Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #31

896

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

IBM i FX Giant CLS pracują nad blockchainową aplikacją dla banków

LedgerConnect to finansowy „sklep z aplikacjami” zbudowany na blockchainie, który ma na celu ułatwienie bankom dostępu do rozwiązań w zakresie rozproszonych ksiąg rachunkowych (DLT) od dostawców usług fintech i oprogramowania, a także tych dostawców, którzy z kolei docierają do klientów banków. Zapowiedziany w poniedziałek, LedgerConnect jest produktem stworzonym przez firmę CFS zajmującą się obrotem walutami i gigantem oprogramowania korporacyjnego IBM, a także liczącymi się bankami Barclays i Citigroup wśród członków założycieli.

W rzeczywistości dziewięć instytucji finansowych uczestniczy w proof of concept (PoC) i wybrało usługi od wielu dostawców, w tym Baton Systems, Calypso, Copp Clark, IBM, MPhasis, OpenRisk, SynSwap i Persistent Systems. Na platformie LedgerConnect instytucje finansowe będą mogły uzyskać dostęp do usług opartych na technologii DLT w takich obszarach, jak procesy „know-your-customer”, screening sankcji, zarządzanie zabezpieczeniami, przetwarzanie danych po transakcjach instrumentów pochodnych oraz zbieranie danych rynkowych.

Dubai planuje użyć blockchainu w swoim systemie prawnym

Międzynarodowy sąd w Dubaju zajmujący się sporami cywilnymi i handlowymi w branży finansowej planuje wprowadzić coś, co nazywa „sądem Blockchainu” w celu usprawnienia operacji prawnych. W poniedziałek sądy w Międzynarodowym Centrum Finansów w Dubaju (DIFC) ogłosiły, że nawiązują współpracę z popieraną przez rząd inicjatywą Smart Dubai, aby utworzyć grupę zadaniową, która skupi się na rozwoju platformy prawnej opartej na blockchainie. DIFC powiedział, że celem jest wykorzystanie sieci opartej na blockchainie i inteligentnych kontraktach, aby umożliwić różnym sądom dzielenie się informacjami w sposób zdecentralizowany. Mówiąc o systemie, potrzeba wykonywania ręcznych zadań, takich jak powielanie dokumentów, zostanie wyeliminowana, co podniesie efektywność obecnego systemu.

Początkowo obaj partnerzy stwierdzili, że grupa zadaniowa skoncentruje się na działaniach badawczo-rozwojowych mających na celu przekazanie danych sądowych w systemie blockchain, aby instytucje mogły weryfikować i udostępniać informacje w czasie rzeczywistym w celu usprawnienia transgranicznego egzekwowania prawa.

CEO Sky Mining ukradł 35 milionów USD

CEO startupu, który zajmuje się wydobywaniem kryptowalut podobno zniknął z 35 milionami dolarów pochodzącymi od inwestorów. Le Minh Tam, szef wietnamskiego Sky Mining, zaginął 26 lipca. Startup, który twierdził, że wynajmuje koparki inwestorom od 100 do 5000 USD, otrzymał fundusze od około 5000 osób przed zniknięciem Tama w zeszłym tygodniu. Każda koparka obiecywała zwrot w wysokości 300 procent w ciągu roku, przy czym inwestorzy utrzymywaliby maszyny przez co najmniej 15 do 18 miesięcy.

Kiedy jednak jedna grupa inwestorów wybrała się w piątek, aby zobaczyć swoje koparki, okazało się, że magazyn, gdzie mieści się kopalnia i biuro firmy są puste, a koparki zostały już zabrane. Tam później podobno twierdził, że sprzedał je w celu pokrycia strat finansowych, a jego zniknięcie miało na celu ochronę jego życia.

