Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #20

764

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Testowe kontrakty futures na BTC już w lipcu dzieki Bakkt

Platforma kontraktów terminowych Bakkt ogłosił w poniedziałek, że planuje wprowadzić fizycznie rozliczane kontrakty futures na Bitcoina. Kelly Loeffler, prezes firmy Bakkt, napisał na blogu, że Bakkt „ściśle współpracował” z amerykańską komisją ds. Handlu kontraktami terminowymi dla towarow (CFTC), agencją regulacyjną odpowiedzialną za nadzór nad produktami pochodnymi w tym kraju, i uzgodnil mozliwosc przeprowadzenia testow latem. Nie ogłoszono daty uruchomienia i rzeczywiście, Loeffler nie powiedział wprost, że propozycja firmy dotycząca samodzielnego przechowywania bitcoinów i przejęcia jej przez magazyn firmy macierzystej (ICE Clear US Intercontinental Exchange) została zatwierdzona. Bakkt, poprzez ICE, będzie sam certyfikował swoje produkty futures na Bitcoine, co oznacza, że CFTC będzie musiało ocenić, czy propozycje naruszają jakiekolwiek przepisy lub regulacje. Jeśli organ regulacyjny nie znajdzie żadnych problemów w terminie 10 dni, produkty zostaną zatwierdzone.

Bitfinex i Tether negocjują z prokuratura

Tether poprosił sędziego o więcej swobody w korzystaniu z gotówki w trakcie dochodzenia prokuratora generalnego w Nowym Jorku w sprawie emitenta stablecoin i gieldy Bitfinex. Zgodnie z nowymi dokumentami sądowymi złożonymi w poniedziałek, adwokaci każdej ze stron nie doszli do porozumienia co do tego, w czym dokładnie Tether powinien mieć prawo do posiadania swoich udziałów. Biuro NYAG chce uniemożliwić „jakiemukolwiek podmiotowi powiązanemu” dotykanie funduszy w rezerwie Tethera i nakaz 90-dniowy. Z drugiej strony, adwokaci Tether i iFinex, firmy macierzystej Bitfinex, chcą 45-dniowego nakazu sądowego i dla podmiotów powiązanych, które chcą uczciwie odkupić tether, stworzyc taka mozliwosc. Sprawa zaczęła się w zeszłym miesiącu, kiedy NYAG uzyskał wstępny nakaz sądowy, twierdząc, że Bitfinex pokrył stratę 850 milionów dolarów, pożyczając rezerwy od Tethera.

Mieszkańcy stanu Nowy Jork mogą inwestować w XRP poprzez Coinbase

Giełda kryptowalut Coinbase uruchomiła obsługę handlową XRP dla mieszkańców stanu Nowy Jork. Firma z siedzibą w San Francisco opublikowała w poniedziałek wiadomość, że nowojorczycy mogą teraz kupować, sprzedawać, konwertować, wysyłać, odbierać lub przechowywać XRP na Coinbase.com lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych na iOS i Android. Po ogłoszeniu, cena XRP wzrosła o ponad 20 procent, aby osiągnąć wysoki poziom 0,39 USD, według danych CoinMarketCap. Coinbase początkowo dodał wsparcie XRP dla swoich platform detalicznych w lutym tego roku, ale mieszkańcy Nowego Jorku i Wielkiej Brytanii nie byli w tym czasie uwzględnieni.

Mayweather i DJ Khaled unikają konsekwencji udziału w falszywym ICO

Bokser Floyd Mayweather, producent muzyczny DJ Khaled i dwóch pracowników projektu ICO zostali zwolnieni z pozwu inwestorskiego przez sędziego federalnego. Zgodnie z nowym dokumentem sądowym, rozkaz zbiorowy w sprawie wniosków o odwołanie przez Mayweathera, Khaleda, Stevena Sykesa i Stevena Stanleya, z których wszyscy promowali lub uczestniczyli w początkowej ofercie monet Centra Tech, został złożony przez sędziego federalnego Roberta Scolę z Południowej Dystrykt Florydy. Scola powiedział, że powodowie nie udowodnili, że kupili tokeny CTR Centry w wyniku działań oskarżonych. Mayweather i Khaled promowali w szczególności ofertę Centra Tech, zachęcając swoich fanów do udziału w tym, co później uznano za niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych. Wraz z Sykes i Stanleyem zostali pozwani przez inwestorów w ofercie, którzy twierdzili, że oskarżeni naruszyli prawo papierów wartościowych.

Coinbase oferuje trading USDC w 85 krajach

Gielda kryptowalut Coinbase rozszerza obrót w stablecoin USD Coin (USDC) do 85 krajów na całym świecie. We wtorek na blogu firma poinformowała, że obecnie oferuje transakcje krypto-krypto dla USDC w tych krajach, zarówno w swojej witrynie detalicznej Coinbase.com, jak iw serwisie Coinbase Pro. Firma reklamowała mocne strony tokena w poście, mówiąc, że oferuje stabilny magazyn wartości i może być wysyłany „niemal natychmiast” na całym świecie:

W przeciwieństwie do innych kryptowalut, każdy USDC jest wspierany przez 1 USD za comiesięczne audyty wykazujące 100% wsparcia USD. USDC może również pomóc w krajach, w których krajowa waluta jest niestabilna. Dla nowych klientów w krajach takich jak Argentyna i Uzbekistan, gdzie ceny konsumpcyjne mają wzrosnąć o 10–20% w 2020 r., stablecoins, takie jak USDC, mogą stanowić okazję do ochrony przed inflacją,

