Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #32

990

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Firma biotechnologiczna chce bezpiecznie publikować dane na blockchainie

Notowana publicznie spółka biotechnologiczna z Korei Południowej zwraca się ku blockchainowi, aby umożliwić udostępnianie danych genetycznych bez ryzyka włamania lub naruszenia prywatności pacjentów. Macrogen, dostawca usług sekwencjonowania DNA z siedzibą w Seulu, powiedział w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że współpracuje z firmą Big Data Bigster w celu stworzenia sieci blockchain do dystrybucji informacji genomowych, która ma zostać ukończona do czerwca 2019 roku. W medycynie, dane genomowe są wykorzystywane do indywidualnej diagnostyki i leczenia pacjentów, podczas gdy przemysł farmaceutyczny może wykorzystywać je do opracowywania nowych leków i środków terapeutycznych. Yang Kap-seok, CEO Macrogen, komentuje:

Pomimo faktu, że dane genomiczne są szeroko wykorzystywane, nie było łatwo je udostępnić z powodu problemu ochrony danych osobowych. Z platformą blockchain, którą chcemy zbudować tym razem, spodziewamy się stworzyć ekosystem, który może swobodnie dystrybuować genetyczne dane.

Bitmain potwierdza nową kopalnię kryptowalut w Texasie

Gigant wydobywania kryptowalut – Bitmain, oficjalnie zakłada kopalnię w Rockdale w Teksasie i spodziewa się rozpocząć wydobycie na początku przyszłego roku. Firma potwierdziła w poniedziałek, że zainwestuje 500 milionów dolarów w ciągu następnych siedmiu lat w nowe centrum danych blockchain w Stanach Zjednoczonych w ramach „strategicznych planów inwestycyjnych i ekspansji w Ameryce Północnej”. Zakład będzie zatrudniał 400 pracowników, a Bitmain zamierza również uruchamiać programy edukacyjne i szkoleniowe dla potencjalnych pracowników.

Plotki, że Bitmain otworzyłby zakład po raz pierwszy pojawiły się w zeszłym miesiącu, kiedy lokalna gazeta donosiła, że firma przejęła dawny zakład wytopu aluminium. Jednak urzędnicy publiczni powiedzieli, że nie mogli mówić o projekcie w tym czasie. Mówiąc to, gazeta opisała nową operację wydobywania Bitcoina jako „najgorszy utrzymany sekret w rejonie Rockdale”.

Ethereum Classic dodane do aplikacji Robinhood

Robinhood ogłosił w poniedziałek, że jego klienci mogą teraz zainwestować w Ethereum Classic (ETC), zaledwie na dzień przed dodaniem tej opcji przez Coinbase. Firma poinformowała we wpisie na blogu, że opcja została udostępnione w aplikacji Robinhood Crypto, dodając, że tylko klienci z 19 stanów USA, które mają dostęp do usługi, mogą handlować ETC. Użytkownicy mogą również handlować Bitcoinem, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoinem i Dogecoinem, a także śledzić dane rynkowe dla 10 innych kryptowalut.

Jak wspomniano, Crypto Exchange Coinbase zaczęła wspierać ETC. Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozpoczęła „ostateczne testy” kryptowalut i rozpocznie przyjmowanie przelewów w ETC 7 sierpnia. Jednak nowa opcja zostanie początkowo udostępniona użytkownikom Coinbase Pro i Coinbase Prime.

Goldman Sachs rozważa wprowadzenie usługi Custody

Po wprowadzeniu na rynek kontraktów futures na Bitcoinie w maju, Goldman Sachs zastanawia się teraz nad uruchomieniem usługi przechowywania kryptowaluty, jak twierdzi Bloomberg. W opublikowanym w poniedziałek raporcie serwis informacyjny podaje anonimowe źródła, które twierdzą, że bank inwestycyjny rozważa utworzenie bezpiecznej usługi przechowywania przeznaczonej na fundusze kryptograficzne, aby chronić je przed ryzykiem włamania. Jak dotąd jednak wydaje się, że wciąż dyskutowana jest możliwość wprowadzenia tej usługi, a data premiery nie jest pewna. Grupa bankowa powiedziała Bloombergowi, że podczas badania „różnych produktów cyfrowych”, nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie żadnej oferty produktowej.

Niektóre źródła wskazały, że usługa może ostatecznie pomóc Goldman Sachs w otwarciu innych usług kryptograficznych, takich jak pośrednictwo w ich obrocie.

„ETF dla Bitcoina najprawdopodobniej w 2019”

Najnowszy raport kryptograficzny od menedżera funduszu Canaccord Genuity zakłada, że długo oczekiwana zgoda na fundusz wymiany walut Bitcoina (ETF) prawdopodobnie nie nadejdzie do 2019 roku. W swojej kwartalnej aktualizacji dotyczącej kryptowalut Canaccord, największy niezależny dealer inwestycyjny w Kanadzie, przygląda się różnym tematom, w tym tokenom zabezpieczającym i najnowszym zmianom cen spot kryptowalutowych. Mimo to porusza także popularny temat ETF dla Bitcoina, który kryptowalutowa społeczność podniosła z nowym zapałem po proponowanej zmianie reguł przez CBOE, które stara się wprowadzić notowania takiego produktu w połączeniu z funduszem inwestycyjnym VanEck i start-upem kryptograficznym- SolidX.

Docierając do interesów – i nadziei – tych, którzy wspierają ETF, Canaccord przedstawia pogląd, że SEC przedłuży termin ważności swojej decyzji tak daleko, jak to możliwe – do następnego marca. Natomiast SEC może teoretycznie podjąć decyzję już w najbliższy piątek, 10 sierpnia.

