Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #13

1 146

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Dogecoin ulubioną kryptowalutą Elona Muska

Elon Musk zróżnicował swój portfel kryptowalut. A przynajmniej swoje kryptograficzne tweety. Półtora miesiąca po nazwaniu Bitcoina „genialnym”, założyciel Tesli i SpaceX chwalił jedną z najdłużej działających i dobrze zakorzenioną alternatywę na rynku kryptograficznym. Musk napisał we wtorek na Twitterze:

Dogecoin może być moją ulubioną kryptowalutą. To całkiem fajne.

Jego pochwały za inspirowaną memem kryptowalutą pojawiły się w odpowiedzi na ankietę Prima Aprilis opublikowaną dzień wcześniej przez oficjalne konto Dogecoin z pytaniem, kto powinien być kolejnym CEO kryptowaluty (absurdalne pojęcie na jego temat, ponieważ projekty kryptograficzne mają być zdecentralizowane ). Musk wygrał z 54 procentami głosów. Więc o 18:26 UTC we wtorek, oficjalne konto Dogecoin napisało: „Wygląda na to, że jesteś teraz dyrektorem generalnym @elonmusk, DM nas, gdzie możemy wysłać kody dostępu :-D”. Musk następnie zwrócił przysługę, dodając kilka tweetów dotyczących kryptowaluty, w tym jeden oznajmiający, że „Dogecoin rulz” – z dołączonym memem Doge.

Litecoin rośnie o 100% w pierwszym kwartale 2019

Cena Litecoin (LTC) podwoiła się w pierwszych trzech miesiącach 2019 r., aby odnotować najlepsze wyniki w pierwszym kwartale. Czwarta co do wielkości kryptowaluta według kapitalizacji rynkowej znajduje się obecnie w cenie 61 USD, co stanowi 100-procentowy zysk do styczniowej cenie otwarcia 30 USD. Według danych z Bitfinex, LTC osiągnął najwyższy sześciomiesięczny poziom 64,20 USD na początku tego miesiąca. W ubiegłym roku ceny spadły odpowiednio o 48,5, 30, 24,6 i 49 procent w każdym kwartale. Strata z czterech kwartałów była druga pod względem wielkości, a całkowita cena LTC spadła o 86 procent.

Wysokie obroty kontraktów futures na Krakenie

Nie tylko kontrakty futures na Bitcoinie stają się popularne wśród inwestorów, przynajmniej według jednego dostawcy usług kryptograficznych z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Crypto Facilities, spółka zależna giełdy Kraken z siedzibą w San Francisco, która dostarcza dane referencyjne Bitcoina i Ethereum dla Grupy CME i od lat oferuje własne produkty pochodne, odnotowała gwałtowny wzrost obrotów na rynkach terminowych altcoinów w ostatnich tygodniach – w szczególności , kontrakty terminowe na Bitcoin Cash oraz Litecoin, powiedział szef indeksów i produktów cenowych Sui Chung:

Firma widziała dedykowane śledzenie każdej monety, ponieważ Litecoin był notowany w czerwcu 2018 r., a BCH dwa miesiące później. Jednak w stosunku do Bitcoina i Ethereum te kontrakty były dość małe pod względem wolumenu. Zmieniło się to po tym, jak Kraken nabył startup na początku tego roku. Zaczęliśmy włączać użytkowników Krakena i to w zasadzie dało nam lepszą ekspozycję na społeczności wokół BCH i LTC, i myślę, że to, co widzimy, to te społeczności, które mają dość duże zainteresowanie handlem instrumentami pochodnymi dla tych kryptowalut. Dlatego ich wolumeny znacznie wzrosły.

SEC chce zatrudnić doradców ds. kryptowalut

United States Securities and Exchange Commission (SEC) stara się zatrudnić kolejnych krypto specjalistów. Zgodnie z ogłoszeniem o pracę na oficjalnym portalu rządowym USAJobs, Wydział ds. Handlu i Rynków SEC planuje zatrudnić nowego eksperta prawnego, aby pomóc w opracowaniu „kompleksowego planu” dotyczącego zabezpieczeń kryptograficznych i cyfrowych aktywów. Jednym z kluczowych obowiązków nowego zatrudnionego byłoby zastosowanie „znajomości federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych do cyfrowych papierów wartościowych i zagadnień kryptograficznych, tj. pośredników-maklerów, giełd, agencji rozliczeniowych i rejestracji transferów, aplikacji wymiany produktów, praktyk handlowych. Wybrany kandydat będzie również pełnił funkcję głównego przedstawiciela pionu w grupie roboczej SEC FinTech oraz jako łącznik z Grupą Roboczą ds. Zasobów Cyfrowych ds. Nadzoru Stabilności Finansowej (FSOC).

Giełda Coincheck wprowadza OTC rynki dla Bitcoina

Japońska giełda kryptowalut Coincheck uruchomiła usługę handlu kryptowalutą over-the-counter (OTC) skierowaną do większych klientów, podała firma w poniedziałek. Chociaż usługa wydaje się służyć przede wszystkim transakcjom Bitcoinowym, Coincheck powiedział, że rozważy transakcje w innych kryptowalutach. Coincheck powiedział, że jego biuro obrotu OTC pozwoli klientom kupować i sprzedawać co najmniej 50 BTC (205 423 USD w czasie prasowym) w szybki sposób za jednym zamachem i w atrakcyjnych cenach. Usługa jest dostępna w dni powszednie od 10 rano do 3 po południu czasu japońskiego. W usłudze transakcyjnej OTC dwie strony handlują ze sobą bezpośrednio, w przeciwieństwie do giełdy, na której zamówienia są dopasowane między kupującymi a sprzedającymi.

