Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #41

1 308

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

38% akcji Bithumb sprzedane za 350 milionów USD

Bithumb, obecnie największa giełda kryptowalut w Korei Południowej pod względem obrotów, właśnie potwierdziła, że sprzedała ponad 38% całkowitej własności konsorcjum blockchain z siedzibą w Singapurze za 400 miliardów wonów, czyli 350 milionów dolarów. Bithumb potwierdził, że umowa została podpisana 11 października z BK Global Consortium, firmą inwestycyjną typu blockchain założoną przez BK Global, grupę medyczną chirurgii plastycznej w Singapurze. BTC Holdings Company, która obecnie posiada 76% kapitału firmy Bithumb, zgodziła się sprzedać 50% + 1 akcji tego 76-procentowego udziału w Grupie BK – ruch, który uczyniłby z tego ostatniego największego posiadacza Bithumb po zakończeniu transakcji.

Raport dodał, że transakcja nabycia wycenia Bithumb na ponad 1 bilion wonów, czyli około 880 milionów USD. Kim Byung Gun, chirurg plastyczny, a także prezes Grupy BK, będzie największym akcjonariuszem Bithumb.

Łańcuchy boczne pozwolą na ICO na Bitcoinie

Do końca roku na Bitcoinie zostanie uruchomione pierwsze ICO. Podczas gdy Ethereum, drugi co do wartości blockchain według kapitalizacji rynkowej oraz inne platformy pozwalające na ICO, były wyborem dla większości przedsiębiorców zainteresowanych tworzeniem nowych tokenów kryptograficznych, teraz może się to zmienić za sprawą z sidechainów (łańcuchy boczne) utworzonym przez RSK. Bitcoin będzie teraz miał możliwość hostowania nowego mechanizmu pozyskiwania funduszy. W rzeczywistości oryginalna koncepcja ICO została po raz pierwszy uruchomiona na samym blockchainie Bitcoina w 2013 r., przez samozwańczego wynalazcę pomysłu, JR Willetta, który zebrał łącznie pół miliona dolarów za token „mastercoin”, później przemianowany na omni.

Pod koniec listopada, Temco, pochodzący z Korei Południowej startup blockchain kierujący zarządzaniem łańcuchem dostaw, wykorzysta zarówno nowatorski pomysł, jak i technologię RSK, uruchamiając publiczną sprzedaż tokneów na Bitcoinie w celu zebrania 19 milionów dolarów.

W Korei Południowej powstanie inteligentne miasto blockchain za 100 milionów USD

Park Won-soon, burmistrz Seulu, ujawnił pięcioletni plan zainwestowania 108 milionów dolarów w rozwój stolicy Korei Południowej jako inteligentnego miasta zasilanego przez blockchain. W przemówieniu podczas wizyty w Zurychu, Park ogłosił w zeszłym tygodniu, że jego plan miejski Blockchain na lata 2018-2022 obejmie 14 usług publicznych w pięciu obszarach, z budżetem w wysokości 123,3 miliarda koreańskich wonów (około 108 milionów dolarów). Park dodał, że główne usługi publiczne, które przyjmą blockchain obejmują wsparcie pracujących, zarządzanie historią pojazdów, wydawanie certyfikatów, zarządzanie darowiznami i głosowanie w wyborach.

Burmistrz wyjaśnił na przykład, że rząd metropolii Seulu użyje tej technologii do ochrony pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, którzy nie mają umów o pracę lub nie są objęci ubezpieczeniem z tytułu zatrudnienia. Pracownicy ci będą mogli zarejestrować się za pośrednictwem aplikacji blockchain, która zostanie opracowana w ramach planu. Następnie, organizacje pracownicze i firmy ubezpieczeniowe, które uczestniczą jako działające węzły, mogą dzielić się informacjami pracowników przez rozproszoną sieć i decydować o systemach ubezpieczeń.