Kryptowalutowe derywatywy na blockchainie Ethereum

Platforma technologiczna interaktywnych rynków finansowych LevelTradingField uruchamia wymianę instrumentów pochodnych kryptowalut za pomocą blockchainu Ethereum. Nazwana CADE, giełda zostanie uruchomiona we wrześniu. Będzie ona zawierał tokeny ERC-20, które naśladują Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Bitcoin Cash, Ripple i Monero, a kolejne będą rozpatrywane w sposób ciągły, zgodnie z opublikowanym w piątek komunikatem prasowym. Tokeny pozwolą inwestorom czerpać korzyści ekonomiczne z inwestycji w krypto bez faktycznego posiadania jakichkolwiek towarów cyfrowych.

Wszystkie tokeny pochodne na CADE mają być wyceniane w LUSD, stablecoinie ustalonym na dolarze amerykańskim i gwarantowanym przez firmę. W informacji prasowej można zauważyć, że wymiana tego typu może być wykorzystywana na wiele korzystnych sposobów, nie tylko dla handlowców kryptowalutowych, ale również dla górników i inwestorów długoterminowych.

Ohio legalnie uznaje blockchain

Ohio stało się najnowszym stanem USA, który legalnie rozpoznaje dane przechowywane i przetwarzane na blockchainie. Wiadomości pochodzą od tego, że ustawodawcy wprowadzili w maju ustawę, która miała na celu traktowanie danych blockchain i inteligentnych kontraktów jako zapisów elektronicznych w celu zapewnienia bezpiecznej przystani dla powstającej technologii. Część sformułowania z tej ustawy (SB 300) została później włączona do prawodawstwa (SB200), które zostało zatwierdzone przez senat stanu w czerwcu i ostatecznie podpisany przez gubernatora w Ohio w piątek. Zgodnie z uchwaleniem Ustawy o Jednolitych Transakcjach Elektronicznych w Ohio została zmieniona jej poprzednia wersja, aby stwierdzić, że „rekord lub umowa zabezpieczona technologią blockchain jest uważana za elektroniczną formę.”

Coinbase podnosi limity zakupu kryptowalut do 25 000 USD

Giełda kryptowalut Coinbase zwiększy swoje dzienne limity zakupów i umożliwi „natychmiastowy” handel po transferze bankowym użytkownika, ogłosiła we wtorek firma. Obecnie klienci muszą czekać pięć dni na uregulowanie środków pochodzących z przelewu bankowego. Ale to się zmieni, a Coinbase wnioskuje, że „kiedy ktoś podejmuje decyzję o rejestracji, nie chce czekać kilka dni, zanim zacznie kupować kryptowaluty”:

Podczas gdy obsługujemy przelewy natychmiastowe za pomocą przelewów bankowych i kart debetowych, zakupy za pomocą polecenia zapłaty z Twojego konta bankowego mogą potrwać kilka dni. Dzięki tej aktualizacji klienci otrzymają natychmiastowy kredyt za środki przesłane z ich konta bankowego. następnie od razu będą mogli kupować i sprzedawać krypto do swojego portfela USD, ale nie będą mogli wysłać środków z platformy Coinbase, dopóki środki z ich banku nie zostaną rozliczone.

Wybory na Ukrainie przy pomocy blockchainu NEM

Członkowie Centralnej Komisji Wyborczej na Ukrainie badają wykorzystanie blockchainu w wyborach. Oleksandr Stelmach, pracujący dla Centralnej Komisji Wyborczej na Ukrainie, skomentował trwający proces badawczy za pośrednictwem Facebooka. Próba rozpoczęła się w lipcu, kiedy Stelmach zachęcał swoich znajomych na Facebooku do wzięcia udziału w „głosowaniu testowym”, które zostało stworzone we współpracy z lokalną grupą NEM Foundation, wykorzystując platformę blockchain NEM. Na profilu Stelmacha możemy przeczytać:

Jedną z podstawowych przydatnych właściwości łańcucha bloków jest niemożność wprowadzania zmian w zapisanych informacjach … To są właściwości, które staraliśmy się wykorzystać do zapisania informacji o lokalnych sesjach głosowania. Należy zauważyć, że eksperyment odbył się w środowisku testowym blockchainu NEM i dla transakcji używanych przez monety testowe, które zostały uprzejmie wręczone przedstawicielowi fundacji NEM na Ukrainie, Antonowi Bosenko.

Bitmain planuje przeprowadzić IPO o wartości 18 miliardów USD

Bitmain Technologies sp. z. o. o planuje przeprowadzić IPO. Zgodnie z dokumentami uzyskanymi przez CoinDesk, firma wydobywcza kryptowalut składa pierwszą ofertę publiczną (IPO) potencjalnie o wartości 18 miliardów dolarów we wrześniu, przy kapitalizacji rynkowej od 40 do 50 miliardów dolarów. Emisja zostanie objęta gwarancją przez China International Capital Corporation, a Bitmain będzie notowany na giełdzie w Hongkongu w czwartym kwartale 2018 r. lub w pierwszym kwartale 2019 r. W ostatnim czasie fala chińskich jednorożców uderzyła w rynki publiczne, w tym konkurenci Bitmaina w zakresie wydobycia Bitcoina – Canaan Creative i Ebang Communication.

Jedna z najcenniejszych firm kryptowalutowych, Bitmain zamknęła przed roczną rundę finansowania w wysokości 1 miliarda dolarów przed pierwszą ofertą w dniu 23 lipca z wyceną 15 miliardów dolarów, prawie dwukrotnie wyższą niż Coinbase (8 miliardów dolarów wyceny). Aktualna możliwa wycena na poziomie 18 miliardów sprawia, że Bitmain może zdetronizować Facebooka jako największa publiczna oferta w historii.

 

Maciej Kmita

Komentarze