Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #16

484

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

MasterCard może wykorzystać blockchain do weryfikacji tożsamości

Nowo opublikowany formularz patentowy od Mastercard sugeruje, że gigant ds. płatności patrzy na blockchain jako sposób na zabezpieczenie danych tożsamości. W formularzu opublikowanym przez Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA (USPTO) w zeszły czwartek, Mastercard opisuje system, w którym pół-prywatny lub prywatny blockchain byłby używany do odbierania i przechowywania danych tożsamości, które mogą zawierać „imię i nazwisko, adres, numer identyfikacji podatkowej „. Firma stwierdza w zgłoszeniu, które zostało pierwotnie przedstawione we wrześniu 2017 r., że technologia może pomóc zablokować wykorzystanie fałszywych danych tożsamości w swoich systemach:

Wykorzystanie łańcucha bloków do przechowywania danych identyfikacyjnych i danych uwierzytelniających może zapewnić stałe przechowywanie takich danych, które mogą zapewnić ich dokładną weryfikację, a także uniemożliwić wytworzenie takich danych.

Coinbase na zakupach

Coinbase ogłosiło przejęcie Earn.com, jednego z najlepiej finansowanych startupów w branży. Oświadczenie wydane w poniedziałek potwierdza, że Coinbase i inni potencjalni nabywcy rozmawiali o przejęciu Earn.com, dawniej znanego jako 21 Inc. 21 Inc wcześniej prowadził operację wydobycia Bitcoina, opartą na technologii firmy Intel, a później wprowadził na rynek swój tytułowy, 21-bitowy komputer Bitcoin Computer.

Firma zmieniła markę na Earn.com w październiku zeszłego roku w związku z uruchomieniem sieć społecznościową mającą na celu zachęcenie użytkowników do wykonywania zadań w zamian za nagrody w postaci kryptowalut. Zgodnie z nowym raportem Recode, transakcja Coinbase „wyniosła nieco ponad 100 milionów USD.” Publikacja podała również, że niektórzy z obecnych inwestorów Earn początkowo nie zgadzali się z ofertą. W ramach przejęcia, Balaji Srinivasan, współzałożyciel i dyrektor generalny Earn.com, zostanie CTO Coinbase. Zespół Earn.com zostanie zintegrowany z operacjami Coinbase, a jego istniejąca działalność będzie kontynuowana:

Earn zbudował płatny produkt e-mailowy, który jest prawdopodobnie jednym z najwcześniejszych praktycznych aplikacji blockchain. Będziemy kontynuować działalność Earn, ponieważ ma ona wiele obietnic i potencjału.

Barclays rozważa stworzenie platformy do handlu kryptowalutami

Banki

Barclays, drugi co do wielkości bank w Wielkiej Brytanii pod względem aktywów, rozważa wprowadzenie platformy do obrotu kryptowalut. Jak na razie bank ocenia, jak mocno klienci byliby zainteresowani nową usługą. Jednakże w tej chwili bank nie ma konkretnych planów rozpoczęcia handlu kryptowalutami. Aczkolwiek Barclays rozważa rozszerzenie oferty handlowej na cały pakiet klientów, w tym instytucje i fundusze hedgingowe.

W wywiadzie rzecznik Barclays Andrew Smith powiedział CoinDeskowi:

Barclays nie ma obecnie w planach budowy platformy do handlowania kryptowalutami,ale  stale monitorujemy zmiany w cyfrowej przestrzeni walutowej i nadal będziemy prowadzić dialog z naszymi klientami na temat ich potrzeb i intencji na tym rynku w przyszłości.

Japonia dementuje plotki na temat narodowej kryptowaluty

Bank Japonii (BoJ), obecnie nie ma planów emisji waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), powołując się na obawy dotyczące stabilności finansowej. W poniedziałek na konferencji w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i japońskiej Agencji Usług Finansowych, zastępca gubernatora BoJ Masayoshi Amamiya powiedział, że emisja cyfrowej waluty bezpośrednio dla konsumentów – niezależnie od tego, czy na blockchaine – może podważyć istniejący dwupoziomowy system moentarny. Obecnie banki centralne dają dostęp do emisji pieniądza jedynie ograniczonej ilości podmiotów, takim jak banki prywatne, które stają bezpośrednio przed konsumentami na drugim poziomie. Proces ten Amamiya chwali jako „mądrość ludzi w historii, aby osiągnąć zarówno wydajność, jak i stabilność w systemie walutowym”. W związku z tym zastępca gubernatora wyjaśnił, że posiadanie waluty cyfrowej wspieranej przez bank centralny zmieni system, nie wykazując stabilności finansowej:

W tym względzie emisja cyfrowych walut dla banków centralnych do powszechnego użytku mogłaby być analogiczna do umożliwienia gospodarstwom domowym i firmom bezpośredniego posiadania rachunków w banku centralnym, co może mieć duży wpływ na wspomniany dwupoziomowy system walutowy i banki prywatne.

