Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #20

1 786

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

SAP tworzy rozwiązania oparte o blockchain

Międzynarodowa firma programistyczna SAP rozszerza swoją działalność o blockchain na przestrzeni łańcucha dostaw. Torsten Zube, szef departamentu ds. blockchain, ujawnił w poniedziałek, że firma chce zastosować technologię do łańcuchów dostaw produktów rolnych poprzez inicjatywę Farm to Consumer. Firmy takie jak Johnsonville, Naturipe Farms i Maple Leaf pracują jako dodatkowi współpracownicy przy projekcie:

Projekt „Farma dla konsumenta” doskonale pokazuje wspólny wzór, który widzimy w wielu naszych projektach blockchain. Przedsiębiorstwa współpracują wzdłuż złożonych łańcuchów wartości, dla których technologia może usunąć liczne etapy procesu i tarcia oraz ustanowić zautomatyzowane zaufanie. SAP będzie integrował blockchain z istniejącą globalną technologią Track and Trace, aby działać jako dodatkowa warstwa uzupełniająca do podstawowych procesów, która tworzy jeden wspólny widok na dane od wszystkich zaangażowanych stron uczestniczących w łańcuchu dostaw.

Urząd skarbowy z Florydy akceptuje Bitcoina i Bitcoin Cash

Urząd skarbowy z Florydy współpracuje z procesorem BitPay, aby akceptować kryptowaluty dla różnych usług. Seminole County Collector, Joel Greenberg, powiedział w poniedziałek, że jego oddział będzie przyjmował Bitcoina i Bitcoin Cash za płatności związane z wydaniem prawa jazdy, dowodów osobistych, oznakowania pojazdów oraz podatkiem od nieruchomości. Urząd postanowił zaakceptować kryptowaluty, starając się usprawnić gromadzenie opłat, zmniejszyć ryzyko oszustw i kradzieży tożsamości oraz zwiększyć przejrzystość i dokładność płatności. Greenberg powiedział w oświadczeniu:

Celem mojej kadencji jest sprawienie, aby wrażenia naszych klientów były szybsze, inteligentniejsze i wydajniejsze, a także doprowadzenie usług rządowych od XVIII wieku do XXI wieku, a jednym ze sposobów jest dodanie kryptowalut do naszych opcji płatności.

AlphaPoint wprowadza tokeny dla rynku nieruchomości

Firma usługowa Crypto AlphaPoint zaprezentowała nowy pomysł, który ma na celu wspieranie uruchamiania tokenów wspieranych przez regulowane aktywa. Firma opracowała oprogramowanie umożliwiające swobodny handel tokenami, zapewniając jednocześnie zgodność z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych. Chodzi o to, aby wykorzystać blockchain jako kanał do wprowadzenia większej płynności na rynku nieruchomości.

Firma inwestycyjna i private equity, Muirfield Investment Partners, dołączyła do AlphaPoint, aby zaoferować swoim inwestorom łatwiejszy do handlowania sposób uczestnictwa w rynku nieruchomości. CFO AlphaPoint powiedział:

Jako firma technologiczna i dostawcy infrastruktury możemy łączyć zarówno publiczne blockchainy, jak i tokenizację papierów wartościowych i aktywów dowolnego typu.

Portfel Bitcoin, który działa bez Internetu

W poniedziałek, aplikacja txTenna ogłosiła, że oferuje rozwiązanie, które pozwala na wysyłanie swoich Bitcoinów będąc poza siecią. Płacąc 179 dolarów użytkownicy mogą nabyć urządzenie GoTenna, który pozwala zsynchronizować swój telefon komórkowy z tym urządzeniem. Dzięki temu można używać swojego portfela bez dostępu do Internetu. Richards Myers, inżynier GoTenna, powiedział w wywiadzie:

Musisz mieć możliwość wydawania Bitcoinów nawet w rejonach katastrofy. Nasze rozwiązanie jest przełomowe. Dzięki niemu zawsze masz możliwość płatności.

3 na 4 duże firmy widzą możliwość rozwoju w blockchainie

Według ankiety Deloitte zaprezentowanej we wtorek na konferencji Consensus CoinDesk w Nowym Jorku, 74 procent dużych firm z siedmiu krajów dostrzega „przekonującą argumentację biznesową” dla technologii blockchain. Deloitte – wielonarodowa firma „wielkiej czwórki”, która świadczy usługi podatkowe, audytorskie i konsultingowe – przeprowadziła ankietę pod koniec marca i na początku kwietnia. Około 1000 respondentów reprezentowało firmy o rocznej sprzedaży wynoszącej co najmniej 500 milionów USD w USA, Chinach, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Kanadzie.

Firmy reprezentowały różne branże: największą grupę stanowiły usługi finansowe na poziomie 23%, a następnie technologie, media i telekomunikacja – 18%. Inne gałęzie przemysłu obejmowały produkty konsumpcyjne i opiekę zdrowotną. W oświadczeniu szefowa departamentu ds. blockchain w Deloitte, Linde Pawczuk powiedziała:

Dynamika zmienia się z koncentracji na” turystyce blockchainu i odkrywaniu potencjału technologii do budowania praktycznych zastosowań biznesowych.

