Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #21

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Facebook wpuści swoją kryptowalutę w 2020

Jak podaje raport BBC, gigant w mediach społecznościowych Facebook ma wprowadzić własną kryptowalutę o nazwie „GlobalCoin” w 2020 roku. Organizacja informacyjna i telewizyjna poinformowała w piątek, że Facebook planuje uruchomienie systemu płatności opartych na kryptowalutach w „kilkunastu krajach” do pierwszego kwartału 2020 r. i zamierza rozpocząć próby do końca tego roku. Facebook najwyraźniej również szukał porad u urzędników amerykańskiego skarbu państwa i gubernatora Banku Anglii Marka Carneya w zakresie możliwości i kwestii regulacyjnych dla inicjatywy, która jest wewnętrznie określana jako „Projekt Libra”. Więcej informacji na temat planu kryptograficznego Facebooka ma zostać ujawnionych w nadchodzących miesiącach. Facebook rozmawiał również z giełdami Coinbase i Gemini, których celem było przygotowanie niezależnych, regulowanych platform dla użytkowników swojej monety do przechowywania i wymiany aktywów.

Facebook rejestruje firmę „Libra” w Szwajcarii

Według raportu Reuters, Facebook zarejestrował nową firmę, Libra Networks, w Genewie 2 maja. Zbiega się to z powolnym rozpowszechnianiem ich wewnętrznej kryptowaluty, która określi pierwszą drogę firmy do technologii blockchain. Facebook Global Holdings jest akcjonariuszem nowej spółki i według Reutersa „świadczy usługi finansowe i technologiczne oraz opracowuje powiązany sprzęt i oprogramowanie, ujawniają plany złożone w rejestrze szwajcarskim”. Marsz Facebooka w kierunku kryptografii był powolny i ale równomierny. Najnowszy krok firmy, zatrudnienie dwóch menedżerów zgodności z Coinbase, miało miejsce 14 maja.

EBC: Kryptowaluy nie są zagrożeniem dla systemu finansowego

Europejski Bank Centralny (EBC) powiedział, że kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia dla stabilności finansowej w strefie euro. W swoim ostatnim artykule na ten temat opublikowanym w piątek EBC powiedział, że łączna wartość kryptowalut jest niewielka w stosunku do systemu finansowego, a „powiązania” z sektorem finansowym są nadal ograniczone. Ponadto wydaje się, że banki w UE nie posiadają „istotnych systemowo” zasobów kryptowalut. EBC powiedział również, że kryptowaluty nie pełnią funkcji pieniądza. „Bardzo niska” liczba akceptantów pozwala obecnie na zakup towarów i usług za pomocą Bitcoinów i nie ma „namacalnego wpływu na realną gospodarkę” ani na politykę pieniężną. Bank centralny mówi:

Duża zmienność cen kryptowalut, brak wsparcia banku centralnego i ograniczona akceptacja wśród sprzedawców uniemożliwiają obecnie używanie kryptowalut jako substytutów gotówki i depozytów, a także utrudniają spełnienie kryptowalut. Cechy aktywów pieniężnych w najbliższej przyszłości.

Giełda zbudowana na Ethereum wkrótce rozpocznie notowania firm

SprinkleXchange, giełda zbudowana na Ethereum, jest podobno blisko notowania pierwszej firmy w przyszłym miesiącu. Alexander Wallin, prezes Sprinkle Group, powiedział Bloombergowi w wywiadzie opublikowanym w piątek: „Mamy luksus bycia pierwszym z tym, ale zdajemy sobie sprawę, że stanie się to zatłoczonym rynkiem”. Platforma z siedzibą w Bahrajnie, działająca w ramach regulacyjnej piaskownicy utworzonej przez krajowy bank centralny, wykorzystuje zdecentralizowany system rozliczeń i rozrachunków, który wykorzystuje automatykę w celu skrócenia czasu i obniżenia kosztów. Ceny zostaną ustalone przy użyciu holenderskiej metody aukcyjnej, a SprinkleXchange pobiera 1% opłaty. Wallin poinformował źródło informacji, że koszt aukcji byłby podobny do kosztów na szwedzkiej giełdzie papierów wartościowych, ale „uzyskujesz globalny dostęp i możemy pokazać, że uzyskasz również lepszą płynność”. SprinkleXchange dąży do przyciągnięcia firm o kapitalizacji rynkowej 20–200 mln USD. Oczekuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyszczególni 35 firm, a w ciągu najbliższych kilku lat aż 1000. Oprócz akcji notowanych na giełdzie, firma zaoferuje obrót kryptowalutami, a także planuje w przyszłości dodać fundusze giełdowe.

