Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #43

1 305

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bank ING wprowadza technologię Zero-Knowledge

ING Bank kontynuuje ścieżkę zaawansowanej prywatności blockchain wraz z wydaniem jej rozwiązania Zero-Knowledge Set Membership (ZKSM), ogłoszonego w tym tygodniu na konferencji bankowej Sibos. Kredytodawca z siedzibą w Holandii uzyskał już uznanie za przystosowanie klasycznych dowodów zerowej wiedzy (sposób udowodnienia posiadania tajemnicy bez ujawnienia sekretu) w prostszej formie do wykorzystania w banku, o zerowej wiedzy w zakresie dowodów. Zasięg dowodu zerowej wiedzy może udowodnić, że liczba mieści się w określonym zakresie. Na przykład wnioskodawca udzielający kredytu hipotecznego może udowodnić, że ich pensja mieści się w pewnym zakresie, nie ujawniając dokładnej liczby. Takie dowody zasięgu są lżejsze od zwykłych dowodów zerowych i działają szybciej na blockchainie.

Chiny wprowadzają regulacje dla start-upów blockchain

Chińska agencja zajmująca się cenzurą Internetu ustaliła, w jaki sposób zamierza regulować dostawców usług związanych z blockchainem. Chińska Administracja Cyberprzestrzeni opublikowała w piątek projekt ustawy o nazwie „Rozporządzenie w sprawie zarządzania usługami informacyjnymi Blockchain” i obecnie szuka feedbacku od opinii publicznej, zanim zacznie wprowadzać nowe regulacje. Przepisy, o ile zostaną uchwalone, będą miały zastosowanie do każdego podmiotu z Chin, uważanego za dostawcę usług informacyjnych typu blockchain i będą stanowiły jedną z pierwszych ram regulacyjnych w kraju opracowanych specjalnie dla branży blockchain.

W projekcie CAC definiuje dostawców usług informacyjnych typu blockchain jako „podmioty lub węzły”, które oferują usługi informacyjne dla społeczeństwa – „zarówno instytucje, jak i osoby prywatne” – wykorzystując technologię blockchain za pośrednictwem witryn komputerowych lub aplikacji mobilnych.

Opłaty transakcyjne Monero bliskie zeru dzięki Bulletproofs

Opłaty za transakcje na Monero, dziesiątej największej kryptowalucie, znacznie spadły po ostatniej czwartkowej aktualizacji oprogramowania systemowego. Redukcja ta następuje po aktywacji przez platformę wysoce oczekiwanej nowej formy kryptografii o nazwie „bulletproof”, nowej technologii, która ma na celu zwiększenie skalowalności funkcji prywatności sieci Monero poprzez restrukturyzację weryfikacji jej poufnych transakcji. Według danych opublikowanych przez BitInfoCharts, średnie opłaty za Monero spadły z około 0,54 centa w czwartek do około 0,021 centów – spadek o 96 procent.

Bitmain aktywuje AsicBoost dla Antminerów S9

Producent komputerów górniczych, wydał aktualizację oprogramowania dla swoich urządzeń Antminer s9, używając kontrowersyjnego kodu, aby umożliwić im wydajniejsze wydobywanie Bitcoina. Bitmain ogłosił w poniedziałek, że właśnie wydane oprogramowanie będzie obsługiwać „jawną funkcjonalność AsicBoost”, zwiększając prędkość dla górników. Warto zauważyć, że choć Bitmain dopiero teraz umożliwia urządzeniom kopalnianym korzystanie z AsicBoost, układy te są już w stanie obsłużyć tę funkcję na poziomie sprzętowym. Zapewni to, że maszyny Bitmain będą nadal skuteczne w wydobywaniu kryptowaluty numer jeden, a jednocześnie zwiększą ilość hashrate sieci Bitcoina i zmniejszą jego negatywny wpływ na środowisko.

W pełni zabezpieczone kontrakty futures na Bitcoinie już w grudniu

Zbliżająca się platforma handlowa Bakkt giełdy Intercontinental Exchange Bakkt zostanie oficjalnie uruchomiona 12 grudnia. ICE ogłosiło w poniedziałek, że Bakkt może zacząć oferować fizycznie rozliczane kontrakty futures Bitcoina w grudniu, zaznaczając pierwszą ofertę związaną z kryptowalutą, dostarczoną za pośrednictwem nowej platformy. Bakkt będzie przetrzymywał Bitcoiny zabezpieczające kontrakty terminowe w ICE Digital Asset Warehouse. Kontrakty futures zostaną rozliczone za pośrednictwem ICE Clear US, innej spółki zależnej od giełdy, która jest właścicielem giełdy w Nowym Jorku.

