Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #25

1 365

Co nowego? – jest to cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bank Metropolitan obsługuje miliony krypto klientów

Dla większości banków w Stanach Zjednoczonych firmy kryptowalutowe są wyrzutkami. Dla Metropolitan Commercial Bank są „pionierami”. Przynajmniej tak opisuje je główny specjalista ds. Technologii w nowojorskiej instytucji finansowej, Nick Rosenberg:

Z pewnością jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem tego pionu. Dowiedzieliśmy się, że jest to poważna branża, zaangażowanych jest kilka bardzo inteligentnych osób, pojawiają się bardzo ciekawe pomysły, które mogą naprawdę zmienić sposób, w jaki ludzie prowadzą interesy.

Podczas gdy większość banków przylgnęła do powiedzenia „blockchain, a nie Bitcoin”, Metropolitan wyróżnia się tym, że jest jednym z niewielu entuzjastycznie prowadzących transakcje depozytowe od firm kryptograficznych. Do klientów tych zalicza się kilka giełd, a także fundusze hedgingowe i inni inwestorzy kryptograficzni, którzy deponują swoje środki w Metropolitan, ponieważ łatwiej jest szybko przenieść swoje pieniądze na giełdy przy pomocy tego banku.

Największe Rosyjskie Banki tworzą portfolio kryptowalutowe dla swoich klientów

Dwa z największych rosyjskich banków testują portfolia kryptowalutowe dla swoich klientów prywatnych. Pod obserwacją Banku Rosji, Sberbank i Alfa Bank zaoferują swoim klientom akcje w specjalnym funduszu, który będzie handlował sześcioma najpopularniejszymi kryptowalutami na głównych giełdach, w tym Kraken i Bitstamp. Sberbank, główny bank państwowy odpowiedzialny za przetwarzanie wypłat pracowników rządowych i Alfa Bank, największy prywatny bank w kraju, planują wejść do handlu kryptograficznego za pomocą funduszu inwestycyjnego AddCapital, Krajowego Depozytu Rozliczeniowego i Grupy IB. Wiceprzewodnicząca Sberbank Private Banking Ana Ivanchuk powiedziała:

Chcemy zaoferować naszym klientom całkowicie przejrzysty sposób inwestowania w cyfrowe zasoby przy pełnej zgodności z przepisami, które pozwolą im zainwestować w produkt, którymi są zainteresowani w Rosji.

Factom ochroni dane straży granicznej USA

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS) przyznał dotację w wysokości 192 380 USD na projekt blockchain Factom w celu wsparcia beta testów platformy mającej na celu zabezpieczenie danych z kamer i czujników patroli granicznych Stanów Zjednoczonych. Anil John, kierownik ds. zarządzania tożsamością i rozwojem w DHS Science and Technology Directorate, powiedział:

W początkowych fazach prac Factom dokonano wyboru architektury i decyzji projektowych związanych z integracją blockchainu z istniejącymi technologiami. W Fazie IV Factom wdroży tę technologię w realistycznym środowisku z Customs and Border Protection (CBP), aby zrozumieć jej wpływ na działalność.

Factom, działający w Teksasie startup, pracuje nad technologią, która integruje dane zebrane przez czujniki i kamery z łańcuchem bloków, zabezpieczając dane i eliminując możliwość fałszowania, modyfikowania lub zakłócania ich. Produkt Factom zostanie przetestowany w środowisku o ograniczonej łączności internetowej i zmiennych warunkach pogodowych w celu sprawdzenia jego wydajności w scenariuszu Live Border Patrol.

