Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #48

1 003

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Coinbase wprowadza Zcasha

Coinbase zapowiedziało w czwartek, że klienci mogą przesyłać Zcasha na swoją profesjonalną platformę handlową, choć podobnie jak w przypadku poprzednich dodatków, użytkownicy nie mogą jeszcze kupić kryptowaluty aż giełda wykaże wystarczającą płynność. Wpłaty będą przyjmowane przez co najmniej 12 godzin po ogłoszeniu wiadomości o godzinie 18:00 UTC. Tylko użytkownicy Coinbase Pro w większości z USA, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Kanady, Singapuru i Australii będą mogli uzyskać dostęp do handlu Zcashem. Giełda nie ogłosiła, kiedy coinbase.com lub użytkownicy aplikacji mobilnych będą mogli rozpocząć handlowanie kryptowalutą. Ze względu na naturę prywatności Zcasha, pełne wsparcie nie jest jeszcze dodawane. Jak wyjaśnia post, Zcash oferuje zarówno transparentne, jak i zaszyfrowane typy transakcji, które pokazują różne ilości informacji o transakcji. W szczególności zaszyfrowane adresy są anonimizowane, a przejrzyste transakcje są identyfikowalne. W poście możemy przeczytać:

Początkowo będziemy obsługiwać depozyty zarówno z adresów transparentnych, jak i zaszyfrowanych, ale obsługujemy tylko wypłaty na transparentne adresy. W przyszłości zbadamy obsługę wypłat na zaszyfrowane adresy w miejscach, w których jest ona zgodna z lokalnymi przepisami.

Ohio akceptuje podatki w Bitcoinie

Ohio stało się pierwszym stanem w USA, który umożliwił płacenie podatków w Bitcoinie. Według raportu The Wall Street Journal, począwszy od tego tygodnia, firmy będą w stanie płacić rozmaite podatki, od podatku od sprzedaży tytoniu po podatek potrącany przez pracownika na instytucje użyteczności publicznej. Wszystko za pomocą kryptowaluty. Proces zgłoszenia składa się z trzech etapów: Po pierwsze, firmy będą musiały zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym Ohio za pośrednictwem specjalnego portalu o nazwie OhioCrypto.com. Następnie muszą wprowadzić dane podatkowe, takie jak kwota płatności i okres rozliczeniowy, a ostatecznie należną kwotę, która jest wypłacana w Bitcoinie za pomocą „kompatybilnego” portfela kryptograficznego. Zgodne portfele obejmują klienta Bitcoin Core, Mycelium i breadwallet oraz inne, które są kompatybilne z Bitcoin Payment Protocol. Wszystkie płatności podatkowe będą przetwarzane przez BitPay Bitcoin z Atlanty, który zamieni Bitcoiny na dolary.

Powstają standardy postępowania w przestrzeni blockchain

10 firm skupionych na kryptowalutach i usługach finansowych utworzyła nową grupę, której celem jest ujednolicenie kodeksu postępowania dla wciąż powstającej przestrzeni zasobów cyfrowych. Ogłoszone we wtorek Stowarzyszenie na rzecz Aktywów Rynku Cyfrowego (ADAM) jest wspierane przez założycieli Galaxy Digital, Genesis Global Trading, GSR, Hudson River Trading, Paxos, Symbiont, BitOoda Technologies, BTIG, Cumberland i XBTO. Wspólnie firmy wprowadzą dobrowolne zasady dotyczące obszarów wydajnego handlu, przechowywania, przeliczania i rozliczania aktywów cyfrowych, a przyszłe wytyczne mają „zachęcać do profesjonalizmu i etycznego postępowania”. W tym celu ADAM planuje współpracę z organami regulacyjnymi, których ostatecznym celem jest wspieranie istniejących przepisów i regulacji prawnych, a także zdobywanie zaufania finansowych organów nadzoru.

