Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #14

738

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Vitalik Buterin rozważa ograniczenie podaży Ethereum

Vitalik Buterin

W niedzielnym prima aprilisowym żarcie, Vitalik powiedział, że może warto ograniczyć podaż Ethereum. Pomimo daty 1 kwietnia, wielu komentatorów i obserwatorów przestraszyło się nowych planów genialnego dewelopera jakim jest Rosjanin. Podczas gdy Vitalik powiedział, że początkowo chciał tylko zobaczyć, jak ludzie spierają się o zalety ustalania podaży, dodał, że teraz uważa, że ​​pomysł jest „wart rozważenia”. Propozycja ulepszenia Ethereum 960, opublikowana 1 kwietnia, zasugerowała, że ​​podaż eteru powinna wynosić 120 204 432 jednostki, czyli dwukrotnie więcej niż pierwotnie sprzedana ilość w 2014 r. W związku z obecnie niejasną polityką monetarną kryptowaluty wniosek sugerował, że sztywny pułap „zapewni ekonomiczną równowagę” Ethereum:

Jeśli społeczność chce stałej podaży, a ludzie wierzą, że EIP 960 to dobry sposób na osiągnięcie tego celu, to powinniśmy przyjąć propozycję, a jeśli społeczność ją odrzuci, to nie powinniśmy jej naciskać. To prawda, niezależnie od tego, czy pierwotny zamiar był żartem.

Rosyjski Gazprombank testuje usługi oparte o kryptowaluty

Trzeci co do wielkości bank państwowy w Rosji chce pozwolić swoim bogatym klientom handlować kryptowalutami. Wiceprezes Gazprombanku, Alexander Sobol, powiedział, że bank może rozpocząć program pilotażowy w tym roku, choć jest już na wczesnym etapie planowania. W związku z tym nie ma jeszcze konkretnych informacji na temat tego, czy sam Gazprombank zainwestuje w kryptowaluty, czy po prostu pozwoli na to swoim klientom. Sobol powiedział, że jego zespół „stara się aktywnie śledzić sytuację”:

Program pilotażowy nie będzie na wielką skalę. Obejmie tylko indywidualnych inwestorów. Istnieje zapotrzebowanie ze strony dużych klientów prywatnych na takie usługi, dlatego obecnie przyglądamy się, jak możemy zorganizować tę usługę dla nich.

Google walczy z kopaniem kryptowalut

google

Google zablokowało rozszerzenia przeglądarki do kopania kryptowalut w sklepie Chrome. Amerykański gigant technologiczny ogłosił swoją decyzję w poniedziałek i powiedział, że w lipcu zacznie usuwać istniejące rozszerzenia przeglądarki, które ułatwiają wydobycie. Inne rozszerzenia związane z blockchainem są nadal dozwolone. Google wcześniej zezwalało na działanie rozszerzeń do wyszukiwarki Chrome, o ile były one przeznaczone wyłącznie dla górnictwa. Według Wired, Google zdecydowało się wprowadzić poniedziałkowy zakaz, ponieważ większość rozszerzeń do kopania kryptowalut przesłanych do Chrome Web Store nie była zgodna z zasadami korzystania z niego:

Kluczem do utrzymania zdrowego ekosystemu rozszerzeń jest utrzymanie otwartej i elastycznej platformy. To umożliwia naszym programistom tworzenie kreatywnych i innowacyjnych dostosowań dla użytkowników przeglądarki Chrome. Dlatego zdecydowaliśmy się odroczyć blokowanie rozszerzeń z skryptami kryptograficznymi, dopóki nie stało się jasne, że zdecydowana większość rozszerzeń górniczych przesłanych do przeglądu nie spełnia naszych zasad lub jest złośliwych.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