Kraken wycofuje się z Japonii

Giełda kryptowalutowa z siedzibą w San Fransisco – Kraken ogłosiła, że ​​zamyka swoje drzwi dla inwestorów w Japonii. Według oświadczenia wydanego we wtorek, firma zapowiedziała, że ​​przestanie świadczyć usługi wymiany dla japońskich rezydentów, z planowaną datą odcięcia dla końcowych wypłat na koniec czerwca. Kraken dodał, że zagraniczni inwestorzy japońscy, którzy korzystają z banków krajowych, nadal będą mieli dostęp do działań handlowych na lokalnym rynku.

Podczas gdy firma postanowiła „obniżyć koszty i zasoby niezbędne do utrzymania usługi”, warto zauważyć, że giełda nie znajduje się obecnie wśród platform transakcyjnych zarejestrowanych przez Financial Services Agency (FSA), organ nadzoru finansowego Japonii. Odejście Krakena z Japonii dzieje się w momencie, gdy FSA wzmacnia wysiłki, aby przeanalizować giełdy oferujące usługi w kraju kwitnącej wiśnii po włamaniu na giełdę Coincehk w styczniu. W wyniku włamania skardziono 530 milionów dolarów w postaci NEM.

Pornhub akceptuje Verge

Jedna z najpopularniejszych stron z treściami dla dorosłych – Pornhub ogłosiła, że zacznie akceptować kryptowalę Verge jako płatność. Firma szczegółowo opisała swój ruch w poście na blogu i towarzyszącym mu filmie, mówiąc, że akceptuje token za swoje usługi premium oraz inne dostępne opcje. Według Pornhub, oficjalny start będzie oznaczony wydarzeniami w Nowym Jorku i Dolinie Krzemowej. Wiceprezydent Pornhub, Corey Cena komentuje to wydarzenie:

To nie tylko ekscytujące ogłoszenie dla nas i branży rozrywkowej dla dorosłych, ale także ekscytujące z punktu widzenia branży blockchain i kryptowalut. Historia dowiodła, że branża rozrywki dla dorosłych odgrywa kluczową rolę w adaptacji innowacyjnej technologii. Widzieliśmy to z VHS, Beta Max, płatnościami kartą kredytową, a ostatnio także gogle VR. Spodziewamy się, że wkrótce nastąpi powszechne zastosowanie kryptowalut i blockchainu.

Amazon widzi zastosowanie dla Bitcoina w bazach danych

Amazon wygrał patent na rynek danych strumieniowych, który umożliwiłby subskrybentom otrzymywanie danych transakcji kryptowalutowych w czasie rzeczywistym. Patent opisuje system, w którym osoby i organizacje mogą umieszczać strumieniowe pliki danych na sprzedaż, do których klienci mogą następnie subskrybować. Został on przyznany firmie Amazon Technologies, filii e-commerce i giganta cloud computing we wtorek. Patent Amazonu wymienia szereg potencjalnych przypadków użycia na rynku, w tym „streamy, marketing i informacjefinansowe, oprzyrządowanie produkcyjne i mediów społecznych, dzienniki operacyjne, dane pomiarowe ”. Dodatkowo zawiera jeszcze jeden przypadek nastawiony na rynek kryptowalut. Poszczególne strumienie danych mogą nie być tak wartościowe same z siebie, na przykład przy użyciu danych transakcji Bitcoina. Jednak łącząc te dane z informacjami z dodatkowych źródeł, „strumień danych może stać się bardziej wartościowy”:

Na przykład, grupa elektronicznych lub internetowych sprzedawców, którzy akceptują Bitcoina mogą mieć adres wysyłki, który może korelować z adresem Bitcoina. Detaliści elektroniczni mogą łączyć adres wysyłki  z danymi transakcji Bitcoin do tworzenia danych skorelowanych i publikować łączne dane jako połączony strumień danych.

