Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #18

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

28% wzrost ceny BTC w kwietniu

Bitcoin (BTC) osiągnął znaczne wsparcie cenowe z dwucyfrowym wzrostem w kwietniu, umacniając długoterminowe wybicie kursu, które miało miejsce cztery tygodnie temu. Lider rynku kryptograficznego osiągnął we wtorek 5 269 USD, co stanowi 28-procentowy wzrost w stosunku do ceny otwarcia 1 kwietnia w wysokości 4 092 USD. To największy miesięczny wzrost od kwietnia 2018 r. Co ważne, w kwietniu ceny zbliżają się do 21-miesięcznej wykładniczej średniej kroczącej (EMA), obecnie wynoszącej 5 248 USD. To, że EMA pojawiła się jako mocny spadek cen w ciągu pięciu miesięcy do października 2018 r., Zmuszając wielu do stwierdzenia, że rynek niedźwiedzi zakończył się blisko 6000 USD. 14 listopada Bitcoin zanurkował poniżej 6 000 $ – do połowy grudnia spadł do poziomu blisko 3100 USD – i dzięki temu 21-miesięczna EMA stała się poziomem do pokonania dla byków.

Bitfinex potrzebuje kilku tygodni aby odmrozić swoje fundusze

Dwóch akcjonariuszy Bitfinex powiedziało, że nie są zaniepokojeni zarzutami prokuratora generalnego w Nowym Jorku, że giełda kryptowalut straciła 850 milionów dolarów klientów i funduszy korporacyjnych. Zhao Dong, akcjonariusz Bitfinex, który próbował uspokoić społeczność kryptograficzną mówiąc, że giełda jest w  dobrej kondycji i istnieje na rynku od wielu lat, powiedział , że wspiera zarówno Bitfinex, jak i Tether. Giancarlo Devasini, dyrektor finansowy Bitfinex, osobiście zapewnił Zhao, że jest to sytuacja tymczasowa, powiedział Zhao. Rzeczywiście, Devasini powiedział mu:

Giełda potrzebuje kilku tygodni, zanim fundusze zostaną odmrożone. Fundusze znajdowały się w kilku bankach w Polsce, USA i Portugalii, więc nie jestem pewien, ale tak właśnie słyszałem.

Moody ostrzega przed prywatnymi blockchainami

Agencja ratingowa Moody’s ostrzega przed kilkoma zagrożeniami związanymi z prywatnymi, scentralizowanymi blockchainami w raporcie dla klientów badającym wady i zalety technologii dla firm finansowych. Pod tytułem „Blockchain poprawia efektywność operacyjną sekurytyzacji, wśród nowych ryzyk”, raport z 25 kwietnia opisuje podstawowe funkcje i obietnice technologii blockchain, wyjaśniając, w jaki sposób firmy takie jak banki mogą wykorzystać je na swoją korzyść. W dokumencie, Moody podkreśla różnicę w bezpieczeństwie między prywatnymi i publicznymi blockchainami, twierdząc, że mechanizmy konsensusu w prywatnych sieciach mogą nie być tak silne, jak te występujące w publicznych sieciach, lub mogą być zupełnie nieobecne. Prywatne / scentralizowane sieci łańcucha bloków są bardziej narażone na ryzyko oszustwa, ponieważ projektowanie systemu i administracja pozostają skoncentrowane z jedną lub kilkoma stronami.

Jaguar Land Rover rozdaje IOTĘ w zamian za dane

Jaguar Land Rover może wkrótce pozwolić kierowcom na zdobycie nagród w kryptowalutach za udostępnianie danych. Firma testuje obecnie technologię blockchain, która pozwala użytkownikom na automatyczne zgłaszanie danych o stanie dróg, takich jak zatory komunikacyjne, dostawcom nawigacji lub władzom lokalnym, a tym samym otrzymywać tokeny IOTA. Inicjatywa pochodzi z partnerstwa z non-profit IOTA Foundation. Korzystając z technologii „inteligentnego portfela”, zyski z kryptowaluty można następnie wymienić na zakup kawy lub opłacenie opłat za przejazd, opłat parkingowych i opłat za energię elektryczną w podróży. Portfele można również uzupełniać za pomocą konwencjonalnych metod płatności. Jaguar powiedział, że jego samochody będą wyposażone w czujniki Internetu of Things (IoT), aby dostarczać dane za pośrednictwem rozproszonej księgi IOTA, w tym wiadomości. Zostanie to przekazane odpowiednim władzom miasta. Na przykład samochody mogą komunikować się, jeśli drzewo blokuje drogę lub zdarzył się wypadek samochodowy, a także dostarczyć dokładniejsze raporty pogodowe.

Galaxy Digital stracił ponad ćwierć miliarda USD w 2018

Galaxy Digital Holdings, kryptograficzny bank handlowy założony przez byłego menedżera funduszu hedgingowego Michaela Novogratza, stracił 97 mln USD w czwartym kwartale, wynika z opublikowanych wyników finansowych w poniedziałek. Strata netto zwiększyła się z 76,7 mln USD w trzecim kwartale i z około 100 000 USD rok wcześniej, zgodnie z wnioskiem złożonym do kanadyjskich regulatorów finansowych. Przez cały rok 2018, pierwszy pełny rok działalności, firma straciła 272,7 mln USD. Większość strat w 2018 r., 101,4 mln USD, pochodziła ze sprzedaży aktywów cyfrowych ze stratą. Galaxy zanotowało również straty na papierze w wysokości 75,5 mln USD na krypto, które spadły w cenie, 8,5 mln USD na niezrealizowane straty na inwestycjach w spółki i 88,4 mln USD na koszty operacyjne.