Fundacja na rzecz wolności prasy akceptuje dotacje w kryptowalutach

Fundacja „Wolność prasy” (FPF) oficjalnie przyjmuje darowizny dokonane za pomocą kryptowalut. Posunięcie to jest „naturalnym dopasowaniem” dla organizacji, która ma na celu wspieranie dziennikarzy raportujących problemy w rządzie, powiedział dyrektor wykonawczy Trevor Timm. FPF – który teraz będzie akceptowała Bitcoina, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin i Zcash – obecnie ma portfele cyfrowe dostępne dla bezpośrednich darowizn, chociaż celem ostatecznym jest wykorzystanie procesora płatności do automatycznej konwersji darowizn na walutę fiducjarną.

Zdaniem Timma zdecentralizowana technologia jest narzędziem, które może pomóc w zapobieganiu cenzurze w Internecie, a także w zapobieganiu inwigilacji przez niektóre strony. Zdecentralizowany charakter kryptowalut może w szczególności zmniejszyć ryzyko „cenzury finansowej” przez stosunkowo niewielką liczbę tradycyjnych procesorów płatności, które obecnie posiadają „monopol” na transfery funduszy:

Jeśli kryptowaluty mogą prowadzić do zwiększenia świadomości na temat anty-cenzury, a także ułatwiają potencjalnym stronom wspierającym organizacje non-profit, takich jak Fundacja Wolność Prasy, to mam nadzieję, że wiele podobnych organizacji podejmie podobne działania w nadchodzących miesiącach i latach.

Square otrzymuje BitLicense od Nowego Jorku

Firma obsługująca płatności cyfrowe – Square, otrzymała licencję BitLicense od organów nadzoru finansowego w stanie Nowy Jork. Firma ogłosiła w poniedziałek, że nowojorski Departament Usług Finansowych (DFS) udzielił licencji. Square po raz pierwszy oświadczył w marcu, że złożył dokumenty, aby otrzymać licencję BitLicense, co zostało później potwierdzone przez rzecznika prasowego. Nadinspektor Maria Vullo komentuje te działania:

DFS z przyjemnością zatwierdza aplikację Square i wita ich na rozwijającym się i dobrze regulowanym wirtualnym rynku walutowym w Nowym Jorku. DFS kontynuuje pracę w celu wspierania dynamicznego i konkurencyjnego wirtualnego rynku walutowego, który łączy i wzmacnia nowojorczyków na globalnym rynku, jednocześnie zapewniając silny nadzór państwowo-regulacyjny.

Square oferujący opcje kupowania Bitcoina – za pośrednictwem aplikacji Cash – po raz pierwszy zadebiutował jesienią ubiegłego roku, po czym firma zaczęła stopniowo zapewniać dostęp większej liczbie użytkowników. Nowy Jork do dziś pozostał głównym rynkiem w Stanach Zjednoczonych, w którym Square jeszcze nie otrzymał zezwolenia na działalność.

Japońska wioska planuje ICO

Mała japońska wioska zwraca się w stronę kryptowalut, aby wzmocnić swoją gospodarkę. Nishiawakura – wioska zamieszkała przez około 1500 osób w prefekturze Okayama w Japonii – ujawniła swój plan, aby uruchomić regionalną ofertę monet początkowych jako sposób na zabezpieczenie finansowania. Gmina w szczególności opiera się na leśnictwie, aby wesprzeć swoją gospodarkę – około 95 procent miejscowości składa się z obszaru leśnego. Nishiawakura Coin (NAC) zostanie wydana przez stowarzyszenie Token Economy Association Nishiawakury. O ile data premiery nie została jeszcze podana, niektóre szczegóły dotyczące coina można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.

Wioska rozpoczęła starania po tym, jak jej władze zauważyły, że ICO są szeroko stosowane na całym świecie przez firmy i organizacje pozarządowe. Urzędnicy również zwrócili uwagę, że kraj kwitnącej wiśni kontynuuje prace nad ustanowieniem zasad samoregulacji modeli finansowania opartych na blockchainie.