Coinbase wprowadza międzynarodowe płatności w XRP i USDC

Coinbase oferuje swoim użytkownikom „szybką i bezpłatną” usługę płatności za pomocą XRP i USDC, z których ostatnia została uruchomiona zeszłej jesieni przez CENTER spółkę córkę Circle. USDC był także pierwszym stablecoin, która została wprowadzony do notowań przez Coinbase. XRP został dodany do Coinbase pod koniec lutego. Klienci Coinbase będą mieli dostęp do bezpłatnej usługi podczas wysyłania do innych użytkowników. W przeciwnym razie Coinbase pobierze „nominalną opłatę sieciową za wysłanie poza Coinbase”. Jak wyjaśnia strona internetowa firmy:

Możesz teraz wysyłać pieniądze do dowolnego użytkownika z kontem Coinbase na całym świecie za pomocą XRP lub USDC. Korzystając z kryptowalut, które są zoptymalizowane do transmisji transgranicznej, możesz wysyłać i odbierać pieniądze praktycznie natychmiast, wysyłając te kryptowaluty i zlecając odbiorcy konwersję na walutę lokalną.

Ripple ETP oficjalnie na Szwajcarskiej giełdzie

Giełdowy produkt handlowy (ETP) śledzący cenę kryptowaluty XRP został uruchomiony na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych SIX. Amun AG, producent produktu, ogłosił we wtorek, że XRP ETP rozpoczął handel na giełdzie pod symbolem ticker AXRP. Firma po raz pierwszy ujawniła, że uruchomi XRP ETP w zeszłym miesiącu. Hany Rashwan, współzałożyciel i dyrektor generalny Amun AG potwierdził to, gdy jego firma miała już zatwierdzoną przez SIX zgodę na wydanie produktu. Wraz z premierą Amun AG ma obecnie cztery produkty ETP kryptowaluty wymienione na giełdzie SIX. W zeszłym miesiącu firma uruchomiła ETP (AETH) na bazie Ethereum (ETH). W miesiąc poprzedzający uruchomienie ETP (ABTC) opartego na BTC, który został uruchomiony w listopadzie, firma uruchomiła ETP Amun Crypto Basket Index pod symbolem HODL.

Nowy Bank krypto traderów w Puerto Rico

San Juan Mercantile Bank & Trust International (SJMBT), nowa instytucja z siedzibą w Puerto Rico, obsługująca traderów kryptowaluty, została otwarta dla biznesu. Ogłoszony w poniedziałek SJMBT zaakceptował pierwszą wpłatę klienta. Licencjonowany w zeszłym miesiącu jako międzynarodowy podmiot finansowy (IFE) przez Biuro Komisji Instytucji Finansowych w Puerto Rico (OCIF), bank jest jednostką Mercantile Global Holdings (MGH), która jest również właścicielem San Juan Mercantile Exchange (SJMX), który niedługo zostanie uruchomiony jako „instytucjonalna platforma handlu elektronicznego dla zasobów cyfrowych”. Bank zapewni usługi powiernicze i rozliczeniowe zarówno dla fiat, jak i krypto będących przedmiotem obrotu na giełdzie. SJMBT nie jest ubezpieczone przez amerykańską federalną kasę depozytową (FDIC), ale rzecznik powiedział, że lokuje klientów w bankach korespondentów. Podobnie aktywa cyfrowe klientów będą przechowywane w „zatwierdzonych depozytariuszach aktywów cyfrowych”, podała firma. Rzecznik nie wymienił żadnego z korespondentów ani opiekunów banku, ani jego pierwszych klientów.

PayPal inwestuje w start-up z branży blockchain

Online gigant płatności PayPal dokonał swojej pierwszej inwestycji w firmę technologii blockchain. Ogłoszono, że PayPal dołączył do rozszerzenia serii A w Cambridge Blockchain, startupie, który pomaga instytucjom finansowym i innym firmom zarządzać poufnymi danymi za pomocą wspólnych ksiąg. Ani PayPal, ani Cambridge Blockchain nie ujawnili kwoty inwestycji, ale ostatnie zgłoszenia do SEC wskazują, że Cambridge Blockchain zebrał w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy łącznie 3,5 miliona dolarów nowego kapitału od kilku inwestorów. Nastąpiło to w związku z zamknięciem 7 mln USD w serii A w maju 2018 r. i podnosi całkowity pozyskany kapitał do 10,5 mln USD.

Pakistan chce wprowadzić narodową kryptowalutę do 2025

Państwowy Bank Pakistanu (SBP), krajowy bank centralny, rozważa wprowadzenie waluty cyfrowej do 2025 roku. Według raportu ze źródła „Świt” we wtorek, zastępca gubernatora SBP Jameel Ahmad powiedział, że bank centralny pracuje obecnie nad koncepcją waluty cyfrowej, aby „promować integrację finansową i zmniejszyć nieefektywność i korupcję”. Bank centralny planuje również udostępnić swoje usługi „w pełni zdigitalizowane i wyposażone w technologię” do roku 2030. W świetle proponowanych działań na rzecz cyfryzacji minister finansów Pakistanu Asad Umar zwrócił się do banku centralnego i federalnej agencji dochodzeniowej (FIA) o zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego w systemie bankowym, dodaje raport, ponieważ niepowodzenie może spowodować uszkodzenie zaufania do systemu i gospodarka.

Maciej Kmita

Komentarze