Circle staje się jednorożcem

Circle zamknął zbiórkę pieniędzy z serii E o wartości 110 milionów dolarów, która według danych wyceni startup na prawie 3 miliardy dolarów. Runda finansowania obejmuje wsparcie ze strony Accel, Blockchain Capital, Breyer, Digital Currency Group, General Catalyst, IDG, Pantery i Tusk Ventures. Dzięki funduszom firma ujawnia również ambitny plan wzmocnienia swoich produktów i usług poprzez uruchomienie „monety dolarowej” lub lokalnego aktywa typu blockchain, który będzie regulowany i wspierany przez prawdziwą walutę rządową, poprzez swój partnerski projekt CENTER. W ten sposób CEO Circle Jeremy Allaire skomentował tę rundę jako taką, która pomaga jej pozycjonować się jako prawdziwy konglomerat usług kryptowalut:

Podstawową częścią wizji są otwarte protokoły, które umożliwiłyby swobodny przepływ wartości. Prawdziwym, krytycznym elementem jest to, że muszą istnieć otwarte standardy dla naszego sposobu, w jakim pieniądze mogą poruszać się po blockchainie.

Pierwszy ETF dla blockchainu

Manager inwestycji, Brian Kelly, wprowadza na rynek nowy ETF dla blockchainu. Współpracując z założycielem REX Shares Greggiem Kingiem, Kelly będzie zarządzać portfelem około 30 firm aktywnie wykorzystujących technologię blockchain i spełniających jedno z czterech kryteriów, wymaganych do bycia uwzględnionym w wskaźniku. Są to wykorzystanie blockchainu dla biznesu, wydobywanie kryptowalut, oferowanie platformy dla handlu kryptowalutami oraz tworzenie struktur zdecentralizowanego Internetu. Fundusz będzie wspierał firmy we wszystkich etapach rozwoju:

Kiedy patrzę na krajobraz inwestycyjny, dla mnie blockchain i kryptowaluty są jedną w życiu szansą inwestycyjną …, jeśli spojrzę na każdą inną klasę aktywów, dla mnie najbardziej atrakcyjną inwestycją jest blockchain i kryptowaluty. Ich potencjalny wzrost i potencjał jest ogromny.

Nokia pozwala swoim klientom na monetyzowanie danych przy pomocy blockchainu

Platforma danych Streamr współpracuje z fińskim gigantem telekomunikacyjnym Nokia oraz OSIsoft z Kalifornii, aby umożliwić klientom mobilnym zarabianie na swoich danych i dokonywaniu zakupów. Dyrektor naczelny Henri Pihkala ogłosił partnerstwo na konferencji Consensus 2018 CoinDesk w środę, jednocześnie prowadząc na żywo swój rynek danych w czasie rzeczywistym, za pomocą którego użytkownicy mogą dostarczać i subskrybować strumienie danych w czasie rzeczywistym:

Dzień dzisiejszy to niezwykle ważny dzień w historii Streamra, nie tylko pokazujący naszą platformę światu na scenie na Consensusie, ale ogłaszający dwa gwiezdne partnerstwa.

Partnerstwo z Nokią będzie postrzegać stacje bazowe Kuha Nokii w integracji z rynkiem danych Streamr, pozwalając klientom firmy Nokia zarabiać na swoich danych i kupować strumienie z urządzeń Internet of Things.

Sberbank kupuje obligacje korporacyjne wyemitowane na platformie blockchain

Rosyjski bank Sberbank CIB i firma telekomunikacyjna MTS przeprowadziły, pierwsze komercyjne transakcje obligacyjne z wykorzystaniem blockchain. MTS ogłosił we wtorek, że umieścił komercyjne obligacje o wartości 750 mln rubli (12,11 mln USD), a głównym kupującym jest Sberbank, wykorzystując zastrzeżoną platformę blockchain dostarczoną przez

Andrey Kamensky, wiceprezes ds. Finansów, inwestycji i fuzji i przejęć w MTS, powiedział, że udana transakcja blockchain została przeprowadzona przez „cały łańcuch rozliczeniowy, od lokowania środków zabezpieczających poprzez otrzymanie gotówki po spełnienie wszystkich zobowiązań wobec inwestora”. Kamensky dodał:

MTS zamierza nadal stosować rozwiązania oparte na blockchain, głównie na rynkach finansowych, ze względu na wyraźną przewagę technologii w zwiększaniu przejrzystości transakcji i zaufania uczestników, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów transakcji.

SEC stworzył zmyśloną platformę ICO, aby edukować inwestorów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd chce zapewnić inwestorom możliwość identyfikacji fałszywych ofert monet początkowych – nawet jeśli musi to zrobić samodzielnie. Regulator ogłosił w środę, że uruchomił symulację ICO o nazwie HoweyCoin, nazwaną prawdopodobnie od testu Howeya, który „zachwala się zbyt dobrze, aby być prawdziwą okazją do inwestowania”. Użytkownicy, którzy spróbują zainwestować w sprzedaż tokenów, zostaną przekierowani do narzędzi edukacyjnych regulatora, które mają na celu wskazanie oznak oszukańczej sprzedaży żetonów. Jeden z urzędników SEC skomentował tę sprawę:

HoweyCoins wykorzystuje najnowszą technologię kryptograficzną, aby umożliwić podróżującym zakup wszystkich segmentów bez tych ograniczeń, umożliwiając użytkownikom HoweyCoin kupowanie, sprzedawanie i handel bezkompromisowym środowiskiem – w którym używają HoweyCoins do zakupu podróży LUB jako wspieranej przez rząd inwestycji – lub obu!

 

Maciej Kmita

Komentarze