Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #35

1 096

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chińskie Google cenzuruje rozmowy na temat kryptowalut

Chiński gigant wyszukiwania Baidu podobno skłania się ku decyzji, by blokować treści związane z kryptowalutami na forach internetowych. China Times, pekińska firma zajmująca się mediami biznesowymi, poinformowała w niedzielę, że Baidu stara się ograniczyć lub całkowicie zakazać tematów na forum, które omawiają działania związane z kryptografią na Baidu Tieba, platformie internetowej podobnej do Reddita. Przedstawiciele firmy komentują:

Obecnie firma zaostrzyła kontrolę nad cyfrowymi walutami i nie pozwoli na sub-fora w ramach tego tematu, w oparciu o odpowiednie zasady i przepisy.

Bank Centralny Indii przygotowuje regulacje dla kryptowalut

Indyjski bank centralny podobno utworzył nową jednostkę poświęconą badaniu ram regulacyjnych dla blockchain, kryptowalut i innych technologii. Według poniedziałkowego raportu Economic Times, który cytował źródła znane z tej kwestii, Bank Rezerw Indii (RBI) uruchomił nową jednostkę około miesiąca temu, z mandatem do „badań i ewentualnych projektów reguł” dla nowych technologii. Indyjscy urzędnicy tak opisują swoje działania:

Jako regulator, RBI musi także badać nowe wschodzące rynki, aby sprawdzić, co można przyjąć, a czego nie. Ta nowa jednostka ma charakter eksperymentalny i ewoluuje wraz z upływem czasu.

Rosyjskie linie lotnicze testują blockchain w systemie płatności za paliwo

S7, jeden z największych operatorów linii lotniczych w Rosji, przetestował aplikację opartą na blockchainie, która śledzi dane i dokumenty związane z procesem tankowania samolotów. Linie lotnicze poinformowały w poniedziałek, że przetestowały aplikację u swojego dostawcy paliwa, Gazpromneft-Aero i Alfa-Bank, największego prywatnego banku w Rosji, na lot krajowy z portu lotniczego Tolmachevo.

Według S7, aplikacja dzieli dane na temat zapotrzebowania na paliwo we wspólnej księdze rachunkowej, której kopią zarządza każda z trzech stron. Co więcej, opłaty za paliwo mogą być realizowane w sieci za pomocą faktur cyfrowych tworzonych za pomocą inteligentnego kontraktu podczas każdej transzy.

Samsung spogląda na blockchain w usługach bankowych

Samsung SDS, filia konglomeratu technologicznego z Korei Południowej, opracował platformę certyfikacyjną dla banków z Korei Południowej. Opracowana we współpracy z Koreańską Federacją Banków nowa platforma BankSign ma sprawić, że interakcje między systemami mobilnymi różnych banków będą bezproblemowe. Użytkownicy mogą przeprowadzać transakcje na różnych aplikacjach, ale system wymaga weryfikacji tylko z jednej aplikacji, używając haseł, odcisków palców lub wzorców do uwierzytelnienia, podał Yonhap, agencja informacyjna.

Przedstawiciele Samsunga zapewnili bezpieczeństwo systemu poprzez połączenie systemów banków w sieć wymiany danych, a dane certyfikacyjne w tej sieci mogą pozostać ważne przez okres do trzech lat.

Singapur opiera sprzedaż papierów wartościowych na blockchainie

Władze monetarne Singapuru (MAS) i Giełda Singapurska (SGX) zamierzają oprzeć swoje działania na blockchainie, aby stworzyć bezpieczną platformę do sprzedaży tokenizowanych papierów wartościowych. Firma technologiczna Anquan, gigant konsultingowy Deloitte i operator giełdowy Nasdaq będą współpracować z MAS i SGX, aby opracować platformę dostawy konta płatnika (DvP) dla tokenizowanych aktywów, w tym tokenizowanych walut cyfrowych i papierów wartościowych. Platforma DvP będzie mogła jednocześnie przeprowadzać transakcje na aktywach papierów wartościowych będących w obrocie z wykorzystaniem funduszy na ich opłacenie.

Innymi słowy, obie strony będą jednocześnie wymieniać pieniądze na aktywa za pomocą inteligentnej sieci kontraktów, wyjaśnił komunikat. Ta wymiana będzie możliwa na różnych platformach blockchain.