Microsoft tworzy zdecentralizowaną platformę na blockchaine Bitcoina

Microsoft uruchamia pierwszą zdecentralizowaną implementację infrastruktury przez dużą firmę technologiczną, która jest zbudowana bezpośrednio na blockchainie Bitcoina. Projekt open source o nazwie Ion zajmuje się podstawową mechaniką tego, jak sieci komunikują się ze sobą. Na przykład, jeśli logujesz się na Airbnb za pomocą Facebooka, protokół obsługuje oprogramowanie, które wysyła dane osobowe z Twojego profilu społecznego do tego zewnętrznego dostawcy usług. W tym przypadku Ion obsługuje zdecentralizowane identyfikatory, które kontrolują możliwość udowodnienia, że jesteś właścicielem kluczy do tych danych. Christopher Allen, weteran kryptograficzny i współzałożyciel grupy roboczej ds. Zdecentralizowanej tożsamości (DID) World Wide Web Consortium (W3C), powiedział, że posunięcie Microsoftu może wpłynąć na całą branżę technologiczną:

Wiele firm opiera swoje uslugi na produktach Microsoft. Wiec jezeli zaktualizuja swoje aplikacje to beda mieli dostep do Ion.

ETN dla XRP i Litecoina na niemieckiej giełdzie

Druga co do wielkości giełda w Niemczech, Boerse Stuttgart, rozpoczęła handel notami giełdowymi (ETN) opartymi na dwóch kryptowalutach – XRP i litecoin (LTC). Boerse Stuttgart ogłosiła w poniedziałek, że szwedzka firma XBT Provider wydaje cztery papiery wartościowe, które będą śledzić cenę XRP i LTC w odniesieniu do euro i korony szwedzkiej, przy czym wszystkie cztery są teraz dostępne do kupna i sprzedaży na giełdzie. ETN to niezabezpieczone dłużne papiery wartościowe, które podobnie jak fundusze typu ETF są przedmiotem obrotu na giełdzie. Takie produkty pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję na klasy aktywów, w tym kryptowaluty, bez bezpośredniego zakupu. Jürgen Dietrich dyrektor Boerse Stuttgart powiedział:

Istnieje duże zainteresowanie kryptowalutami. Takie ETNy umożliwią inwestorom w Niemczech śledzenie przyszłych zmian cen dwóch kryptowalut po raz pierwszy.

Bitfinex zebrał miliard USD w 10 dni

Giełda kryptowalut Bitfinex zebrała 1 miliard dolarów dzięki natywnemu tokenowi w prywatnej sprzedaży, twierdzi jej dyrektor ds. Technologii. Paolo Ardoino napisał na Twitterze w poniedziałek, że Bitfinex osiągnął cel w ciągu zaledwie 10 dni, z udziałem „gigantycznych” firm zarówno z branży kryptowalut, jak i poza nią. Fundusze zostały zebrane w formie USDT, stablecoin obsługiwanego przez ściśle powiązaną firmę Tether, zgodnie z tweetem. Niektórzy inwestorzy, którzy nie zostali nazwani, zainwestowali ponad 100 milionów dolarów w token, powiedział Ardoino, dodając, że inni również zainwestowali ponad milion dolarów.

Nastepny smartfon HTC będzie posiadał wbudowany nod Bitcoina

Producent telefonów komórkowych HTC chce pozwolić swoim klientom podłączyć smartfony do sieci Bitcoina. Przemawiając w sobotę na Magical Crypto Conference w Nowym Jorku, Phil Phil Chen ujawnił nową tanią wersję swojego telefonu blockchain, EXODUS 1, ogłaszając, że urządzenie będzie w stanie pełnić rolę pełnego węzła dla sieci Bitcoin, co oznacza klienci będą przechowywać dane całego bloku na swoich urządzeniach. Firma dostarczy również zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK) dostępny dla aplikacji Zion Vault, krypto-portfela HTC, i ostatecznie planuje otworzyć kod źródłowy za mechanizmem odzyskiwania klucza społecznego. Phil Chen, dyrektor naczelny HTC, powiedział, że firma planuje wydanie produktu do końca trzeciego kwartału 2019. Cena urzadzenia wyniesie okolo 300 USD. Specyfikacje nie zostały jeszcze wydane dla urządzenia.

Ethereum Foundation wyda 30 milionów USD na rozwój

Fundacja Ethereum planuje wydać 30 milionów dolarów na rozwój ekosystemu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dyrektor wykonawczy fundacji, Aya Miyaguchi, ogłosiła plan na zorganizowanym w piątek ConhereSys – Ethereal Summit na Brooklynie. W ciągu ostatniego roku fundacja wydała około 27 milionów dolarów na swój program dotacji, który wspiera krytyczne projekty w całym ekosystemie Ethereum. Zeszłoroczne dotacje zostały przyznane w pięciu falach, a pierwsza fala w marcu 2018 r. przyniosła około 2,5 mln USD dotacji dla 13 projektów. Od 2014 r. organizacja non-profit wspiera rozwój drugiego co do wielkości blockchainiu na świecie. Analiza Miyaguchi na temat 90 dotacji wykazała największą kwotę finansowania dla projektów skoncentrowanych na skalowalności blockchain – 13 milionów dolarów przeznaczono wyłącznie na działania związane ze skalowalnością od marca 2018 roku.

Maciej Kmita

Komentarze