Cambridge Analytica chciało przeprowadzić ICO

Firma Cambridge Analytica, która spotkała się z dużą krytyką związaną z niewłaściwym wykorzystywaniem danych użytkowników Facebooka, planowała zorganizować własne ICO. Według raportu Reutersa cytującego anonimowe źródła, Cambridge Analytica początkowo spodziewała się zebrać około 30 milionów dolarów poprzez uruchomienie własnej kryptowaluty i nawiązanie współpracy z firmą, która doradza, jak zorganizować takie przedsięwzięcia. O ile w obecnej chwili nie wiadomo, czy ICO odbędzie się po kontrowersjach z wyciekiem danych z Facebooka, firma powiedziała, że obecnie ma plany stworzenia platformy blockchain, która dałaby użytkownikom kontrolę nad własnymi informacjami.

Inny artykuł z New York Timesa wskazuje, że plan ICO firmy rozpoczął się w połowie 2017 roku w celu zbudowania systemu, który zabezpieczyłby dane osobowe użytkowników, aby mógły zostać sprzedane reklamodawcom. Brittany Kaiser, była pracownica firmy powiedziała:

Kto wie więcej na temat wykorzystania danych osobowych niż Cambridge Analytica. Dlaczego więc nie zbudować platformy, która zrekonstruuje sposób działania?

BP rozważa testowanie wewnętrznych tokenów

Tankowanie, paliwo

Gigant z branży energetycznej – BP rozważa współpracę z startupami blockchain, które wykonują ICO, a nawet testowaie wewnętrznych tokenów, powiedział w środę dyrektor wykonawczy. Przemawiając na Blockchain Expo w Londynie, Julian Gray, dyrektor ds. Technologii dla cyfrowej organizacji innowacyjnej BP, ogłosił wspólny temat: przedsiębiorstwa z poza sektora finansowego są być może bardziej otwarte na innowacje typu open-blockchain niż ich odpowiedniki w sektorze usług finansowych:

Nie zrobiliśmy jeszcze nic z sieciami publicznymi, ale to nie znaczy, że nie poczynimy kroków w tym kierunku. Stworzyliśmy dowód na to, że używamy tokenów wewnętrznie, przekazując wartość.

Jest dużo edukacji, którą trzeba zrobić. Ale w firmie jest garstka ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że blockchainy, nawet otwarte, nie są jedynie „terytorium hakerów”

Czy możemy współpracować z ludźmi, którzy robią ICO? Tak, tak myślę. Nie teraz, ale nie byłbym zaskoczony, gdybyśmy to zrobili.

Moderator sesji, Lewis Cohen, partner w kancelarii prawnej Hogan Lovells, powiedział, że interesujące jest usłyszeć to od kogoś z firmy takiej jak BP. Podczas gdy branża usług finansowych wykazała dużą odporność na wszystko, co ma związek z ICO lub sieciami publicznymi, tak nie jest w przypadku szerszego świata przedsiębiorstw, powiedział Cohen, gdzie stwierdził, że gracze są bardziej podatni na symboliczną drogę do finansowania innowacji.

Ta technologia jest poza ramami i wyraźnie zmierza gdzieś i w pewnym momencie będziemy z nią współpracować.

Coinbase z nowym CFO

Najpopularniejszy kantor do wymiany i zakupu kryptowalut – Coinbase, zatrudnił nowego dyrektora finansowego. Alesia Haas, były dyrektor finansowy w Oz Management i OneWest Bank, została ogłoszona we wtorek najważniejszą osobą odpowiedzialną za finanse Coinbase.

Prezes i dyrektor operacyjny Coinbase, Asiff Hirji, powiedział:

Haas pozwoli nam przyspieszyć nasz cel, jakim jest zbudowanie światowej klasy zespołu finansowego, który będzie skalować się z firmą przez ten okres głębokiego wzrostu. Jestem pewien ze Alesia jest odpowiednia osoba na to stanowisko. Ma duże doświadczenie w zarządzaniu wysoce uregulowanymi i złożonymi instytucjami finansowymi.

Współzałożyciel i CEO Coinbase, Brian Armstrong skomentował sprawę:

Jestem niesamowicie podekscytowany faktem, że Alesia dołączyła do Coinbase jako nasz nowy dyrektor finansowy, która wnosi bogate doświadczenie w zakresie usług finansowych do naszej rozwijającej się firmy: jako firma fintech, finanse są podstawą wszystkiego, co robimy.

 

Maciej Kmita

Komentarze