Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #17

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Volkswagen wchodzi w blockchain

Grupa Volkswagen ogłosiła, że wykorzysta technologię blockchain do śledzenia swoich łańcuchów dostaw minerałów. Niemiecki producent samochodów powiedział w czwartek, że w celu „odpowiedzialnego pozyskiwania” minerałów, takich jak kobalt (stosowany w akumulatorach litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych), dołączył do otwartej współpracy przemysłowej, w której uczestniczy również Ford. Obecnie górnicy i marki konsumenckie polegają na audytach przeprowadzanych przez osoby trzecie i „pracochłonnych” procesach manualnych, aby spełnić powszechnie przyjęte standardy przemysłowe dotyczące pozyskiwania minerałów. Wykorzystanie technologii blockchain do śledzenia łańcuchów dostaw pomoże firmie spełnić standardy odpowiedzialnego zaopatrzenia określone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zapewniając stały zapis ruchów mineralnych, aby wspomóc proces zgodności.

5 urodziny Monero

Jedna z najpopularniejszych kryptowalut skupiona na ochronie prywatności, Monero, obchodziła w tym tygodniu pięć lat istnienia. Uruchomione w kwietniu 2014 r. Monero od samego początku został sfinansowane całkowicie poprzez crowdfunding. Kryptowaluta ta jest również rozwijana głównie przez wolontariuszy. Jeden z deweloperów Diego Salazar skomentował:

Monero jest bardzo zaangażowane w zdecentralizowaną, oddolną strukturę, co oznacza, że ​​nie było tu zjawisku premine. Nie przyjmujemy procentu nagród za blok. Nie było ICO. W zależności od czasu i dostępności ludzi  w projekcie Monero pracuje od 100 do 200 wolontariuszy. Ponadto sam projekt, nie polega tylko na budowaniu protokołu blockchain. Chodzi o ponowne zdefiniowanie i wzmocnienie globalnego ruchu skoncentrowanego na cyfrowej prywatności. Nie próbujemy tylko zarabiać na globalnym rynku internetowym. Staramy się nauczyć ludzi znaczenia rzeczy takich jak prywatność… To bardzo potężne narzędzie i myślę, że jest to bardzo potrzebne narzędzie w naszych czasach.

Znaczący wzrost opłat za okupy dla hackerów

Według firmy, która pomaga ofiarom płacić okup, średnia wypłata kryptowaluty za ataki ransomware gwałtownie wzrosła w pierwszym kwartale 2019 roku. W swoim kwartalnym raporcie Coveware powiedział, że podczas gdy w czwartym kwartale ubiegłego roku średni okup wynosił 6.733 USD, wzrósł on o 89% do 12.762 USD w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na kryptografię wynika z coraz częstszego występowania droższych szczepów oprogramowania ransomware – które szyfrują pliki ofiar i żądają zapłaty w kryptowalutach, aby je odblokować – takich jak Ryuk, Bitpaymer i Iencrypt, według firmy.

JPMorgan wraz z 220 innymi bankami rozwija płatności na blockchainie

JPMorgan Chase, gigant bankowości inwestycyjnej, planuje rozszerzyć istniejący projekt blockchain o funkcje rozliczeniowe, ponieważ stara się odeprzeć konkurencję ze strony dostawców płatności takich jak TransferWise i Ripple. Interbank Information Network (IIN) oparty na blockchain, utworzony we współpracy z australijskim bankiem ANZ i Royal Bank of Canada w 2017 r., pozwala obecnie ponad 220 członkom banków na szybkie adresowanie płatności zawierających błędy lub wstrzymujących się z powodów zgodności – rozwiązywanie problemów, które mogą potrwać kilka tygodni, ponieważ wiele banków jest zaangażowanych w łańcuch płatności.  Financial Times doniósł w niedzielę, że John Hunter, szef globalnego rozliczenia w JPMorgan, powiedział, że IIN szybko się rozwija i że bank „patrzy na możliwość robienia więcej w momencie rozliczenia”. JPMorgan, powiedział, ma teraz wbudowaną funkcję, która pozwala na weryfikację w czasie rzeczywistym, że transakcja jest wysyłana na prawidłowe konto. Obecnie błąd numeru konta odbiorcy, kodu sortowania lub innych szczegółów może spowodować odrzucenie płatności w kilka dni po wysłaniu.

Serena Williams zainwestowała w Coinbase

Serena Williams, jedna z najbardziej utytułowanych tenisistek wszechczasów, ujawniła w poście na Instagramie, że zainwestowała w giełdę Coinbase. Williams podała w zeszłym tygodniu na platformie mediów społecznościowych ogłoszenie swojej firmy VC Serena Ventures, która została potajemnie założona w 2014 r., i wymieniła niektóre z jej inwestycji, w tym Coinbase oraz startupy w takich dziedzinach, jak fitness, odzież, żywność i zdrowie kobiet oraz społeczność. Strona internetowa Serena Ventures stwierdza, że portfolio firmy obejmuje ponad 30 firm o łącznej kapitalizacji rynkowej 12 mld USD. Nie jest jasne, ile zainwestowała jej firma VC w Coinbase lub w której rundzie.

