Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #44

971

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

ICO mogą zostać zalegalizowane w Korei Południowej

Decydując się na pogląd, że ICO są formą oszustwa, spekulacji lub hazardu, rząd Korei zainicjował zakaz inwestycji tego typu we wrześniu ubiegłego roku, który wywołał silny sprzeciw krajowych startupów blockchain. Mimo to niektórzy koreańscy prawodawcy z partii opozycyjnej podnieśli te obawy i są zwolennikami legalizacji ICO. W sytuacji, gdy obecny rząd zmaga się z problemami gospodarczymi, w tym spadkiem zatrudnienia i rosnącymi cenami mieszkań, może to być naturalne, że partia opozycyjna opowie się za rozwijającą się technologią, aby spróbować stworzyć dla siebie innowacyjny wizerunek.

Giełda Coincheck straciła 5 milionów USD w trzecim kwartale

Coincheck, japońska giełda kryptowalut, która doznała w styczniu ataku hackerskiego na 520 milionów dolarów, odnotowała wzrost strat w trzecim kwartale 2018 roku. Monex Group, japońska firma brokerska, która przejęła Coincheck po włamaniu, opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał (drugi kwartał w japońskim roku finansowym) w poniedziałek. Segment aktywów kryptograficznych grupy, który odzwierciedla działalność Coincheck, przyniósł przychód w wysokości 315 milionów jenów, około 2,8 miliona USD, w okresie od lipca do września. Warto zauważyć, że liczba ta stanowi 66-procentowy spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału, podczas którego Coincheck zarobił około 8,4 miliona dolarów. Chociaż koszty w ciągu ostatnich trzech miesięcy w segmencie kryptograficznym zostały zmniejszone, Monex powiedział, że konsekwencje włamania doprowadziły do zwiększenia strat, które wzrosły z 2,3 miliona USD w drugim kwartale do 5,25 miliona USD (588 milionów jenów japońskich) w okresie od lipca do września.

Grupa NXC kupuje giełdę Bitstamp

Giełda kryptowalut Bitstamp została przejęta przez NXMH, firmę inwestycyjną z siedzibą w Belgii i należącą do konglomeratu południowokoreańskiego NXC. W transakcji podpisanej w zeszły czwartek firma przejęła większościowy pakiet udziałów w giełdzie. Dyrektor naczelny Bitstamp Nejc Kodrič zachowa udział mniejszościowy i dalej będzie prowadził działalność startową. Warunki umowy, w tym cena sprzedaży, nie zostały ujawnione. Odsprzedawca Bitstamp, Pantera Capital, zachowa także 6 procent udziałów w giełdzie, zgodnie z oświadczeniami, a Bitstamp będzie działał niezależnie.

Hard Fork Zcasha

Kryptowaluta Zcash koncentrująca się na prywatności, oficjalnie zaimplementowała hard fork sieciowy, znany jako Sapling. Aktywowany zgodnie z harmonogramem w bloku 419,200, Sapling od dawna planowano jako ulepszenie mające na celu uczynienie sieci szybszym, lżejszym i bezpieczniejszym. W niedzielę Elise Hadmon z Zerocoin Electric Coin Company napisała:

Aktywacja Sapling, która ma miejsce w chwili, gdy odbywają się drugie urodziny tej waluty, przybliża nas do powszechnego przyjęcia otwartego, zgodnego i prywatnego systemu płatności.

Firma spodziewa się, że transakcje zajmą 90 procent mniej czasu i wymagają w efekcie 97 procent mniej pamięci. W związku z tym cały ekosystem Zcash będzie potrzebował trochę czasu, aby dodać nowe adresy, napisała Hadmon.

Wielka Brytania zaktualizuje przepisy dla opodatkowania kryptowalut

Przedstawiciele brytyjscy opisali w nowym raporcie szereg kroków regulacyjnych dotyczących krypto aktywów i rozproszonej technologii księgi rachunkowej (DLT). Brytyjska grupa zadaniowa „Cryptoasset Taskforce”, ogłoszona po raz pierwszy w marcu, opublikowała swój raport końcowy w poniedziałek, stwierdzając, że technologia tworząca kryptowaluty może zostać wykorzystana dla korzyści sektora usług finansowych, a także innych branż. W związku z tym Skarb Państwa, Urząd ds. Nadzoru Finansowego i Bank of England – trzy grupy tworzące grupę zadaniową „będą zachęcać do odpowiedzialnego rozwoju legalnej działalności związanej z DLT i krypto aktywami w Wielkiej Brytanii”.

