Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #42

1 012

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Aktualizacja Ethereum z problemami

Kod dla nadchodzącego hard forku Ethereum, nazwanego Konstantynopolem, został aktywowany na Ropstenie przy numerze bloku 4 230 000, jednak według stron Etherscan i Blockscout, obecna sieć Ropsten jest zablokowana w bloku 4 299 999. Afri Schoedon, pracujący dla Ethereum, Parity, wyjaśnił, że problem wynika z braku górników w sieci Ropsten, aby popchnąć nowo zmodernizowany blockchain do przodu. Innymi słowy, mimo że Konstantynopol został wydany na blockchainie Ropsten, górnicy nie uaktualnili swojego oprogramowania. Schoedon napisał: „Fakt, że wszyscy klienci” utknęli „oznacza, że nie ma jeszcze prawidłowego bloku z Konstantynopolu,” dodając apel do deweloperów Ethereum, aby załadować zmodernizowane węzły Ropstena „lub serwery komputerowe zdolne do kopania bloków aktywowanych przez Konstantynopol.

Duża zmienność na Tetherze

Cena stablecoina Tether (USDT) spadła w poniedziałek, osiągając najniższą wartość w ciągu ostatnich 18-miesięcy. Kurs wymiany dolara amerykańskiego (USDT / USD) spadł do poziomu 0,925284 USD o godzinie 07:00 UTC – najniższego poziomu od 27 kwietnia 2017 r. Niektóre transakcje notowano na poziomie 0,967296 USD, co stanowiło spadek o 2% w ujęciu 24-godzinnym, według CoinMarketCap. W domyśle Tether ma być kryptowalutą, która zawsze będzie kosztować 1 amerykańskiego dolara i będzie jego odpowiednikiem. Zmniejszenie ceny USDT spowodowało wzrost ceny Bitcoin (BTC) na giełdach o około 600 USD.

OKEx notuje 4 stablecoiny

Zarejestrowana na Malcie giełda kryptowalut – OKEx, ogłosiła, że dodaje do swojej platformy cztery kryptowaluty powiązane z dolarem. Dodając nowe tokeny w poniedziałek i wtorek, giełda poinformowała w zawiadomieniu, że rozpoczyna notowania TrustToken TrueUSD (TUSD), USDCoin Circle (USDC), Gemini Dollar (GUSD) z nowoutworzonej przez braci Winklevoss kryptowalutowej giełdy nowojorskiej oraz Paxos Standard Token (PAX). Trzy ostatnie tokeny zostały uruchomione przez ich firmy we wrześniu, a TrustToken pojawił się w marcu.

Sony zbudowało system zarządzania uprawnieniami na blockchainie

Japoński gigant elektroniki Sony opracował nowy system zarządzania prawami cyfrowymi oparty na technologii blockchain, który może być komercyjny. Według informacji prasowej z poniedziałku, system pomoże zarządzać informacjami o prawach autorskich do treści cyfrowych, powołując się na treści edukacyjne jako główny przypadek użycia. Firma twierdzi, że w zarządzanie prawami do treści, które obecnie są w dużej mierze wykonywane ręcznie przez organizacje branżowe lub samych twórców, może zostać usprawnione dzięki systemowi. Korzystając z platformy uczestnicy będą mogli udostępniać i weryfikować informacje, takie jak data i godzina utworzenia oraz dane autora. System automatycznie zweryfikuje także generowanie praw do utworu, dodaje firma.

Coinbase otwiera biuro w Londynie

Giełda kryptowalutowa Coinbase rozpoczyna działalność w nowym biurze w stolicy Irlandii. Wiceprezes Coinbase ds. Operacji i technologii Tina Bhatnagar ogłosiła w poniedziałek, że giełda otwiera nowe biuro w Dublinie w Irlandii w odpowiedzi na wzrost liczby klientów w UE. Co więcej, jest to pomocne zabezpieczenie przed zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zeeshan Feroz, który kieruje brytyjskim oddziałem Coinbase, udzielił wywiadu dla The Guardian, mówiąc:

Jest to również plan B dla Brexitu, ponieważ planujemy wszystkie ewentualności, ważne jest, abyśmy kontynuowali obsługę naszych klientów w całej Europie, a Irlandia byłaby naszym preferowanym wyborem, jeśli chodzi o to.

Decred oddaje kontrole nad swoimi funduszami w ręce inwestorów

Politeia – oprogramowanie Decred, opiera się na istniejącym podejściu Decred polegającym na łączeniu pracy dowodowej i konsensusu dowodowego, próbując przekazać wszystkie decyzje dotyczące zarządzania tym, którzy aktywnie uczestniczą w działaniu swojego protokołu w czasie każdej decyzji. Ci, którzy są właścicielami Decred tokenów (DCR), obecnie stawiają monety w zamian za szansę na wybór weryfikacji bloków. (Jeśli zostaną wybrani i zrobią to, otrzymają zapłatę z emisji tokena tego bloku.) Po uruchomieniu Politei, ludzie czekający na swoją kolej na weryfikację bloku będą również mogli głosować na propozycje Politei. W poście opublikowanym przez Decred Project Lead, Jake Yocom-Piatt potwierdził zbliżające się rozpoczęcie, ale zrobił to z nutą ostrożności, pisząc:

Ważne jest, aby zrozumieć, że Politeia jest bardzo potężnym narzędziem: może umożliwić wszelkiego rodzaju pozytywne zmiany dla Decred, ale jeśli użyta nierozsądnie, może prowadzić do wielu różnych problemów.

