Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #37

1 233

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Prawo jazdy w Australii na blockchainie

Rząd Nowej Południowej Walii (NSW) w Australii zwrócił się ku blockchainowi w ogólnokrajowym teście programu cyfryzacji prawa jazdy. W komunikacie z 20 sierpnia rząd NSW powiedział, że przeprowadzi pilotaż dla 140 000 posiadaczy licencji w stanie przed oficjalnym wdrożeniem w 2019 roku. Secure Logic, australijska firma informatyczna i partner technologiczny w projekcie, twierdzi, że platforma blockchain będzie wspierać inicjatywę zabezpieczania danych w sposób rozproszony. TrustGrid, owa platforma, została już wypróbowana we wstępnym pilotażu programu przeprowadzonego w mieście Dubbo w zeszłym roku.

Kryptowaluty pozostaną z nami, według Komisji Europejskiej

Komisja Europejska, organ wykonawczy, który proponuje prawodawstwo dla UE, w tym roku zakończy ocenę regulacyjną dotyczącą zarządzania zasobami kryptograficznymi, ponieważ zostaną z nami „na stałe” – powiedział urzędnik wysokiego szczebla. Przemawiając na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gospodarczej i Finansowej w ubiegły piątek, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że państwa członkowskie popierają zmiany w przepisach regulujących działalność branży kryptowalut w regionie gospodarczym:

Mieliśmy również dobrą wymianę poglądów na temat krypto-aktywów. Widzimy, że kryptowaluty są tu na stałe. Pomimo niedawnych zawirowań, rynek ten nadal rośnie.

Paxos wprowadza stablecoin

Startup Blockchain Paxos ogłosił w poniedziałek, że uruchomił stablecoin z regulacyjnym wsparciem ze strony stanu Nowy Jork. Niedawno wyemitowane Standard Paxos, które zostały zatwierdzone i będą regulowane przez Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS), są w pełni poparte przez dolara USA, podała firma. Warto zauważyć, że Paxos jest już wykwalifikowanym opiekunem, co oznacza, że jest prawnie uregulowany i zatwierdzony przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do utrzymywania środków klientów.

Token Paxos Standard ma na celu zapewnienie płynności inwestorom handlującym aktywami kryptograficznymi poprzez zapewnienie „cyfrowej alternatywy dla gotówki”, która w dalszym ciągu pozwala na natychmiastowe rozliczenia transakcji.

Gemini również wprowadza stablecoin

Giełda Crypto Gemini ogłosiła w poniedziałek, że uruchamia wspieraną dolarem stablecoin zbudowaną na Ethereum. Dolar Gemini ma na celu zapewnienie płynności dla użytkowników, którzy chcą wysyłać lub odbierać dolary amerykańskie za pośrednictwem sieci Ethereum, podano w komunikacie prasowym. Będzie on „ściśle powiązany” z dolarem, a Gemini Trust Company będzie posiadać depozyty w USD odpowiadające liczbie tokenów będących w obiegu. Warto zauważyć, że w wydanym oświadczeniu New York Department of Financial Services (NYDFS) dokonał przeglądu i zatwierdził dolara Gemini.

Aby zabezpieczyć swoje udziały, Gemini będzie utrzymywać walutę pieniężną wspierającą stablecoin w amerykańskim State Street Bank i ubezpieczy ją w ramach programu gwarantowania depozytów „Federal Pass Depositor” (FDIC).

NASDAQ chce przewidywać ruchy cenowe kryptowalut

Nasdaq może być na szczycie, dając instytucjonalnym inwestorom analityczną przewagę w handlu setkami aktywów kryptograficznych. Według osoby zaznajomionej z planami firmy, giełda amerykańska przygotowuje się do dodania narzędzi do przewidywania ruchów cenowych aktywów kryptograficznych do swojego centrum analitycznego. Uruchomiony w zeszłym roku hub wykorzystuje możliwości uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego (NLP) do analizowania za pomocą mediów społecznościowych i innych alternatywnych źródeł danych, aby dać inwestorom lepszy sposób oceny ruchu na rynku.

Do tej pory usługa Analytics Hub koncentrowała się na tradycyjnych zasobach, ale dodanie kryptowalut wydaje się być kolejnym sygnałem rosnącego zainteresowania Wall Street rozwijającym się sektorem.

