Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #46

967

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

IBM twierdzi, że blockchain może pomóc otwartym badaniom naukowym w dziedzinie nowych patentów

W czwartek został opublikowany wniosek patentowy, który twierdzi, że blockchain może być użyteczny podczas przeprowadzania badan naukowych. Zespół patentowy, kierowany prze Watson Research Center należący do IBM, przedstawia wizję dynamicznej współpracy, w której badacze mogą śledzić swoją pracę. To kolejna niefinansowa aplikacja technologii rozproszonych serwerów, którą IBM promuje w ostatnich miesiącach. Patent ten może zostać uznany za rozbudowana historie zmian w dziedzinie nauki. Lub jak podaje patent, system zapewniający „odporna na ingerencję historie badań naukowych”:

System blockchain może tworzyć łańcuch bloków reprezentujący dany projekt badawczy, w którym zawarty jest pierwszy blok danych badawczych i drugi blok danych analitycznych reprezentujących historię analizy przeprowadzonej przy użyciu tych danych. Bloki podsumowujące i bloki korekcyjne mogą również zostać dodane do łańcucha bloków reprezentującego analizę końcową wyników badań.

Japońskie firmy twierdzą, że odniosły sukces w użyciu blockchainu do ubezpieczania ładunków morskich

Tokio Marine & Nichido Fire Insurance będące jednymi z największych japońskich firm ubezpieczeniowych oraz IT NTT DATA zakończyły proces, w ramach którego składane były wnioski o ubezpieczenie ładunków morskich na blockchainie. Tokio Marine & Nichido ogłosiło w komunikacie prasowym, że w swoim blockchain proof-of-concept (PoC) udział wzięło ośmiu zagranicznych agentów rozliczeniowych i partnerów zlokalizowanych w Europie, Ameryce i Azji. Głównym celem projektu było uzyskanie szybszych wypłat z ubezpieczeń poprzez zapewnienie systemu do gromadzenia i udostępniania wymaganych informacji „szybko i dokładnie” z zaangażowaniem wszystkich stron z zainteresowanych członków. Obecnie proces składania wniosku o ubezpieczenie ładunków morskich jest przeprowadzany ręcznie, z udziałem agentów zbierających wymagane dokumenty, tj. raporty o szkodach, faktury i polisy ubezpieczeniowe, zarówno w formie papierowej jak i cyfrowej (PDF). Dokumentacja jest następnie udostępniana zainteresowanym za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Pozew zbiorowy przeciwko Ripple trafia do sądu federalnego

Trwająca obecnie bitwa prawna pomiędzy inwestorami w Ripple a samą firmą wchodzi w kolejną fazę. Adwokaci Ripple Labs i powiązanych z nimi pozwanych złożyli wniosek o przeniesienie skonsolidowanego pozwu zbiorowego z Sądu Najwyższego w San Mateo do Sądu Okręgowego w Północnym Dystrykcie Kalifornii, zgodnie z dokumentacją opublikowaną w środę przez sąd. Pozwani argumentowali, że skonsolidowany pozew jest zgodny z wymogami dotyczącymi sprawy, która ma zostać przeniesiona do wyższego instancją Sądu Federalnego. Oprócz prośby o zmianę miejsca, adwokaci Ripple zasugerowali obronę firmy przed pozwem, który twierdzi, że XRP jest security tokenem wyemitowanym przez Ripple. W ramach odwołania napisali:

Strona pozywająca nie twierdzi, że brakowało im informacji o charakterze transakcji. Niemniej jednak, twierdzą oni, że zostali w jakiś sposób poszkodowani, ponieważ pozwani byli rzekomo zobowiązani do zarejestrowania XRP jako security token w SEC’u (Securities & Exchange Commission), ale tego nie zrobili.

