Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #23

1 220

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chińska telewizja publiczna: Blockchain jest 10-krotnie więcej wart niż Internet

China Central Television (CCTV), główny nadawca w kraju, ogłosiła, że wartość ekonomiczna blockchainu jest 10 razy większa niż w Internetu. W odcinku zatytułowanym „Dialog”, emitowanym w niedzielę wieczorem przez kanał finansowy stacji, gospodarz CCTV Chen Weihong przeprowadził godzinną dyskusję, która po raz pierwszy poświęcona była edukacji szerokiego grona odbiorców na temat koncepcji, potencjału i ryzyka technologi blockchain.

W rozmowie uczestniczyły także wybitne osobistości z branży blockchain w sektorze prywatnym i publicznym, w tym Don Tapscott, znany autor „Blockchain Revolution”. Wśród innych prelegentów znaleźli się Chen Lei, dyrektor generalny giganta sieci chmurowej Xunlei oraz Zhang Shoucheng, profesor fizyki na Uniwersytecie Stanforda i założyciel Danhua Capital, firmy typu venture capital, która inwestuje w technologię blockchain. Zhang skomentował debatę:

Podczas gdy prawdziwa wartość Internetu polega na agregowaniu pojedynczych informacji w jednym miejscu, co jest dokładnie tym, co robią Google i Facebook, wkraczamy teraz w erę, w której informacje są zdecentralizowane, aby poszczególne osoby mogły mieć własne dane. Ta prawdziwa wartość blockchain sprawia, że ​​jest to ekscytująca technologia.

Kontrakty futures na kryptowalutach już niedługo w Indonezji

Rada Nadzorcza Kontraktów Futures w Indonezji (Bappebti), regulator rynku towarowego w ramach Ministerstwa Handlu, orzekła, że kryptowaluty są towarami, którymi można handlować na giełdzie futures w tym kraju. Według raportu Jarkata Post z poniedziałku szef agencji ds. nadzoru rynkowego, Dharma Yoga, potwierdził decyzję i stwierdził, że wyrok wydano po czteromiesięcznym okresie researchu.

Według Yoga, agencja podpisała dekret o sformalizowaniu decyzji, potencjalnie otwierając drogę do wprowadzenia kontraktów futures na Bitcoina w Indonezji. Tymczasem inne regulacje giełd kryptowalutowych i związane z tym opodatkowanie w kraju zostaną ujawnione przez bank centralny kraju i jego agencję podatkową. Pod koniec zeszłego roku, zasugerował on, że zakaże on płatności Bitcoinie, a następnie stwierdził, że nie uznaje kryptowaluty jako legalnej metody płatności. Jednak w tym czasie nie wspomniał o giełdach kryptowalut.

Ripple przeznacza 50 milionów dolarów na badania akademickie nad blockchainem

Ripple ogłosiło, że przeznacza miliony dolarów na sfinansowanie uniwersyteckich badań nad blockchainem i kryptowalutami. Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym w poniedziałek, University Blockchain Research Initiative (UBRI) zbada rozproszone płatności w oparciu o księgi rachunkowe współpracując z 17 uniwersytetami z całego świata. Ripple mówi, że przekaże ponad 50 milionów dolarów, a także własną wiedzę i „zasoby techniczne”, aby sfinansować pierwszą grupę partnerów uniwersyteckich tej inicjatywy. Instytucje będą mogły samodzielnie ustalać tematy badań.

Firma zajmująca się płatnościami, która oferuje kilka produktów opartych na blockchaine, które są coraz częściej stosowane w branży bankowości i przekazów pieniężnych, ma na celu współpracę w zakresie badań i rozwoju, która „pobudzi zrozumienie i innowacje” wokół blockchainu, a także pomoże stworzyć nowe programy nauczania dla przyszłych studentów tej technologii. Inicjatywa jest już rozpoczynana na niektórych uniwersytetach, a Centrum Polityki Informacyjnej w Princeton tworzy program do badania wpływu kryptowalut i blockchainu na politykę w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Współzałożyciel Apple: Bitcoin powinien być walutą całego Internetu

Współzałożyciel Apple Steve Wozniak jest wielkim zwolennikiem – choć obecnie nie jest inwestorem – w Bitcoina. Zapytany o ostatnie komentarze od prezesa Square oraz Twittera, Jacka Dorseya – który zauważył podczas konferencji Consensus 2018 w Nowym Jorku, że Bitcoin stanie się „rodzimą walutą” Internetu – Wozniak powiedział, że ma nadzieję, że ta wizja się powiedzie.