Coinbase Earn w ponad 100 krajach

Giełda kryptowalut Coinbase rozszerzyła swój program Earn do 103 krajów. Teraz użytkownicy z USA, Wielkiej Brytanii, większości krajów UE, Kanady, Singapuru, Australii, Hongkongu, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Tajwanu mogą zarejestrować się, aby zdobyć nagrody kryptowaluty za naukę o technologii, ogłosił w piątek blog Coinbase . Coinbase Earn został uruchomiony w grudniu ubiegłego roku i nagradza użytkowników kryptowaluty za wykonywanie różnych zadań edukacyjnych, w tym oglądanie filmów i wykonywanie quizów:

Uzasadnieniem dla Coinbase Earn jest to, że kiedy przechodzimy od kryptowaluty górniczej do jej kupowania i zarabiania, otwieramy nowe możliwości dla ludzi, aby dowiedzieć się o technologii blockchain.

Podczas uruchamiania, program oferował nagrody tylko w tokenach 0x (ZRX), teraz jest rozszerzony na XLM, ZEC i BAT. Giełda poinformowała, że ​​wkrótce będzie obsługiwanych więcej tokenów i dodał, że użytkownicy muszą przejść kontrolę tożsamości, aby uzyskać dostęp do usługi.

Wolumen ETH na Coinbase najwyższy od 2 lat

Tygodniowy wolumen obrotu dla drugiej największej na świecie kryptowaluty według wartości rynkowej, Ethereum (ETH), osiągnął najwyższą wartość nominalną w ciągu 17 miesięcy na popularnej giełdzie Coinbase. Na dwóch najpopularniejszych rynkach ETH Coinbase, ETH / BTC i ETH / USD, łączna liczba 3,675,570 jednostek ETH zmieniła właściciela od 13 maja do 19 maja, co przy obecnych cenach rynkowych (246 USD) ma wartość nominalną ponad 904,1 mln USD – najwyższa suma w ciągu tygodnia od 11 grudnia 2017 r. według danych TradingView. Jeśli do obrotu zostanie dodany wolumen obrotu pozostałych i ostatnio dodanych rynków ETH (ETH / GBP, ETH / EUR i ETH / USDC), łącznie 4,2771 mln ETH przeniesionych w ciągu tego 7-dniowego odcinka, aktywności, która był wart ponad 1,05 miliarda USD według aktualnych cen rynkowych.

Hackerzy Cryptopi przesuwają środki na 4 portfele

Nawet gdy zhakowana Cryptopia przechodzi w stan likwidacji, złodzieje, którzy ukradli co najmniej 16 milionów ETH, zaczęli przenosić skradzione krypto na wiele portfeli. W styczniu Cryptopia przełączyła się w tryb offline, zanim ogłosiła, że „doznała naruszenia bezpieczeństwa, co spowodowało znaczne straty”. Chociaż firma nigdy nie ujawniła tej kwoty, niezależne firmy analityczne oszacowały, że haker lub hakerzy uciekli z ponad 16 mln dolarów ethereum i innych tokenów. 15 maja giełda zamknęła operacje i opublikowała wiadomość dotyczącą likwidacji:

Pomimo wysiłków kierownictwa zmierzających do obniżenia kosztów i przywrócenia rentowności firmy, zdecydowano, że powołanie likwidatorów było, w najlepszym interesie klientów, pracowników i innych zainteresowanych stron. Biorąc pod uwagę złożoność, spodziewamy się, że dochodzenie potrwa miesiące, a nie tygodnie.

