Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #19

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Ponad 40 milionów USD skradzione z Binance

Hakerzy ukradli ponad 7000 Bitcoinów z giełdy Binance, największej na świecie pod względem wolumenu. Binance ogłosiło, że 7 maja wykryto „naruszenie bezpieczeństwa na dużą skalę”, stwierdzając, że złośliwi hakerzy mieli dostęp do kluczy API użytkownika, dwuczynnikowych kodów uwierzytelniających i „potencjalnie innych informacji”, powiedział dyrektor generalny giełdy Changpeng Zhao. W rezultacie, zgodnie z notatką opublikowaną w zawiadomieniu o bezpieczeństwie, byli w stanie wypłacić około 41 milionów dolarów Bitcoinów z giełdy. Ujawnienie nastąpiło kilka godzin po tym, jak Zhao napisał na Twitterze, że giełda podejmuje „nieplanowaną konserwację serwera”, pisząc, że „fundusze są #safe”. Po ogłoszeniu ujawnienia Zhao napisał na Twitterze, że giełda „dostarczy bardziej szczegółową aktualizację wkrótce”. Binance obiecało, że zwróci wszelkie skradzione środki ze specjalnego funduszu, który jest stworzony na potrzeby ochrony kapitału inwestorów.

Bitmain redukuje swoją moc obliczeniową o 88%

Wewnętrzne operacje obliczeniowe Bitmain generują 88 procent mniej mocy obliczeniowej niż miesiąc temu, co sugeruje, że gigant z branży zmniejszył wydajność. Zgodnie z ujawnieniem mocy obliczeniowej, które firma publikuje każdego miesiąca, od 7 maja wskaźnik mocy obliczeniowej wszystkich urządzeń będących własnością Bitmain, na których działa algorytm SHA265 spadł do zaledwie 237 PH / s. Zaledwie miesiąc temu było 2 072 PH / s. Bitmain z siedzibą w Pekinie produkuje sprzęt górniczy, który sprzedaje innym, a także wydobywa monety dla siebie. W lipcu zeszłego roku firma zaczęła ujawniać moc maszyn, które posiada. Zarchiwizowane strony dostępne online pokazują, że stopa obliczeniowej wynosiła 1692 PH / s w tym lipcu 2019, a następnie wzrosła do 2,339 PH / s w październiku.

WeChat banuje kryptowaluty

WeChat, dominująca w Chinach aplikacja do przesyłania wiadomości obsługiwana przez giganta technologicznego Tencent, zaktualizowała swoją politykę płatności, która uniemożliwi kupcom na platformie angażowanie się w działania związane z kryptowalutami. Gigant zaktualizował swój protokół usług płatniczych 30 kwietnia, wskazując, że handlowcy korzystający z jego usługi nie będą, między innymi, „ani bezpośrednio, ani pośrednio”, angażować się w „jakiekolwiek początkowe działania związane z oferowaniem monet lub prowadzenie wirtualnego handlu walutami”. Wraz z wejściem w życie nowej polityki 31 maja WeChat zakończy usługi płatnicze dla użytkowników, którzy naruszą zasady. Aktualizacja polityki nie oznaczała jednak działań związanych z kryptografią jako „nielegalnych transakcji”, co było błędnie interpretowane przez różne chińskie media kryptograficzne.

Microsoft publikuje narzędzia do rozwijania DApp na Ethereum

Gigant technologiczny Microsoft wydał pakiet narzędzi umożliwiających klientom tworzenie aplikacji opartych na Ethereum na platformie obliczeniowej w chmurze Azure. Nowy zestaw Azure Blockchain Development Kit dla Ethereum pomoże programistom w tworzeniu i wdrażaniu aplikacji opartych na Ethereum w Azure Blockchain Service lub Ethereum blockchain. Zestaw programistyczny Ethereum stanowi rozszerzenie edytora kodu źródłowego Microsoft Visual Studio Code, umożliwiając programistom tworzenie i wdrażanie inteligentnych kontraktów Ethereum oraz korzystanie z narzędzi open-source blockchain, takich jak Solidity i Truffle. Na stronie GitHub dotyczącej zestawu Microsoft wyjaśnia:

Usługa Azure Blockchain to zarządzana usługa Ethereum, którą można wdrażać i kompatybilizować z kontraktami Solidity, a także integrować z innymi usługami opartymi na platformie Azure, takimi jak Azure Flow, aplikacje logiczne lub usługi pamięci masowej, takie jak SQL Serwer lub Cosmos DB.

Warren Buffet: Bitcoin to loteria

Bitcoin po raz kolejny oberwał od Wyroczni z Omaha. Warren Buffet powiedział dziennikarzom na dorocznym spotkaniu Berkshire Hathaway w Omaha, Nebraska, że nadal nie może wspierać Bitcoina:

To urządzenie do gier hazardowych… z tym wiąże się wiele oszustw. Pojawiły się zaginięcia, więc jest na tym wiele straconych. Bitcoin niczego nie wyprodukował. Nic nie robi. Po prostu tam siedzi. To jest jak muszla czy coś, a to nie jest dla mnie inwestycja. Mogę wskazać także na guzik na swojej kurtce i nazwać go tokenem i pobierać za niego 1000 USD. Mam tu mały żeton… Dam ci go za 1000 dolarów i zobaczę, czy pod koniec dnia będę mógł uzyskać cenę do 2000 dolarów.