Bitfinex wycofał 630 milionów USD w Tetherze

Bitfinex wysyła ogromne ilości Tethera z powrotem do skarbca. Giełda kryptowalut ma nakładające się zarządzanie i właścicieli z Tether Ltd., firmą, która emituje kryptowalutę związaną z dolarem o tej samej nazwie (często skracaną do USDT). Obie firmy znalazły się pod coraz większą obserwacją po dramatycznym zerwaniu USDT z parytetem dolara w zeszłym tygodniu, kiedy kurs na krótko spadł do 0,85 USD na giełdzie w Kraken. Warto zauważyć, że adres portfela kontrolowanego przez Bitfinex wysłał 630 milionów USDT na adres znany jako „Tether Treasury” w sześciu dużych transakcjach w ostatnich dniach. Pierwsze 200 milionów USD zostało wysłane rano 14 października, kiedy kurs dolara Tether zaczął osiągać wielomiesięczne spadki. Kolejna transakcja o wartości 200 milionów USDT nastąpiła dwa dni później, kiedy cena tokena zaczęła odzyskiwać swoja wartość do dolara. Pozostałe 230 milionów USDT zostało wysłane w ciągu następnych trzech dni.

HTC wprowadza blockchainowy telefon

Dziesięć lat po uruchomieniu swojego pierwszego urządzenia z Androidem, globalny gigant technologii konsumenckiej HTC oficjalnie wypuszcza swój pierwszy telefon oparty o blockchain. Wersja HTC o wczesnym dostępie jest już dostępna w przedsprzedaży, firma ogłosiła we wtorek i musi zostać zakupiona za kryptowaluty. Nazywany EXODUS 1, urządzenie można kupić tylko za pomocą Bitcoina lub Ethereum. Wysyłka będzie miała miejsce w grudniu. Firma twierdzi również, że poszukuje programistów do udziału w wersji wczesnego dostępu. EXODUS 1 jest dostępny dla klientów w Stanach Zjednoczonych, Hong Kongu, Singapurze, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i prawie 30 innych krajach, zgodnie z informacją prasową.

Coinbase wprowadza stablecoina

Giełda Coinbase ogłosiła wsparcie dla wydanego przez Circle stablecoina. W poście na blogu giełda ogłasza, że klienci z USA poza stanem Nowy Jork mogą teraz kupować, sprzedawać, wysyłać i odbierać USD // Coin (USDC) za pośrednictwem firmowych aplikacji na iOS i Androida, a także coinbase.com. Giełda planuje rozszerzyć swoją ofertę również na inne kraje w przyszłości. USDC jest pierwszym stablecoinem obsługiwanym przez Coinbase i jest tylko drugim tokenem ERC-20, który klienci giełdy mogą wymieniać po dodaniu tokena 0x na początku tego miesiąca.

Coinbase otrzymuje pozwolenie na fundusz powierniczy

Coinbase uzyskał zgodę od nowojorskich organów regulacyjnych, na utworzenie wykwalifikowanej platformy do przechowywania kryptowalut. Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS) oświadczył we wtorek, że udzielił pozwolenia Coinbase na utworzenie Coinbase Custody Trust Company LLC, a także zatwierdził Coinbase Trust, aby oferować usługi powiernicze dla Bitcoina, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin i XRP. Warto zauważyć, że chociaż Coinbase pozwala klientom kupować, sprzedawać lub wymieniać pierwsze pięć z tych kryptowalut, obecnie nie oferuje XRP na żadnej z platform transakcyjnych.

Bitfury rozważa przeprowadzenie IPO

Firma Bitfury, producent koparek, rozważa przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej (IPO) jako jednej z wielu strategicznych opcji pozyskania funduszy – podał Bloomberg w czwartek. Powołując się na „ludzi, którzy są zaznajomieni z tą sprawą”, raport mówi, że Bitfury interesuje się giełdą w Amsterdamie, Londynie lub Hong Kongu, prawdopodobnie już w 2019 roku, chociaż według raportu nie podjęto ostatecznych decyzji. Inne opcje obejmują pozyskiwanie finansowania dłużnego lub sprzedaż udziałów mniejszościowych. Firma skontaktowała się z bankami inwestycyjnymi na całym świecie, rozważając, czy przeprowadzić IPO, powiedział Bloomberg.

Maciek Kmita

Komentarze