Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #18

560

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

ING może stać się innowatorem technologii blockchain

Bank

ING chce udowodnić, że nie tylko startupy mogą rozwijać pomysły oparte o technologię blockchain. Zamiast czekać z boku na innowacje, holenderski bank kieruje się coraz mocniej w stronę problemu, który okazuje się martwić instytucje finansowe tak samo, jak przeciętnych użytkowników kryptowalut. Faktem jest, że w listopadzie zeszłego roku bank po raz pierwszy dokonał zmiany, modyfikując obszar kryptografii znany jako dowód zerowej wiedzy.

Mówiąc najprościej, kod pozwala komuś udowodnić, że zna tajemnicę, nie ujawniając tajemnicy. Na własną rękę, dowody zerowej wiedzy były obiecującym narzędziem dla instytucji finansowych, które były zaintrygowane korzyściami wspólnych ksiąg rachunkowych, ale obawiają się ujawnienia zbyt dużej ilości danych swoim konkurentom. Technika, którą wcześniej stosowano w świecie kryptowalut przez firmę Zcash, oferowała bankom sposób przenoszenia aktywów w tych sieciach bez naruszania poufności klienta.

ING wymyślił zmodyfikowaną wersję o nazwie „zerowy zasięg wiedzy”, która może udowodnić, że pewna liczba mieści się w pewnym zakresie, nie ujawniając dokładnie, jaka jest ta liczba. Jest to częściowo poprawą, ponieważ zużywa mniej mocy obliczeniowej, a zatem działa szybciej na blockchainie.

UNICEF kopie kryptowaluty, aby zdobyć pieniądze na pomoc biednym dzieciom

Fundusz Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci (UNICEF) stara się wykorzystać komputery darczyńców do pozyskiwania darowizn za pomocą kopania kryptowalut. W tym celu organizacja uruchomiła stronę „The Hope Page” – stronę internetową, która kopie kryptowalutę za pomocą mocy obliczeniowej komputera. Organizacja non-profit opisała w oświadczeniu, że strona „pozwoli Australijczykom zapewnić pomoc i nadzieję dzieciom podatnym na zagrożenia, po prostu otwierając stronę, gdy są w Internecie”.

Według strony internetowej „The Hope Page” pozwala odwiedzającym wybrać, jaką moc obliczeniową chcą wnieść do procesu wydobywczego. Im dłużej pozostają na stronie, tym więcej kryptowaluty jest wydobyte. UNICEF stwierdza:

Wydobywanie jest całkowicie bezpieczne dla twojego komputera. Jeśli kiedykolwiek martwisz się o zużycie energii, zmniejsz ilość mocy obliczeniowej, którą przekazujesz.

Warren Buffet po raz kolejny negatywnie o kryptowalutach

Warren Buffet

Wyrocznia Omahy – Warren Buffett, którego aforyzmy i rady wielu inwestorów traktuje jako ewangelię, po raz kolejny wypowiedział się na temat Bitcoina, mówiąc, że to hazard, a nie inwestycja. Przewodniczący i dyrektor generalny Berkshire Hathaway – i trzecia najbogatsza osoba świata, według Forbesa – od dawna jest sceptyczny wobec kryptowalut. W swoim ostatnim komentarzu na ten temat powiedział w sobotę Yahoo Finance:

Jeśli kupisz coś w rodzaju Bitcoina lub jakiejś kryptowaluty, tak naprawdę nie masz niczego, co wyprodukowało cokolwiek, masz tylko nadzieję, że następny facet płaci więcej. Nie ma w tym nic złego. Jeśli chcesz grać, ktoś inny przyjdzie i jutro zapłaci więcej pieniędzy, to jest jeden rodzaj gry. To nie jest inwestowanie.

Nowa kryptowaluta oparta o standard bekonu

Bekon

To może brzmieć niedorzecznie, ale amerykański producent mięsa Oscar Mayer wszedł do świata kryptowalut z bardzo ciekawym pomysłem. Jego firma ogłosiła stworzenie Bacoin, który ma być pierwszą kryptowalutą wspieraną przez złoty standard Oscara Mayera Bacona. Innymi słowy, każdemu Bacoinowi odpowiada pokrycie w postaci określonej liczby plastrów bekonu. Jak przystało na prawdziwą kryptowalutę, można spekulować Bacoinem, czyli zmniejszać lub powiększać jego standard w postaci ilości plastrów bekonu. Na dzień dzisiejszy 1 Bacoin odpowiada 11 plastrom bekonu (prawdopodobnie surowym).

Dzięki tej inicjatywie Oscar Mayer oferuje Bacoiny jako rodzaj internetowej zachęty dla użytkowników do promowania produktów mięsnych marki w mediach społecznościowych i e-mailach. Na oficjalnej stronie firmy użytkownicy „kopią” Bacoiny, które stają się bardziej wartościowe – określane przez plasterki bekonu – w miarę zwiększania świadomości konsumentów. Bacoins mogą być następnie wypłacane przez klientów za prawdziwe paczki bekonu.

Zcash dodany do aplikacji Circle

Circle dodaje Zcasha – kryptowalutę nastawioną na prywatność, do swojej aplikacji, w której użytkownicy mogą inwestować w kryptowaluty. Poprzez inwestowanie rozumie się możliwość kupna oraz sprzedaży Zcasha. Nowa kryptowaluta dołącza do istniejącej już oferty złożonej z Bitcoina, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic oraz Litecoina. Aplikacja o której mowa, została zaprezentowana po raz pierwszy w zeszłym roku. Zespół Circle komentuje jej działanie:

Naszą misją dla Circle Invest jest demokratyzacja dostępu do inwestycji w aktywa kryptograficzne dla każdego konsumenta. Szerszy zakres aktywów dostępnych w Circle Invest będzie nadal częścią tej misji, i oczywiście robimy co w naszej mocy, aby zapewnić, że przyniesiemy krypto bez tajemnic dla wszystkich i wszędzie.

