Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #36

1 434

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Japońskie miasto przeprowadziło głosowanie na blockchainie

Japoński zarząd miasta stał się jednym z pierwszych w kraju, który przetestował system oparty na blockchainie pozwalający mieszkańcom oddawać głosy na decyzje dotyczące lokalnych programów rozwoju. Zarząd Tsukuba, miasta znanego z roli w naukowym rozwoju od lat sześćdziesiątych, zakończył test blockchainu 28 sierpnia ze 119 głosami zebranymi, jak donosi gazeta „Japan Times”. Technologia została wykorzystana do wybrania tzw. projektów społecznych z puli wniosków dotyczących aplikacji technologicznych, w tym Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji.

Google udostępnia Big Data na temat blockchainu Ethereum

Wyszukiwarka internetowa Google dodała Ethereum do swojej platformy Big Data Analyzation BigQuery. Publikując ogłoszenie w sobotę na blogu, firma stwierdziła, że chociaż istnieje API dla często używanych funkcji, takich jak sprawdzanie statusu transakcji lub sald portfeli, dostęp do wszystkich danych przechowywanych w blockchainie Ethereum nie jest taki łatwy jakby mogło się wydawać. Dążąc do nowej usługi mającej na celu udostępnienie Big Data w Ethereum, przedstawiciele Google twierdzą:

Wizualizacja taka jak ta … jest przydatna przy podejmowaniu decyzji biznesowych, takich jak priorytetowe traktowanie ulepszeń samej architektury Ethereum (czy system działa blisko pojemności i z powodu aktualizacji?) czy korekty arkusza bilansowego (jak szybko może być portfel ponownie zrównoważony?).

Były premier Estonii został doradzą w start-upie z branży blockchain

Były premier Estonii podpisał się jako doradca startupu blockchain, który chce zachęcić ludzi do większej aktywności fizycznej. Taavi Rõivas, który kierował estońskim rządem jako premier w latach 2014-2016 i obecnie jest posłem do parlamentu tego kraju, dołączył do Lympo jako przewodniczący rady nadzorczej. Lympo ma na celu zachęcić do ćwiczeń i aktywnego stylu życia poprzez swój token LYM, firma ogłosiła w komunikacie prasowym.

Rõivas potwierdził decyzję na Twitterze, mówiąc:

Jestem podekscytowany, możliwością pomocy jednemu z najbardziej obiecujących nadbałtyckich startupów w rozwoju i realizowaniu misji motywowania ludzi do ćwiczeń.

Walmart testuje blockchain do zarządzania dronami

Ostatnie kroki patentowe Walmartu pokazały, w jaki sposób gigant handlu detalicznego bada blockchain, a także nowy punkt zgłoszenia do skupienia się na autonomicznych dronach dostawczych. Aplikacja została opublikowana 30 sierpnia, wyszczególniając system, w którym „autonomiczne urządzenia elektroniczne” komunikują się ze sobą bezprzewodowo i przekazują sobie transportowane obiekty po procesie identyfikacji.

Po tym, jak jeden dron udaje się do określonego miejsca, w którym znajduje się kolejny, wymienia sygnały uwierzytelniające za pomocą „kluczy opartych na blockchainie”, a jeśli pierwszy robot z powodzeniem rozpoznaje swojego „współpracownika”, przekazuje paczkę. Drony polegałyby na bazie danych informacji o dostawie przechowywanych w jakimkolwiek blockchainie, w którym działa firma.

Portfel kryptowalutowy Abra otwiera drzwi dla Europejczyków

Portfel kryptowalutowy a zarazem giełda – Abra otwiera nowy kanał dla depozytów: europejskie konta bankowe. Mieszkańcy jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), a także dodatkowe kraje w Unii Europejskiej, mogą teraz przenosić euro lub inne waluty krajowe bezpośrednio do Abra, które z kolei depozytuje Bitcoiny na portfelach cyfrowych użytkowników. Klienci mogą następnie przekształcić swoje BTC w jedną z wielu innych kryptowalut obecnie dostępnych za pośrednictwem aplikacji, których lista, na dzień dzisiejszy, obejmuje teraz ADA, BAT i TRX oraz 25 innych kryptowalut.

Standardy SEPA umożliwiają mieszkańcom w dowolnym kraju Unii Europejskiej, wraz z Islandią, Norwegią, Szwajcarią, Lichtensteinem, Monako i San Marino, dokonywanie płatności transgranicznych za pośrednictwem transakcji polecenia zapłaty.