Parity pomoże Zcashowi uniezależnić się od Zcasha

Kryptowaluta Zcash, zorientowana na prywatność, zrobiła mały krok w kierunku większej decentralizacji. Ukierunkowany na Ethereum startupu Parity Technologies współpracuje z Zcash Foundation, aby stworzyć pierwsze oprogramowanie węzła Zcash, które nie jest budowane lub zarządzane przez Zerocoin Electric Coin Company prowadzoną przez Zooko Wilcox. W ramach tej zmiany fundacja szuka czterech inżynierów do zarządzania rozwojem i utrzymaniem projektów open-source. W międzyczasie, Dyrektor Techniczny Parity, Fredrik Harrysson, powiedział CoinDeskowi, że jego startup będzie miał dwóch inżynierów poświęconych budowie nowego węzła Zcash.

Coinbase warty 8 miliardów USD

Amerykańska giełda kryptowalutowa Coinbase właśnie ogłosiła pozyskanie nowych funduszy w wysokości 300 milionów USD. Według opublikowanego we wtorek wpisu na blogu, firma stwierdziła, że runda equity Series E prowadzona przez Tiger Global Management, Y Combinator Continuity, Wellington Management, Andreessena Horowitza oraz Polychain, zakończyła się sukcesem. Według własnych obliczeń, główna inwestycja daje firmie „wycenę w wysokości ponad 8 miliardów dolarów” w ramach misji polegającej na wprowadzaniu kryptowalut i aktywów cyfrowych. Idąc dalej, Coinbase powiedział, że fundusze zostaną przeznaczone na międzynarodową ekspansję i rozwój infrastruktury w celu wsparcia jej usług wymiany.

Była prezes FED nie jest fanką Bitcoina

Była przewodnicząca Rezerwy Federalnej USA Janet Yellen nie jest „fanem” Bitcoina. Przemawiając na kanadyjskim Forum Fintech w poniedziałek, Yellen, która pełniła funkcję przewodniczącego Rady Gubernatorów Fed w latach 2014-2018, przedstawiła szereg obaw związanych z Bitcoinem oraz ideą kryptowalut emitowanych przez bank centralny. Yellen mówiła o zmienności cen, ryzyku inwestorów i groźbie włamań w pięciominutowym przemówieniu, zgodnie z filmem opublikowanym online przez Francisa Pouliota:

Po prostu powiem wprost, że nie jestem fanem, i pozwól mi powiedzieć ci, dlaczego. Wiem, że są setki kryptowalut i może coś przełomowego, co jest bardziej atrakcyjne, niedługo się pojawi, ale myślę, że przede wszystkim bardzo niewiele transakcji jest obsługiwanych przez Bitcoina, a wiele z nich odbywa się w sposób nielegalny i pochodzi z nielegalnych źródeł.

Bank of America chce przechowywać klucze prywatne

Bank of America otrzymał patent na urządzenie przechowujące klucze kryptograficzne, a szczegóły dokumentu wskazują na aplikacje kryptowalut. W wniosku patentowym z Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych bank określa „zabezpieczone urządzenie pamięci” do przechowywania kluczy prywatnych, takich jak tych używanych na platformach blockchain, wyjaśniając, że obecnie większość kluczy jest przechowywanych lokalnie, chronionych przez nic więcej niż hasło. „W określonych przykładach wykonania systemu procedura uwierzytelniania jest przeprowadzana jako część transakcji kryptowalutowej, transakcji typu blockchain lub podobnej” – stwierdza patent.

Ledger Nano S będzie wspierał Tethera

Ledger, producent urządzeń typu portfele kryptowalut, planuje wkrótce dodać obsługę większej liczby stablecoinów, w tym zwiększenie możliwości używania Tethera (USDT) we wszystkich swoich produktach i usługach. Obecnie firma obsługuje Tethera dla swoich dwóch przenośnych produktów do przechowywania danych: Ledger Nano i Ledger Blue, ale zamierza dodać kryptowalutę powiązaną z dolarem USA do swojej usługi skarbca instytucjonalnego. Pomimo niedawnej utraty parytetu przez Tethera w parze z dolarem w związku z ponownymi pytaniami o rezerwy emitenta, Benjamin Soong, nowy szef operacyjny Ledger w regionie Azji i Pacyfiku, powiedział, że token Tether pozostaje popularny wśród użytkowników.

Maciej Kmita

Komentarze