Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #30

1 618

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chińscy milionerzy używają Bitcoina do kupna nieruchomości za granicą

Guo Hongcai, sprzedawca mięsa wołowego, który jest early adopterem Bitcoina z chińskiej prowincji Shanxi, jest jednym z wielu świeżo upieczonych milionerów, którzy wyprowadzają części swojego majątku poza granice kraju, kupując nieruchomości za granicą. W kwietniu Hongcai sprzedał 500 Bitcoinów w USA, a następnie użył tych pieniędzy, by kupić rezydencję o powierzchni 100 000 stóp kwadratowych w Los Gatos, 90 minut jazdy od San Francisco w Kalifornii. Jego Rolls-Royce, również zakupiony z zysków osiągniętych poprzez arbitraż na Bitcoinie, stoi na podjeździe rezydencji. Hongcai tłumaczy swoje działania:

Sprzedawanie Bitcoina w USA jest bardzo normalne. Po jego sprzedaży możesz kupić co chcesz.

Zjawisko nabywania nieruchomości za granicą przez zamożną część chińskiego społeczeństwa jest skutkiem rządowych ruchów, które mają na celu ograniczenie działalności rynku nieruchomości w Państwie Środka.

G20 ustali politykę AML dla kryptowalut do końca października

Kraje członkowskie G20 analizują obecnie październikowy termin przeglądu globalnych standardów walki z praniem brudnych pieniędzy (AML) w kryptowalutach. Zgodnie z oświadczeniem wydanym w niedzielę, ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów grupy G20 zorganizowali w weekend spotkanie i powtórzyli swoje stanowisko w sprawie planu „czujnego” monitorowania kryptowalut. Kraje członkowskie powołały ponadto Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) – organ międzyrządowy powołany do zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu – aby wyjaśnić, w jaki sposób obecne standardy AML mogą mieć zastosowanie w kryptowalutach w przeciągu trzech najbliższych miesięcy. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Podczas gdy krypto aktywa nie stanowią w tym momencie globalnego ryzyka stabilności finansowej, pozostajemy czujni. […] Ponownie podkreślamy nasze marcowe zobowiązania związane z wdrażaniem standardów FATF i zwracamy się do FATF o wyjaśnienie w październiku 2018 r., w jaki sposób jego standardy mogą być zastosowane krypto aktywów.

Lufthansa wraz z SAP pracuje nad implementacją blockchainu

Międzynarodowa linia lotnicza Lufthansa nawiązała współpracę z gigantem oprogramowania SAP, aby uruchomić konkurs blockchain mający na celu zwiększenie popularności technologii w branży lotniczej. Ogłoszona w piątek Aviation Blockchain Challenge szuka „przełomowych pomysłów” na aplikacje blockchain, które mogą przyspieszyć rozwój branży lotniczej i doprowadzić do pilotażowych programów wspomaganych przez Lufthansę i SAP. Inicjatywa jest odpowiedzią na ograniczone wysiłki podejmowane obecnie w celu zbadania potencjalnych przypadków użycia blockchain w przemyśle lotniczym, poinformowały obie firmy w oświadczeniu:

Chociaż wiele branż odkryło swoje pierwsze przypadki użycia blockchainu, wpływ na sektor lotnictwa nie jest jeszcze zauważalny. Chcemy to zmienić wraz z SAP i dostrzec znaczny potencjał w naszej branży do korzystania z blockchainu i funkcji zdecentralizowanych sieci.

Nowy system płatności w Wielkiej Brytanii będzie przyjazny dla blockchainu

Zaktualizowany system płatności Banku Anglii (BoE) będzie zgodny z formularzami technologii finansowej opartymi na blockchainie, poinformował Reuters w poniedziałek. Informacja ta jest najnowszym z bieżących wysiłków BoE zmierzających do modernizacji systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), który jest niezbędny w bankowości i handlu w Wielkiej Brytanii i obsługuje transakcje o wartości około 500 miliardów funtów rocznie lub prawie jedną trzecią całego kraju. Oczekuje się, że zmodernizowany system zostanie uruchomiony w 2020 r. i będzie odporny na ataki cybernetyczne, a jednocześnie będzie dostępny dla większej liczby mniejszych przedsiębiorstw. Umożliwiłoby to tym firmom korzystanie z systemu bezpośrednio, a nie poprzez proxy dużego banku.

W marcu BoE przedstawił „proof of concept”, zwracając się do kilku firm, w tym do dostawców technologii płatniczych Baton Systems & Token, R3 & Clearmatics, o opinie. Poproszono ich o sprawdzenie, czy „odnowiona” usługa RTGS działająca w chmurze będzie w stanie współdziałać z systemami opartymi na technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) i jak można rozszerzyć jej funkcjonalność dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Chińskie miasto zakłada fundusz inwestycyjny z 1 mld USD dla blockchainu

Kolejne chińskie miasto uruchamia fundusz o wartości ponad 1 miliarda dolarów, aby wesprzeć rozwój przedsiębiorstw pracujących and rozwiązaniami blockchain. Nowy rząd okręgu Jiangbei w mieście Nanjing ogłosił plan uruchomienia funduszu blockchain z 10 miliardami juanów (około 1,4 miliarda dolarów). Projekt będzie finansowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, wynika z raportu agencji informacyjnej Xinhua.

Yuandao Capital – fundusz zainicjowany przez Yuan Dao, przewodniczącego sojuszu branżowego blockchain ustanowionego przez czołowe chińskie instytucje akademickie – dołączy jako partner funduszu blockchain. Drugim partnerem jest Jolmo Investment Management, notowana na giełdzie firma typu venture capital z siedzibą w Nanjing. Rząd Nanjing wniesie 30 procent całkowitej kwoty jako fundusz prowadzący, podczas gdy pozostałe 70 procent będzie pochodzić z sektora prywatnego.