Wchodzę w to, co mówi Jack Dorsey, nie to, że koniecznie wierzę, że to się wydarzy, ale dlatego, że chcę, żeby tak było, to takie czyste myślenie. Tylko bitcoin jest czystym cyfrowym złotem … i całkowicie to kupuję. Wszyscy inni mają skłonność do rezygnacji z niektórych aspektów Bitcoina. Trzeba jednak zaakceptować jego zdecentralizowany charakter.

Chiny zbudowały system na blockchainie, który zastępuje papierowe czeki

Chiński bank centralny zakończył prace nad systemem opartym na blockchaine, który dokonuje digitalizacji czeków wydanych przez krajowe firmy. Di Gang, zastępca szefa laboratorium badań nad cyfrową walutą w Chińskim Banku Ludowym, powiedział, że departament „ukończył infrastrukturę systemu wydającego cyfrowe kontrole w oparciu o blockchain z technologią inteligentnych kontraktów.”

Na podstawie wyjaśnień Di, fizyczne kontrole biznesowe w Chinach funkcjonują jak przekazy pieniężne, z tym wyjątkiem, że oprócz tego, że są używane do żądania płatności z banku, odbiorcy mogą również wymieniać je z innymi podmiotami.Główną korzyścią płynącą z systemu jest zapewnienie organom regulacyjnym przejrzystego przeglądu całego cyklu życia czeku cyfrowego, niezależnie od tego, czy jest on wymieniany na gotówkę, czy też wykorzystywany jako zabezpieczenie w celu zabezpieczenia innych aktywów korporacyjnych.

Po wprowadzeniu reguł inteligentnego kontraktu w blockchainie, żaden uczestnik nie może zmienić systemu, nawet w przypadku aktualizacji kodu, regulatorzy będą mieli pełny dostęp do rekordu, co zwiększy wydajność regulacyjną i obniży koszty poprzez usunięcie ręcznego sprawdzania krzyżowego w przypadku transakcji.

Nowa koparka do Bitcoina od GMO

Japoński gigant informatyczny GMO Internet ujawnił ceny i specyfikacje dla nowopowstałej koparki do Bitcoina – pierwszego na świecie opartego na układzie 7nm. Na konferencji prasowej firma poinformowała we wtorek, że jej 7nm ASIC, który będzie napędzał nowego górnika B2, jest zaprojektowany w Japonii, ale produkowany na Tajwanie. Pojawienie się układu 7-nanometrowego jest godne uwagi, ponieważ wprowadza więcej mocy dla górników, a jednocześnie teoretycznie zmniejsza zużycie energii, co jest ważnym czynnikiem dla poszukiwaczy zwrotu z inwestycji.

Według reportera Bloomberga, który napisał na Twitterze, B2 zapewni moc 24TH / s, z poborem mocy na poziomie 1950 W na jednostkę – z rozkładem na poziomie 81 W na 1 TH / s. Dla porównania, obecny lider rynku – Bitmin’s Antminer S9 – oferuje 14TH / s przy zużyciu energii około 1300 W. B2 może stać się wiodącą pozycją na rynku, jeśli liczby GMO okażą się prawdziwe. Cena koparki to dokładnie 1,999 USD. Porównywalnie, za Antminer S9 trzeba zapłacić 837 USD. Dyrektor generalny firmy Masatoshi Kumagai stwierdził:

Szanuję Bitmain, ale przebijemy ich.

Belgijski rząd uruchamia stronę ostrzegającą przed kryptowalutowymi oszustami

Rząd Belgii stworzył stronę internetową, która stara się ostrzec inwestorów w kryptowaluty  przed oznakami potencjalnego oszustwa. Nowa strona, zatytułowana „Too Good To Be True”, jest częściowo prowadzona przez belgijską federalną służbę publiczną i Urząd ds. Usług Finansowych i Rynków Finansowych. Mówienie o zasobach kryptograficznych „to szum reklamowy roku”, ostrzega strona, ponieważ są one niezwykle łatwe w opracowaniu, mogą być wykorzystywane do nielegalnych celów, takich jak „oszustwa, handel narkotykami, terroryzm lub inne przestępcze działania”.