Bitstamp walczy z manipulacją rynkową

Bitstamp, jedna z najstarszych giełd kryptowalut, modernizuje swój arsenał technologiczny w celu przyciągnięcia inwestorów instytucjonalnych. Giełda ogłosiła we wtorek, że wdraża platformę Irisium Surveillance do monitorowania podejrzanych działań i manipulacji na rynku. Po niedawnym partnerstwie Bitstamp z Cinnober, dostawcą technologii dla głównych rynków finansowych i częściowym właścicielem Irisium, giełda kryptograficzna przyjmie teraz narzędzie, którego używają podmioty takie jak Asia Pacific Exchange Pte Ltd (APEX) do wykrywania nielegalnego zachowania. Prezes i założyciel Bitstamp Nejc Kodric powiedział:

Dążymy do kryptografii w dłuższej perspektywie. Naszym celem jest zagwarantowanie uczciwego i uporządkowanego rynku, który odzwierciedlałby rzeczywistą podaż i popyt. Odkrywanie nowych granic w zapobieganiu manipulacjom na rynku jest niezbędne, aby branża mogła dojrzeć.

Zgodnie ze stroną internetową Irisium, zapewnia on narzędzia do monitorowania manipulacyjnych zachowań i zgodności z europejskimi wymogami regulacyjnymi, takimi jak rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku (MAR), rozporządzenie w sprawie uczciwości i przejrzystości w hurtowym rynku energii (REMIT) oraz dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID).

Kontrakty Futures na Bitcoinie na Nasdaq w 2019 roku

Amerykański operator giełdowy Nasdaq podobno trzyma się planów uruchomienia kontraktów futures na Bitcoinie na początku przyszłego roku. Cytowany we wtorek raport Bloomberga powołując się na ludzi obeznanych w tej sprawie, przedstawił, że Nasdaq prawdopodobnie będzie notował własne kontrakty terminowe na Bitcoinie w I kwartale 2019 r., Pomimo słabych wyników na rynku kryptowalut w ciągu ostatniego roku. Giełda obecnie pracuje nad kwestiami regulacyjnymi z Commodity Futures Trading Commission (CFTC). W lutym CFTC wzmocniło proces przeglądu produktów futures kryptowalutowych. Nowa lista kontrolna dotycząca umów na wyznaczone rynki i organizacje rozliczające instrumenty pochodne miała na celu pomoc organom regulacyjnym, ponieważ giełdy wprowadzają na rynek nowe produkty kryptograficzne.

Platforma handlowa oparta o blockchain IBM

CLS, będące własnością banków, przedsiębiorstwo handlujące walutami oraz IBM uruchomiły swoją usługę kompensowania płatności opartą na blockchainie po ponad dwóch latach prac. Giganci bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs i Morgan Stanley są pierwszymi firmami, które korzystają z nowo wprowadzonego systemu CLSNet, z sześcioma innymi uczestnikami z Ameryki Północnej, Europy i Azji, w tym Bank of China (Hong Kong), zobowiązanymi do przystąpienia w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ram Komarraju, dyrektor zarządzający ds. Technologii w CLS, powiedział, że system działa:

Uzgodniliśmy i potwierdziliśmy pierwsze transakcje i pomyślnie wystawiliśmy raport o saldowaniu kontrahentom.

Wraz z uruchomionym w październiku blokiem śledzenia żywności IBM Food Trust oraz platformą finansowania handlu, która została uruchomiona pod koniec czerwca, CLSNet jest trzecim konsorcjum blockchain napędzanym technologią IBM, które wejdzie do mainstreamu w tym roku.

