Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #49

1 389

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

STO nielegalne w Pekinie

Huo Xuewen, szef Pekińskiego Biura Finansów, ostrzegł projekty przed próbą emisji security token offerings (STO). Na niedawnym forum na temat zarządzania majątkiem, zorganizowanym przez Biuro, Huo powiedział, że działania związane z gromadzeniem funduszy STO są „nielegalne”, przynajmniej w Pekinie:

Wydam ostrzeżenie o ryzyku tym, którzy promują i wystawiają tokeny STO w Pekinie. Radzę tylko angażować się w takie oferty, kiedy zalegalizujemy je.

STO jest podobne do ICO, w którym tokeny kryptograficzne są sprzedawane przez spółkę do publicznej audiencji w celu zebrania funduszy. Jednak STO umożliwiają także posiadaczom tokenów udział w zyskach firmy opartych na bazowym aktywach. Władze chińskie podejmują środki przeciwko gromadzeniu funduszy dla firm kryptograficznych od września 2017 r., kiedy Ludowy Bank Chin (PBoC) całkowicie zakazał ICO i wymusił w zaprzestania działalności giełd kryptowalut. W ubiegłym miesiącu PBoC oświadczyło, że zablokuje darmową dystrybucję tokenów kryptograficznych zwanych airdropami.

Blockchain w autonomicznych samochodach dzięki GM

General Motors (GM) przygląda się platformie blockchain do zarządzania danymi w przyszłych flotach samochodów zautomatyzowanych. Opublikowane w Urzędzie patentów i znaków towarowych zgłoszenie patentowe opisuje proces, w którym auta samojezdne będą mogły przechowywać wszystkie swoje dane w rozproszonej księdze rachunkowej. Dokument, wyprodukowany przez GM Global Technology Operations LLC, dalej zauważa, że ​​wszelkie przechowywane dane mogą być łatwo udostępniane użytkownikom na blockchainie. Jako jeden ważny przypadek użycia danych opartych na blockchainie, firma zasugerowała rolę w nawigacji, wyjaśniając:

Pożądane jest dostarczanie informacji o lokalizacji i gęstości pojazdów w regionach w internetowej księdze blockchain dla współdzielenia wymiany informacji między pojazdami uczestników do wykorzystania w nawigowaniu trasami.

Stan Ohio wykłada 100 milionów USD na rozwój startupów blockchain

Dwa akceleratory w amerykańskim stanie Ohio zainwestują ponad 100 milionów USD w firmy typu blockchain. Według raportu Cleveland.com w poniedziałek, JumpStart, non-profit z siedzibą w Ohio, który wspiera i finansuje start-upy, zainwestuje 100 milionów dolarów we wczesne etapy firm blockchain, skupiając się na sprawach biznesowych lub rządowych oraz sześciu innych funduszach w tym stanie. Kolejny biznesowy akcelerator FlashStarts, z miasta Cleveland w Ohio, podobno szykuje także 6 milionów dolarów, aby umożliwić start-upom pozyskanie rund pre-seedowych. Plany finansowania zostały ujawnione na konferencji Blockland Solutions w Cleveland w stanie Ohio przez prezesa JumpStart, Ray’a Leacha. Leach zasugerował, że inne fundusze inwestycyjne w tym kraju planują w ciągu najbliższych kilku lat wpompować aż 200 milionów dolarów do spółek blockchain, chociaż informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Nowe regulacje dla krypto-aktywów ustalone na G20

Przywódcy z grupy G20 powtórzyli swoje zobowiązanie do uregulowania „krypto-aktywów” w ramach komunikatu wydanego w niedzielę po spotkaniu w Buenos Aires. W deklaracji zatytułowanej „Budowanie konsensusu w sprawie sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju” uczestnicy grupy G20 zobowiązali się do podjęcia szeregu działań mających na celu pomoc w rozwoju światowej gospodarki. Podobnie jak w poprzednich spotkaniach członków grupy, dokument podkreślił kryptowaluty jako jeden obszar wymagający większej regulacji:

Będziemy regulować krypto-aktywa pod kątem przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu zgodnie ze standardami FATF.

