Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #4

600

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

ETF dla Bitcoina odrzucony

CBOE BZX Exchange wycofał proponowaną zmianę, która, jeśli zostałaby zatwierdzona, umożliwiłaby ETF dla Bitcoina wspierany przez VanEck i SolidX. W ogłoszeniu opublikowanym w środę, zastępca sekretarza Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) Eduardo Aleman napisał, że CBOE BZX Exchange wycofał proponowaną zmianę zasad, która pozwoliłaby mu na notowanie udziałów w funduszu VanEck SolidX Bitcoin Trust, jeśli zostałby zatwierdzony. Giełda złożyła wycofanie 22 stycznia. Wniosek został złożony w czerwcu zeszłego roku, gdy VanEck, firma inwestycyjna, połączyła siły z dostawcą usług finansowych SolidX, aby zapewnić fizycznie zabezpieczony ETF dla Bitcoina. SEC kilkakrotnie opóźniał każdą decyzję dotyczącą wniosku, prosząc o publiczne komentarze i biorąc udział w spotkaniach z orędownikami. Regulator stanął w obliczu ostatecznego terminu decyzji 27 lutego. Chociaż samo ogłoszenie nie przedstawiło powodu wycofania się, niektórzy prawnicy zajmujący się papierami wartościowymi spekulowali, że trwające zamknięcie rządu skutkowałoby odmową przyznania ETF, ponieważ żaden z pracowników SEC nie jest w stanie dokonać przeglądu proponowanej zmiany zasad.

15 milionów USD dla firmy tworzące karty kryptowalutowe

Japoński gigant usług finansowych SBI Group zainwestował 15 milionów dolarów w szwajcarski startup Tangem, producenta wąskiego portfela sprzętowego do kryptowalut. Tangem opisuje swój produkt do przechowywania kryptowalut jako „inteligentny banknot na cyfrowe zasoby”. Zaprojektowany do użycia jako karta bankowa, pozwala na użycie fizycznych transakcji poza łańcuchem, na przykład do płatności w sklepach, po tym, jak urządzenie zostało doładowane kryptowalutami za pomocą smartfona z obsługą NFC. Właściciele Tangem ogłosili inwestycję SBI w poniedziałek, mówiąc, że pomoże jej rozszerzyć swoją technologię na inne obszary, takie jak stablecoiny, ICO, tokenizowane oferty aktywów, cyfrową tożsamość i inne. Wiadomość została potwierdzona przez SBI w oddzielnym oświadczeniu. Chociaż firma nie ujawniła żadnej kwoty, stwierdziła, że finansowanie zostało udostępnione za pośrednictwem jej całkowicie zależnej spółki SBI Crypto Investment, która inwestuje w przedsięwzięcia z zakresu cyfrowych aktywów.

Wyoming wydaje regulacje na temat zarzadzania kryptowalutami przez banki

Wyoming może wkrótce stać się pierwszym stanem w Stanach Zjednoczonych, który zapewni jasne uprawnienia bankom dla kryptowalut i zasobów cyfrowych. Dwupartyjna grupa ustawodawcza wprowadziła w piątek rozporządzenie SF0125, które, jeśli zostanie przyjęte, zaklasyfikuje aktywa cyfrowe jako własność w ramach istniejących przepisów. Ustanowiłoby to również „ramy wyboru dla banków, które miałyby świadczyć usługi w zakresie przechowywania w odniesieniu do własności aktywów cyfrowych, zgodnie ze wskazaniami depozytariuszy”, określić standardy dla takich usług oraz wyjaśnić, w jaki sposób sądy w Wyoming mogą klasyfikować aktywa cyfrowe w przypadku procesów. Caitlin Long, współzałożycielka Koalicji Blockchain Wyoming, powiedziała, że ustawa jest dużym krokiem naprzód dla stanu i może okazać się dobrodziejstwem dla startupów kryptograficznych i ich użytkowników:

Wiele firm powstaje jako nowojorskie firmy powiernicze … Propozycja Wyoming jest o wiele lepszą licencją niż licencja New York Trust, ponieważ jest skierowana do banków i znajduje się w stanie, który wyjaśnił status prawny tego majątku. Te dwie rzeczy są równie ważne. Nie ma innego stanu, który zapewniałby taką jasność.