CEO UBS: Blockchain jest praktycznie niezbędny dla biznesu

CEO szwajcarskiego giganta usług finansowych UBS Group AG poparł technologię blockchain w wywiadzie, sugerując, że jest „prawie niezbędna” dla biznesu. Sergio Ermotti powiedział w poniedziałek CNBC, że technologia może pomóc firmom w zwiększeniu wydajności, a tym samym w obniżeniu kosztów niektórych operacji. Ogólnie rzecz biorąc, technologia pomoże firmom uwolnić zasoby, ale blockchain w szczególności „jest świetnym sposobem” na zwiększenie wydajności.

Nasza branża nadal będzie pod presją, jeśli chodzi o marże brutto – to bez wątpienia jedyny sposób, aby utrzymać odpowiedni poziom. Nie chodzi tylko o to jak dużo masz kapitału, pod postaciom produktów jakie posiadacz czy jakości osób, które zatrudniasz lub porad, które dajesz klientom. Musisz też być w stanie wycenić je poprawnie.

Wystrzał ceny Trona po przejęciu BitTorrent

Tron (TRX) odnotował we wtorek dwucyfrowe zyski i był największym wygranym wśród 100 największych kryptowalut. Cena kryptowaluty urosła po tym, jak świat obiegła informacja, że założyciel Fundacji Tron Justin Sun nabył BitTorrent – właściciela popularnego programu do udostępniania plików uTorrent – za 140 milionów dolarów. Plotki o przejęciu krążą od końca maja, ale umowa została podpisana dopiero w zeszłym tygodniu. W chwili obecnej nie jest jasne, w jaki sposób przejęcie pomoże firmie TRON umocnić swoją reputację jako prawdziwie zdecentralizowanemu Internetowi. Justin Sun nie komentuje swoich decyzji jak na razie. Niemniej jednak przejęcie zdecydowanie zwiększyło zainteresowanie inwestorów kryptowalutą TRON.

10 największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji osiągnęła cenę 0.051 USD, co daje wzrost o 18 % w przeciągu 24 godzin. Jej kapitalizacja osiągnęła ponad 3.2 miliarda USD.

John McAfee zrezygnował z promocji ICO

John McAfee, zwolennik kryptowalut, powiedział we wtorek, że zakończy wspieranie początkowych ofert monet (ICO). W tweecie McAfee cytował „pogróżki SEC” oraz ujawnił, że przestanie wspierać ICO lub polecać je swoim ponad 800 000 obserwujących na Twitterze. Jest to koniec dochodowego biznesu jaki McAfee zapoczątkował w kwietniu. Wiele zespołów ICO płaciło mu za promowanie ich na Twitterze. Ceny sięgały ponad 100 000 USD za jeden wpis.

Oświadczenie McAfee wynika z okresu utrzymującej się krytyki wobec Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), amerykańskiego regulatora rynku papierów wartościowych, który stale zwiększa swój nadzór – i aktywność – w przestrzeni kryptowalutowej, ponieważ latem ubiegłego roku stwierdził, że amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych mogą mieć zastosowanie do niektórych sprzedaży tokenów w ICO.

CEO Goldman Sachs: Bitcoin nie jest dla mnie

Dla Lloyda Blankfeina Bitcoin po prostu nie jest z jego świata. Prezes Goldman Sachs i CEO powiedział we wtorek w wywiadzie, że „to nie dla mnie”, gdy zapytano go o największą na świecie kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej. Pojawiając się w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku, skomentował:

Nie robię tego, nie posiadam Bitcoina.

W przeszłości Blankfein w pewnym sensie uderzał w kryptowaluty, co jest godne przypomnienia, biorąc pod uwagę, że jego firma podobno korzysta z usług świadczonych na bazie technologii blockchain, którą wykorzystuje Bitcoin. Mówi się, że gigant bankowości inwestycyjnej opracował plany dotyczące futures na Bitcoinie, według New York Timesa, mając na uwadze zwiększenie tej zdolności w zależności od wyników i zatwierdzenia ze strony organów nadzoru.

Maciej Kmita

Komentarze