Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #39

1 179

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Juventus z własnym tokenem

Jeden z najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie wprowadza token kryptograficzny, który według niego zwiększy liczbę fanów, pozwalając im „być usłyszanym”. Włoski Juventus Football Club, w którym od niedawna gra Cristiano Ronaldo, współpracuje z Socios.com, aby uruchomić „Oficjalny Token Fan Juventusu”. Token zostanie początkowo rozprowadzony poprzez „Ofertę Tokenów Fanów (FTO)”, zgodnie z informacją prasową.

Posiadając jedną z największych grup fanów na całym świecie i ogromną obecność w mediach społecznościowych, zespół twierdzi, że chce, by Fan Token jeszcze bardziej rozszerzył tę publiczność i umożliwił kibicom spoza Europy bardziej bezpośrednie interakcje z klubem.

Buterin twierdzi, że Zk-Snarks mogą pomóc w skalowalności Ethereum

Technologia kryptograficzna zapoczątkowana przez Zcasha może pomóc w skalowaniu Ethereum, powiedział jej twórca Vitalik Buterin na sobotnim forum badawczym. Nazwane zk-snarkami, Buterin napisał, że używając tej technologii, Ethereum może potencjalnie skalować się „o ogromną ilość”, nawet do 500 transakcji na sekundę, bez polegania na dwuwarstwowych rozwiązaniach skalujących, takich jak Plasma czy Raiden. Jak wyszczególniono, zk-snarks pozwala na skompresowanie dużych partii informacji w tak zwane zwięzłe dowody, które pozostają tej samej wielkości niezależnie od ilości danych wejściowych. Buterin skomentował:

Możemy naprawdę przeskalować transakcje przeniesienia aktywów na Ethereum w ogromnej ilości, bez użycia drugiej warstwy, która wprowadza założenia dotyczące żywotności (np. kanały, plazma), używając ZK-SNARK do masowej weryfikacji transakcji.

Ilość Bitcoinów w aktywnych portfelach blisko rekordu

Coraz więcej Bitcoinów jest trzymanych przez aktywnych użytkowników indywidualnych niż firmy i długoterminowych inwestorów, zgodnie z nowymi danymi z Chainalysis. Firma analityczna zbadała, że 4,8 miliona Bitcoinów, czyli około 32 procent podaży kryptowaluty (minus zagubione monety), była trzymana w osobistych portfelach z pewnym poziomem aktywności transakcyjnej na dzień 31 sierpnia. To wzrost od końca 2017 roku – w czasie, kiedy rynek osiągnął szczyt – kiedy tylko 3,8 miliona Bitcoinów, czyli 26 procent, znajdowało się w rękach osób fizycznych. Sierpniowe liczby były rekordowo wysokie w stosunku do rekordów indywidualnych, a jedynie nieznacznie odbiegały od najwyższego poziomu z lipca: 4,95 miliona Bitcoinów, czyli 33 procent wszystkich monet w obiegu.

Coinbase skupia się na profesjonalnych traderach

Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych – Coinbase połączyła siły z bazującym na tokenach protokołem transakcyjnym Caspian, aby zwiększyć swoją ofertę skierowaną do firm handlowych i finansowych. Zgodnie z umową, Coinbase Pro zintegruje „pełen stos” Caspiana z narzędziami, aby zwiększyć możliwości handlu i zarządzania portfelem. Kayvon Pirestani, dyrektor ds. Sprzedaży instytucjonalnej w Coinbase, powiedział w wywiadzie:

Klienci będą mogli korzystać z najlepszych elementów obu platform – dostępu do rozległych historycznych danych rynkowych Coinbase, głębokiej puli płynności oraz narzędzi transakcyjnych Caspiana.

Walmart naciska na dostawców, aby używali blockchainu

Walmart planuje sprzedawać warzywa monitorowane za pomocą technologii blockchain w ciągu najbliższego roku. W poniedziałkowym komunikacie prasowym największy na świecie detalista zarówno pod względem przychodów, jak i liczby pracowników ogłosił, że poinformował swoich dostawców od warzyw, aby zintegrowali system śledzenia oparty na blockchainie, zbudowanym we współpracy z IBM, do września 2019 roku.