Zobowiązanie znalazło się w szerszej sekcji poświęconej budowaniu „otwartego i odpornego systemu finansowego”, który dokument odnotował „ma zasadnicze znaczenie dla wspierania zrównoważonego wzrostu”, stwierdzając:

Będziemy nadal monitorować i w razie potrzeby, stawić czoła pojawiającym się zagrożeniom i słabościom w systemie finansowym; oraz poprzez stałą współpracę regulacyjną i nadzorczą, rozwiązać problem rozdrobnienia. Z niecierpliwością czekamy na dalszy postęp w osiąganiu prężnego poza bankowego pośrednictwa finansowego.

Blockchain przeciwko oszustwom podatkowym w Tajlandii

Agencja rządowa w Tajlandii testuje technologię blockchain jako sposób śledzenia płatności podatku od wartości dodanej (VAT) w tym kraju. Według raportu z Bangkoku w poniedziałek, Departament Przychodów w Tajlandii rozważa wdrożenie blockchain, aby zapobiec nieuczciwemu zwrotowi podatku VAT w tym kraju. VAT jest formą podatku konsumpcyjnego pobieranego od towarów i usług. Ekniti Nitithanprapas, dyrektor generalny Departamentu Przychodów, powiedział, że blockchain pomoże zweryfikować faktury VAT, a to pomoże wyeliminować te, które nie były autentyczne. Podobno agencja planuje wykorzystać inne wschodzące technologie, takie jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i Big Data, aby zapobiegać uchylaniu się od opodatkowania i oszustwom podatkowym. Wiadomość ta pojawia się po podobnym ruchu dokonanym przez organ podatkowy w Chinach w maju. W tym czasie krajowe biuro podatkowe w Shenzhen współpracowało z internetowym gigantem Tencent, by wykorzystać blockchain w walce z unikaniem podatków.

ErisX otrzymuje 27 milionów USD od Fidelity, Bitmaina oraz Nasdaq

Platforma handlowa Crypto ErisX zamknęła rundę finansowania serii B, która zebrała 27,5 miliona USD. Bitmain, ConsenSys, Fidelity Investments, Nasdaq Ventures i Monex Group wzięły udział w rundzie finansowania, inwestując po raz pierwszy w nową platformę instrumentów pochodnych i obrotu aktywami cyfrowymi. ErisX, który jest budowany przez Eris Exchange, dostawcę rynku instrumentów pochodnych, został wcześniej ogłoszony jako platforma do handlowania wieloma kryptowalutami, a także kontraktami terminowymi na Bitcoinie. Również CTC Group Investments, Digital Currency Group, DRW Venture Capital, Pantera Capital i Valor Equity Partners uczestniczyły w rundzie, oprócz wcześniejszych inwestycji w platformę. Firma, która również otrzymała wsparcie od domu maklerskiego TD Ameritrade, chce być rynkiem kontraktów terminowych i izb rozliczeniowych Commodity Futures Trading Commission, choć musi jeszcze sfinalizować rejestrację dla tej ostatniej części.

Poloniex wprowadza ofertę dla inwestorów instytucjonalnych

Giełda kryptowalutowa Poloniex ogłosiła otwarcie usług handlowych dla klientów instytucjonalnych. Firma, która została nabyta przez firmę płatniczą Circle na początku bieżącego roku, powiedziała we wtorek, że zacznie oferować konta instytucjonalne, z obsługą różnych par transakcyjnych kryptowalut oraz interfejsów API. Giełda zapewni także w grudniu transakcje bez opłat dla wszystkich transakcji Bitcoin / USD. W ramach nowych kont Circle oferuje handel pozagiełdowy za pośrednictwem Circle Trade, usługi za pośrednictwem Poloniex i handel parami ze stablecoin USDC. Firmy zainteresowane udziałem w transakcjach OTC muszą wydać minimalne zamówienie o wartości 250 000 USD. W swoim komunikacie Circle wyjaśnił, że zaoferuje klientom instytucjonalnym wyższe limity wypłat, a także „profesjonalną obsługę klienta”.