Coinbase otwiera swój rynek OTC

Amerykańska giełda kryptowalutowa Coinbase otworzyła w tym miesiącu swoją platformę do handlu kryptowalutami poza rynkiem (OTC). W wywiadzie dla Cheddar we wtorek, szef działu sprzedaży Coinbase, Christine Sandler, powiedział, że firma uruchomiła rynek OTC jako uzupełnienie działalności w zakresie giełdy, ponieważ instytucje stosują transakcje OTC jako „odskocznię od klasycznego handlu kryptowalutami „. Transakcje OTC odbywają się bezpośrednio między dwiema stronami, inaczej niż w przypadku giełdy, w której oferty są porównywane między kupującymi i sprzedającymi przy udziale stron trzecich. Obecnie usługa OTC jest dostępna dla klientów Coinbase Prime – czyli instytucji finansowych, które chcą handlować z funduszami biznesowymi.

Steemit zwalnia 70% pracowników

Start-up blockchainowy – Steemit, zwolnił blisko 70 procent pracowników, powołując się na wydłużający się rynek niedźwiedzi dla kryptowalut. W filmie opublikowanym w czwartek na YouTubie, dyrektor generalny Steemit i założyciel Ned Scott powiedział:

Podczas gdy budowaliśmy nasz zespół w ciągu ostatnich wielu miesięcy, opieraliśmy się na prognozach dotyczących zasadniczo wyższego dna dla rynku, a ponieważ te prognozy okazały się błędne, byliśmy zmuszeni zwolnić ponad 70 procent naszej organizacji i rozpocząć restrukturyzację.

Dokładnie nie wiadomo ilu pracowników otrzymało wypowiedzenie. Niemniej jednak, wyjaśniając wpływ niskich cen rynkowych na duże kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Scott napisał na blogu, że „zwroty z fiat” nie mogą już odpowiednio pokryć „rosnących kosztów uruchamiania pełnych węzłów Steema”.

Wyszukiwanie Bitcoina w Google ponownie wzrasta

Wyszukiwarka trendów Google ujawniająca tygodniową liczbę światowych wyszukiwań słowa kluczowego „Bitcoin” osiągnęła poziomy, które nie były widoczne od pierwszego tygodnia kwietnia. Chociaż dokładna liczba wyszukiwań uzyskanych do tej pory w tym tygodniu nie jest jasna, dane z Google pokazują, że wyszukiwania „Bitcoin” w ciągu ostatnich trzech dni stanowiły 17 procent jego całkowitej liczby tygodniowych wyszukiwań ustawionych od 17 do 23 grudnia., 2017. W tym czasie kryptowaluta obracała się wokół rekordowej wysokości blisko 20 000 $, podczas gdy w ostatnim czasie cena Bitcoina spadła z okolic 6 000 $ do 4 000 $. Wzrost wyszukiwania hasła „Bitcoin” w Google pochodzi odpowiednio z Nigerii, Południowej Afryki oraz Austrii.

Kanadyjski jubiler – Birks, akceptuje Bitcoina

Birks Group, jeden z najstarszych luksusowych sprzedawców biżuterii w Kanadzie, akceptuje teraz płatności bitcoinowe w niektórych sklepach. Firma ogłosiła we wtorek, że współpracuje z procesorem BitPay Bitcoin opartym na amerykańskim systemie Bitcoin, aby umożliwić klientom „szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze” zakupy. Obecnie płatności Bitcoinem są dostępne w ośmiu sklepach grupy, zlokalizowanych w Vancouver West Hastings, Brinkhaus Calgary, Fairview Mall, Bloor, Yorkdale, Montreal i Calgary, z 26, które działają w całej Kanadzie. Niektóre z marek dostępnych w sprzedaży za pośrednictwem Bitcoina to Rolex, Bulgari, Cartier i Breitling, podała firma. Dwa niedawno uruchomione sklepy w Vancouver, Graff i Patek Philippe również mają wkrótce zaakceptować kryptowalutę. Prezes Grupy Birks i Jean-Christophe Bédos powiedział w wywiadzie:

Jako marka rozwijająca się na arenie międzynarodowej, wierzymy, że BitPay będzie korzystny dla naszych klientów, gdy będziemy starali się dostosować do tych innowacyjnych możliwości, które są na czele technologii.

 Maciej Kmita

Komentarze