Zgodnie z pismem przesłanym do dostawców, każda firma współpracująca z firmą Walmart musi współpracować z siecią IBM Food Trust, aby stworzyć identyfikowalność w dwóch etapach. Platforma blockchain ułatwi firmie Walmart szybkie pozyskiwanie produktów żywnościowych, przy czym pismo mówi, że śledzenie takich produktów jest obecnie „prawie nie do wykonania”.

75 banków współpracuje nad projektem blockchain

Główny projekt – stworzony przez JPMorgan, australijski ANZ i Royal Bank of Canada, skupiający się na płatnościach opartych o blockchain, właśnie zyskał ponad 75 nowych banków jako uczestników. Trzy banki założycielskie rozpoczęły projekt w październiku 2017 r., dążąc do skrócenia zarówno czasu, jak i kosztów wymaganych do płatności międzybankowych przy użyciu tradycyjnych metod. Nazywana Międzybankową Siecią Informacyjną (IIN), platforma zbudowana jest na Quorum – opartej na Ethereum sieci blockchain opracowanej przez JPMorgan i prawdopodobnie będącej częścią tej firmy. Jak wynika z raportu FT, duża grupa dużych banków – w tym Societe Generale i Santander – dołączyła do procesu w odpowiedzi na rosnącą liczbę konkurencyjnych ofert płatniczych wprowadzanych na rynek. Jason Goldberg, analityk banków w JPMorgan, powiedział:

Płatności są obszarem, w którym banki są najbardziej zagrożone przez konkurencję poza bankową. Blockchain to sposób na utrzymanie większej części tego [biznesu] w firmie.

Google zezwala na reklamy uregulowanych giełd kryptowalut

Wyszukiwarka Google ujawniła, że zacznie dopuszczać reklamy giełd kryptowalut w USA i Japonii, począwszy od października. W nowej aktualizacji zasad reklamowych Google podkreśliło, że reklamy będą dozwolone w przypadku „regulowanych” stron handlowych, wyjaśniając:

Zasady Google dotyczące produktów i usług finansowych zostaną zaktualizowane w październiku 2018 roku, aby umożliwić regulowanym giełdom kryptowalutowym reklamowania się w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Firma Google była jedną z wielu firm technologicznych, które zakazały takich reklam na swojej platformie zeszłej wiosny, chociaż wydaje się, że zakaz ICO nadal obowiązuje. Platformy takie jak Facebook i Twitter również znalazły się wśród tych, które wprowadziły blokady, jednak w czerwcu Facebook złagodził swoje stanowisko co do niektórych z nich.

Coinbase przygotowuje się do notowania nowych aktywów

Coinbase zmieniło swoją politykę w zakresie notowania nowych kryptowalut, zastępując proces ad hoc bardziej zorganizowanym, które szybko rozszerzy zakres aktywów będących przedmiotem obrotu na giełdzie. Ogłoszony we wtorek nowy system pozwala prawie każdemu zgłosić kryptowalutę za pośrednictwem formularza online do oceny w ramach struktury zasobów cyfrowych firmy. Te, które spełniają kryteria, mogą być notowane, choć niekoniecznie są dostępne od razu dla wszystkich klientów Coinbase.

Dzieje się tak dlatego, że notowania będą dodawane zgodnie z jurysdykcją danego kraju, zamiast obsługiwać wszystkie zasoby na całym świecie, jak to uczyniło dotychczas Coinbase. W rezultacie niektóre monety nie będą dostępne dla klientów Coinbase, aby handlować w miejscach, w których lokalne przepisy wyraźnie zabraniają ich lub są niejasne co do ich legalności.

Bitmain przeprowadzi IPO

Bitmain, gigant z branży miningu kryptowaluty, oficjalnie złożył wniosek o dopuszczenie do publicznego obrotu na giełdzie hongkońskiej (HKEX). Opublikowany w środę, długo oczekiwany prospekt emisyjny pierwszej oferty publicznej (IPO) firmy Bitmain był poprzedzony różnymi doniesieniami prasowymi. Proces ten nie obywa się bez kontrowersji, a główne firmy zaprzeczają swojej roli w fazie finansowania przed pierwszą ofertą w publiczną, która rzuca cień na spółkę. Ponieważ wniosek jest nadal w fazie wstępnej i oczekuje na dalsze przesłuchania w wykazie od HKEX, pozostaje niejasne, na ile firma zostanie ostatecznie wyceniona. Jak pokazano w opublikowanym wniosku, wiele szczegółów pozostaje zredagowanych, w tym liczba oferowanych akcji i harmonogram oferty publicznej.

