Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #26

1 360

Co nowego? – jest to cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chińska policja zatrzymuje złodziei prądu

Władze w Chinach aresztowały mężczyznę rzekomo kradnącego znaczną ilość energii elektrycznej, aby podnieść rentowność swojej tajnej kopalni kryptowalut. Policja we wschodniej części chińskiej prowincji Anhui przejęła ponad 200 koparek używanych do kopania Bitcoina i Ethereum, po tym jak lokalna firma energetyczna odnotowała wzrost zużycia energii.

Podejrzany rzekomo ukradł 150 000 kW energii elektrycznej w okresie od kwietnia do maja 2018 r., kiedy firma energetyczna po raz pierwszy powiadomiła policję o kradzieży. Chiński obywatel, zidentyfikowany tylko przez jego nazwisko Ma, podobno powiedział policji, że marzył o zarabianiu poprzez wydobycie krypto. Kupił sprzęt w kwietniu, ale później odkrył, że dzienny koszt energii wynosił ponad 6000 juanów (921 USD). W rezultacie, jak powiedział Ma, jego koparki nie były opłacalne w momencie aresztowania.

Elektrownia Quebec planuje sprzedać 500 MW górnikom kryptowalut

Publiczne przedsiębiorstwo energetyczne w Quebec (Kanada) przedłożyło władzom prowincji plany, które mogą utorować drogę elektrowni wodnej do stworzenia nowych ram dla współpracy z górnikami kryptowalutowymi. Plan, jeśli zostanie zatwierdzony, utworzy proces selekcji, dzięki któremu Hydro-Quebec dostarczy 500 milionów megawatów mocy dla kopiących kryptowaluty. W oświadczeniu z zeszłego tygodnia, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej poinformowało Régie de l’énergie, że jeśli zostanie ono zatwierdzone, pozwoli górnikom na składanie ofert, które Hydro-Quebec rozważy na podstawie ich zdolności do tworzenia miejsc pracy i korzyści ekonomicznych dla Quebecu:

Analiza ekonomiczna będzie faworyzować klientów, którzy będą gotowi do pracy w swoich obiektach tak szybko, jak to możliwe, a ponadto Hydro-Québec może poprosić tych klientów o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, maksymalnie 300 godzin rocznie, aby umożliwić dostaway energii elektrycznej do wszystkich jej klientów, szczególnie w okresie zimowego szczytu.

BTCC sprzedaje część udziałów za 17 milionów USD

BTCC Pool Limited, przedsiębiorstwo zajmujące się wydobywaniem kryptowalut, które jest częścią giełdy BTCC, postanowiło sprzedać 49% swoich udziałów. Zgodnie z memorandum porozumienia (MOU) opublikowanym w poniedziałek przez BTCC Pool i jego potencjalnego nabywcę, Value Convergence (VC) Holdings Limited – firma świadcząca usługi finansowe w Hongkongu – umowa kosztowałaby 147 milionów dolarów hongkońskich (17 milionów USD) jeśli zostanie sfinalizowana.Należy zauważyć, że MOU nie jest prawnie wiążące, a umowa podlega dalszej rewizji i negocjacjom.

Spółka VC Group, będąca przedmiotem publicznego obrotu w Hongkongu, jest firmą maklerską i zarządzającą aktywami. Firma poinformowała w MOU, że transakcja jest realizowana za pośrednictwem jej w pełni zależnej spółki Initial Honor Limited i jest częścią szerszych wysiłków na rzecz rozwoju swojej działalności poprzez przejście do branży technologii finansowych.

Andreessen Horowitz utworzył 300 milionowy fundusz kryptowalutowy

Inwestor z Doliny Krzemowej, Andreessen Horowitz uruchomił nowy fundusz  o wartości 300 milionów USD, koncentrujący się na kryptowalutach. Fundusz, jak wyjaśniono w opublikowanym w poniedziałek wpisie na blogu, zostanie nazwany „a16z” i będzie szczególnie wyróżniał byłego prokuratora federalnego i asystenta prokuratora generalnego, Kathryna Hauna, jako jedenego ze swoich współprowadzących. Haun został również wymieniony jako ostatni główny partner firmy.