Bitmain pozywa domniemanego złodzieja Bitcoinów w Amerykańskim Sądzie Federalnym

Producent koparek do kryptowalut, Bitmain, złożył pozew przeciwko anonimowemu złodziejowi w amerykańskim sądzie federalnym. W skardze złożonej do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Zachodnim Dystrykcie Waszyngtonu w Seattle, Bitmain twierdzi, że niezidentyfikowany złodziej ukradł 617 Bitcoinów z konta, które Bitmain posiada na giełdzie kryptowalutowej Binance, i zwraca się do sądu o odszkodowanie. Zgodnie ze złożonym wnioskiem, 22 kwietnia 2018 r. jeszcze nie zidentyfikowany, użytkownik „John Doe” ukradł Bitcoiny z konta należącego do Bitmaina. W momencie kradzieży wartość jednego Bitcoina wynosiła 8935 $. Z tego tytułu poniesionych strat Bitmain ubiega się o ponad 5,5 miliona dolarów odszkodowania. Ponadto, Bitmain twierdzi, że złodziej wymienił Bitcoin na inną kryptowalutę, MANA, wykorzystywaną w ramach projektu Decentraland i zapłacił za nią znacznie wyższa cenę niż rynkowa.

Bank of America wygrywa patent opisujący metodę przechowywania kryptowalut

Patent przyznany Bank of America określa zasady, według których mają być przechowywane kryptowaluty klientów instytucji korporacyjnych. Dokument, wydany przez Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA we wtorek, twierdzi, że duże firmy – szczególnie korporacje finansowe – mogą zechcieć przechowywać kryptowaluty dla klientów, jeśli zobaczą szersze zastosowanie. Istnieje coraz więcej przedsiębiorstw, które mogą zawierać transakcje przy użyciu kryptowalut lub oferować usługi z nimi związane, w tym giełdy kryptowalut i depozytariusze. Zgodnie z patentem, niektóre z tych firm mogą zostać zmuszone do przekształcenia depozytu niektórych waluty w kryptowaluty, a następnie przechowywanie ich. Aby bezpiecznie przechowywać te fundusze, firma może zatem chcieć użyć jednego firmowego konta uprawnionego do przechowywania kryptowalut. Dokument sugeruje, że konto klienta może mieć przypisaną wartość równoważną do ich depozytów kryptowalutowych, chociaż same środki byłyby przechowywane na zbiorowym koncie przedsiębiorstwa.

Przypominająca wyglądem Xbox’a koparka od Coinmine

Coinmine zmienia zasady gry. Ogłoszono w środę, że startup przedstawił swój pierwszy produkt, Coinmine One. Jest to urządzenie sprzętowe przeznaczone dla entuzjastów kryptografii, którzy chcieliby otrzymywać kryptowaluty za haszowanie bloków i transakcji – bez konieczności podnoszenia swoich umiejętności technicznych. Firma została wsparta przez inwestorów, w tym Coinbase Ventures i Arrington Capital, Balajiego Srinivasana (obecnie CTO Coinbase i były przedsiębiorca), partnera w Morgan Creek Anthonego Pompliano i współzałożyciel Product Hunt Ryana Hoovera. Coinmine One będzie sprzedawany detalicznie po 799 USD (ok.3040 zł), a jego wysyłka rozpocznie się w połowie grudnia, firma odmówiła podania dokładnej daty. Mimo to, dyrektor generalny Farbood Nivi powiedział w wywiadzie, że firma wierzy, że jej produkt jest spełnieniem potrzeb mas:

Uważamy, że jest to rynek dla milionów, jeśli nie dla dziesiątek milionów.