PSG wyemituje własną kryptowalutę

Paris Saint-Germain (PSG), najpopularniejsza francuska drużyna piłkarska, a także dom dla takich gwiazd jak Neymar czy Mbappe, planuje wyemitować własną kryptowalutę, aby zachęcić fanów do interakcji w całym świecie. PSG ogłosiło we wtorek wieloletnie partnerstwo z maltańskim startupem blockchain o nazwie Socios, który zajmie się technologią tzw. Fan Token Offering. Według francuskiej strony z wiadomościami, PSG patrzy teraz na termin na wiosnę 2019 r., aby rozpocząć wydawanie własnych tokenów, co czyni go potencjalnym jednym z pierwszych klubów piłkarskich na świecie z taką funkcją.

Zamiast monetarnej roli monety PSG, celem jest umożliwienie fanom, którzy posiadają token, możliwość głosowania i decydowania o mniej strategicznych sprawach, takich jak wybory drużynowe lub przeciwnicy w meczach towarzyskich.

Firmy kryptowalutowe planują utworzyć grupę lobbystyczną

Szereg funduszy typu blockchain, giełd i startupów planuje lobbować ustawodawców w Waszyngtonie poprzez nowe Stowarzyszenie Blockchain. Washington Post poinformował we wtorek, że ta nowa organizacja będzie koncentrować się zarówno na edukacji, jak i zmianach prawnych w ramach starań o normalizację stosunków między startupami kryptograficznymi i prawodawcami. Coinbase, Circle, Digital Currency Group, Polychain Capital i Protocol Labs należą do członków założycieli stowarzyszenia. Jednym z pierwszych pracowników stowarzyszenia jest były pomocnik senatu i lobbysta blockchain Overstock.com o imieniu Kristin Smith. W wywiadzie powiedział:

Poprowadzę organizację od początku. Spędziłem dużo czasu, wykonując wiele podstawowych prac edukacyjnych w tej przestrzeni … Jestem podekscytowany skupieniem się wyłącznie na w tych kwestiach.

Nowa wersja portfelu Jaxx

Jako jeden z najzamożniejszych przedsiębiorców branży kryptowalutowej, CEO Decentral – Di Iorio powiedział, że chce przyciągnąć do swojego portfela nawet 100 korporacyjnych integracji, aby uczynić go najbardziej wszechstronną aplikacją w ekosystemie. Decentral uruchomił Jaxx Liberty, po kilku miesiącach testów beta. W wywiadzie Di Iorio powiedział:

To prawie jak sklep z aplikacjami. Konsolidacja może przyspieszyć i uprościć transakcje. Nasz cały model zapewnia pojedynczy interfejs, dzięki czemu użytkownicy nie muszą wysyłać pieniędzy poza jeden system. Wierze, że cały ekosystem kwitnie, gdy produkty zarabiają bardziej spójnie niż konkurencyjnie dzieląc użytkowników na różne platformy.

Carbon również emituje stablecoin

Po pełnym wydarzeń tygodniu, w którym pojawiły się stablecoiny zarówno z Paxos, jak i Gemini, projekt Carbon rozpoczął również jeden z własnych projektów, nazwany CarbonUSD, oparty na Ethereum. Od środy udostępniana jest nowa „zgodna i stabilna cenowo” moneta na konta instytucjonalne, fundusze hedgingowe, podmioty gospodarcze i giełdy. Carbon powiedział w komunikacie prasowym, że „aktywnie dąży do” wymiany ofert dla CarbonUSD. Chociaż CarbonUSD wystartuje mniej niż tydzień po tym, jak dolar Gemini i Standard Paxos trafią na rynki, zespół wierzy, że unikalny algorytm monety ostatecznie oddzieli go od oferty konkurentów.

Brazylijski klub piłkarski przeprowadza ICO

Brazylijska drużyna piłkarska chce zebrać 20 milionów dolarów, uruchamiając własną ofertę ICO. Avaí Futebol Clube, drużyna piłkarska z serii B, ogłosiła w środę, że tworzy własną kryptowalutę, starając się stworzyć cyfrowy ekosystem dla swoich fanów, który ma pomóc jej zakwalifikować się do najwyższej klasy (serii A) brazylijskiej piłki nożnej oraz zdobyć prestiżową nagrodę Copa Libertadores. Inside World Football poinformował, że klub będzie sprzedawał 20,46 milionów tokenów po 1 $ każdy. Klub będzie posiadał kolejne 1,54 miliona tokenów, co stanowi 7 procent generowanych monet. Zespół pracuje z SportyCo i Blackbridge Sports, aby opracować i uruchomić sprzedaż tokenów, która rozpocznie się 3 października.

 

Maciej Kmita

Komentarze