Bitfinex odpiera zarzuty o niewypłacalność

Kryptowalutowa giełda z Hongkongu Bitfinex odpiera zarzuty, że jest niewypłacalna, i ujawniła, że ​​adresy portfela pokazują, że ma ponad 1,5 miliarda dolarów w zasobach kryptograficznych. Firma, która dzieli zarządzanie z Tetherem, oświadczyła w poście na blogu w niedzielę, że nie jest niewypłacalna, a „ciągły strumień artykułów na platformie Medium, które twierdzą inaczej, nie zmieni tego.” Bitfinex nazwał takie zarzuty „ukierunkowaną kampanią opartą wyłącznie na fikcji”. Firma ujawniła również adresy cold wallet zawierające Bitcoina, Ethereum i EOS, które potwierdziły kwotę odpowiednich aktywów, które obecnie posiada. Przedstawiciele giełdy dodali, że ​​zawartość portfeli stanowi „niewielką” część łącznych aktywów, do których należą również niejawne depozyty w walutach fiducjarnych. Na podstawie dostarczonych adresów Bitfinex posiada co najmniej 148 467 Bitcoinów, 1,7 miliona Ethereum i ponad 35 milionów EOS. Te kryptowaluty są warte około 1,5 miliarda dolarów, w oparciu o dane z indeksu cen Coinpaprika.

Binance przeznacza wszystkie opłaty z notowania nowych tokenów na cele charytatywne

Binance, obecnie największa na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu, ogłosiła, że teraz ujawni wszystkie opłaty za notowanie nowych kryptowaluty i przekaże fundusze na cele charytatywne. Według opublikowanego w poniedziałek postu na blogu firmowym, tokeny, które chcą być notowane na giełdzie, nadal będą mogły proponować własne opłaty za notowania. Giełda nie dyktuje takich opłat ani nie ustanawia minimalnego poziomu cen. Warto zauważyć, że Binance powiedziało, że przekaże 100 procent opłat za notowania do niedawno uruchomionego działu charytatywnego Blockchain Charity Foundation.

Giełda dodała, że ​​wszystkie opłaty za notowania, które obecnie są faktycznie darowiznami, zostaną opublikowane na stronie internetowej fundacji, w celu zwiększenia przejrzystości w procesie notowania. Dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao stwierdził we wpisie, że kwota darowizny zależy od samych projektów, a rozmiar nie „gwarantuje ani w żaden sposób nie wpływa na wynik” procesu przeglądu potencjalnych notowań.

Nowe paszporty w Wenezueli tylko za Petro

Wenezuelczycy są teraz zmuszani do płacenia za paszporty kontrowersyjną kryptowalutą petro. Według Bloomberga, wiceprezydent Delcy Rodriguez powiedział na konferencji prasowej w piątek, że nowy paszport będzie kosztować obywateli dwa petros, kwotę wartą 7200 bolivarów. Przy tej kwocie wynoszącej czterokrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, Wenezuelczyk staje przed jeszcze trudniejszym zadaniem, które polega na uzyskaniu dokumentów podróży, gdy starają się uciec przed kryzysem gospodarczym i humanitarnym w tym kraju. W związku z tym, że naród właśnie ogłosił utworzenie sił policyjnych specjalnie zajmujących się migracją, jak donosi Finanse Magnates, nacisk na petro-płatności za paszporty i podwyższony punkt cenowy wydają się mieć na celu powstrzymanie fali ludzi, którzy chcą uciec z Wenezueli. Pomimo przedsprzedaży w lutym, dopiero w zeszłym tygodniu oficjalnie prezydent Maduro ogłosił wprowadzenie Petro. Prezydent napisał na Twietterze:

Witamy Petro! Przyszedł, aby wzmocnić program naprawy gospodarczej i zrewolucjonizować globalną kryptoekonomię jako nową formę wymiany handlowej, finansowej i pieniężnej.

ZEA zezwalają na ICO dla firm

Zjednoczone Emiraty Arabskie (U.A.E.) ogłosiły plany wprowadzenia nowych zasad, które umożliwiłyby wprowadzenie ofert monetarnych (ICO) jako metody pozyskiwania funduszy dla firm. Przeznaczone do wprowadzenia w 2019 roku, nowe zasady pozwolą firmom na pozyskiwanie kapitału za pośrednictwem sprzedaży tokenów kryptografiicznych jako alternatywy dla tradycyjnych metod, takich jak IPO, zgodnie z opublikowanym w poniedziałek sprawozdaniem agencji Reuters. Wiadomość ta została ujawniona przez szefa nadzoru rynku papierów wartościowych U.A.E., Obaid Saif al-Zaabi, który powiedział na seminarium:

Zarząd Emirates Securities & Commodities Authority zatwierdził przyjęcie ICO jako papierów wartościowych. Zgodnie z naszym planem powinniśmy mieć regulacje na miejscu w pierwszej połowie 2019 r.