Decyzja ws. ETF odsunięta po raz kolejny

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ponownie opóźniła decyzję w sprawie wniosku dotyczącego funduszu giełdowego Bitcoina (ETF). W nowym dokumencie złożonym w poniedziałek SEC poinformował, że wszczyna postępowanie w sprawie zatwierdzenia lub odrzucenia proponowanej zmiany przepisów, które umożliwi VanEck SolidX Bitcoin Trust wystawienie swoich akcji. Organ regulacyjny zaprosił opinię publiczną, należną za 21 dni od opublikowania zamówienia w Rejestrze Federalnym i odpierając te uwagi, należną 35 dni po takiej publikacji. Nowym terminem na podjęcie decyzji przez SEC jest 19 sierpnia i może on opóźnić się jeszcze raz o ostateczny termin 18 października, podał na Twitterze adwokat Jake Chervinsky. ETF VanEck / SolidX Bitcoin został po raz pierwszy złożony w zeszłym roku przez Cboe BZX, ale został wycofany w styczniu ze względu na długotrwałe zamknięcie rządu. Firmy ponownie złożyły wniosek później tego miesiąca, wkrótce po tym, jak Bitwise Asset Management złożył własną propozycję ETF z NYSE Arca.

Wenezuela obchodzi sankcje przy pomocy krypto i rubla

Wenezuela i Rosja rozmawiają o wykorzystaniu rubla we wzajemnych rozliczeniach handlowych, tym samym rezygnując z powszechnie używanego dolara amerykańskiego w transakcjach między krajami. Ponadto oba kraje rozważają użycie El Petro, wenezuelskiej kryptowaluty naftowej, jako innego środka wymiany. Przedstawiciel ONZ w Wenezueli, Jorge Valero, powiedział rosyjskiemu organowi domowemu Russia Today o zbliżających się planach handlowych. Petro jest powiązany z wartością baryłki wenezuelskiej ropy, a waluta krajowa, bolivar, jest powiązana z Petro. Wenezuela ma nadzieję uniknąć sankcji, odłączając się od USD, a Petro jest integralną częścią tego procesu. Zgodnie z RT jest także „zamianą ropy naftowej na produkty importowane”:

Dyplomata podkreślił, że amerykańskie kary wobec wenezuelskiego sektora naftowego, wraz z zamrożeniem jego rachunków w dolarach, wywarły ogromny negatywny wpływ na gospodarkę kraju. Środki pozbawiły naród latynoamerykański swobodnego dostępu do międzynarodowego wsparcia finansowego i inwestycji w swoim sektorze naftowym.

Sklepy mogą akceptować USDC dzięki Coinbase

Coinbase Commerce, oferująca transakcje kupieckie na giełdzie kryptowalut, dodała wsparcie dla ustalonej w dolarach waluty USDC (USD). Rozwój oznacza, że firmy mogą teraz otrzymywać płatności w USDC od klientów „w ciągu kilku minut przy zerowych opłatach transakcyjnych” i bez obciążeń zwrotnych, ogłosił Coinbase w blogu w poniedziałek.

W przeciwieństwie do przyjmowania płatności kartą kredytową, akceptanci mogą akceptować monety USD bez ograniczeń geograficznych lub potrzeby posiadania tradycyjnego konta bankowego.

Coinbase Commerce została uruchomiona w lutym 2018 r. i oferuje wsparcie dla płatności bitcoin (BTC), bitcoin cash (BCH), ether (ETH) i litecoin (LTC) obok nowego USDC. Początkowo zintegrowany z platformą e-commerce Shopify, Coinbase Commerce później wprowadził również wtyczkę do WooCommerce. W tym czasie Coinbase powiedział, że WooCommerce zapewnia infrastrukturę płatności dla ponad 28 procent wszystkich sklepów internetowych.

Maciej Kmita

Komentarze