Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #28

932

Co nowego? – jest to cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Walmart po raz kolejny przygląda się blockchainowi

Walmart pracuje nad kolejnym patentem blockchainowym skupionym na dystrybucji swoich przesyłek. Aplikacja opublikowana 5 lipca nosi tytuł „Rezerwacja dostawy, aparatura i metody”. Zgodnie z sugestiami jej twórców opisuje sposób zarządzania rezerwacjami przesyłek w momencie, kiedy odbiorca nie jest stanie ich odebrać To najnowszy krok w stronę „inteligentnych dostaw” od giganta zajmującego się handlem detalicznym, który w ubiegłym roku przedłożył wiele zgłoszeń patentowych w Stanach Zjednoczonych w dziedzinie blockchain. Rzeczywiście, firma wydaje się patrzeć na technologię jako sposób automatyzacji elementów procesu dostaw, ale do tej pory wiele większość wysiłków Walmart koncentrowało się na śledzeniu łańcucha dostaw żywności.

Przedstawiciele firmy opisują, że patent będzie współgrał z systemem szafek, do których pracownicy Walmartu będą dostarczać przesyłki. Będą one zlokalizowane w różnych miejscach, takich jak centra logistyczne. Specjalne szafki zapewnią bezpieczeństwo przesyłek, aż do momentu, w którym odbiorca będzie wstanie się po nie zgłosić. Technologia blockchain ma pomóc w komunikacji pomiędzy skrzynkami i stworzeniem transparentnego systemu do ich zarządzania.

Milion zhakowanych komputerów do kopania kryptowalut

Kryptowalutowe złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało ponad milion komputerów w Chinach dało zarobek rzędu ponad 2 milionów dolarów swoim twórcom w przeciągu dwóch ostatnich lat. Według lokalnego raportu prasowego w poniedziałek policja w chińskim mieście Da Lian aresztowała 20 podejrzanych z firmy komputerowej, która rzekomo przejęła kontrolę nad dużą liczbą komputerów, aby zyskać na nielegalnym kopaniu kryptowalut.

Hakerzy stworzyli i umieścili złośliwe oprogramowanie we wtyczkach do przeglądarek internetowych, opracowanych dla różnych celów, takich jak zwiększona szybkość przeglądania, które były wyświetlane w reklamach displayowych, mających zasięg 5 milionów komputerów. Klikając reklamy displayowe i instalując wtyczki, zainfekowano ponad milion komputerów, wydobywając w ciągu dwóch lat 26 milionów Digibyte, Decrede i Siacoin.

Największy bank świata spogląda na blockchain

The Industrial and Commercial Bank of China (ICBS), jeden z chińskiej “Wielkiej Czwórki”, a zarazem największy bank na świecie pod względem aktywów, dąży do opatentowania systemu blockchain do wymiany aktywów finansowych. Zgodnie z wnioskiem o patent złożonym przez bank w styczniu i ujawnionym w piątek, system przewiduje platformę, w której uczestniczące instytucje mogą funkcjonować jako węzły w celu utworzenia rozproszonej sieci.

Gdy użytkownik z jednej instytucji zainicjuje żądanie transakcji, uruchamia smart kontrakt, który powoduje, że każdy węzeł sprawdza transakcję na podstawie dostarczonych informacji, w tym bilansu, nazwy i kwoty transakcji nadawcy. Transakcja zostanie uznana za zakończoną, gdy sieć otrzyma wystarczające zatwierdzenia od uczestniczących węzłów dla konsensusu powyżej wcześniej określonego progu. Celem koncepcji jest wyeliminowanie pośredników w istniejącym systemie i poprawa płynności aktywów finansowych.

Giełda metali tworzy grupę blockchainową w celu modernizacji swoich działań

Szwajcarska platforma handlowa dla metali, tworzy konsorcjum blockchain mające na celu usprawnienie łańcuchów dostaw w przemyśle mineralnym. W tym celu Open Mineral – startup utworzony przez grupę byłych traderów towarów i giganta wydobywczego Glencore -rozpoczął współpracę z startupem Ethereum ConsenSys, aby stworzyć platformę o nazwie Minerac. Firma nie ujawniła nazw firm górniczych i finansowych, które do tej pory zgodziły się dołączyć do konsorcjum. Zgodnie z raportem Reutersa, projekt ma na celu zaangażowanie każdej ze stron w wydobycie minerałów i logistykę handlu – od wydobycia do wysyłki, magazynowania i handlu – uczestnicząc jako węzły nowej platformy blockchain.