Generalny partner Chris Dixon wskazał we wpisie, że krypto-fundusz zajmie się zdecydowanie długoterminowymi inwestycjami:

Inwestujemy w aktywa kryptograficzne od ponad 5 lat. Nigdy nie sprzedaliśmy żadnej z tych inwestycji i nie planujemy w najbliższym czasie. Utworzyliśmy fundusz kryptograficzny a16z, aby móc inwestować przez 10 lat.  Planujemy konsekwentnie inwestować w czasie, niezależnie od warunków rynkowych, a jeśli pojawi się kolejna zima kryptowalutowa, będziemy inwestować agresywniej.

Amerykański kongres bada użycie kryptowalut w handlu narkotykami i niewolnikami

Ustawodawcy w amerykańskiej Izbie Reprezentantów przyjęli ustawę, która, jeśli zostanie podpisana, zatwierdzi badanie wykorzystania kryptowalut w handlu niewolnikami seksualnymi i narkotykami. Projekt ustawy nakazuje dyrektorowi Government Accountability Office (GAO) badanie „w jaki sposób wirtualne waluty i rynki internetowe są wykorzystywane do kupowania, sprzedawania lub ułatwiania finansowania towarów lub usług związanych z handlem ludźmi i narkotykami”.

Izba uchwaliła projekt ustawy jednogłośnie, zgodnie z jego autorem, Rep. Juanem Vargasem. Ustawa przenosi się teraz do izby wyższej Kongresu, Senatu, choć niejasne jest, w jaki sposób działanie to nastąpi lub czy prezydent USA Donald Trump podpisze projekt ustawy. Vargas komentuje:

Ta ustawa jest ważnym pierwszym krokiem w pomaganiu Kongresowi w zrozumieniu pełnego zakresu wykorzystania wirtualnych walut w celu ułatwienia handlu narkotykami i niewolnikami seksualnymi oraz pomoże nam zaproponować skuteczne rozwiązania legislacyjne w celu zwalczania tych przestępstw. Mam nadzieję, że otrzymam taki sam poziom wsparcia dla tego ustawodawstwa w Senacie.

Facebook cofa zakaz reklamowania kryptowalut

Gigant mediów społecznościowych uruchomił formularz „prośba o produkty kryptowalutowe i usługi onboarding”, który pozwoli niektórym firmom na umieszczenie swoich reklam na platformie. Facebook nie zezwala jednak na reklamowanie początkowych ofert monet ani opcji binarnych. Zakaz ich obowiązywania utrzymuje się w efekcie po tym, jak Facebook po raz pierwszy podjął działania przeciwko krypto-reklamom. Formularz pokazuje, że firma z branży mediów społecznościowych chce poznać specyfikę usług, które firmy chcą reklamować. Na przykład Facebook pyta, czy firmy mają odpowiednie licencje, aby mogły działać, czy też są spółką notowaną na giełdzie. Facebook opublikował również dodatek prawny określający zasady dotyczące reklam kryptowalutowych.

Warto zauważyć, że firma z branży mediów społecznościowych zasugerowała, że ​​jej polityka może przynieść dodatkowe ulepszenia w przyszłości. Rob Leathern, dyrektor ds. Zarządzania produktami na Facebooku, napisał w poście na blogu:

Biorąc pod uwagę te ograniczenia, nie każdy, kto chce się zareklamować, będzie mógł to zrobić, ale posłuchamy opinii, przyjrzymy się, jak działa ta polityka i kontynuujemy badania tej technologii, aby w razie potrzeby móc ją zrewidować.

