Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #15

408

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Chile używa blockchainu Ethereum do śledzenia energii

moneta ethereum

Chile wykorzysta blockchain Ethereum jako sposób na rejestrację statystyk sektora energetycznego. Krajowa Komisja ds. Energii, która jest częścią Ministerstwa Energetyki kraju, oświadczyła, że ​​przekaże dane do publicznej księgi rachunkowej, aby „zwiększyć poziom bezpieczeństwa, integralności, identyfikowalności i zaufania do informacji dostępnych publicznie”.

Komisja zaczęła już przekazywać niektóre dane do blockchainu, w tym informacje na temat zainstalowanej mocy energetycznej, średnich cen rynkowych, kosztów krańcowych, cen węglowodorów i zgodności z przepisami wymagającymi, by odnawialne źródła energii stanowiły pewien udział w wytwarzaniu energii elektrycznej. Po tym pierwszym etapie projektu, znanym jako „Energia Abierta” lub „Energia otwarta”, komisja zbada wyniki i podzieli się nimi z innymi firmami i organami rządowymi w tym sektorze. Susana Jimenez, minister energetyki Chile, powiedziała w oświadczeniu:

Jesteśmy zainteresowani zastosowaniem tej technologii od poziomu koncepcyjnego do konkretnego przypadku, rozumiejąc, że jest to najbardziej przełomowa technologia ostatniej dekady i że może być częścią codziennego życia w ciągu najbliższych kilku lat.

Coinbase zatrudnia eksperta od komunikacji z Facebooka

Coinbase zatrudnił nowego wiceprezesa ds. Komunikacji. Rachael Horwitz dołącza do firmy ze Spark Capital, inwestora Coinbase. Wcześniej zajmowała wysokie stanowiska w dziale komunikaci w Facebooku i Twitterze. Nowa pracownica wyraziła swój zachwyt nowym miejscem prac:

Jestem niewiarygodnie wdzięczna i podekscytowana przyłączeniem się do Coinbase jako wiceprezes ds. Komunikacji w firmie. Niesamowita firma z niesamowitą historią do opowiedzenia, czas na pracę.

Horwitz udzieliła wywiadu, w którym stwierdziła, że rozmiar i szum wokół Coinbase przypomniał jej ten wokół Twittera, do którego po raz pierwszy dołączyła w 2011 roku. Przyznała, że ​​rola ta może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę, że społeczeństwo – a nawet niektórzy użytkownicy Coinbase – są w dużej mierze zaskoczeni fenomenem kryptowalut:

Wachlarz odbiorców, którzy prawdopodobnie czytają o tym, widzą to na swoich ulubionych kanałach i widzą to w nagłówkach jest zapewne ogromny. Niestety nie rozumieją dokładnie, gdzie jesteśmy w historii tego wszystkiego. Mamy ogromną misję edukacyjną.

W Japonii mieszka ponad 3 miliony traderów kryptowalut

Flaga Japonii

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) po raz pierwszy opublikowała krajowe statystyki handlu kryptowalutami. Według danych zebranych z 17 giełd kryptowalutowych w Japonii, 31 marca br. kraj ten ma co najmniej 3,5 miliona osób, które handlują kryptowalutami jako rzeczywistymi aktywami. Wśród nich kryją się inwestorzy tokenów kryptograficznych w wieku 20., 30. i 40 lat. Liczący za odpowiednio 28, 34 i 22 procent całkowitej populacji traderów kryptograficznych w Japonii.

Według FSA badanie i ujawnianie statystyk dotyczących handlu krajowego jest pierwszym krokiem w kierunku bardziej wszechstronnego badania kwestii instytucjonalnych w przestrzeni transakcji kryptowalut w Japonii. Dla porównania, w ostatnim raporcie finansowym regulator ujawnił również, że liczba inwestorów inwestujących w margin trading i kontrakty futures na kryptowalutach wynosi około 142.842 osób na koniec marca.

Co może być godne zauważenia, to główny kontrast w rozwoju rocznych obrotów handlowych w odniesieniu do tych dwóch różnych typów inwestycji. Według danych FSA, roczna wartość transakcji na Bitcoinie wzrosła z 22 milionów USD z 31 marca 2014 r. do 97 miliardów USD w 2017 r. Jednocześnie transakcje typu margins, kredyty i kontrakty terminowe na Bitcoinie jako aktywa bazowego wzrosły z 2 milionów USD w 2014 r. do 543 miliardów USD w samym tylko 2017 roku.