CoinMarketCap wprowadza aplikację na iOS

CoinMarketCap, popularna strona z danymi rynkowymi kryptowalut, wydała swoją pierwszą aplikację mobilną. Wtorkowe wydanie, które jest obecnie dostępne tylko dla użytkowników iOS, pojawia się w witrynie, która obchodzi piątą rocznicę od premiery w 2013 roku. CoinMarketCap podaje ceny setek monet i tokenów, a także dane dotyczące obrotów dla giełd. Strona stała się jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie, zajmując 174 pozycję w globalnych rankingach Alexa. Według opublikowanego przez firmę postu wraz z wydaniem aplikacji, CoinMarketCap otrzymał do tej pory 60 milionów unikalnych wizyt w 2018 roku. Dyrektor generalny Brandon Chez komentuje:

W ciągu ostatnich pięciu lat przestrzeń naprawdę się rozwinęła, podobnie jak my. Więc pomyśleliśmy o tej rocznicy, byłoby miło zrobić coś wielkiego dla naszych użytkowników.

Historyczne spotkanie liderów Korei Północnej i Południowej zapisane na blockchainie Ethereum

Historyczny moment, w którym przywódcy z Korei Południowej i Północnej spotkali się 27 kwietnia i podpisali akt o pokojowym porozumieniu między dwoma narodami, został na stałe zapisany na blockchainie Ethereum. Ryu Gi-hyeok, 27-letni deweloper gier z Korei Południowej, zakodował Deklarację Panmunjom, która zawiera wiersz „nie będzie już wojny na Półwyspie Koreańskim”, zarówno w języku koreańskim i angielskim i zapisał obie wersje w dwóch transakcjach Ethereum.

W historycznym wydarzeniu brali udział prezydent Korei Południowej, Moon Jae-ina i przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un, którzy uścisnęli sobie dłonie, aby ogłosić koniec do wojny koreańskiej. Ryu powiedział:

Po prostu pomyślałem, że zbyt długo trwało by Południe i Północ ustępowały sobie nawzajem … Po odkryciu, co mogłem wnieść do tego historycznego osiągnięcia jako deweloper, znalazłem Deklarację Panmunjom na stronie głównej Blue House i zapisałem to na Ethereum.

BMW, Ford, Renault i General Motors tworzą koalicję blockchain

samochody

Czterech największych na świecie producentów samochodów dołączyło do dostawców technologii i startupów, tworząc największe w historii konsorcjum skupiające się na zastosowaniu technologii blockchain w sektorze motoryzacyjnym. Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI) ujawnił członków założycieli, w tym BMW, Forda, General Motors i Renault. Obecni są również producenci części samochodowych Bosch i ZF, a także duże firmy (Accenture, IBM) i grupy branżowe blockchain (Consensys, Hyperledger).

W związku z tym, mimo że w sektorze tym pojawiło się wiele dowodów (ostatnio IBM i ZF przetestowały portfel samochodów kryptograficznych), konsorcjum może wyróżniać się szeroką reprezentacją, a także uczestnictwem grupy wspierającej zarówno prywatne, jak i publiczne systemy blockchain. MOBI ma na celu stworzenie wspólnych standardów i interfejsów API, aby umożliwić płatności i wymianę danych między samochodami – wszystko to jest w stanie doprowadzić do powstania nowego cyfrowego ekosystemu mobilności, od dzielenia się jazdą do samodzielnego prowadzenia pojazdów.

Goldman Sachs wprowadza kontrakty futures na Bitcoinie

Inwestycyjny gigant bankowy Goldman Sachs wykorzysta własne pieniądze do handlu kontraktami terminowymi na Bitcoinie w imieniu swoich klientów. The Times podał w środę, że dokładna data rozpoczęcia nowej operacji handlowej nie została jeszcze ustalona. Goldman ma również stworzyć własną, bardziej elastyczną wersję przyszłości, którą zaoferuje klientom. Dyrektor wykonawczy Goldman Sachs, Rana Yared powiedział, że decyzja ta wynika z rosnącej liczby zapytań od klientów, którzy wykazali zainteresowanie inwestycją w Bitcoina jako alternatywnego aktywa.

To pobudza nas, gdy nasi klienci mówią, że chcą inwestować i posiadać Bitcoiny na przyszłość. Widzą w nich alternatywną inwestycję.

Reddit przywraca płatności Bitcoinem i dodaje więcej kryptowalut

Platforma społecznościowa Reddit planuje przywrócić kryptowaluty jako opcję płatności dla swoich złotych członków – tym razem Bitcoin nie będzie jedyną opcją. W wywiadzie dla Cheddara w czwartek główny specjalista ds. Technologii, Chris Slowe, powiedział, że przez zwiększone opłaty transakcyjne na Bitcoinie i problemy z integracją z procesorem płatności kryptowalutowych Coinbase, w marcu Reddit zrezygnował z Bitcoina jako metody płatności. Opcja ta powróci jednak po rebrandingu platformy. Co więcej, CTO stwierdził, że strona stara się dodać więcej opcji kryptowalutowych niż tylko Bitcoin. Slowe powiedział:

Szukaliśmy innych kryptowalut, co zresztą było częścią problemu z wysokimi opłatami w sieci Bitcoina. Patrzymy na Ethereum i Litecoin, które są dostarczane przez Coinbase.

 

Maciej Kmita

Komentarze