SEC wstrzymuje ICO, które reklamuje Floyd Mayweather

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wstrzymała ICO i oskarżyła jego twórców o nielegalną działalność. Agencja powiedziała, że ​​oskarżyła Sohraba Sharmę i Roberta Farkasa, współzałożycieli Centra Tech, o oszustwo po tym, jak zdobyli 32 miliony dolarów, sprzedając „niezarejestrowane papiery wartościowe”. Podczas gdy startup twierdził, że środki zostaną przeznaczone na rozwój produktów finansowych wspieranych przez Visa i Mastercard, SEC ogłosił, że ​​Centra nie ma żadnego związku z siecią kart płatniczych. Agencja stwierdziła również, że Sharma i Farkas stworzyli fałszywe materiały marketingowe, w tym fikcyjne kadry kierownicze. Warto zauważyć, że SEC również twierdzi, że założyciele płacili celebrytom za promocję ICO. Jedną z gwiazd jest jeden z najlepszych bokserów w historii, Floyd Mayweather, który poparł Centrę we wrześniu 2017 r., jednak jego post na Instagramie, reklamujący ICO został usunięty.

W komunikacie prasowym, Sekretarz działu SEC ds. Egzekwowania Prawa Steve Peikin oświadczył:

Podejrzewamy, że pozwani polegali w dużej mierze na rekomendacjach gwiazd i mediach społecznościowych, aby promować swój program. Adnotacje i lśniące materiały marketingowe nie zastępują wymogów rejestracyjnych SEC, a także staranności inwestorów w wyszukiwaniu prawdy.

9 funduszy hedgingowych zniknęło w 2018 r.

Przynajmniej dziewięć funduszy hedgingowych skoncentrowanych na kryptowalutach zostało zamkniętych w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku, poinformował Bloomberg w poniedziałek. Zamknięcia obejmują Crowd Crypto Fund i Alpha Protocol, informuje serwis informacyjny. Podczas gdy Crowd Crypto Fund zamknął wszystkie swoje platformy cyfrowe, w tym obecność w mediach społecznościowych, Alpha Protocol po prostu ogłosił, że zwraca swoim inwestorom wszystkie swoje fundusze. Według strony internetowej funduszu, zwroty zostały zakończone 31 marca.

Wiele innych funduszy hedgingowych również odnotowało spadek zainteresowania ze strony inwestorów. Bloomberg cytował jako przykład Multicoin Capital, którego współzałożyciel, Kyle Samani, powiedział, że „nowy kapitał zwolnił, nawet dla funduszu o wyższym profilu ryzyka”. Kryptowalutowe fundusze hedgingowe widzą, że ich zyski spadają średnio o 23 procent. Jest to wywołane głównie przez znaczne spadki na całym rynku kryptowalut.

Bitmain tworzy pierwszy ASIC dla Ethereum

Nividia karty graficzne

Firma Bitmain, zajmująca się produkcją sprzętu do wydobywania Bitcoina, Litecoina oraz Dash, zaprezentowała w poniedziałek swoją nową technologię wydobycia Ethereum. Antminer E3 zostanie dostarczony w lipcu, za cenę 800 USD za sztukę. Zgodnie z oświadczeniami, firma ogranicza zamówienia do „jednej jednostki na użytkownika” z ograniczeniami na wysyłkę do Chin i Tajwanu. Jak można się było spodziewać, aukcja szybko przyciągnęła zainteresowanie potencjalnych nabywców. Strona internetowa wskazuje, że pierwsza partia już się wyprzedała.

Pod koniec zeszłego miesiąca, analityk Christopher Rolland, powiedział, że nadchodzący, oparty na Ethereum układ scalony specyficzny dla aplikacji (ASIC) osłabiłby perspektywy twórców kart graficznych AMD i Nvidii, których produkty są bardzo pożądane przez światowi górników kryptowalut.

Koparka ma moc 180 MH/s i pobiera 800 W prądu. Bitmain przyjmuje zapłaty jedynie w USD i BCH.

Producent płyt głównych będzie produkował również karty graficzne do kopania

ASRock planuje sprzedaż czterech rodzajów kart graficznych (GPU) specjalnie przystosowanych do wydobycia kryptowalut. Firma zaprezentowała w zeszłym tygodniu swoją nową linię produktów – Phantom Gaming Series, opartą na serii RX AMD. Pracownik ASRock America potwierdził, że cztery karty – które należą do serii RX570 – są „tylko do kopania”. Ruch sygnalizuje, że ASRock – który wypuścił w 2013 r. płytę przeznaczoną dla branży górniczej – chce wykorzystać zapotrzebowanie na GPU przez górników, którzy wykorzystują technologię w energochłonnym procesie wydobywczym. Popyt ten skłonił firmy takie jak AMD i Nvidia do zwiększenia sprzedaży (chociaż obie firmy twierdziły, że górnicy kryptowaluty stanowią tylko niewielką część bazy klientów).