Deloitte zatrudnia nowego szefa ds. Blockchain

Jedna z firm konsultingowych z „Big 4” – Deloitte ma nowego szefa w zakresie blockchain. Po odejściu Erica Pisciniego ze stanowiska, Linda Pawczuk, która poprzednio prowadziła projekty blockchain w sektorze ubezpieczeniowym firmy, wkroczy w rolę nowego szefa grupy amerykańskiej firmy doradczej ds. usług finansowych. Pawczuk będzie pracował nad rozwojem programu blockchain Deloitte, który ma na celu tworzenie nowych modeli biznesowych, zmieniających istniejące procesy biznesowe i gromadzenie podstawowych technologii i ekosystemów w celu budowania rozwiązań z klientami i branżami przemysłowymi. Reprezentant firmy, Chris Faile komentuje:

Wyobrażamy sobie, że ten ciągle rozwijający się i zwinny zespół będzie opierał się na naszym poprzednim sukcesie, pomagając naszym klientom, w tym 92 procent firm usług finansowych wymienionych na liście Fortune 500, w doskonaleniu swoich ofert opartych na blockchain.

W przyszłości, firma ma nadzieję na dalsze wykorzystanie technologii blockchain jako „torów kolejowych” do innych powstających technologii, takich jak przetwarzanie w chmurze i automatyzacja.

Golem wypuszcza swoją aplikację

Polski projekt w swiecie blockchain – Golem, w końcu wypucił wersję beta swojej platformy, która pozwala na peer-to-peer wynajmowanie nadwyżek mocy obliczeniowej komputerów. Zespół Golema pracował nad nią ponad 3 lata i w tym czasie opublikował 14 różnych aktualizacji oraz upgradów. W 2016 roku, odbyło się ICO, podczas którego inwestorzy w 20 minut kupili tokeny GNT o wartosci 340 milionów dolarów (820 000 ETH w tamtym czasie). Wielu inwestorów i ludzi z branży blockchain krytykowało projekt za zbyt opieszałe działanie i długi czas oczekiwania na upublicznienie działającego produktu. Julian Zawistowski, CEO i twórca Golema powiedział w wywiadzie:

Jest to typowe dla rozwoju oprogramowania w ogóle, a zwłaszcza blockchain, nie doceniamy złożoności tego, co chcemy robić. Zawsze lekceważysz to jak trudne jest zadanie, które stoi przed tobą. Tak oczywiście było z nami.

Mimo to, mimo że projekt wciąż jest daleki od celu, jakim jest zbudowanie superkomputera, uruchomienie Mainnetu jest ważnym krokiem naprzód w udowodnieniu swojej podstawowej architektury. Obecna wersja, Golem Brass Beta to próba sprawdzenia, czy technologia działa w realnych warunkach rynkowych z prawdziwymi pieniędzmi. „Musimy zobaczyć, jak zachowuje się na wolności” – powiedział Zawistowski.

Bittrex wznawia możliwosć rejestracji

Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Seattle, Bittrex akceptuje teraz nowe rejestracje użytkowników. Nowi użytkownicy mogą rejestrować się za pośrednictwem przebudowanej strony internetowej. Rejestracje zostały początkowo wstrzymane w grudniu z powodu nasycenia pojemności, a nowi użytkownicy zostali zapisani na listę oczekujących w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wszyscy klienci będą musieli przejść procedury weryfikacji tożsamości, aby zakończyć rejestrację.

Giełda wprowadziła również „ulepszoną stronę internetową” o podwyższonym bezpieczeństwie, zgodnie z zapowiedziami. Prezes Bittrex, Bill Shihara, powiedział, że firma jest odpowiedzialna za zapewnienie klientom niezawodnej platformy i doskonałej obsługi klienta, co jest impulsem do początkowego zatrzymania rejestracji:

Po starannej pracy nad ulepszeniem naszej infrastruktury i ulepszeniem naszej strony internetowej, z przyjemnością ogłaszamy, że rejestracja dla nowych użytkowników została wznowiona.

Bitfinex odpiera zarzuty o praniu pieniędzy w Polsce

Ministerstwo Finansów

Bitfinex odpiera zarzuty, że jest zaangażowany w sprawę prania pieniędzy w Polsce. Giełda kryptowalutowa powiedziała we wtorek, że przeprowadziła „wewnętrzne śledztwo w sprawie swojej organizacji międzynarodowej” i nie znalazła żadnego związku między swoją działalnością a obiema spółkami, które były oskarżane o oszukiwanie rządu belgijskiego i pranie pieniędzy w Kolumbii. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Wśród spornych roszczeń Bitfinex nie był stroną żadnego oficjalnego śledztwa wszczętego w jakiejkolwiek jurysdykcji na świecie w oparciu o zarzuty zgłoszone w polskich mediach, co oznacza, że ​​odpowiednie władze nie znalazły żadnego powodu, by podjąć działania w sprawie roszczeń przeciwko platformie Bitfinex.

