Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #22

1 894

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chiny stworzą komitet standardów blockchain

Chiny spodziewają się, że przed końcem bieżącego roku zostanie powołany krajowy komitet normalizacyjny typu blockchain, według urzędnika z Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informatycznej. W przemówieniu wygłoszonym podczas konferencji Guiyang Big Data Expo w sobotę Li Ying, szef Departamentu Informacji i Oprogramowania Ministerstwa IT, powiedział, że struktura komitetu będzie oparta na strukturze TC 307, odpowiednika komisji blockchain w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). Plan przewiduje, że do końca 2018 r. ukończą się kompleksowe ramy standardów blockchain – dodała – potwierdzając plan ogłoszony przez chińskich urzędników rządowych na początku tego miesiąca:

Ściśle współpracujemy z ISO i Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (ITU), a wkrótce w tym roku powinien powstać nasz krajowy komitet techniczny ds. standaryzacji blockchain.

Bank Rosjii nadal nie widzi możliwości oceny potencjału blockchainu

Wysoki urzędnik w banku centralnym Rosji przekonywał, że wciąż potrzebny jest czas, aby zrozumieć pełne korzyści technologii blockchain. Przemawiając podczas dorocznej konferencji SPIEF w Sankt Petersburgu, zastępca gubernatora Banku Rosji Olga Skorobogatowa powiedziała, że blockchain wymaga ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i skalowalności, dodając, że nadal jest nie dojrzały. Według raportu przetłumaczonego z języka rosyjskiego, powiedziała:

Na świecie wciąż nie ma dużego rozwiązania przemysłowego w rozproszonych księgach, z wyjątkiem Bitcoina … Wynika to głównie z faktu, że technologia nie jest wystarczająco dojrzała.

Nowy Uber zbudowany na blockchainie?

Chen Weixing, dyrektor generalny dewelopera aplikacji Funcity i założyciel chińskiej aplikacji Kuaidi Dache, ujawnił plany zbudowania opartego na blockchainie projektu współdzielenia jazdy podobnego do Ubera. Nowa platforma, ogłoszona w niedzielę po zakończeniu imprezy 2018 Guiyang BigData Expo, zostanie opracowana we współpracy z Yang Jun, współzałożycielem firmy Meituan, jednej z największych grupowych aplikacji rabatowych w Chinach. Według China Money Network przedsiębiorca powiedział:

Ridehailing to pierwszy raz, gdy blockchain zostanie przetestowany na aplikacji społecznej na masową skalę.

Chociaż Chen nie ujawnił, która platforma blockchain byłaby wykorzystywana do rozwijania aplikacji lub w jaki sposób zamierza przeciwdziałać problemom skalowalności, jego nowy projekt może odniesć spory sukces, biorąc pod uwagę jego doświadczenie w opracowywaniu aplikacji.

Niemieccy regulatorzy sprzedają kryptowaluty za 14 milionów $ w obawie przed zmiennością cen

Obawy związane z dużą niestabilnością cen skłoniły prokuratorów w Niemczech do dokonania awaryjnej sprzedaży zajętych kryptowalut o wartości ponad 12 milionów euro (około 14 milionów dolarów). Lokalne źródło wiadomości Der Tagesspiegel poinformowało w poniedziałek, że prokuratorzy bawarscy ustawili sprzedaż na 20 lutego. W tym czasie cena Bitcoina  wzrosła do prawie 10 000 USD po osiągnięciu rocznego minimum 5 947 USD w dniu 6 lutego. Trwająca ponad 2 miesiące sprzedaż, skutkowała pozbyciem się przez Niemców 1 312 Bitcoinów, 1 399 Bitcoin Cash, 1 312 Bitcoin Gold i 220 Ethereum za pośrednictwem ponad 1600 transakcji na niemieckiej platformie transakcyjnej.

Kryptowaluty zostały zajęte podczas dwóch trwających dochodzeń prowadzonych przez bawarskie agencje zajmujące się cyberprzestępczością. Chociaż prokurator nie złożył jeszcze zarzutów w obu sprawach, niemieckie ustawodawstwo dopuszcza sprzedaż awaryjną, jeżeli aktywa przechwycone w toczących się dochodzeniach stoją w obliczu bezpośredniego zagrożenia utraty wartości.

