Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #17

831

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Kolejne chińskie miasto wspiera blockchain

chiny

Rada miasta Shenzhen w Chinach, wspiera dedykowany fundusz inwestycyjny blockchain, wkrótce po tym, jak miasto Hangzhou wsparło podobny projekt. Ogłoszony na evencie blockchain w niedzielę, którego gospodarzem jest China Electronic Commerce Association, fundusz zamierza zainwestować 500 milionów juanów (80 milionów dolarów) w startupy blockchain w Shenzhen w pierwszej fazie. Warto zauważyć, że dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu 40 procent lub 32 miliony dolarów funduszu pochodzą z funduszu, który został zainicjowany pod koniec marca przez samorząd miejski w Shenzhen. Resztę zapewni sektor prywatny. Fundusz ma w sumie 5 miliardów juanów (800 milionów dolarów), aby zainwestować w startupy miasta, z których około 4 procent zostanie teraz przydzielone do lokalnych projektów blockchain.

Codziennym działaniem nowego funduszu będą zarządzać dwie państwowe firmy inwestycyjne nadzorowane przez komisję miejską, która nadzoruje wszystkie aktywa państwowe. W związku z tym Liu Zhongpu, urzędnik rządu federalnego i komisarz komisji doradczej rządu Shenzhen, będzie doradcą funduszu.

Potężny komunikator wspiera zdecentralizowane aplikacje na własnym blockchainie

Line, dostawca aplikacji do obsługi wiadomości w Japonii, planuje zbudować niestandardowy blockchain, którego celem jest przyspieszenie rozwoju zdecentralizowanych aplikacji dla jego platformy. Wiadomość ta została ujawniona, gdy firma, filia internetowego giganta internetowego Naver, przedstawiła plan działania na 2018 r. podczas wydarzenia deweloperskiego w ubiegły piątek. W trakcie tego wydarzenia Euivin Park, główny technolog ds. Technologii w firmie, powiedziała, że ​​chce, by wysiłki Line blockchain stały się dużym krokiem naprzód, uruchamiając główną sieć. Platforma, zgodnie z założeniami Parka, zostanie zbudowana poza istniejącymi produktami linii i wykorzysta gospodarkę symboliczną, aby zachęcić i przyspieszyć rozwój zdecentralizowanych aplikacji, zarówno przez strony trzecie, jak i przez deweloperów firmy.

Dodatkowo ​​firma ma teraz plany, aby zatrudnić więcej deweloperów blockchain w Japonii i Korei Południowej, a także w innych częściach Azji Południowo-Wschodniej.

Pozew przeciwko Bankowi Centralnemu Indii w sprawie Bitcoina

Indie SEBI

Sąd Najwyższy w Delhi skierował zawiadomienie do banku centralnego Indii, w sprawie zakazu bankom angażowania się w usługi kryptowalut. Posunięcie to wynika z petycji złożonej przeciwko Reserve Bank of India przez Kali Digital Ecosystems, indyjską firmę planującą uruchomienie platformy wymiany zwanej CoinRecoil w sierpniu tego roku. Petycja została złożona w zeszłym tygodniu, a Kali Digital Ecosystems szuka „odpowiedniego nakazu, rozporządzenia lub kierunku, który unieważnia decyzję”. Stwierdził, że zakaz jest „arbitralny i niekonstytucyjny” oraz że nie może rozpocząć działalności ze względu na restrykcje nałożone przez RBI na usługi bankowe. Firma uwzględniła także rząd Indii w petycji, w tym Ministerstwo Finansów.

Rashmi Deshpande z kancelarii Khaitan & Co. został zacytowany jako:

Posunięcie banku centralnego Indii spowodowało zagrożenie dla rozwijającego się sektora kryptowalut i może mieć wpływ na podstawowe prawa takich podmiotów do prowadzenia każdej transakcji.