KuCoin pozyskuje 20mln $ z IDG Capital

Singapurska giełda kryptowalutowa KuCoin pozyskała 20mln $ z finansowania serii A, które zostało wsparte przez IDG Capital, Matrix Partners i Neo Global Capital. KuCoin poinformował o środkach finansowania, mówiąc, że trzy firmy nie tylko zainwestowały, ale także nawiązały partnerstwo z giełdą, aby przybliżyć kryptowaluty masom. Po zebraniu funduszy, KuCoin powiedział, że planuje teraz zmodernizować swoje obecne usługi, uruchamiając „Platformę 2.0” prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2019 roku. Planowana na „więcej niż jedna giełdę”, nowa oferta, będzie „dynamiczną, bezpieczną i przyjazną platformą transakcyjną, która pozwoli KuCoin’owi na skalowanie i dodawanie nowych funkcji. Dział pomocy zostanie rozszerzony tak samo jak i jego zasięgi, który zostanie rozszerzone na nowe kraje – w czwartym kwartale 2018 r. Tymi krajami są Wietnam, Turcja, Włochy, Rosja i wszystkie kraje hiszpańskojęzyczne.

Bitmain zaprzecza jakoby zmienił skład rady nadzorczej

Bitmain, gigant wydobywczy Bitcoina, zaprzeczył szeroko rozpowszechnionym doniesieniom, że jego współzałożyciel, Jihan Wu, został usunięty z zarządu BitMain Technologies Holding Company, podmiotu, który obecnie chce wejść na giełdę w Hong Kongu (HKEX). Wiadomości pojawiły się w poniedziałek na chińskiej stronie mediów kryptowalutowych, co sugerowało, że Wu i kilku innych dyrektorów wykonawczych opuściło swoje stanowiska w innej jednostce, Beijing Bitmain Technology Limited. Raport dalej cytował prawnika, nie związanego z Bitmain, który powiedział, że zmiana oznaczała, że Wu nie będzie już miał władzy wykonawczej nad operacjami Bitmaina. W raporcie nie podano jednak jednoznacznie, czy ten komentarz dotyczył Beijing Bitmain Technology, czy spółki holdingowej.

Binance dodaje Circle stablecoina

Ważna giełda kryptowalut, Binance, ogłosiła na blogu z 15 listopada, że wkrótce rozpocznie notowania „Stablecoin USD Coin”. USDC, ogłoszone przez spółkę świadczącą usługi finansowe w maju tego roku i wyemitowane we wrześniu, to jedna z coraz większej liczby kryptowalut powiązanych teoretycznie 1: 1 z główną walutą fiducjarną. Binance nie jest pierwszą główną platformą, na której można wymienić USDC. Amerykańska giełda Coinbase, obsługuje go już od końca ubiegłego miesiąca. W oświadczeniu giełda tłumaczy:

Aby zwiększyć przejrzystość, USDC zatrudniła wiodącą firmę audytorską, która publikuje miesięczne raporty o odpowiednich saldach USDC i USD utrzymywanych / wydanych.

Fałszywe portfele do kryptowalut w Google Play Store

Badacz szkodliwego oprogramowania Lukas Stefanko znalazł cztery fałszywe portfele kryptowalut w sklepie Google Play, które próbowały ukraść dane osobowe użytkowników, zgodnie z postem opublikowanym na blogu 13 listopada. Aplikacje prezentowały się jako portfele kryptowalutowe dla NEO, Tether i rozszerzenie dostępu do Ethereum (ETH), MetaMask. Zostały one rzekomo zaprojektowane, aby wyłudzać dane uwierzytelniające bankowości mobilnej użytkowników i informacje o kartach kredytowych. Stefanko sklasyfikowała portfele na dwie grupy, w których fałszywa aplikacja MetaMask była „portfelem phishingowym”, a pozostałe trzy aplikacje „fałszywymi portfelami”. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacja wyłudzająca żąda klucza prywatnego użytkownika i hasła portfela. W filmie dołączonym do posta na blogu, Stefanko wyjaśnił swoje badania dotyczące „fałszywych portfeli”, zwracając uwagę na przykład fałszywej aplikacji NEO nazwanej „Neo Wallet”, która miała ponad 1000 instalacji od premiery w październiku.

Maciej Kmita

Komentarze