Koreańska giełda traci 5 mln USD na przypadkowym airdropie Bitcoina

Południowokoreańska giełda kryptograficzna Coinzest próbuje odzyskać kryptowaluty przypadkowo wysłane do swoich klientów podczas airdropu. Giełda ogłosiła w zeszłym tygodniu, że około 6 miliardów wonow (około 5,3 miliona dolarów) w Bitcoinie i innych kryptowalutach zostało wysłanych do klientów z powodu błędu komputera. Giełda próbowała rozdystrybuować poprzez airdrop We Game Token (WGT). Ponadto, z powodu problemu z serwerem, niektórzy klienci otrzymali również koreańskie wony z giełdy. Problemy z serwerem Coinzest zostały rozwiązane do 19 stycznia, a firma planuje wycofać transakcje w celu przywrócenia swoich zasobów. Poprosiła również klientów o zwrot środków, które otrzymali przez pomyłkę.

Holandia planuje wydać licencje dla giełd kryptowalut

Władze finansowe Holandii planują wdrożyć program licencjonowania giełd kryptograficznych i dostawców usług portfelowych, aby zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. De Nederlandsche Bank (DNB), krajowy bank centralny i holenderski Urząd ds. Rynków Finansowych (AFM) opublikowały raport na początku tego tygodnia, sugerując, że dostawcy rozwiązań do giełd kryptograficznych oraz dostawcy usług rozliczeniowych muszą posiadać licencję, ponieważ kryptowaluty są klasyfikowane jako „wysokie” ryzyko przestępstw finansowych”. W raporcie możemy przeczytać:

Należy skutecznie zaradzić tym zagrożeniom, co można osiągnąć dzięki międzynarodowej koordynacji środków zaradczych przewidzianych w AMLD5 [piątej europejskiej dyrektywie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy].

Obydwa organy twierdza, że zalecają system zezwoleń zamiast systemu rejestracji, ponieważ umożliwia on „wstępną ocenę wejścia na rynek”, aby wiedzieć, czy zaangażowane strony będą przestrzegać zasad AMLD5 lub będą w stanie je zastosować. Z kolei reżim rejestracji byłby „mniej skuteczny”, ponieważ dopuszcza jedynie „ograniczoną ocenę merytoryczną” tych stron.

Coinbase rozwija swoje usługi dla inwestorów instytucjonalnych

Coinbase uruchamia transgraniczne przelewy bankowe dla klientów instytucjonalnych w Azji, Wielkiej Brytanii i Europie. Coinbase poinformowała we wtorek, że w przypadku klientów w krajach, w których nie są jeszcze dostępne metody płatności, firma będzie teraz obsługiwać przychodzące i wychodzące przelewy SWIFT z kont bankowych spoza Stanów Zjednoczonych:

Ta nowa funkcja pozwoli klientom Coinbase w wielu krajach w całej Azji i regionie EMEA po raz pierwszy uzyskać dostęp do głębokiej puli kryptowalutnej Coinbase.

Jednocześnie firma poinformowała, że zaoferuje nowe platformy handlowe OTC dla klientów z USA i Europy, a także usługi handlowe i powiernicze dla dużych klientów w Azji. W przypadku tej drugiej usługi azjatyccy handlowcy będą mieli dostęp do stablecoin USDC, który jest wspierany przez rezerwy dolarowe utrzymywane przez giełdę, podczas gdy niektórzy klienci Coinbase Prime będą mogli również korzystać z usługi przechowywania kryptowalut w cold walletach w ramach usługi Custody.

Bank Rozrachunkow Miedzynarodowych negatywnie o PoW

Algorytm Proof-of-Work (PoW) używany przez Bitcoina i niektóre inne kryptowaluty nie jest opłacalny w dłuższej perspektywie i wymaga wymiany, argumentuje nowe badanie z Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). BIS, uważany za bank centralny banków centralnych, opublikował w poniedziałek raport z badań, w którym mówi, że PoW – który używa potężnych komputerów do zabezpieczenia sieci – jest „bardzo drogi”, a jedynym rozwiązaniem jest „odejście” od tego algorytmu. Autor raportu, Raphael Auer, główny ekonomista działu monetarnego i ekonomicznego w BIS, mówi, że istnieją dwa podstawowe ograniczenia ekonomiczne algorytmu:

Po pierwsze, Bitcoin jest podatny na double spent lub ataki 51%, dlatego wymaga niezwykle kosztownej ochrony opartej na PoW. Po drugie, w momencie, gdy system przestanie posiadać nagrody w blokach dla górników, algorytm nie będzie w stanie generować opłat transakcyjnych zgodnie z celem zagwarantowania bezpieczeństwa płatności. Proste obliczenia sugerują, że gdy nagrody w bloku wyniosą zero, może upłynąć wiele miesięcy, zanim transakcja zostanie ostatecznie sfinalizowana, chyba że wdrożone zostaną nowe technologie, aby przyspieszyć ostateczną płatność. Rozwiązania drugiej warstwy, takie jak Lightning Network, mogą pomóc. Jednak jedynym podstawowym lekarstwem byłoby odejście od dowodu pracy, który prawdopodobnie wymagałby jakiejś formy społecznej koordynacji lub instytucjonalizacji.

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych wspiera giełdę kryptowalut

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych (LSE) zapewnia technologię dopasowywania transakcji w przyszłej giełdzie kryptowalut w Hongkongu. Grupa LSE ogłosiła we wtorek, że jej silnik dopasowany do Millennium Exchange został wybrany do zasilania AAX, nowej platformy wymiany wprowadzanej przez fińską firmę ATOM Group z siedzibą w Hongkongu. AAX ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie tego roku i będzie pierwszą giełdą kryptograficzną, która będzie wykorzystywać odpowiedni silnik. Według odrębnego oświadczenia grupy ATOM, Grupa LSE dostarcza również rozwiązania techniczne dla giełdy hongkońskiej (HKEX) i singapurskiej (SGX). CEO Grupy ATOM, Peter Lin, powiedział:

Millennium Exchange pomoże AXA zbudować platformę zapewniającą zaufany i bezpieczny handel zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych. Umożliwi to także AAX dostarczenie skalowalnej i zgodnej platformy do handlowania kryptowalutami. W zakresie rozwiązań bezpieczeństwa ​​będziemy współpracować z amerykańską firmą Kroll zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Nebulas zwolnił 60% swoich pracowników

Firma stojąca za projektem Nebulas przeszła z zespołu od 80 osób do zaledwie 30. Po zwrocie uwagi w sierpniu z powodu decyzji o opóźnieniu dystrybucji tokenów, firma przeszła serię zwolnień, które odbiły się na jego roadmapie. Jako główny powód zwolnień podano bessę na rynku. Token Nebulas zadebiutował na poziomie 2 USD, ale obecnie jest sprzedawany za nieco ponad jedną czwartą tej ceny, według CoinMarketCap. Kapitalizacja rynkowa tokenu NAS wynosi obecnie 25,7 miliona USD. Becky Lu, przedstawicielka firmy twierdzi:

Zwolnienia w firmie rozpoczęły się latem zeszłego roku, co wpłynęło w największej mierze na zespól zlokalizowany w Pekinie. Kolejny powód, dla którego zdecydowaliśmy się odciąć mniej istotne projekty, takie jak portfele stron trzecich. Jest to, ze nie są kluczowe dla głównych wizji technologicznych wspomnianych w white paper.

Bithumb z IPO w USA?

Bithumb, jedna z największych giełd kryptowalutowych pod względem wolumenu, chce wejść na giełdę w Stanach Zjednoczonych poprzez fuzję odwrotną. Blockchain Industries, firma inwestycyjna zajmująca się przemysłem kryptograficznym oraz blockchainem i prowadząca obrót na rynkach pozagiełdowych w USA, ogłosiła we wtorek, że podpisała wiążący list intencyjny z BTHMB Holdings z siedzibą w Singapurze, spółką holdingową Bithumb, w przypadku transakcji odwrotnego połączenia. Odwrotna fuzja jest również znana jako odwrotna pierwsza oferta publiczna (IPO), w której prywatna spółka nabywa spółkę notowaną na giełdzie, aby ominąć długi i skomplikowany proces konwencjonalnej oferty publicznej. Gdy transakcja dojdzie do skutku, połączony podmiot będzie znany jako Blockchain Exchange Alliance (BXA), potencjalnie stając się pierwszą giełdą kryptowalutową notowaną na giełdzie amerykańskiej. Obie strony zamierzają sfinalizować umowę do 1 marca. BTHMB Holdings zgodził się wpłacić 1 mln USD na rachunek depozytowy jako wynagrodzenie za transakcję, która jest nadal przedmiotem oceny due diligence przez zaangażowane strony.

 

Maciej Kmita

Komentarze