W skrócie, Politeia daje posiadaczom Decred możliwość sprawowania kontroli nad każdym aspektem projektu, co oznacza, że deweloperzy Decred oddali fundusze w ręce inwestorów. Mowa tu o 570 000 DCR, o wartości około 21 milionów USD.

Coinbase wprowadza notowania 0x

Zaledwie tydzień po dodaniu obsługi tokena protokołu 0x (ZRX) na profesjonalnej platformie inwestora, giełda Coinbase umożliwia pełny handel inwestorom detalicznym. Giełda ogłosiła we wtorek, że użytkownicy serwisu coinbase.com, Android i iOS będą mogli handlować, kupować, sprzedawać lub przechowywać ZRX. Jest to pierwszy token ERC-20 notowany przez giełdę. Jednak nie wszyscy klienci Coinbase będą mieli natychmiastowy dostęp do tokena: w poście na blogu prezes i dyrektor generalny Coinbase Dan Romero napisał, że token „nie będzie początkowo dostępny dla mieszkańców Wielkiej Brytanii czy stanu Nowy Jork.”

Monero wprowadza technologię Bulletproof

Wysoce oczekiwana technologia zaprojektowana w celu zapewnienia większej skalowalności funkcji prywatności blockchain zostanie wkrótce przetestowana na sieci głównej Monero. Nazwana „kuloodporną” technologia, która została wynaleziona przez kryptografów Benedicta Bunza i Jonathana Bootle’a, obiecuje radykalnie zmniejszyć wagę poufnych transakcji. W czwartek, 18 października, Monero przetestuje ją na swojej sieci. Jako pierwsza duża kryptowaluta do wdrożenia tej technologii, monero skupiło się na tym, jak wdrożyć kuloodporne zabezpieczenia w ubiegłym roku – starając się zmniejszyć wielkość swoich poufnych transakcji o co najmniej 80 procent.

Oprócz radzenia sobie z problemami skalowania, które są nieodłącznym elementem większości bloków, Monero ma dodatkowe warstwy prywatności, które są ciężkie do obliczenia i niełatwe do przechowywania. Skalowalność poufnych transakcji stanowi poważną przeszkodę dla blockchainu o wartości 1 miliarda dolarów, ponieważ użytkownicy cierpią z powodu wysokich opłat transakcyjnych, a także stale rosnącego kosztu przechowywania dla pełnego węzła.

Rwanda śledzi tantal za pomocą blockchainu

Rwanda zwróciła się ku blockchainowi, aby śledzić łańcuch dostaw tantalu, metalu używanego w elektronice użytkowej, w celu rozwiązania problemów z jego niedoborem na rynkach światowych. Minister rządu Rwandy, Francis Gatare, który jest również dyrektorem naczelnym Krajowego Zarządu ds. Górnictwa, Gazownictwa i Gazu, ogłosił inicjatywę blockchain na spotkaniu Rwandyjskiego Związku Górniczego w dniu 16 października, mówiąc, że „nowe i innowacyjne rozwiązanie w zakresie identyfikowalności minerałów” już teraz zostało wdrożone „przez co najmniej jednego eksportera z Rwandy.” Rwanda jest jednym z głównych eksporterów koncentratów tantalu na świecie, produkując w 2014 r. około połowy światowej podaży, według czasopisma naukowego Nature. Jednak rynki surowców mineralnych są coraz bardziej ostrożne, jeśli chodzi o reputację minerałów będących w konflikcie pośród międzynarodowych porozumień mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej stronie handlu.

Japonia pracuje nad uproszczeniem systemu podatków od kryptowalut

Japońska Komisja Podatkowa poszukuje sposobów na uproszczenie obecnego systemu archiwizacji pod kątem kryptowalut, aby zapewnić inwestorom dokładne zgłaszanie zysków. Komisja, która prowadzi politykę podatkową, a także doradza premierowi, odbyła zgromadzenie ogólne w dniu 17 października, aby omówić potencjalne ulepszenia tego procesu, według regionalnego serwisu prasowego Sankei. Komitet ma podobno zaplanować nowy system, który standaryzowałby proces składania zeznań podatkowych i ułatwiłby podatnikom obliczanie zysków ze sprzedaży aktywów cyfrowych zarówno w walutach fiducjarnych, jak i innych kryptowalutach.

Maciej Kmita

Komentarze