NASDAQ dodaje indeks XRP do bazy danych

Operator giełdy Nasdaq dodaje kolejny indeks kryptowaluty – tym razem dla trzeciej pod względem wielkości kryptowaluty, XRP. Firma ogłosiła w poniedziałek, że dzięki współpracy z nowozelandzkim przedsiębiorstwem danych blockchain i firmą badawczą Brave New Coin, będzie oferować informacje o indeksie „w czasie rzeczywistym” dla XRP od 1 maja:

XRP Liquid Index (XRPLX) zaoferuje spot lub stopę referencyjną dla ceny XRP, podaną w dolarach amerykańskich i opartą na najbardziej płynnych rynkach. „XRPLX dostarcza dane tylko z najbardziej płynnych giełd według wolumenu i rozmiaru order book. Obecne giełdy dla XRPLX obejmują Bitfinex, Bitstamp, Poloniex i Kraken z Coinbase, które zostaną dodane w następnej recenzji.

HTC wypuści kolejny telefon oparty o blockchain

Tajwańska firma elektroniki użytkowej HTC podwaja swoją misję oferowania funkcji blockchain swoim klientom. Dyrektor naczelny HTC Phil Chen powiedział na niedawnym wydarzeniu w Taipei, że firma przygotowuje się do wydania drugiej generacji swojego telefonu blockchain, EXODUS, do końca roku. HTC EXODUS 1 został oficjalnie wydany w październiku ubiegłego roku. Telefon zawiera portfel kryptowaluty, a także obsługuje zdecentralizowane aplikacje lub dapps. Sprzedaż urządzenia była zgodna z oczekiwaniami firmy. Z drugiej strony, konkurencyjny producent telefonów Blockchain z siedzibą w Izraelu, Sirin Labs, niedawno zwolnił jedną czwartą siły roboczej z powodu rozczarowującej sprzedaży telefonu Finney. Według DigiTimes, Chen wskazał, że urządzenie drugiej generacji będzie miało dodatkowe funkcje w stosunku do obecnego modelu, mówiąc:

Nowy telefon rozszerzy swoje aplikacje blockchain o inne obszary, takie jak przeglądanie, przesyłanie wiadomości i media społecznościowe.

Tether zabezpieczony przez gotówkę w 74%

Stablecoin USDT jest tylko w około 74 procentach wspierany przez ekwiwalenty fiat od 30 kwietnia, mówi główny prawnika Tethera. Firma zajmująca się emisją i obsługą USDT, posiada około 2,1 miliarda dolarów w gotówce i krótkoterminowych papierach wartościowych, napisał we wtorek jej radca prawny Stuart Hoegner. Hoegner jest także radcą prawnym w Bitfinex, giełdzie kryptograficznej, która dzieli kadrę zarządzającą i ma pokrywających się właścicieli z Tether. Obie firmy znajdują się w centrum zarzutów prokuratora generalnego w Nowym Jorku, który twierdzi, że Bitfinex pożyczył ponad 600 milionów dolarów od Tether po utracie 850 milionów dolarów.

Amerykanie otrzymają zwrot podatku w Bitcoinie

Podatnicy płacący podatek dochodowy w USA mają teraz możliwość otrzymania zwrotu kosztów federalnych i stanowych w Bitcoinie. Procesor płatności Blockchain Bitpay ogłosił we wtorek, że firma nawiązała współpracę z amerykańskim dostawcą usług podatkowych Refundo. Klienci Refundo mogą zdecydować się na otrzymanie całości lub części zwrotu podatku w bitcoinach za pomocą produktu CoinRT. Podatnicy będą musieli założyć konto, aby uzyskać unikalny routing i numer konta, aby wprowadzić ich zeznanie podatkowe. Będą również musieli dostarczyć niezbędne informacje podstawowe dla know-your-customer (KYC), a także adres portfela bitcoin. Po przekazaniu zwrotu przez Internal Revenue Service (IRS) lub stan, BitPay przetworzy płatność i wyśle ​​bitcoiny do portfeli podatników. Usługa jest reklamowana jako skupiająca się przede wszystkim na obsłudze społeczności z szybszymi płatnościami i niższymi opłatami transakcyjnymi. Dyrektor generalny Refundo Roger Chinchilla skomentował:

Dodanie Bitcoina było naturalnym rozwiązaniem dla naszych klientów, którzy często nie mają tradycyjnych kont czekowych, płacą wysokie opłaty czekowe i regularnie wysyłają pieniądze za granicę. CoinRT pozwala im szybko i łatwo uzyskać Bitcoina za jedną stałą opłatę.

22% inwestorów instytucjonalnych posiada kryptowaluty

Inwestorzy instytucjonalni coraz bardziej otwarci na znalezienie miejsca dla zasobów cyfrowych w swoich portfelach, sugerują nowe badania. Ankieta przeprowadzona przez Fidelity Investments i opublikowana w czwartek wykazała, że ​​już około 22 procent inwestorów ma pewną ekspozycję na aktywa cyfrowe, a 40 procent twierdzi, że jest otwarta na taką inwestycje w ciągu najbliższych pięciu lat. Spośród tych, które mają ekspozycję, większość inwestycji dokonano w ciągu ostatnich trzech lat. Celem badania, mającego na celu zrozumienie, w jaki sposób instytucje, doradcy finansowi i inwestorzy postrzegają aktywa cyfrowe jako część portfela inwestycyjnego, badanie wykazało również, że ponad połowa (57 procent) woli inwestować bezpośrednio w aktywa cyfrowe, podczas gdy 72 procent faworyzuje produkty inwestycyjne które posiadają zasoby cyfrowe. Pięćdziesiąt siedem procent stwierdziło, że woli kupować produkty inwestycyjne, które posiadają firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi.

Maciej Kmita

Komentarze