W związku z tym witryna informuje, że każdy, kto rozważa zakup tokenów, powinien zbadać osoby stojące za projektem, unikać udostępniania jakichkolwiek danych osobowych, poprosić o jasne informacje na temat projektu i zachować ostrożność, jeśli projekt obiecuje duże zyski. Witryna informuje:

Zderzenie ze światem kryptowalut może przybierać różne formy: oszuści próbują nabierać konsumentów na różne sposoby. Zachowajcie szczególną ostrożność płacąc online za pomocą kryptowalut, inwestując w zakłady bukmacherskie z kryptowalutami oraz ICO, które oferują krociowe zyski.

166 milionów dolarów za pomoc w stworzeniu blockchainu dla Huobi

Giełda Huobi ogłosiła w środę, że planuje przeznaczyć 30 milionów swoich tokenów Huobi (HT) na sfinansowanie utworzenia własnego otwartego systemu blockchain. Budżet obecnie warty około 166 milionów USD, zostanie wykorzystany do uruchomienia projektu Huobi Chain Project, który ma również na celu stworzenie zdecentralizowanej niezależnej organizacji (DAO) na bazie zastrzeżonego blockchainu. Blockchain byłby platformą dla użytkowników do udziału w organizowaniu ICO, a także do głosowania na to, które tokeny powinny być notowane na Huobi.

Podczas gdy firma przewiduje, że w ostatecznym rozrachunku dokona migracji swojej giełdy do systemu blockchain, aby przekształcić ją w zdecentralizowaną giełdę, takie posunięcie nadal nie jest pewne, ponieważ ruch ten wymagałby wyższego poziomu wydajności i bezpieczeństwa. Mimo to, Chen, dyrektor ds. rozwoju ekosystemu giełdy, uważa, że ​​przyszłość ekosystemu blockchain powinna być połączeniem centralizacji i decentralizacji:

Chcemy, aby był to eksperyment społeczny. Jednak w przyszłość prawdopodobnie nie będzie całkowicie zdecentralizowana, dlatego ważne jest znalezienie równowagi, która równoważy dwa polary, co jest ostatecznym celem tej eksploracji.

Circle stara się o licencję bankową w USA

Circle chce zarejestrować się jako bank federalny w Stanach Zjednoczonych. W opublikowanym w środę raporcie Bloomberg poinformował, że obok licencji bankowej Circle – który oferuje portfel kryptowalutowy i platformę inwestycyjną, a także usługę handlu na rynku OTC – będzie również rejestrować się w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jako platforma maklerska i handlowa. Jeśli to się powiedzie, to handel tokenami kryptograficznymi stanie się w pełni oficjalny, legalny i zgodny z regulacjami finansowmi USA.

Po wcześniejszych rozmowach z Biurem Kontrolera Waluty o rejestrację bankową, a także z SEC i Urzędem Regulacji Przemysłu Finansowego, Circle oświadczyło, że prawdopodobnie zacznie spełniać regulacje narzucone przez SEC, zanim przejdzie do ubiegania się o licencję bankową. Jeremy Allaire, CEO Circle, powiedział w wywiadzie:

Aby trzymać rezerwy w Rezerwie Federalnej, … aby bezpośrednio za pośrednictwem tych sieci uzyskać bezpośrednie rozliczenia z innymi bankami na innych rynkach na całym świecie – co może poprawić efektywność tego, co dostarczamy. To może zrewolucjonizować rynek.

PotCoin może zasponsorować podróż Dennisa Rodmana na spotkanie Trumpa z Kimem

Emerytowana gwiazda koszykówki Dennis Rodman może udać się do Singapuru na zbliżający się szczyt między prezydentem USA Donaldem Trumpem a dyktatorem  Korei Północnej Kim Jong-unem – i tam polecieć przy pomocy kryptowaluty PotCoin. Rodman – który w przeszłości promował kryptowalutę o tematyce związanej z marihuaną – podobno rozważa wizytę w Singapurze. Po kilkakrotnym odwiedzeniu Korei Północnej (choć nie bez kontrowersji), wizyta Rodmana mogłaby stać się gwiazdorskim eventem, pomimo niezwykłego prestiżu tego znaczącego wydarzenia geopolitycznego.

Według Washington Post, Rodman „rozmawia z” kanadyjskim startupem stojącym za PotCoin, aby uzyskać finansowanie dla podróży. Rzecznik PotCoin Shawn Perez powiedział, że Rodman jedzie w „misji pokojowej”:

Zespół PotCoin jako społeczność od samego początku bardzo wspierał misję pokojową Rodmana, z radością obserwujemy, jak poprawił się klimat polityczny między Koreą Północną a USA, odkąd się w to zaangażował.

Maciej Kmita

Komentarze