Projekt regulaminu obejmującego ICO jest już opracowywany przez regulator w połączeniu z doradcami spoza kraju, powiedział Zaabi, dodając, że współpracuje również z giełdami w Abu Dhabi i Dubaju, aby przygotować platformy transakcyjne dla nowych aktywów cyfrowych.

Niepełnosprawni w Australii z ubezpieczeniem na blockchainie

Australijska federalna agencja naukowa współpracuje z jednym z banków komercyjnych „Wielkiej Czwórki” w kraju, aby przetestować aplikację blockchain, mającą na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym rozliczania płatności ubezpieczeniowych. Commonwealth Bank of Australia (CommBank) oraz Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) ogłosili we wtorek, że obaj testują proof-of-concept jako część projektu blockchain nazwanego „Making Money Smart”. Celem jest wprowadzenie tokena blockchain zakodowanego inteligentnymi umowami do krajowego systemu ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków (NDIS), aby uczestnicy i usługodawcy mogli wykonywać płatności na podstawie wcześniej określonych warunków, takich jak kto może wydać określone fundusze w określonym terminie. CSIRO wyjaśnił, że kryterium wyboru uczestników i dostawców usług w NDIS do przeprowadzenia procesu jest to, że uczestnicy programu potrzebują „spersonalizowanych warunków płatności”. W oświadczeniu wydanym przez instytucje możemy przeczytać:

W NDIS uczestnicy mają zindywidualizowane plany, które mogą zawierać wiele kategorii budżetu – każda z innymi regułami wydatków. Prototypowa aplikacja wspiera uczestników w zarządzaniu ich planem, umożliwiając im wyszukiwanie, rezerwowanie i płacenie za usługi od dostawców NDIS bez potrzeby papierkowej roboty.

Singapur pomoże krypto start-upom w dostępie do usług bankowych

Władze monetarne Singapuru (MAS), bank centralny miasta-państwa, pracują nad tym, aby zapewnić, że startupy kryptowalut otrzymają krajowe usługi bankowe w ramach wysiłków podejmowanych przez ten kraj na rzecz rozwoju fintech. W wywiadzie dla Bloomberga we wtorek, Ravi Menon, dyrektor zarządzający instytucji, powiedział, że bank centralny stara się „zgromadzić banki i kryptowaluty razem z startupami fintech, aby sprawdzić, czy są jakieś porozumienia, do których mogą dotrzeć”. Menon dodał, że poważnym problemem, przed którym stają obecnie Singapurskie firmy kryptograficzne, jest to, że tradycyjne banki niechętnie otwierają rachunki bankowe, ponieważ niektóre aspekty tej branży mogą wydawać się „niejasne i niebezpieczne” zarówno dla regulatorów, jak i instytucji finansowych:

Charakter tego biznesu jest nieco inny, więc banki mogą potrzebować innych sposobów, w których mogą ustanowić dobrą praktykę. Mam nadzieję, że uda nam się zjednoczyć umysły, abyśmy mogli pokonać tę przeszkodę.

Giełda Gemini chce przyciągnąć więcej klientów instytucjonalnych

Giełda kryptowalut Gemini zatrudniła kolejnego dyrektora z Wall Street jako część swojej polityki przyciągnięcia większej liczby klientów instytucjonalnych. Ogłoszone w komunikacie prasowym, nowojorska giełda poinformowała, że Jeanine Hightower-Sellitto – wcześniej dyrektor operacyjny na Międzynarodowej Giełdzie Papierów Wartościowych (ISE) należącej do Nasdaq – dołącza do firmy jako dyrektor zarządzający. Jej rola będzie koncentrować się na „nadzorowaniu instytucjonalnego wdrożenia i rozwoju zespołu obsługi klienta Gemini” – powiedziała firma. Przed nową nominacją Hightower-Sellitto spędziła 13 lat na ISE – dużej amerykańskiej platformie transakcyjnej na opcje – i zarządzał zmianą spółki po pełnym przejęciu przez Nasdaq w czerwcu 2016 r. za 1,1 mld USD. Prezydent Gemini Cameron Winklevoss powiedział w wydaniu:

Głębokość wiedzy i doświadczenie Jeanine w branży finansowej czyni ją cennym nabytkiem dla naszej organizacji i naszych klientów.

Maciej Kmita

Komentarze