Podobnie platforma zgłosiła, że ​​żaden użytkownik nie miał problemów z dostępem do swoich kont lub funduszy z powodu jakichkolwiek potencjalnych działań organów ścigania.

Bank Angli przygląda się prywatnym blockchainom

Bank centralny Anglii, opracowuje Proof-of-Concept (PoC), badając, w jaki sposób zachować prywatność w ramach rozproszonej sieci, jednocześnie umożliwiając regulatorom wgląd w dane. Wraz z partnerstwem dla projektu z Chain, startupem blockchain, który opracowuje protokoły infrastrukturalne, Bank Anglii opublikował w środę dokument przedstawiający, w jaki sposób bada, jak utrzymać wysoki poziom prywatności danych wśród użytkowników za pośrednictwem rozproszonej sieci, a jednocześnie ułatwiając transakcje różnych aktywów finansowych. Idealnym scenariuszem, jak to wyobraża sobie bank centralny, byłoby zaprojektowanie „rozproszonego systemu księgi rozrachunkowej w taki sposób, aby transakcje pozostały prywatne, zachowując wszystkie dane udostępniane w sieci, a jednocześnie utrzymując możliwosć wglądu regulatorom do wszystkich transakcji. „

The PoC – który ma na celu zbudowanie zrozumienia akademickiego, a nie praktycznego rozwiązania – pokazuje zmianę w myśleniu banku centralnego Angli  o rozwoju technologii rozproszonej dokumentacji finansowej (DLT) dla istniejących funkcji biznesowych, przy jednoczesnym unikaniu całkowitego ukrycia transakcji i ich szczegółów dla władz.

Vietnam bada sprawę ICO, które oszukały inwestorów na 660 milionów dolarów

Wietnam flaga

Nawet 660 milionów dolarów mogło zostać utraconych w wyniku dwóch oszukańczych ICO – Ifan i Pincoin. Oszukani inwestorzy protestowali przed biurami obu firm i domagają się aktywnego działania rządu. Wietnamskie organy scigania już zaczęły przyglądać się sprawie. Według szacunków nawet 32 000 osób mogło zostać oszukanych.

Materiały online dla obu ICO zawierały pewne cechy schematów Ponziego, w szczególnosci projektu Ifan, który szczycił się tym, że oferuje „działalność wolną od ryzyka”. Natomiast Pincoin obiecywał zyski w wysokości „nawet 40% miesięcznie” poprzez szereg struktur premii, które faworyzują początkujących inwestorów nad późniejszymi. Projekt wykorzystywał także zdjęcia związane z subkulturą, nawiązując do szybkiego bogactwa poprzez eksponowanie samochodów marki Lamborghini.

W środę kancelaria premiera Nguyen Xuan Phuc opublikowała dyrektywę „o wzmocnieniu zarządzania działalnością związaną z Bitcoinem i inną podobnymi wirtualnymi walutami” skierowaną do banku centralnego i organów nadzoru rynku.

Santander wprowadza płatności oparte o Ripple

Globalny gigant bankowości Santander Group uruchomił aplikację opartą na blockchaine do transgranicznych przelewów. Według raportu Financial Times z czwartku, aplikacja, nazwana One Pay FX, ma zostać początkowo wprowadzona dla klientów Santander w czterech krajach – Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Polsce. Grupa twierdzi, że spodziewa się wprowadzić usługę w dodatkowych krajach dla małych firm w nadchodzących miesiącach, a także może rozszerzyć dostępność produktu na inne instytucje finansowe.

Zbudowana w oparciu o technologię rozproszonej księgowości dostarczanej przez start up kryptowaluty Ripple, aplikacja została upubliczniona po dwóch latach w rozwoju. Santander wyróżnia się jako jednego z pierwszych banków oferujących płatności oparte na blockchainie. Produkt powstaje również dzięki ciągłemu partnerstwu między Ripple i Santander, który za pośrednictwem swojego kapitału inwestycyjnego InnoVentures zainwestował 4 miliony dolarów w 32-milionowe finansowanie Ripple w serii A w 2015 roku.

Grupa Santander wskazała również wcześniej, że aplikacja jest oparta na platformie XCurrent firmy Ripple, rozproszonej sieci przeznaczonej do natychmiastowych transakcji transgranicznych.

Maciej Kmita

Komentarze