Zgodnie z raportem z PCGamer, seria RX570 uruchomi oprogramowanie AMD’s Radeon Software Adrenalin Edition. Jest to ważny szczegół, ponieważ tuż przed ogłoszeniem AMD zaktualizował ten sam sterownik, aby lepiej obsługiwać procesy wydobywania kryptowalut.

Rosyjski Bank Centralny rozważa system płatności oparty na Ethereum

Centralny Bank Rosji rozważa wykorzystanie swojego oprogramowania blockchain Masterchain do przesyłania komunikatów finansowych SWIFT w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU). Rosyjskie stowarzyszenie FinTech, utworzone pod nadzorem banku centralnego, z sukcesem przeprowadziło próbę oprogramowania opartego na Ethereum w 2016 r. i ukończyło działającą wersję w 2017 r. Olga Skorobogatova, pierwszy zastępca prezesa rosyjskiego banku centralnego skomentowała tę sprawę:

Trwa aktywna dyskusja i szukamy kilku wysokiej jakości technologii, w tym Masterchain.

Skorobogatova wyjaśniła, że ​​Masterchain jest rozważany w kontekście szerszej analizy tego, w jaki sposób blockchain może stworzyć „ponadnarodową infrastrukturę” dla płatności w EAEU, umożliwiając państwom członkowskim „omijanie” istniejących systemów płatności.

Iran chce zablokować Telegram

Wysoko postawieni urzędnicy w irańskim rządzie podobno debatują nad możliwym posunięciem, by zakazać aplikacji Telegram, po części z obawy, że jego ICO i nowy token mogą zagrozić pozycji krajowej waluty. Telegram jest szeroko stosowany w Iranie i jest oskarżany przez niektórych członków rządu za jego rzekomą rolę w organizacji protestów w tym kraju w grudniu 2017 r. Po ostatniej rekordowym ICO, w którym Telegram zebrał już 1.7 miliarda dolarów, firma planuje wykorzystać fundusze na stworzenie ambitnej platformy blockchain mającej na celu zdecentralizowanie aspektów komunikacji cyfrowej i która będzie zasilana przez własny token „gram”.

Hassan Firouzabadi, sekretarz Wysokiej Rady ds. Cyberprzestrzeni, naciskał na zablokowanie Telegramu w Iranie, podczas wywiadu w telewizji państwowej, twierdząc, że dominacja firmy w Iranie byłaby „wrogiem sektora prywatnego”:

Telegram oficjalnie ogłosił, że będzie wykorzystywany jako platforma gospodarcza, przez co podważy status narodowej waluty Iranu.

Były CEO Mt. Gox odmawia fortuny

Były CEO giełdy Mt. Gox twierdzi, że nie chce 160 000 BTC, które zostały po tym jak syndykt spłacił wierzycieli jednej z największych giełd w historii kryptowalut. W ramach sesji na Reddicie Ask Me Anything (AMA) w środę, Mark Karpeles powiedział, że miliardowe gratki, które pojawią się w wyniku japońskich procedur upadłościowych, będą „niesmaczne”:

Sposób postępowania w sprawie bankructwa [w Japonii] polega na tym, że jeśli istnieją aktywa pozostające po spłaceniu wierzycieli w całości, to aktywa te są rozdzielane pomiędzy akcjonariuszy w ramach likwidacji. Jest to jedyny sposób, w jaki prawo bankructwa może funkcjonować w rozsądny sposób. A jednak w tym przypadku wywołuje to wyjątkowo niesmaczny wynik, ponieważ akcjonariusze Mt. Gox odeszliby z wartością ponad 160 000 bitcoinów w wyniku tego, co się stało….

Nie chcę tego. Nie chcę tego miliarda dolarów.

Maciej Kmita

Komentarze