Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #3

786

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Atak hackerski na giełdę Cryptopia

Nowozelandzka giełda kryptowalut Cryptopia przeszła w tryb offline, powołując się na poważny atak hackerski. Giełda ogłosiła na Twitterze wiadomości na ten temat, stwierdzając, że „doznała naruszenia bezpieczeństwa, które doprowadziło do znacznych strat”. Nie podano jeszcze żadnych informacji na temat wartości strat. Strona internetowa giełdy, w tym strony wsparcia i blogi, są obecnie całkowicie niedostępne, a w komunikacie na stronie możemy przeczytać Cryptopia jest obecnie w nieplanowanym trybie konserwacji. Wrócimy wkrótce.” W międzyczasie tweety z Whale Alert w sobotę pokazały, że 19 391 ETH o wartości prawie 2,44 miliona USD i około 48 milionów CENNZ o wartości około 1,18 miliona USD zostały przeniesione z Cryptopia do nieznanych portfeli 13 stycznia. Obecnie nie jest jasne, jeśli fundusze zostały przeniesione przez hakera lub przez giełdę.

Nowa technologia skalująca Bitcoina

Tadge Dryja naukowiec zajmujący się kryptowalutami w MIT Digital Currency Initiative, wyjaśnił koncepcję rozwiązania skalowania Bitcoina przy pomocy „utreexo”. W oparciu o ideę, która była rozwijana przez twórców od wielu lat, utreexo dąży do usprawnienia aspektu kodu Bitcoina, który z czasem prowadzi do dużych wymagań dotyczących pamięci masowej. Mówiąc najprościej, technologia oferuje zestaw UTXO – lub kod, który podaje informacje na temat tego, czy Bitcoina został wysłany z danego portfela. Obecnie węzły Bitcoina muszą przechowywać całą tę informację, zwaną „stanem”, w celu jej weryfikacji. Jednak dzięki utreexo, zamiast przechowywać cały stan Bitcoina, posiadacze mogliby po prostu sprawdzić, czy jest poprawny za pomocą dowodu kryptograficznego. Takie podejście może zminimalizować wymagania dotyczące pamięci masowej w stopniu, w jakim może być możliwe uruchamianie Bitcoina na telefonie komórkowym. Znana również jako akumulator, technologia leżąca u podstaw utreexo nie jest nowym pomysłem – programiści dyskutują o sposobach wdrażania podobnych kodów od samego początku Bitcoina – ale wcześniej napotkano na przeszkody w implementacji.

Zegarek warty 100 000 USD z portfelem kryptowalutowym

Favre & Fils, luksusowy szwajcarski zegarmistrz, którego historia w tej branży sięga trzech stuleci, opracowuje ręcznie wykonany zegar mechaniczny z wbudowanym krypto-portfelem. Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zegarek będzie posiadał „cold wallet” i „state-of-the-art proprietary security solution” opartą na technologii blockchain. Prezes A. Favre & Fils, Laurent Favre, powiedział w oświadczeniu:

Opracowaliśmy ten pierwszy zegarek z myślą o zaoferowaniu czegoś użytecznego dla społeczności, krypto-społeczności, a nie po prostu o czymś, na co warto wydać pieniądze. Zegarek będzie kosztował w granicach 100 000 CHF – 150 000 CHF (lub 102 000-153 000 USD), w zależności od modelu i jego funkcji oraz materiałów.  Zegarek zagwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa danych i ochrony prywatności. Pierwszy prototyp zostanie wydany w drugim kwartale 2019 roku.

Haker zwraca skradzione ETC

Giełda kryptowalut Gate.io ogłosiła w sobotę, że 100 000 USD w Ethereum Classic zostało zwrócone po ostatnim włamaniu. W komunikacie giełda powiedziała, że ​​próbowała skontaktować się z napastnikiem odpowiedzialnym za atak 51%, ale nie otrzymała dotychczas żadnej odpowiedzi, dodając:

Wciąż nie znamy powodu. Jeśli atakujący nie zrobił tego dla zysku, mógłby być białym hakerem, który chciałby przypominać ludziom o ryzyku w konsensusie blockchain i hashrate bezpieczeństwa mocy.