CBEO planuje obniżyć koszty obsługi kontraktów futures na Bitcoinie

CBEO chce zmienić sposób, w jaki wycenia kontrakty futures na Bitcoinie. Dla przypomnienia CBEO to giełda w Chicago, która pod koniec 2017 roku wprowadziła opcję tradingu na kontraktach futures na Bitcoinie. W opublikowanym niedawno liście do Commodity Futures Trading Commission (CFTC) z 17 kwietnia dyrektor zarządzający CBOE Future Exchange (CFE) Matthew McFarland ogłosił propozycję zmiany przepisów, która obniżyłaby minimalną zmianę na kontraktach futures z 10 punktów (o wartości 10 USD) do 5 punktów (o wartości 5 USD) w dniu lub po 1 maja. McFarland komentuje:

Ten ruch będzie miał pozytywny wpływ na rynek kontraktów terminowych na XBT. CFE uważa, że ​​wpływ poprawki będzie korzystny dla społeczeństwa i uczestników rynku.

Zmiana dotyczyłaby transakcji jednostronnych, czyli obejmujących tylko jedną umowę, a nie transakcji spreadowych, które wymagają od inwestora jednoczesnego kupowania i sprzedawania dwóch różnych umów. Transakcje spreadowe mają obecnie minimalny przyrost o 0,01 punktu (0,01 USD).

Facebook pozwany o promowanie oszustw ze świata kryptowalut

Facebook

Martin Lewis, brytyjski guru finansów osobistych, pozwał Facebooka za umożliwienie oszustom, w tym niektórym promującym schematy kryptowalut, wykorzystania swojego podobieństwa w reklamach na platformie. Lewis jest założycielem bloga MoneySavingExpert, a jego imię i twarz są dobrze znane po latach pisania i wielu wystąpieniach telewizyjnych. W poście na jego blogu w poniedziałek Lewis wyjaśnił, że wszczyna postępowanie sądowe przeciwko Facebookowi osobiście. Wszelkie odszkodowania, które sąd może przyznać mu zostaną przekazane na cele charytatywne. Według Lewisa ponad 50 fałszywych reklam wykorzystujących jego podobieństwo zostało opublikowanych na Facebooku w ciągu ostatniego roku. Wymienia on w szczególności dwa oszustwa, Bitcoin Code i Cloud Trader – obie obiecywały ogromne zyski z handlu opcjami binarnymi, ryzykowną klasą aktywów, którą Lewis nazywa „prawie pewnymi przegranymi”:

Wystarczy!  Od ponad roku walczę z Facebookiem, aby oszuści używający mojego imienia i twarzy, promujący różne produkty, zostali zablokowani. Nadszedł czas, aby Facebook wziął na siebie odpowiedzialność. Twierdzi, że jest platformą, a nie wydawcą – ale to nie jest tylko post na forum internetowym, to jest płacone za publikowanie, promulgowanie i promowanie często oszukańczych przedsięwzięć. mam nadzieję, że ten pozew zmusi Facebooka do zmiany systemu.

Potężny fundusz inwestycyjny zabrania swoim partnerom inwestycji w ICO

Capital Group, 87-letni fundusz inwestycyjny, który zarządza aktywami o wartości 1.7 biliona dolarów, zakazał swoim partnerom inwestowanie w ICO. Firma przedstawiła nową politykę w zaktualizowanym kodeksie etyki, który został złożony w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 19 kwietnia. Strona internetowa Capital Group zawiera poprzednią wersję dokumentu, która jest datowana na październik 2016 r. I nie zawiera żadnej wzmianki o ICO. Zaktualizowany kodeks etyczny brzmi:

Wszyscy wspólnicy i najbliżsi członkowie rodziny zamieszkujący w tym samym gospodarstwie domowym nie mogą uczestniczyć w IPO lub ICO.

Następnie wyjaśnia, że inwestowanie w początkowe oferty publiczne (IPO) może być dopuszczalne w pewnych okolicznościach, ale nie przewiduje wyjątków dla inwestowania w ICO. W oddzielnej sekcji dokument możemy przeczytać:

Następujące transakcje są zabronione: […] Inwestycje w początkowe oferty monet (ICO) (zakaz ten dotyczy wszystkich partnerów Capital).