Zgodnie z tym, co zostało zgłoszone, firma osiągnęła w 2017 roku łączny przychód w wysokości 2 517 milionów USD, co stanowi duży wzrost w z 277 milionów USD w przychodach wygenerowanych w ciągu 2016 r. Na dzień 30 czerwca bieżącego roku Bitmain osiągnął przychód w wysokości 2 845 milionów USD.

Amerykańscy rolnicy wykorzystają blockchain w śledzeniu mleka

Hodowcy bydła w USA mogą wkrótce śledzić mleko za pomocą platformy blockchain. The Dairy Farmers of America (DFA), spółdzielnia rolna zrzeszająca ponad 14.500 członków, ogłosiła we wtorek, że będzie działać na rzecz „zwiększenia przejrzystości łańcucha dostaw” poprzez śledzenie przetworów mlecznych przy użyciu platformy blockchain obsługiwanej przez startup technologii żywności Ripe.io. Organizacja ma nadzieję zwiększyć zaufanie klientów do swoich produktów, zapewniając konsumentom możliwość śledzenia towarów z powrotem do miejsca ich pochodzenia. DFA wyjaśniło, że testuje technologię i nie ma określonej aplikacji lub produktu, powiedział David Darr, wiceprezes ds. Zrównoważonego rozwoju i usług członkowskich w oświadczeniu:

Dzisiaj konsumenci chcą wiedzieć, skąd pochodzi ich żywność, a technologia blockchain, jak np. Mature.io, dostarcza konsumentom danych w czasie rzeczywistym, co może naprawdę pomóc zwiększyć zaufanie i pewność co do produkcji żywności od początku do końca. Wiemy, że istnieje wiele zastosowań technologii blockchain w rolnictwie, a ostatecznie chcemy pomóc naszym hodowcom bydła stać na czele … Naszym celem jest obecnie ocena technologii i zbadanie, w jaki sposób może ona przynieść korzyści naszemu łańcuchowi dostaw.

100 milionów CHF na zbudowanie crypto banku

Szwajcarski startup uruchomiony przez kilku byłych bankierów UBS zebrał 100 milionów franków szwajcarskich, czyli około 104 milionów dolarów, w celu ustanowienia regulowanego banku kryptowalut. Nazywa się SEBA Crypto AG (SEBA) i ma siedzibę w Crypto Valley Zug, a startup poinformował w czwartek, że zabezpieczył fundusze od krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, w tym BlackRiver Asset Management i Summer Capital. Dzięki tej inwestycji SEBA stwierdziła, że ​​rozwinie się i zaoferuje tradycyjne usługi bankowe firmom z branży kryptograficznej, a także zapewni transakcje kryptowalutowe, zarządzanie aktywami i usługi powiernicze dla instytucji zainteresowanych przeniesieniem się do powstającej przestrzeni.

SEBA obecnie składa wniosek o licencję bankową i handlową od szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Finansowego Rynku Finansowego (FINMA), zanim rozpocznie wdrażanie planowanych usług bankowości kryptograficznej. Zgodnie z raportem agencji Reuters, FINMA potwierdziła, że ​​proces licencjonowania jest w toku. Jeśli zostanie ona przyznana, SEBA twierdzi, że ostatecznie otworzy zarówno banki internetowe, jak i fizyczne, na kryptograficzne i tradycyjne usługi finansowe. Andreas Amschwand, były globalny szef rynku walutowego i rynku pieniężnego w UBS, a obecnie przewodniczący SEBA, skomentował w ogłoszeniu:

W Szwajcarii mamy poparcie różnych organów do ustanowienia kompleksowego otoczenia regulacyjnego dla rozwoju technologii blockchain i zrównoważonego, stabilnego wzrostu aktywów kryptograficznych, co czyni Szwajcarię idealnym miejscem do wprowadzenia nowego modelu usług finansowych.

Maciej Kmita

Komentarze