Huobi przejmie firmę za 77 milionów USD

Giełda kryptowalutowa Huobi cicho stara się zostać największym udziałowcem firmy notowanej na giełdzie w Hong Kongu – posunięcie, które, jeśli zostanie zakończone, może otworzyć drzwi dla Huobi, aby mógło wejść na giełdę poprzez odwrotne przejęcie. Zgodnie z dokumentami na temat udziałów kapitałowych złożonych przez firmę Pantronics Holdings, w dniu 21 sierpnia na giełdzie w Hongkongu, spółka przekazuje ponad 221 milionów swoich akcji prezesowi Huobi Group Li Lin.

Dzięki ujawnionej transakcji Li jest gotów stać się właścicielem 73,73 procent Pantronics i największym udziałowcem. Na podstawie zgłoszenia transakcja jest wyceniana na 2,72 HK (lub 0,35 USD) na akcję, a łączna kwota zbliża się do 77 milionów USD.

Chińczycy mogą powiadamiać władze o nielegalnej sprzedaży tokenów

Chińskie stowarzyszenie samoregulujące działa na rzecz pomocy agencjom rządowym w rozprawianiu się z nielegalnymi ofertami monet początkowych (ICO). Chińskie Narodowe Stowarzyszenie Finansów Internetowych (NIFA), organizacja samoregulacyjna założona przez Ludowy Bank Chin (PBoC), dodała do swojej platformy kategorię „sprzedaży tokenów”, która umożliwia społeczeństwu zgłaszanie potencjalnie nielegalnych działań finansowych.

NIFA prowadzi obecnie portal internetowy, na którym osoby fizyczne mogą składać skargi lub raporty dotyczące podejrzanych działań finansowych. Obszary, które do tej pory należały do zainteresowań stowarzyszenia, obejmują pożyczki typu peer-to-peer, ubezpieczenia internetowe, finansowanie kapitałowe i płatności internetowe.

OpenFinance otwiera platformę do handlu tokenami

Platforma handlowa OpenFinance uruchomiła regulowany alternatywny system transakcyjny (ATS) dla tokenów bezpieczeństwa, ogłosił we wtorek dyrektor generalny Juan Hernandez. Akredytowani inwestorzy w USA mogą teraz kupować lub handlować zasobami cyfrowymi na platformie OpenFinance. Inwestorzy indywidualni, którzy nie mogą uzyskać akredytacji, mogą również mieć możliwość dokonywania transakcji z niektórymi aktywami, jednak po 12-miesięcznym okresie ich przetrzymywania.

Platforma została uruchomiona kilka tygodni temu, aby umożliwić kupującym i sprzedającym zarejestrowanie i zakończenie procedur przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy oraz KYC. Od tego tygodnia działa już jednak w pełni i oferuje wszystkie planowane usługi.

18% studentów w USA posiada kryptowaluty

Studenci uniwersytetów domagają się więcej kursów na temat kryptowalut i technologii blockchain. Takie wnioski płyną z badania 675 studentów, zleconego przez Coinbase. Według ankiety, 21 z 50 najlepszych amerykańskich uniwersytetów, oferuje obecnie kurs dotyczący technologii blockchain lub kryptowalut, a co najmniej 11 uczelni oferuje więcej niż jeden kurs. Dziekan School of Social Sciences na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, Bill Maurer powiedział:

Dzisiejsi studenci naprawdę głęboko zastanawiają się nad kwestiami ekonomicznymi i alternatywną przyszłością gospodarczą. Nauczanie o tego rodzaju sprawach może teraz być naprawdę ważne dla studentów, którzy próbują znaleźć własną drogę i wyobrażają sobie, jakie możliwe alternatywy można znaleźć w dominującym systemie gospodarczym.

Władze Moskwy używają Ethereum

Władze moskiewskie planują wykorzystać Ethereum jako część systemu przydzielania punktów handlowych podczas weekendowych targów dla rolników. System będzie rejestrować wnioski złożone przez rolników, którzy konkurują o ograniczoną liczbę działek komercyjnych. Około 15 000 miejsc handlowych jest do zdobycia. Sezon targowy trwa od 20 kwietnia do 25 listopada, a rolnicy przybywają z Rosji, Armenii, Białorusi, Kazachstanu i Kirgistanu.

Jak można się było spodziewać, chętnych jest więcej niż miejsc. Około 20 000 kandydatów co roku składa oferty. W procesie rejestracji chodzi o to, aby użyć Ethereum jako sposobu na stworzenie niezmiennego rejestru aplikacji, z aktualizacjami dla tych, którzy są albo zatwierdzeni, albo odmawiają dostępu, według Andreya Borodyonkowa, który pracuje jako menedżer produktu blockchain dla ratusza w Moskwie.

 

Maciej Kmita

Komentarze