Kontrakty Futures na Ethereum już niedługo

Amerykańska Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) jest gotowa zatwierdzić kontrakt futures na Ethereum – pod warunkiem, że spełnia wszystkie odpowiednie warunki. CFTC, która nadzoruje rynki instrumentów pochodnych w USA, już zezwoliła na uruchomienie rynków kontraktów futures na Bitcoinie, przy czym zarówno Grupa CME, jak i Cboe Global Exchange oferują kontrakty rozliczane w gotówce pod koniec 2017 r. Obecnie regulator jest skłonny nadzorować podobny produkt dla Ethereum, obecnie drugiej największej na świecie kryptowaluty według kapitalizacji rynkowej. Jeden z urzędników z CFTC komentuje:

Sądzę, że możemy poczuć się komfortowo z pochodną Ethereum będącą pod naszą jurysdykcją. Nie robimy odważnych oświadczeń, to, co robimy, to patrzenie na aplikacje przed nami. Giełda instrumentów pochodnych przychodzi do nas i mówi:„ chcemy uruchomić ten konkretny produkt. ”… Jeśli przyszli do nas z konkretną pochodną, ​​która spełniłaby nasze wymagania, myślę, że istnieje spora szansa, że ​​będzie to za certyfikowane przez nas.

CoinMarketCap wyklucza Bitfinex ze swoich statystyk

Największy portal dostarczający mnóstwo danych na temat rynku kryptowalut – CoinMarketCap, zdecydował się na odważny ruch wykluczenia notowań Bitcoina z giełdy Bifinex ze swoich statystyk. Jeżeli przyjrzeć się cenie BTC i liście giełd na stronie CoinMarketCap można zauważyć, że przy giełdzie Bitfinex pojawiła się gwiazdka, która zaznacza, że owa cena została wykluczona z metodologii. Jest to spowodowane zamieszaniem wokół Bitfinex i Tethera, w którym wiele osób chce wypłacić swoje środki z giełdy więc za cały kapitał kupuje BTC pompując jego cenę.  W opisie metodologii na swojej stronie internetowej CoinMarketCap określa warunki takich wyłączeń, mówiąc:

Cena dowolnej kryptowaluty jest średnią ważoną wolumenu cen par rynkowych (1) dla kryptowaluty. … Niektóre ceny są ręcznie wyłączane ze średniej, oznaczone gwiazdką (*) na karcie rynków, jeśli cena nie wydaje się wskazywać na cenę wolnorynkową; na przykład, gdy giełda wyłącza wypłaty lub depozyty, lub warunki regulacyjne uniemożliwiają innym osobom spoza określonego regionu geograficznego kupowanie monet. Niektóre ceny są również automatycznie wykluczane, gdy nasze algorytmy wykrywają, że zgłoszona cena jest znaczącym odstępstwem w porównaniu z innymi parami rynkowymi dla tej samej kryptowaluty, oznaczonymi trzema gwiazdkami (***) na karcie rynków.

Lightning Network w smartwatchach Apple

Uruchomiona w niedzielę przez Bluewallet, jeden z bardziej popularnych portfeli sieci błyskawicowych, nowa aplikacja dla Apple Watches pozwala użytkownikom na otrzymywanie Bitcoinów dzięki nowej, ryzykownej (ale mimo to obiecującej) technologii płatności: Lightning Network. Transaktory mogą korzystać z aplikacji smartwatch, aby wygenerować kod QR – kod kreskowy w kształcie kwadratu – który ktoś inny może następnie przeskanować za pomocą smartfona, aby wysłać płatność. Można ją już oficjalnie pobrać ze sklepu iTunes. Nuno Coelho, inżynier produktu i UX, określił aplikację jako eksperyment, mówiąc:

To mały eksperyment, który wykonujemy, aby umieścić portfele w zegarku. Pierwsze wydania będą proste, dzięki czemu otrzymasz błyskawiczne płatności.

Kolejny finansista w radzie nadzorczej Ripple

Ripple, firma obsługująca płatności Blockchain, dodała nowego dyrektora do swojego zarządu, Yoshitaka Kitao, który jest obecnie prezesem, przedstawicielem i dyrektorem generalnym japońskiego giganta finansowego SBI Holdings. Ripple ogłosił w zeszłym tygodniu, że Kitao zastąpi CEO SBI Ripple Asia Takashi Okita. Kitao ma ponad 40-letnie doświadczenie w pracy na światowych rynkach finansowych. Założył SBI Holdings w 1999 r. i wcześniej pracował z Softbank Corporation i Nomura Securities. Współzałożyciel i prezes zarządu Ripple, Chris Larsen, powiedział:

Około połowa naszych klientów znajduje się dziś w Asia-Pacific i szybko poszerzamy zasięg globalny w całym regionie. Pan Kitao przychodzi w idealnym momencie do Ripple, gdy chcemy pogłębić naszą bazę klientów w Azji i poza nią.

Prokuratura Generalna Nowego Jorku żąda dokumentów od Bitfinexa i Tethera

Prokuratorzy z Nowego Jorku poinformowali sąd lokalny, że wierzą, iż firma Bitfinex powinna przekazać dokumenty przedstawiające linię kredytową o wartości prawie 900 mln USD oferowaną przez Tethera emitenta stablecoin. Biuro nowojorskiego prokuratora generalnego (NYAG) najpierw pozwało Bitfinex i Tether za wszystkie dokumenty dotyczące domniemanej straty w wysokości 850 mln USD przez giełdę 25 kwietnia, informując w tym czasie, że pożyczka w wysokości 625 mln USD i kolejna linia kredytowa w wysokości 900 mln USD miały został dostarczony przez Tether, aby pomóc Bitfinex w utrzymaniu operacji zamiast braku natychmiastowego finansowania. Złożenie wniosku jest ostatnim krokiem w trwającej batalii prawnej pomiędzy NYAG i iFinex, spółką dominującą, która jest właścicielem zarówno Bitfinex, jak i Tether, która rozpoczęła się wcześniej w kwietniu.

Maciej Kmita

Komentarze