Zakupy na Amazonie przy pomocy Bitcoina i Lightning Network

Wydawcy bitcoinów mogą teraz używać Lightning Network do robienia zakupów w witrynach e-commerce, takich jak Amazon. Platforma do przetwarzania płatności kryptograficznych Moon ogłosiła, że każdy portfel z włączoną funkcją lightning może teraz być również używany przez rozszerzenie przeglądarki Moon. Przed tą funkcją około 250 użytkowników beta używało Moon do wydawania krypto na stronach handlu elektronicznego, łącząc rozszerzenie przeglądarki w celu wymiany kont, takich jak Coinbase. Dyrektor generalny Moon Ken Kruger powiedział:

Rozszerzenie wyświetli kod QR i będzie miał fakturę dla Lightning Network, którą możesz również skopiować i wkleić, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz użyć kodu QR, a będziesz mógł zapłacić swoim ulubionym portfelem lightning.

Student skazany na 10 lat więzienia za kradzież krypto o wartości 7.5 miliona USD

21-letni student z USA, który ukradł ponad 7,5 miliona dolarów w kryptowalutach za pośrednictwem hacków z wymianą SIM, został skazany na 10 lat więzienia.Biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Santa Clara ogłosiło w poniedziałek, że złodziej Joel Ortiz włamał się do telefonów komórkowych co najmniej 40 osób. Ortiz był „doskonałym” swaperem SIM, powiedziało Biuro Prokuratora, dodając, że w jednym przestępstwie w maju 2018 roku ukradł ponad 5,2 miliona dolarów w ciągu kilku minut od przedsiębiorcy kryptowaluty w Cupertino w Kalifornii. Młodzieniec wydał skradzione fundusze, w tym 10 000 dolarów w klubach w Los Angeles, wynajmując helikopter na festiwal muzyczny oraz na ubranie Gucciego. Ortiz został aresztowany na lotnisku w Los Angeles w zeszłym roku i nie przyznał się do żadnego zarzutu.

Binance uruchamia DEX

Oczekiwana zdecentralizowana giełda Binance (DEX) wyprzedziła planowany harmonogram. Największa na świecie giełda kryptowalut według skorygowanego wolumenu ogłosiła we wtorek wiadomości, że choć handel rozpocznie się „w późniejszym terminie”, użytkownicy mogą teraz tworzyć portfele w Binance DEX. Insider powiedział, że handel rozpocznie się „jak tylko wydane zostaną tokeny i zostaną wymienione na Binance DEX, a pary handlowe zostaną utworzone. Oczekujemy, że nastąpi to wkrótce, w ciągu najbliższych kilku dni. ” Binance CEO Changpeng Zhao powiedział w komunikacie:

Wierzymy, że zdecentralizowane giełdy przynoszą nową nadzieję i nowe możliwości, oferując niezawodny i przejrzysty system finansowy. … Bez centralnej opieki nad funduszami Binance DEX oferuje znacznie większą kontrolę nad własnymi aktywami.

Rosyjski lider opozycji zebrał 3 miliony USD w Bitcoinach

Bitcoin stał się znaczącym źródłem finansowania dla jednego z wiodących opozycjonistów politycznych w Rosji. Aleksiej Nawalny, polityk uważany przez wielu za głównego przeciwnika prezydenta Władimira Putina, przyciągnął ponad 591 BTC w darowiznach w ciągu ostatnich trzech lat, o wartości około 3 mln USD. Darowizny stały się punktem zapalnym w tym tygodniu, kiedy pro-putinowska sieć telewizyjna zakwestionowała ich ważność. Centrum dochodzeniowe Nawalnego, Fundacja Antykorupcyjna (FBK), regularnie publikuje ekspozycje urzędników rządowych, w tym premiera Dymitra Miedwiediewa i prokuratora generalnego Jurija Czajki. W poniedziałek anonimowy kanał telegramu „FBK Staffer’s Confession” zauważył, że portfel organizacji Nawala otrzymał kilka dużych darowizn na kilka dni przed opublikowaniem przez FBK takiego dochodzenia, co sugerowało, że był to płatny hit. Roszczenie zostało omówione w rosyjskich mediach, w tym pro-Putinowskiej telewizji Tsargrad.

Samsung inwestuje prawie 3 miliony USD w Ledgera

Południowokoreański gigant technologiczny Samsung zainwestował 2,6 miliona euro (2,9 miliona dolarów) w kryptograficzny start-up tworzący portfele sprzętowe. Inwestycja daje startupowi wycenę około 290 milionów dolarów, poinformował francuski magazyn biznesowy Capital w środę. Rzecznik Ledgera potwierdził, że Samsung wsparł ich firmę, ale nie mógł potwierdzić dalszych szczegółów. Przedstawiciel Samsunga nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Wiadomości, które zbiegły się w czasie z promocją Pascala Gauthiera na stanowisko dyrektora generalnego Ledger, następują po poprzednich rundach finansowania przez spółkę, w tym 7 mln USD podwyższenia środków serii A w 2017 r. I 75 mln USD serii B w 2018 r. Nie jest jasne, czy inwestycja Samsunga jest częścią większej rundy finansowania.

Maciej Kmita

Komentarze