projekt ma na celu ułatwienie rozliczeń finansowych opartych na blockchainie między dwoma krajami. Podczas gdy centralne systemy przekazów pieniężnych w obu krajach „ewoluowały w godzinach nadliczbowych i udowodniły, że są wykonalne,” zagraniczne przekazy pieniężne wymagają poprawy, oświadczyły banki centralne. Próba proof-of-concept zbada, czy narody mogą ostatecznie obniżyć koszty przekazów za pomocą wspólnej waluty cyfrowej o nazwie Aber. W badaniu zostanie również sprawdzone, czy system blockchain może działać jako „dodatkowa rezerwa” dla płatności krajowych. Początkowe etapy projektu skoncentrują się na testowaniu aspektów technicznych, a waluta cyfrowa będzie ograniczona do wybranych banków w każdym kraju. Jeżeli nie będzie żadnych przeszkód technicznych, to według obu instytucji zostaną rozważone „ekonomiczne i prawne wymogi dotyczące przyszłych zastosowań”.

Maciej Kmita

Komentarze