Celem projektu jest pozbycie się istniejących złożonych i papierowych procesów w branży, a ostatecznie umożliwienie różnym stronom jednoczesnego uzyskania zaktualizowanych danych logistycznych i przeprowadzenie transakcji dokumentacji handlowej za pomocą smart kontraktów.

YouTube zamieszany w pozew przeciwko BitConnect

Nazwa serwisu YouTube pada w pozwie zbiorowym związanym z upadkiem BitConnect, platformy pożyczek kryptowalutowych powszechnie oskarżaną o oszustwo i bycie piramidą finansową. Zamknięcie BitConnect w styczniu – po serii ostrzeżeń od inwestorów ze Stanów Zjednoczonych – spowodowało szereg pozwów, w tym jeden złożony pod koniec stycznia na Florydzie. Platforma BitConnect była powiązana z tokenem i wewnętrzną giełdą kryptowalut, które w ciągu ostatnich miesięcy przestały funkcjonować. Kilka dni przed upadkiem cena BitConnect oscylowała w okolicy 400 USD, dziś jest to około 0.5 USD.

Pozew z Florydy stał się skonsolidowanym pozwem zbiorowym po orzeczeniu sądu w czerwcu, w następstwie dochodzenia prowadzonego przez Federalne Biuro Śledcze. Postępowanie sądowe wykazuje błędy w serwisie YouTube oraz zaniedbania polegające na tym, że serwis nie nadzorował treści na swojej stronie – w szczególności filmów promujących i chwalących BitConnect. Oskarżyciele napisali, że 10 najbardziej popularnych osób zaangażowanych w projekt BitConnect „opublikowało ponad 70 000 godzin nieedytowanych treści, generując 58 000 000 wyświetleń i zwabiając setki, jeśli nie setki tysięcy ofiar”.

Kryptowaluty o wartości ponad 13 milionów dolarów skradzione z platformy Bancor

Platforma do tworzenia tokenów – Bancor przeszła do trybu offline po „naruszeniu bezpieczeństwa”, które miało miejsce w poniedziałek rano, kiedy platforma straciła kryptowaluty warte miliony dolarów. Bancor napisał na Twitterze, że po incydencie związanym z bezpieczeństwem przełączył platformę w tryb offline, stwierdzając, że „żadne portfele użytkowników nie zostały naruszone”. Rzecznik prasowy Bancor potwierdził incydent:

Aby zakończyć dochodzenie, przeszliśmy w stan konserwacji i wkrótce opublikujemy bardziej szczegółowy raport. Czekamy z niecierpliwością na powrót do trybu online tak szybko, jak to możliwe.

Nate Hindman, szef działu komunikacji Bancora, powiedział, że podczas gdy zespół był w stanie zablokować transfer około 2.5 miliona tokenów BNT – o wartości dodatkowych 10 milionów dolarów – nie był w stanie tego zrobić za około 25 000 ETH – o wartości około 12.5 miliona USD – a także prawie 230 milionów tokenów NPXS (o łącznej wartości około 1 miliona USD).

Czeski bank inwestycyjny zbiera 100 milionów dolarów na fundusz blockchain

Benson Oak, bank inwestycyjny z siedzibą w Pradze, ogłosił, że pozyskuje 100 milionów dolarów, aby uruchomić fundusz inwestycyjny poświęcony rynkowi izraelskiemu i skupić się na startupach typu blockchain. Według raportu izraelskiego magazynu medialnego Calcalistech, nowy oddział inwestycyjny, o nazwie Benson Oak Ventures, już zapewnił sobie 25 milionów dolarów i zamierza osiągnąć cel 100 milionów dolarów do końca 2018 roku.