Korea Południowa oficjalnie chce znieść zakaz ICO

Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej, legislacyjne ramię rządu, dąży do zniesienia zakazu krajowego dla przeprowadzenia ICO. Koreański organ regulacyjny, Komisja Usług Finansowych, zakazał sprzedaży tokenów we wrześniu 2017 r., twierdząc, że są one nadmiernie spekulacyjne i stanowią „naruszenie prawa rynku kapitałowego”. I chociaż w marcu pojawiły się doniesienia o zniesieniu tego zakazu, nic konkretnego się nie wydarzyło. Teraz, zgodnie z BusinessKorea, Zgromadzenie Narodowe oficjalnie zaproponowało ustawodawstwo zezwalające na ICO, o ile zapewniona jest ochrona inwestorów.

Specjalny komitet zalecił utworzenie grupy zadaniowej, która przyczyniłaby się do poprawy przejrzystości handlu kryptowalutami w Korei Południowej i pomogła w rozwoju „zdrowej” branży handlu kryptowalutami. Przedstawiciele komitet komentują:

Stworzymy także podstawę prawną do handlu kryptowalutami, w tym pozwolenie na ICO, za pośrednictwem stałego komitetu Zgromadzenia Narodowego.

Udany fork Ethereum Classic

Ethereum classic usunęło swoją tak zwaną „bombę trudnosci” (ang. difficulty bomb). Zaprojektowany w celu zwiększenia trudności w czasie, kod był cechą oryginalnej podstawy kodu Ethereum (który później został podzielony na Ethereum Classic i Ethereum) w 2016 roku. Udane uaktualnienie sieci miało miejsce w bloku 5 900 000, zgodnie z dostępnymi danymi sieciowymi. oraz oświadczenia twórców zaangażowanych w projekt. Chociaż trudno jest podać dokładną wartość procentową w odniesieniu do liczby węzłów zaktualizowanych przez oprogramowanie (z powodu braku dostępnych narzędzi), deweloperzy zaangażowani w projekt powiedzieli, że większość węzłów giełdowych i pooli górniczych zgłosiło aktualizację swojego oprogramowania na długo przed forkiem .

W godzinach bezpośrednio po forku nie było żadnych oznak złego działania ani błędów. Oczekuje się, że uaktualnienie zredukuje czas potrzebny na utworzenie bloku.

Deloitte: blockchain może zrewolucjonizować handel detaliczny

Firma audytowa Deloitte twierdzi, że integracja blockchain pomiędzy detalicznymi i konsumenckimi towarami (CPG) może „zrewolucjonizować” branże. W raporcie zatytułowanym „Nowa technika w blokach” przeanalizowano 50 przypadków użycia blockchainu w dwóch sektorach – w trzech ogólnych kategoriach biznesu: konsumenta, łańcucha dostaw oraz płatności i umów – i oceniono je pod kątem „wartości dodanej”, którą mogłyby stworzyć , zgodnie z kryteriami Deloitte. W badaniu zidentyfikowano cztery obszary sprzedaży detalicznej i CPG, w których blockchain może potencjalnie złagodzić punkty zapalne w branżach, w tym identyfikowalność, zgodność, elastyczność i zarządzanie interesariuszami – z wykorzystaniem najbardziej efektywnego przypadku użycia łańcucha dostaw w perspektywie krótkoterminowej.

Steve Larke, partner w zakresie doradztwa technologicznego w Deloitte, postrzega technologię blockchain jako „kolejną dużą rzecz” dla sprzedawców detalicznych i firm konsumenckich, z możliwością uwierzytelniania, śledzenia i rejestrowania transakcji. Jednak Larke podkreślił:

Dla podejmujących decyzje kluczowe znaczenie ma zrozumienie, które obszary łańcuchów wartości będą najmocniej korzystać z nowych technologii i jak łatwo je wdrożyć.