Smartfon HTC będzie wspierał Litecoina

Nowy smartphone kompatybilny z Blockchain HTC będzie wspierał Litecoina, twierdzi Charlie Lee. Lee ogłosił wiadomość w niedzielę, dodając, że dołączył do zespołu programistów HTC Exodus jako doradca. Wieści nadchodzą kilka dni po tym jak Lee stwierdził, że spotkał się w zeszłym tygodniu z zespołem Exodus. Lee potwierdził również, że Exodus będzie wspierał Lightning Network na Litecoinie. Exodus nadal będzie wspierał również Bitcoina. HTC potwierdził wiadomości w poniedziałek, mówiąc, że zespół był „zaszczycony”, że Lee dołączył jako doradca.

Tajwański producent elektroniki ogłosił w maju projekt Exodus, mówiąc, że rozwija pierwszy na świecie smartfon z kryptowalutą. Urządzenie będzie zarówno mobilnym punktem połączenia z sieciami typu blockchain, jak i urządzeniem do przechowywania popularnych kryptowalut, w tym Bitcoina i Ethereum.

Kryptowalutowy bank Galaxy Digital rozpoczął swoje notowania

Kryptowalutowy bank komercyjny Galaxy Digital jest notowany na giełdzie TSX Venture Exchange w Toronto od 1 sierpnia. Bank, który został po raz pierwszy ogłoszony w styczniu, otrzymał ostateczną zgodę od kanadyjskich regulatorów, aby rozpocząć inwestowanie. Założyciel i inwestor z miliardowym portfelem – Michael Novogratz, udzielił wywiadu BNN Bloomberg Toronto:

Proces, który wymagał uzyskania pozwolenia był niezwykle frustrujący. To zajęło mnóstwo czasu. Gdybym wiedział, co wiem teraz, wiedział, że rynki kryptograficzne będą mdlały tak długo, a to będzie trwało tak długo, że mógłbym pozostać prywatny inwestorem przez kolejny rok, a potem pojawić się publicznie. Uważam, że moja decyzja to jednak nie pomyłka.

75% amerykańskich inwestorów uważa Bitcoina za „bardzo ryzykownego”

Trzy czwarte inwestorów amerykańskich, których akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne mają wartość ponad 10 000 USD, sądzi, że Bitcoin jest inwestycją „bardzo ryzykowną”, jak wynika z ankiety przeprowadzonej w poniedziałek. Ankieta przeprowadzona przez Gallup i Wells Fargo zapytała inwestorów z USA o ich opinie na temat Bitcoina, stwierdzając, że tylko 2 proc. obecnie posiada kryptowalutę, a ponad 70 proc. „nie ma interesu w kupowaniu Bitcoina”. Kolejne 26 procent jest „zaintrygowane”, ale nie planuje jego zakupu w najbliższej przyszłości – wynika z ankiety.

W ankiecie wzięło udział prawie 2000 osób dorosłych w USA, które zainwestowały w konta oszczędnościowe na emeryturę lub inny rodzaj kont oszczędnościowych. Ankieta miała miejsce na początku maja tego roku. Badanie wykazało, że postrzegana przez inwestorów ryzykowność Bitcoina jest głównym powodem, dla którego niewielu inwestorów inwestuje w kryptowalutę. Podczas gdy 75% uważa Bitcoina za „bardzo ryzykownego”, mniej niż 0,5% (lub mniej niż 10 osób objętych badaniem) myślało, że Bitcoin „nie jest w ogóle ryzykowny”. Tylko 2 proc. myślało, że Bitcoin nie jest „zbyt ryzykowny”, a pozostałe 23 proc. myśli o Bitcoine jako „nieco ryzykownym”.

Zawodnicy NFL będą mogli zarabiać w kryptowalutach

Związek zawodników w National Football League (NFL) współpracuje z startupem blockchain, aby pomóc sportowcom nabywać produkty w zdecentralizowanej sieci. National Football League Players Association (NFLPA) planuje zachęcić swoich członków do przekazywania komentarzy, transmisji na żywo i innych treści dla platformy FanChain, tym samym zarabiając nie tylko poprzez grę na boisku. W tym celu NFLPA kupił mniejszościowy pakiet w startupie blockchain SportsCastr, firmie odpowiedzialnej za FanChain.