Binance wypuszcza wersję demo zdecentralizowanej giełdy

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, wydała nowe wideo demo zdecentralizowanej giełdy, nazwanej Binance DEX, przed jej wprowadzeniem na początku 2019 roku. Opublikowany w środę film pokazuje interfejs handlowy Binance DEX, wraz z internetowym kryptograficznym portfelem i eksploratorem blockchainu Binance, Binance Chain, który, jak twierdzi firma, zostanie wkrótce udostępniona w sieci testowej. Na podstawie wideo Binance DEX będzie miał bardzo podobny interfejs do istniejącej scentralizowanej wymiany, z dodatkowymi funkcjami. Na przykład, zawiera opcję generowania 24-słownego mnemonicznego wyrażenia początkowego dla kluczy prywatnych użytkowników, „karty sald”, która informuje użytkowników o stanie ich kont oraz „ikony użytkownika” na pasku nawigacji, która pokazuje pojedynczy portfel. Korzystając z eksploratora blockchain, użytkownicy mogą wyszukiwać poszczególne bloki i przeglądać transakcje zawarte w konkretnym bloku.

7 krajów UE jednoczy się, aby przyspieszyć adopcję blockchain

Siedem państw członkowskich UE zebrało się, aby promować wykorzystanie technologii blockchain w celu zwiększenia usług rządowych i dobrobytu gospodarczego. Państwa południowoeuropejskie – Francja, Włochy, Hiszpania, Malta, Cypr, Portugalia i Hiszpania – podpisały we wtorek wspólną deklarację promującą przyjęcie blockchain w regionie w celu „przekształcenia” ich gospodarek. Ponadto zobowiązali się do współpracy nad rozwojem technologii, aby stać się „wiodącym regionem w tym sektorze”. Deklaracja została podpisana w Brukseli w Belgii 4 grudnia. Blockchain może być „zmieniaczem gry” w zwiększaniu efektywności i przejrzystości usług rządowych, od edukacji i opieki zdrowotnej po transport i zwyczaje, jak stwierdziła grupa w dokumencie. Może jeszcze bardziej usprawnić usługi dla obywateli, przynosząc „rozliczalność i prywatność dla użytkowników końcowych”. „Może to skutkować nie tylko poprawą jakości usług e-administracji, ale także zwiększoną przejrzystością i zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, lepszą odprawą celną i lepszym dostępem do informacji publicznej” stwierdza deklaracja.

SEC opóźnia decyzje zatwierdzenia VanEck-SolidX ETF dla Bitcoina

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedłużyła wniosek dotyczący zmiany reguł, w ramach którego pierwszy krajowy fundusz typu ETF (Bitcoin exchange exchange trading) przesunął termin decyzji do następnego roku. Organ nadzoru papierów wartościowych powiedział, że przedłuża okresu przeglądu ETF do 27 lutego 2019 roku. Propozycja została po raz pierwszy złożona przez menedżera pieniędzy i startup blockchain SolidX, który współpracował z giełdą CBOE, na początku tego roku. Zgodnie z przepisami SEC, decyzja w sprawie wniosku nie może być później odroczona, co oznacza, że ​​kolejne ogłoszenie musi zatwierdzić lub odrzucić ETF. Decyzja została podjęta po miesiącach niepewności, ponieważ kilka wcześniejszych propozycji ETF zostało odrzuconych przez SEC, w szczególności w sierpniu, gdy regulator jednocześnie odrzucił dziewięć wniosków złożonych przez ProShares, GraniteShares i Direxion. Odrzucenia zawieszono następnego dnia, kiedy SEC ogłosiła, że ​​dokona przeglądu wszystkich propozycji. Później ponownie otworzył okres komentowania, podając opinię publiczną do 6 listopada, aby udostępnić wszelkie nowe oświadczenia popierające lub odmawiające zatwierdzenia ETF.

Maciej Kmita

Komentarze