Więcej testów blockchainu w przyszłym roku w Korei Południowej

Rząd Korei Południowej dosłownie podwaja swoje wysiłki, by testować blockchain w sektorze publicznym, dodając kolejne projekty i zwiększając dostępne fundusze na 2019 rok. Koreańska Agencja ds. Internetu i Bezpieczeństwa (KISA) – pod-organizacja Ministerstwa TIK – powiedziała, że zamierza zwiększyć liczbę projektów pilotażowych typu blockchain w sektorze publicznym z sześciu w tym roku do 12 w 2019 r. Min Kyung-sik, szef zespołu blockchain KISA komentuje:

W przyszłym roku rozważamy rozszerzenie projektów pilotażowych blockchain w sektorze publicznym do 12 i planujemy wspierać więcej niż trzy projekty narodowe typu blockchain prowadzone przez prywatnych inwestorów.

Robinhood dodaje „świeczki” do swojej aplikacji

Mobilna aplikacja handlowa Robinhood publikuje wykresy świecowe, aby „lepiej informować” swoich użytkowników na temat ruchów rynkowych. Po wdrożeniu w ciągu najbliższych dwóch tygodni wszyscy użytkownicy Robinhood będą mogli zobaczyć nową opcję wykresu – narzędzie używane przez traderów do monitorowania aktywności cenowej – dla każdej z 16 różnych kryptowalut, które są obecnie wymienione w aplikacji, wraz z innymi zasobami. Rzecznik aplikacji komentuje:

Wykresy świecowe pomagają inwestorom lepiej zrozumieć, w jaki sposób poruszają się ceny, pokazują cenę otwarcia, wysoką, niską i bliską w danym przedziale czasowym oraz niestabilną cenę, podczas gdy wykres liniowy wyświetla tylko cenę zamknięcia. Inwestorzy mogą również określić, jak niestabilna była cena.

Civic przeznaczy 43 miliony USD na rozbudowanie sieci użytkowników

Podobnie jak wszystkie projekty kryptograficzne, Civic, pionierski startup oparty na technologii blockchain, potrzebuje ludzi, wielu ludzi, używających jego platformy. Według współzałożyciela Civica, Vinny’ego Linghama, podczas gdy technologia jest już gotowa, aby system działał, to właśnie sieć potrzebuje użytkowników. W celu przyspieszenia tej adopcji, Civic ogłosił w środę, że będzie płacić za wszystkie kontrole tożsamości dla użytkowników i partnerów biznesowych do końca roku. Na ten cel przeznaczono 43 miliony dolarów.

Wszystko wskazuje na to, że Civic przeznaczy 333 miliony z łącznej liczby 1 miliarda tokenów CVC, z czego jedna trzecia z nich to 33 miliony dolarów z ICO, które odbyło się w czerwcu 2017 r.

Twitter przygląda się blockchainowi w celu walki z fake news

Prezes Twittera, Jack Dorsey, powiedział w środę Kongresowi, że firma z branży mediów społecznościowych bada rozwiązania blockchain dla swojej platformy. Dorsey odpowiadał na pytanie przedstawiciela Kalifornii, Doris Matsui, podczas Komitetu Izby Gospodarczej ds. Energii i Handlu, który zapoznał się z kwestią ochrony prywatności użytkowników, dezinformacji, umiarkowania treści i rzekomego uprzedzenia wobec konserwatystów na Twitterze.

„Wcześniej wyraziłeś zainteresowanie szerokimi zastosowaniami technologii blockchain, w tym potencjalnie w celu weryfikacji tożsamości w celu zwalczania dezinformacji i oszustw. Jakie potencjalne aplikacje widzisz dla blockchain?” Zapytał Matsui.

Dorsey – który powiedział w tym roku, że ma nadzieję, że Bitcoin stanie się „rodzimą walutą” sieci – odpowiedział:

„Przede wszystkim musimy zacząć od problemów, które próbujemy rozwiązać, i problemów, które rozwiązujemy dla naszych klientów, i spojrzeć na wszystkie dostępne technologie, aby zrozumieć, czy może nam pomóc przyspieszyć lub znacznie poprawić te wyniki. Blockchain to taki, który moim zdaniem ma niewykorzystany potencjał, szczególnie w odniesieniu do zaufania rozproszonego i potencjalnie rozproszonego egzekwowania. „

 Maciej Kmita

Komentarze