Platforma SportsCastr pozwala każdemu streamować i komentować gry. Dzięki nowym partnerom niektórzy gracze NFL będą mogli zarabiać, komentując podczas wydarzeń sportowych na żywo i tworząc w ten sposób unikalne treści dla fanów. Za swoją działalność zawodnicy otrzymają tokeny.

Thomson Reuters dodaje 50 kryptowalut do swojej bazy danych

Kanadyjski dostawca informacji i wiadomości Thomson Reuters będzie śledził szereg zasobów kryptograficznych na jednym ze swoich platform finansowych na komputery stacjonarne, dzięki nowej współpracy z rynkowym agregatorem danych CryptoCompare. Zgodnie z umową CryptoCompare dokona zestawienia portfela zamówień i danych handlowych dla 50 tokenów kryptograficznych pochodzących z „zaufanych” giełd, które zostaną udostępnione inwestorom za pośrednictwem platformy Eikon Thomson Reuters. Dodane dane zapewnią inwestorom instytucjonalnym „rzetelny wgląd” w rynek aktywów kryptograficznych, umożliwiając im przewidywanie ruchów cen aktywów z „wysokim stopniem prawdopodobieństwa” – powiedział Thomson Reuters.

Sam Chadwick, dyrektor strategii Thomson Reuters w zakresie innowacji i blockchain, skomentował:

Pomimo spadku cen wielu wiodących kryptowalut w 2018 roku, nadal widzimy rosnące zapotrzebowanie ze strony naszych klientów na dostarczenie informacji na temat cen głównych aktywów. … Ta współpraca umieszcza dane o cenach dla tego rozwijającego się rynku wraz z innymi klasami aktywów, dając naszym klientom bardziej kompleksowy przegląd rynku w Eikon.

Binance przejmuje anonimowy portfel mobilny dla tokenów Ethereum

Największa na świecie pod względem wolumenu giełda kryptowalutowa Binance, nabyła udziały w start-upie pracującym nad mobilnym portfelem Ethereum – Trust Wallet. Przejęcie umożliwi Binance dodanie portfela mobilnego do swoich usług, a Trust Portfel będzie mógł wykorzystać zalety oferowane przez giełdę, w tym zarówno istniejącą bazę użytkowników, jak i proponowaną zdecentralizowaną wymianę.

Mimo że Trust Wallet został przejęty, jego zespół będzie nadal działać autonomicznie, twierdzą założyciele. Platforma jest kompatybilna z tokenami opartymi na Ethereum, posiada otwarty kod źródłowy, ma zdecentralizowany i anonimowy charakter i może przechowywać ponad 20 000 zasobów kryptograficznych. Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance powiedział:

Portfele są najbardziej podstawowym interfejsem dla gospodarki kryptograficznej, a bezpieczny i łatwy w użyciu portfel jest kluczem do proliferacji adaptacji kryptowalut.

Ripple współpracuje z Madonną, aby zebrać pieniądze dla sierot w Malawi

Ripple współpracuje z Madonną, aby zebrać fundusze dla sierot w afrykańskim kraju Malawi. Legendarna ikona popu ogłosiła poniedziałkową zbiórkę pieniędzy jako sposób na świętowanie swoich 60. urodzin, mówiąc, że wszystkie darowizny trafiłyby do Raising Malawi, organizacji non-profit, którą założyła wraz z amerykańskim scenarzystą Michaelem Bergiem w 2006 roku, aby wesprzeć jej pracę w sierocińcu Hope w Malawi. Warto zauważyć, że Ripple dopasowuje wszystkie darowizny dokonane za pośrednictwem świata cyfrowego. Starszy wiceprezes Ripple ds. Operacji Biznesowych Eric van Miltenburg powiedział, że dobroczynność jest niezwykle ważna:

Jesteśmy zaszczyceni, mogąc być częścią niesamowitej pracy Raising Malawi, która pomaga dzieciom w jednym z najbiedniejszych krajów świata. Jesteśmy wdzięczni naszym inwestorom z Sound Ventures za przedstawienie nam i tej ważnej sprawy.

 

Maciej Kmita

Komentarze