Snoop Dog wystąpi na Ripple’s Blockchain Week w Nowym Jorku

ripple

Ripple, jedna z najpopularniejszych kryptowalut, organizuje spotkanie dla VIP-ów z udziałem Snoopa Dogga – i rozdaje 10 biletów na wydarzenie na Twitterze. Firma ogłosiła we wtorek, że Snoop wystąpi podczas XRP Community Night podczas Blockchain Week NYC w maju. Samo wydarzenie będzie świętować dotychczasowe prace firmy nad rozwojem tokena XRP i towarzyszącą mu technologią zdecentralizowanej księgi rozrachunkowej. Na Twitterze możemy przeczytać:

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy budują płynność, zatwierdzają transakcje, rozwijają się na XRP Ledger, traktując xRapid jako rozwiązanie zapewniające płynność i dzielą się dobrym słowem na temat wielu korzyści XRP. Dla nich organizujemy specjalną noc.

Górnicy bitcoinowi aresztowani za kradzież prądu

Rzekoma kradzież elektryczności doprowadziła do aresztowania górników bitcoinowych w dwóch chińskich miastach. W Tianjin aresztowano sześć osób, a agencja informacyjna Xinhua twierdzi, że podejrzani rzekomo używali 600 koparek do miningu Bitcoina z wykorzystaniem mocy pobranej z lokalnej sieci energetycznej. Policja twierdzi, że zatrzymani unikali płacenia wynikających z tego procesu rachunków za prąd.

Dochodzenie rozpoczęło się, po tym, jak lokalna firma energetyczna zauważyła wzrost poboru energii elektrycznej, jednocześnie wykrywając znaczącą różnicę w stosunku do zmierzonego prądu. To ostatecznie doprowadziło do zajęcia 600 koparek i zatrzymania 6 osób. Sytuacja, pojawia się w momencie, gdy Chiny wciąż odgrywają dominującą rolę w wydobywaniu Bitcoina. Jak dotąd była to największa w historii kradzież prądu, która może mieć negatywny wpływ na przemysł kopania kryptowalut w Chinach.

NASDAQ rozważa stworzenie giełdy kryptowalut

Prezes Nasdaq – nowojorskiej giełdy papierów wartościowych, zasugerował w środę, że spółka może otworzyć giełdę kryptowalut w przyszłości. Temat pojawił się w wywiadzie dla CNBC, podczas którego CEO Adena Friedman wyraziła otwartość na ten pomysł:

Z pewnością Nasdaq rozważyłby z czasem zostanie giełdą kryptograficzną. Jeśli spojrzymy na to i powiemy, że nadszedł czas, ludzie są gotowi na rynek bardziej uregulowany”, za coś, co zapewnia uczciwą inwestycję dla inwestorów … Wierzę, że waluty cyfrowe będą nadal utrzymywać się, to tylko kwestia tego, jak długo potrwa, zanim dojrzeje ten rynek. Kiedy spojrzysz na niego i powiesz: „czy chcemy stworzyć rynek regulowany?” Z pewnością Nasdaq by to rozważył.

Więcej o tym przeczytacie tutaj.

17 milionowy Bitcoin wydobyty

W minionym tygodniu Bitcoin „świętował” kolejny krok do swojej dojrzałości. Górnicy wydobyli już 17 milionów sztuk najpopularniejszej kryptowaluty, co odpowiada 80 % całkowitej możliwej liczbie istniejących monet. Do końca pozostało ledwie 4 miliony monet. Przypomnijmy, że kod źródłowy Bitcoina spowoduje, że w momencie wydobycia ostatniej – 21 milionowej sztuki, górnicy już nie będą otrzymywać nowych monet za nowo zaszyfrowane bloki. Prawdopodobnie będą utrzymywać sieć w zamian za opłaty transakcyjne (tak jak to ma miejsce również i dzisiaj).

Za niecałe dwa lata, dokładniej za 762 dni, nastąpi również halving Bitcoina, czyli przepołowienie nagrody z bloku z 12.5 monety do 6.25 monety. Dotychczas doświadczyliśmy już 2 halvingów, z 50 na 25 BTC oraz z 25 na 12.5 BTC. Zanim jednak nastąpi halving, górnicy mają do wykopania 1 373 000 Bitcoinów.

 

Maciej Kmita

Komentarze