Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #38

1 046

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Coinbase otwiera stuosobowe biuro w Nowym Jorku

Start-up z branży blockchain – Coinbase ma agresywne plany rozwoju dla nowo otwartego biura w Nowym Jorku, które obsługuje klientów instytucjonalnych. Cyfrowa giełda aktywów planuje rozszerzyć działalność do 150 pracowników w przyszłym roku, od 20 obecnie. Według firmy, spadek cen kryptowaluty w tym roku nie wyhamował popytu instytucjonalnego na tę klasę aktywów. Adam White, dyrektor generalny Coinbase Institutional powiedział w wywiadzie:

Kiedy zobaczyliśmy, że rynek zaczyna się poprawiać, czego wszyscy się spodziewaliśmy, instytucje nie straciły zainteresowania. Patrzą na to jako możliwość wejścia, gdy rzeczy nie są zbyt wysoko wycenione.

WWF twierdzi, że blockchain pomoże środowisku

W ramach nowych badań Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) zidentyfikowano ponad 65 sposobów wykorzystania technologii blockchain w celu rozwiązania najważniejszych wyzwań ekologicznych, jakie stoją przed naszą planetą. Badanie przeprowadzone we współpracy z gigantem audytorskim PwC i opublikowane podczas Światowego Szczytu Klimatycznego w zeszłym tygodniu, analizuje, w jaki sposób nowe platformy międzynarodowe mogą „inkubować odpowiedzialne ekosystemy blockchain”.

Takie sieci mogłyby sięgać od zdecentralizowanego zarządzania zasobami naturalnymi, takimi jak energia i woda, po tworzenie łańcuchów dostaw, które pomagają promować większą równowagę. Mogłyby również zapewnić nowe mechanizmy finansowania w celu pozyskania ogromnych sum pieniędzy, które zgodnie z oczekiwaniami będą potrzebne do zapewnienia „niskoemisyjnego i zrównoważonego” wzrostu gospodarczego.

Ukraina z nowymi podatkami od kryptowalut

Parlament Ukrainy chce rozpocząć opodatkowanie zysków związanych z kryptowalutami. Ustawodawcy zaproponowali wprowadzenie 5-procentowego podatku od wszelkich zysków związanych z kryptowalutami, zarówno od osób fizycznych i prawnych. Zyski te muszą być raportowane oddzielnie od innych form dochodu. Co więcej, podmioty komercyjne odczują skok stawki podatkowej do 18 procent od 1 stycznia 2024 r.

Ustawa sugeruje również zdefiniowanie pojęcia kryptowaluty w krajowym kodeksie podatkowym jako „wirtualny zasób w postaci tokenu, który funkcjonuje jako środek wymiany lub zasobu wartości”, a także definiowanie wirtualnych aktywów jako „formularza cyfrowego zapisu w księdze rozproszonej, która może być używana jako środek wymiany, jednostka rozliczeniowa lub środek do przechowywania wartości. „

Palestyńczycy polegają na Bitcoinie w czasach wojny

Dla niewielkiej, ale rosnącej społeczności użytkowników na okupowanych terytoriach palestyńskiej Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, Bitcoin stał się ostatnią deską ratunku. Ahmed Ismail, analityk finansowy w Gazie, szacuje, że istnieje co najmniej 20 nieoficjalnych biur „wymiany”, które zajmują się kryptowalutą dla lokalnych użytkowników. Sam Ismail pomaga 30 klientom wykorzystywać Bitcoina do zakupu inwestycji za granicą, takich jak akcje, ponieważ nie istnieją lokalne alternatywy dla pomnażania pieniędzy.

Jeden z takich dealerów walutowych w Gazie, Mohammed, w ciągu ostatnich czterech lat, w których pomógł 50 rodzinom miesięcznie kupując średnio Bitcoina o wartości 500 USD, poradził im również, aby wysyłać pieniądze za granicę lub robić zakupy w Internecie. W wywiadzie opisał aktualną sytuację w Strefie Gazy:

Bitcoin, ich zdaniem, jest tańszy, bezpieczniejszy i szybszy. Nic nie działa z bankami palestyńskimi, portfele Bitcoina to alternatywne banki.

Singapurski Bank Centralny: tokeny nie potrzebują regulacji finansowych

Władze monetarne Singapuru (MAS), de facto bank centralny miasta-państwa, są przekonane, że żadne tokeny, które zostały przez nich prześwietlone, nie muszą być regulowane na mocy przepisów dotyczących papierów wartościowych. Podczas porannego wystąpienia na konferencji Consensus Singapore 2018 w środę, Damien Pang, szef działu infrastruktury technologii MAS dla fintech i innowacji, otworzył przed publicznością „Przewodnik po ofertach tokenów cyfrowych”, który został opublikowany w 2017 roku. Ma on zapewnić jasność przepisów przedsiębiorcom kryptograficznym.