Południowokoreański gigant telekomunikacyjny stworzył własny blockchain

KT Corporation, jedna z dwóch największych firm telekomunikacyjnych w Korei Południowej, wprowadziła zastrzeżoną sieć blockchain, która ma na celu zastosowanie technologii w obszarach obejmujących weryfikację tożsamości, roaming danych i handel energią. We wtorek firma ogłosiła stworzenie swojego Blockchain sieci KT, oferując przepustowość 2500 transakcji na sekundę (TPS) dzięki integracji z istniejącą szybką siecią handlową. Firma twierdzi również, że może zwiększyć tę liczbę do 10 000 TPS do końca roku, a nawet do 100 000 TPS do 2019 roku.

Wraz z wprowadzeniem na rynek, KT ogłosiła, że obecnie chce wykorzystać tę technologię do uwierzytelniania tożsamości użytkowników w celu usprawnienia międzynarodowych usług roamingowych. Ta funkcja umożliwiałaby bezpieczną wymianę informacji między globalnymi partnerami w rozproszonej sieci.

Decyzja na temat ETF Bitcoina dopiero we wrześniu

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opóźniła decyzję, czy zatwierdzić pięć funduszy typu ETF związanych z Bitcoinem do września. W najnowszym wydaniu Rejestru Federalnego SEC wyjaśnia, że odkłada wszelkie decyzje dotyczące ewentualnego zatwierdzenia wniosków ETF złożonych przez Direxion Investments w styczniu – jedna z nich będzie odpowiadać cenie Bitcoina, a cztery z nich będą oparte na ruchach cen kryptowaluty. SEC stanowi:

Komisja uznaje za stosowne wyznaczenie dłuższego okresu na wydanie decyzji o zatwierdzeniu lub odrzuceniu proponowanej zmiany zasad, tak aby miała ona wystarczająco dużo czasu na rozważenie proponowanej zmiany zasad. W związku z tym Komisja … wyznacza 21 września 2018 r. jako datę, do której Komisja zatwierdzi lub odrzuci propozycję zmiany zasad.

Sprzedaż Ripple spadła o 56 % w drugim kwartale 2018

Firma Ripple odnotowała spadek sprzedaży o 56 % w drugim kwartale 2018 roku w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku. Opublikowany we wtorek Q2 2018 XRP Markets Report wyjaśnia, że ​​spółka sprzedała 73.53 miliona USD w XRP, w porównaniu do 167.7 miliona USD z poprzedniego kwartału, co oznacza spadek o 56.15 procent. Podobnie, ogólna wielkość rynku również spadła w drugim kwartale, szczególnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2017 r. i pierwszym kwartałem 2018 r. W sumie w wysokości 73 mln USD sprzedaż bezpośrednia od XRP II firmy Ripple wzrosła do 16.87 mln USD, z 16.6 mln USD w pierwszym kwartale. Tymczasem programowa sprzedaż XRP spadła z 151.10 miliona dolarów do 56.66 miliona dolarów (spadek o 62,5 procent), i stanowiła tylko około 0.125 procent globalnego wolumenu XRP.

Ripple nadal uważa ten okres za „najlepszy drugi kwartał w historii „, przynajmniej pod względem liczby zarejestrowanych klientów. Spadek cen w tym okresie w dużej mierze pokrywa się z ogólnym rynkiem niedźwiedzia.

Bitwise proponuje ETF dla 10 największych kryptowalut

Krypto start-up skupiający się na inwestycjach – Bitwise, prosi organy nadzoru o pozwolenie na oferowanie funduszu ETF związanego z 10 najpopularniejszymi kryptowalutami. Fundusz ETF Bitwise HOLD 10 Cryptocurrency Index będzie śledzić zwroty z indeksu 10 kryptowalut. Indeks ten jest podstawą pasywnego funduszu inwestycyjnego, który sam inwestuje w 10 największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej. Przedstawiciele Bitwise komentują:

Taki instrument pokrywałby około 80% kapitalizacji całego rynku kryptowalut.

Zgodnie z komunikatem prasowym, wniosek ETF dotyczy kwestii związanych z podażą, płynnością, obrotem handlowym i opieką, które są obszarami, na które SEC wyraziła obawy w przeszłości. Wniosek, złożony w SEC, różni się od innych wniosków ETF w ramach przeglądu agencji tym, że wymienia wiele kryptowalut w ramach funduszu, a nie tylko Bitcoina.

Coinbase wprowadza kryptowalutową kartę podarunkową w Europie

Coinbase oferuje teraz klientom możliwość zakupu towarów i usług detalicznych za pomocą zasobów kryptograficznych, dzięki nowej współpracy z cyfrowym uruchamianiem kart podarunkowych. Według raportu Bloomberga w środę, Coinbase zintegrował usługi związane z portfelem z WeGift, platformą internetową z kartami podarunkowymi w Londynie, a teraz pozwala użytkownikom kupować karty podarunkowe z kryptowalutami przechowywanymi na portfelach Coinbase. Obecnie giełda obsługuje Bitcoina, Bitcoin Cash, Litecoin oraz Ethereum. Nowe kryptowaluty mają pojawić się wkrótce. Na podstawie informacji dostarczonych przez stronę internetową WeGift, karty podarunkowe mogą być używane w ponad 120 firmach akceptujących WeGift, w tym Tesco, M & S, Uber, Carrefour, Google Play i Costa.

Usługa ta jest do tej pory dostępna tylko w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i we Włoszech.

Maciej Kmita

 

Komentarze