Kapitał nowego przedsięwzięcia będzie pochodził od prywatnych inwestorów i rodzinnych biur, aczkolwiek będzie wykluczał inwestorów instytucjonalnych. Benson Oak ogłosił, że w najbliższych dniach ma opublikować nazwy dwóch spółek, które zakupi do swojego portfela. Według strony internetowej Benson Oak Ventures, fundusz będzie zainteresowany przede wszystkim startupami blockchain oferującymi produkty konsumenckie lub tworzącymi platformy umożliwiające rozwój społeczności, a wszystko to w celu zwiększenia wykorzystania blockchain na poziomie konsumenckim.

Wystartowała w pełni działająca platforma Augura

Zdecentralizowana platforma do obstawiania prognoz na temat świata rzeczywistego była jedną z pierwszych aplikacji stworzonych na blockchainie Ethereum, a jej twórcy sprzedali tokeny za ponad 5 milionów dolarów w 2015 r. Publiczna wersja beta platformy pojawiła się w następnym roku, a jej zespół opublikował poprawioną wersję white paper w styczniu tego roku.

Teraz Forecast Foundation, organizacja non-profit będąca podstawą rozwoju Augura, ogłosiła rozpoczęcie długo oczekiwanej platformy, której towarzyszyło wydanie ostatecznej wersji aplikacji Augur jako oprogramowania otwarto źródłowego. Wieloletnie opóźnienie w osiągnięciu tego punktu mogło być frustrujące dla posiadaczy tokenów, ale pozwoliło zespołowi Augur na weryfikację swojego kodu za pomocą audytów wewnętrznych i hojnego programu nagradzania za znalezione przez użytkowników błędy. Warto zauważyć, że Augur zaoferował 200 000 USD za błędy, które zakwalifikowały się jako „krytyczne” (chociaż zespół nie ogłosił żadnych nagród większych niż 5000 USD).

Chiński bank centralny nadal będzie blokował ICO

Vice prezydent Chińskiego Banku Ludowego (PBoC) ponownie wydał mocne oświadczenie przeciwko ICO, wyszczególniając te, które przeniosły się za granicę, ale nadal oferują swoją ofertę inwestorom w Chinach. Przemawiając na spotkaniu wewnętrznym grupy roboczej ds. internetowych spraw finansowych w poniedziałek, pan Gongsheng powtórzył, że ICO i handel kryptowalutami są nielegalne w kraju i stanowią nielegalne formy pozyskiwania funduszy i emisji papierów wartościowych.

Chociaż Chiny wydały całkowity zakaz dotyczący ICO we wrześniu 2017 r., Gongsheng powiedział, że wiele projektów, które przeniosły się za granicę, nadal jest dostępnych na chińskim rynku:

Każdy nowy produkt finansowy lub zjawisko, które nie jest dozwolone na mocy istniejących ram prawnych, będzie tępione i ścigane jak tylko odważy się pokazać u nas.

85% Kanadyjczyków kojarzy Bitcoina

Liczba Kanadyjczyków posiadających Bitcoina niemal podwoiła się w ciągu roku, wynika z nowo opublikowanej ankiety przeprowadzonej przez Bank of Canada. Celem ankiety było ustalenie, dlaczego ludzie zdecydowali kupować się Bitcoina, gdy jego cena rosła wręcz parabolicznie pod koniec zeszłego roku. Dodatkowo, bank chciał dowiedzieć się jaki wpływ mogą mieć kryptowaluty na jego działalność.

Po przeprowadzeniu podobnej ankiety w 2016 r. analiza wykazała, że ​​w ciągu roku wzrosło zainteresowanie ceną Bitcoina. Wyniki pokazują dalej, że posiadanie kryptowalut wśród Kanadyjczyków wzrosło z 2,9 do 5 procent, a ogólna świadomość o istnieniu kryptowalut wzrosła do 85 procent. Badanie zgromadziło głosy ponad 2500 Kanadyjczyków w całym kraju. W francuskojęzycznej prowincji Quebec zauważono największy wzrost świadomości na temat Bitcoina. Świadomość o istnieniu najpopularniejszej kryptowaluty wzrosła o ponad 20 % w ostatnim roku.

 

Maciej Kmita

Komentarze