Pang podkreślił, że powodem różnicy w jego wypowiedziach i opiniach międzynarodowych organów nadzoru jest to, że każda jurysdykcja ma swój własny zestaw kryteriów oceny, co jest lub nie jest zabezpieczeniem. W związku z tym powiedział, że organy regulacyjne, takie jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, która również głosowała w tej sprawie, ale jeszcze nie oferuje ram, można oczekiwać, że dojdzie do innego wniosku.

Eidoo wprowadza stablecoin oparty o cenę złota

Eidoo stał się najnowszym start-upem w świecie kryptowalut, którego celem jest stworzenie bardziej stabilnego tokenu poprzez powiązanie go z ceną złota. Szwajcarska firma twierdzi, że token kompatybilny z ERC-20, nazwany ekonem, będzie działał obok portfela wielowalutowego i zdecentralizowanej giełdy. Ale być może, co ważniejsze, każdy token będzie wymienialny na jeden gram 99,9 procent czystego złota, który, jak twierdzi startup, będzie przechowywany w skarbcach i kontrolowany co 90 dni. Natale Ferrara, założycielka startupu, powiedziała CoinDeskowi

Ludzie będą mogli zobaczyć złoto przechowywane w sejfach za pomocą kamery wideo, zamieścimy link na stronie internetowej, aby każdy mógł kontrolować kruszec.

Binance chce otworzyć giełdę na każdym kontynencie

Jedna z największych giełd crypto na świecie pod względem wolumenu chce stworzyć platformy transakcyjne typu „fiat-to-crypto” na prawie każdym kontynencie. Założyciel i dyrektor generalny Binance, Zhao Changpeng, zamknął pierwszy dzień wydarzenia Consensus Singapore, z pogawędką przy kominku, podczas której omawiał szereg tematów, w tym sposób, w jaki wyrósł Binance z startupu do jednej z największych giełd na świecie. CEO nakreślił również wizję przyszłości dla platformy. Podczas rozmowy z Pete Rizzo z CoinDesk, Zhao wskazał, że do tego czasu w przyszłym roku chce, aby firma uruchomiła od pięciu do dziesięciu giełd w systemie typu „fiat-krypto”, najlepiej dwa na kontynent.

Deweloper Bitcoin Cash: hard forki odejdą w niepamięć

Forki kryptowalutowe prawdopodobnie znacznie spowolnią w przyszłości, powiedział lider kilku dużych projektów, z których wszystkie zostały utworzone przez forki, podczas Consensus Singapore. W porannym panelu Amaury Sechet, główny programista Bitcoin ABC, najpopularniejszej implementacji oprogramowania do obsługi Bitcoin Cash, zauważył, że przemysł już widział spowolnienie w forkach od 2017 roku. Ponad 50 procent węzłów działających na oprogramowaniu do BCH, utworzonego w 2017 roku z forku z Bitcoinem, uruchomi teraz Bitcoin ABC, aby połączyć się z siecią. Sechet argumentował, że za każdym razem, gdy następuje kryptowalutowy fork, prowadzi to do utraty efektu sieciowego w pierwotnym blockchainie, zmniejszając możliwość tworzenia przyszłej wartości.

Japonia straciła 540 milionów USD w wyniku rabunków giełd kryptowalutowych

Po wczorajszych wiadomościach o kolejnym zhakowaniu giełdy kryptowalut w Japonii, policja w tym kraju opublikowała dane wskazujące na wzrost liczby takich ataków w tym roku. Według raportu z czwartku Asahi Shimbun, Narodowa Agencja Policyjna (NPA) opublikowała dane za pierwsze sześć miesięcy 2018 roku, które ujawniły cyberataki na portfele i platformy kryptograficzne trzykrotnie wyższe w tym samym okresie ubiegłego roku. NPA stwierdziło, że poprzez 158 cyberprzestępstw hakerzy ukradli masę kryptowalut o wartości 60,503 miliarda jenów (około 540 milionów dolarów). Dla porównania w tym samym okresie w 2017 roku skradziono kryptowaluty o wartości zaledwie 6 milionów dolarów.

Bitfury przedstawia nową generację chipów do ASIC-ów

Bitfury Group opracowało nowy, bardziej wydajny chip wydobywczy dla Bitcoina, poinformowała firma w środę. Układ scalony specyficzny dla aplikacji Bitfury Clarke (ASIC) „oferuje najsilniejszą wydajność wśród chipów górniczych Bitcoina i ma niezrównaną wydajność”. Nowy chip jest dostosowany do algorytmu SHA256 i może pochwalić się wydajnością do 55 mW / GH i szybkością do 120 GH / s. Ma 8154 walcowanych rdzeni mieszających, w pełni zintegrowane sterowanie generacją zegara i zintegrowany obwód zasilania z funkcją resetowania.

Maciej Kmita

Komentarze