Nowa giełda kryptowalut ze sporym kapitałem już w tym roku

Sygnia Asset Management, wiodąca południowoafrykańska firma inwestycyjna zarządzająca 180 miliardami randów (14.5 miliarda dolarów), ujawniła, że ​​w tym roku uruchomi giełdę kryptowalut. CEO Sygni, Magda Wierzycka poinformowała, że ​​w trzecim kwartale 2018 r. firma uruchomi swoją giełdę kryptowalut, nazwaną „SygniaCoin”:

Rynek kryptowalut rozwija się w szybkim tempie na arenie międzynarodowej i krajowej, przyciągając zarówno krajowe, jak i międzynarodowe przepływy. Dzięki koncentracji fintechu, Sygnia jest dobrze przygotowana, aby stać się pierwszą dużą instytucją finansową, która obejmie kryptowaluty i zaoferuje inwestorom bezpieczną platformę transakcyjno-wykonawczą wspartą przez międzynarodową infrastrukturę, dobrze zaprojektowany support i integrację ze standardowymi produktami oszczędnościowymi.

Wierzycka położyła nacisk na bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, które jej zdaniem „rozwiną się” w kontekście RPA. Zauważyła, że ​​południowoafrykański urząd skarbowy (SARS) już przewidział, że handel kryptowalut podlega opodatkowaniu i że oczekuje dalszych krajowych ram prawnych dotyczących kryptowalut.

Austriackie organy finansowe wstrzymują operacje firmy cloud miningowej

Austriacki Urząd ds. Rynku Finansowego (FMA) zakazał prowadzenia działalności gospodarczej przez wiedeńską firmę wydobywczo-kryptowalutową INVIA GmbH, według komunikatu prasowego FMA opublikowanego 29 maja. Firma została zmuszona do zaprzestania działalności wydobywczej walut cyfrowych ze względu na podejrzenie nieuprawnionego zarządzania alternatywnym funduszem inwestycyjnym (AFI). Procedura dotycząca zakazu wciąż jest w toku. Komunikat prasowy dodaje, że INVIA nie jest nadzorowana ani licencjonowana przez FMA.

INVIA World, firma, która stoi za INVIA GmbH, oferuje wydobywanie „dochodowych monet”, takich jak Bitcoin i Ethereum, za pośrednictwem „inteligentnego systemu wydobywczego”, który wypłaca zyski z działalności wydobywczej użytkownikom. W przeciwieństwie do roszczeń FMA, spółka twierdzi, że działa zgodnie z prawem unijnym.

Trzech na dziesięciu Niemców rozważa inwestycje w kryptowaluty

29% Niemców interesuje się kryptowalutami jako formą inwestycji. Niemiecki bank Postbank doszedł do tego wniosku po przeprowadzeniu ankiety z udziałem 3100 Niemców, przeprowadzonej od końca lutego do końca marca 2018 r. Zapytani o to, dlaczego interesują się kryptowalutami, 60% kobiet i 51% mężczyzn określiło „niezależność od ustalonych systemów finansowych” jako ważny czynnik. Z drugiej strony, możliwość uzyskania wysokich zysków szczególnie przyciąga mężczyzn: 56 procent wobec 36 procent kobiet. Dla co trzeciego potencjalnego inwestora kryptowalutowego ważna jest również anonimowość.

Pod względem wieku kryptowaluty są szczególnie popularne wśród osób w wieku 18-34 lat. W tej grupie wiekowej prawie co drugi – 46 procent – interesuje się inwestowaniem w krypto. Sześć procent Niemców w wieku od 18 do 34 lat już zainwestowało, a kolejne 14 procent planuje to zrobić w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Dr Thomas Mangel, szef działu cyfrowego Postbanku, powiedział w komunikacie prasowym, że gwałtowne spadki cen w ostatnich miesiącach najwyraźniej nie wpłynęły na popularność kryptowalut. Uważa, że ​​powodem tego jest brak wiedzy na temat szans i zagrożeń kryptowalut jako inwestycji. Dr Thomas Mangel ostrzega:

Mimo całej fascynacji, młodzi inwestorzy nie powinni tracić z pola widzenia ofert z ustanowionego systemu bankowego, a każdy, kto już inwestuje w papiery wartościowe z pewnością nie powinien inwestować w kryptowaluty ze względu na wysokie ryzyko. Są to wysoce spekulacyjne aktywa. 

Maciej Kmita

Komentarze