Japonia rozważa zmianę systemu opodatkowania kryptowalut

Najwyższy urzędnik finansowy Japonii jest ostrożny w kwestii pomysłu, jak jego naród wysuwa w sprawie zmiany opodatkowania kryptowalut. Podczas spotkania z komitetem ds. Budżetu w Izbie Wyższej, 25 czerwca senator Kenji Fukimaki zapytał, czy japońska polityka podatkowa od zysków kryptowalutowych może zostać zmieniona z obecnej klasyfikacji „dochody różne” na „oddzielnie zadeklarowane podatki”. Taro Aso, wicepremier i minister finansów, powiedział, że jest ostrożny w dokonywaniu takiej zmiany. Wyjaśnił również, że jego zdaniem „wątpliwe” było, aby opinia publiczna zrozumiała taką zmianę. Przywołał „międzynarodowy charakter kryptowalut” jako jeden z powodów, dla których mieszkańcy Japonii mogą nie lubić zmiany w klasyfikacji podatkowej. Minister finansów powiedział także, że nie jest pewien „uczciwości podatkowej” wprowadzania takiej zmiany.

Obecnie, zyski uzyskane przez inwestorów w kryptowalutach mogą być opodatkowane od 15 do 55 procent, ze względu na różne zasady dochodu. Zyski giełdowe, które traktowane są bardziej jak odrębne zadeklarowane podatki, są opodatkowane na poziomie 20 procent.

Stany Zjednoczone konfiskują 4 000 BTC z Dark Webu

Rząd USA skonfiskował 4 000 Bitcoinów, które zostały zajęte w wyniku obławy na sprzedawców na Dark Webie. Przejęte kryptowaluty są aktualnie warte ok. 24 miliony USD. Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym przez Departament Sprawiedliwości w Okręgu Maryland we wtorek, prokuratorzy postawili w stan oskarżenia dwóch mężczyzn, Ryana Farace’a i Roberta Swaina, obu obywateli USA, którzy rzekomo wytwarzali narkotyki i dystrybuowali je za pośrednictwem Dark Webu. Prokuratorzy ogłosili:

W ramach oskarżenia rząd dąży do konfiskaty nie mniejszej niż 5 665 000 USD, plus wartość 4,000 Bitcoinów uważanych za dochód z nielegalnej sprzedaży narkotyków.

Huobi Pro zawiesza swoją ofertę dla Japończyków

Giełda kryptowalut Huobi Pro, ma na celu zaprzestanie oferowania usług inwestorom mieszkającym w Japonii od następnego miesiąca. Giełda ogłosiła decyzję w wiadomości e-mail wysłanej do inwestorów w Japonii w środę, stwierdzając, że usunie ona japońską opcję ze swojej strony głównej i zawiesza usługi handlowe od 2 lipca. Giełda nie podała planu wycofywania aktywów przez użytkowników.

Jak zasugerowano w raporcie Coinpost, Huobi Pro podjął decyzję o wycofaniu usług w Japonii, ponieważ nie jest zarejestrowany w Agencji Usług Finansowych (FSA), nadzorcy finansowym Japonii, zgodnie z obowiązującym prawem transakcji pieniężnych, wprowadzonym w 2016 r. Obecnie nie jest jasne, czy FSA kontaktowało się z giełdą w tej sprawie.

FBI prowadzi 130 śledztw dotyczących kryptowalut

Federalne Biuro Śledcze USA (FBI) prowadzi obecnie 130 różnych dochodzeń związanych z kryptowalutami, oświadczył Bloomberg w środę. Specjalny agent FBI, Kyle Armstrong, powiedział na konferencji Crypto Evolved w Nowym Jorku, że agencja prowadzi dochodzenie w sprawie różnych przestępstw, w tym handlu ludźmi, transakcji narkotykowych, porwań i oprogramowania ransomware, które mają komponent kryptowalut.

Agent stwierdził, że ostatnio nielegalna aktywność wzrosła w świecie kryptowalut. Około 10 procent osób zażywających narkotyki na całym świecie kupuje narkotyki online na nielegalnych rynkach cyfrowych.

 

Maciej Kmita

Komentarze