Giełda ostrzegła, że ​​moc sieci ETC jest „wciąż niewystarczająca” i że jeszcze ataku 51% jest możliwy. W ubiegłym tygodniu Gate.io potwierdziło, że straciło około 40 000 ETC (o wartości prawie 200 000 $ w tym czasie) w 51 procentowym ataku – incydent, w którym ponad 50 procent mocy obliczeniowej blockchaina jest agregowane i kontrolowane przez jedną organizację, aby zmienić. historię transakcji i potencjalnie podwójnie wydawać kryptowaluty.

Bitmain zamyka kolejne oddziały

Gigant wydobywczy kryptowalut Bitmain postanowił zamknąć kolejne zagraniczne biuro – tym razem w Amsterdamie – w ramach ciągłych dostosowań biznesowych. W komunikacie rzecznik prasowy Bitmain powiedział, że chociaż firma nie zamknęła jeszcze swoich operacji w Amsterdamie, decyzja została już podjęta, a proces jest już w toku:

Gdy budujemy długoterminowy, zrównoważony i skalowalny biznes, dostosowujemy naszych pracowników i działania. Obejmuje to decyzję o zamknięciu naszych biur w Amsterdamie i Izraelu. Naprawdę skupiamy się na rzeczach, które są kluczowe dla naszej misji, a nie na rzeczach pomocniczych. Będziemy nadal zatrudniać najlepsze talenty z różnych środowisk.

Bitmain jeszcze nie określił osi czasu zamknięcia lub ilu pracowników będzie miało wpływ na wynik. Jednak według informacji na LinkedIn, co najmniej dziewięć osób zostało zidentyfikowanych jako pracownicy Bitmain w stolicy Holandii, a ich obowiązki koncentrują się głównie na działaniach i rozwoju flagowego poolu wydobywczego Bitmaina BTC.com.

Bittrex otwiera platformę do handlu OTC z 200 kryptowalutami

Amerykańska giełda kryptowalutowa Bittrex uruchamia handel pozagiełdowy (OTC). Nowa usługa, która pozwoli sprawdzonym klientom „szybko i wygodnie handlować aktywami”, wesprze prawie 200 kryptowalut już oferowanych przez giełdę, ogłosiła firma w poniedziałek. Dział OTC zapewni „gwarantowaną cenę” dla dużych transakcji, które zazwyczaj obejmują 250 000 USD lub więcej. Handel OTC ułatwia bezpośrednie transakcje między dwiema stronami, w przeciwieństwie do transakcji giełdowych, w których zamówienia kupna i sprzedaży są dopasowane do portfela zamówień. W oświadczeniu dyrektor generalny Bill Shihara powiedział:

Jest to opcja tradingu, która zmienia obraz gry. Spójrzmy na liczbę tokenów, które Bittrex zamierza zaoferować na nowej platformie. Dzięki jednej z najbogatszych ofert cyfrowych aktywów dostępnych na wszystkich dostępnych platformach OTC, ta oferta będzie kolejnym sposobem dla Bittrex na dalsze przyspieszenie wdrażania technologii blockchain na całym świecie, zapewniając jednocześnie naszym klientom pewność cenową oraz szybki i łatwy sposób handlu dużych ilości cyfrowych zasobów.

LedgerX wprowadza Indeks Strachu Bitcoina

LedgerX uważa, że ​​traderzy kryptowalut powinni być w stanie ocenić zmienność Bitcoina. Dlatego platforma obrotu instrumentami pochodnymi zbudowała indeks do śledzenia tego benchmarku. Firma ogłosiła w poniedziałek, że uruchomiła indeks zmienności LedgerX (LXVX), który będzie śledził oczekiwaną zmienność dla Bitcoina. Firma pobierze dane do indeksu z regulowanych opcji na Bitcoinie, które różne instytucje prowadziły w ciągu ostatniego roku. Juthica Chou, prezes i dyrektor ds. Ryzyka w LedgerX, powiedziała, że LXVX jest podobny do Cboe Volatility Index (VIX), popularnej miary przewidywanej zmienności rynku akcji:

Indeks zmienności pokazuje oczekiwaną pewności, to co rynek prognozuje … To, jest ważne odniesieniu do każdego rynku. Innymi słowy, LXVX można określić jako „indeks strachu Bitcoina”, podobnie jak VIX jest określany jako indeks strachu na giełdzie. Może pozwolić inwestorom monitorować ryzyko w miarę, jak zarządzają swoimi funduszami. Jeśli spojrzysz w zasadzie od początku roku, LXVX spadł o około 20 procent, więc spadł do około 68, a … jest to nadal około trzykrotność zmienności na rynku akcji, ale jest to bardzo ważne w przestrzeni Bitcoina, ponieważ pokazuje, że jest mniej strachu i niepewności niż w grudniu.

Malezja reguluje ICO i giełdy

Malezja uregulowała oferty aktywów cyfrowych i giełdy kryptowalut we wtorek. Zgodnie z zawiadomieniem wydanym przez krajową Komisję Papierów Wartościowych (SC), rozporządzenie w sprawie rynków kapitałowych i usług (Digital Currency and Digital Token) 2019 weszło w życie 15 stycznia po oświadczeniu ministra finansów. Przepisy oznaczają, że ​​tokeny i giełdy będą wymagały zatwierdzenia przez SC przed rozpoczęciem operacji i będą musiały być zgodne z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych w tym kraju. Minister finansów Lim Guan Eng powiedział:

Każda osoba oferująca ICO lub obsługująca cyfrową giełdę aktywów bez zgody SC może zostać ukarana, z uwięzieniem nieprzekraczającym 10 lat i grzywną nieprzekraczającą 10 milionów malezyjskich ringgitów (2,44 miliona USD).

Komisja stwierdziła również, że będzie współpracować z bankiem centralnym w celu wydania pełnych ram prawnych dotyczących aktywów cyfrowych do końca pierwszego kwartału 2019 r.

HSBC przehandlował 250 miliardów dolarów poprzez technologię księgi rozproszonej

HSBC, jeden z największych banków na świecie, ogłosił w poniedziałek, że rozliczył ponad 250 miliardów dolarów z transakcji wykorzystujących technologię rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). Bank poinformował w komunikacie prasowym, że rozliczył 3 miliony transakcji walutowych (FX) i dokonał kolejnych 150 000 płatności przy użyciu platformy HSBC FX Everywhere. Firma twierdzi, że w ciągu ostatniego roku korzystała z tej platformy „do organizowania płatności w wewnętrznych bilansach HSBC.” Platforma HSBC przyniosła „znaczące usprawnienia i możliwości”. Bank nie określił, czy FX Everywhere został całkowicie opracowany na miejscu, czy zbudowany na protokole Open Source. W szczególności bank stwierdził, że korzystanie z platformy DLT pozwoliło mu zweryfikować, czy płatności są rozliczane bez potrzeby zewnętrznego potwierdzenia; ujednolicenie danych dotyczących handlu wewnątrz firmy na „wspólnej, pojedynczej wersji prawdy”; oraz skonsolidować swój obraz przepływów pieniężnych.

Duński Urząd Skarbowy zbiera dane użytkowników od giełd

Duńska Agencja Podatkowa ma zielone światło, aby zbierać informacje o przedsiębiorcach z lokalnych giełd kryptowalut, aby sprawdzić, czy płacą oni swoje należności. Agencja, w języku duńskim, zwana Skattestyrelsen, ogłosiła w poniedziałek, że po raz pierwszy krajowa rada podatkowa przyznała mu dostęp do danych handlowców aktywów kryptograficznych – informacji, które obejmują transakcje, nazwiska i adresy oraz numer rejestracji centralnej (CPR). Trzy nienazwane giełdy kryptograficzne będą teraz musiały przekazać dane za okres obejmujący lata 2016-2018. W swoim wniosku do Rady Podatkowej Skattestyrelsen oświadczył, że stara się „uzyskać informacje na temat niezrealizowanych transakcji podatników i firmowych transakcji walutowych. Ten ruch wynika z informacji, które agencja ​​otrzymała od fińskich władz podatkowych na temat działalności duńskich przedsiębiorców na nienazwanej fińskiej giełdzie. W oświadczeniu wydanym w zeszłym miesiącu agencja stwierdziła, że ​​prawie 2700 duńskich obywateli wymieniło ponad 100 milionów duńskich koron (15.35 miliona dolarów) w latach 2015-2017 na fińskiej giełdzie kryptowalutowej.

 Maciej Kmita

Komentarze