Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #13

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Przeglądarka Tor przyjmuje dotacje w 9 kryptowalutach

Projekt Tor, cyfrowa organizacja non-profit skupiająca się na anonimowości, przyjmuje bezpośrednio darowizny kryptowalut, a darczyńcy mogą skorzystać z blisko 10 różnych opcji wysyłania środków. Strona darowizn na stronie internetowej Tora z listą adresów kryptograficznych jest dostępna od 18 marca. Sarah Stevenson, dyrektorka ds. Zbierania funduszy w Tor, powiedziała, że firma już od kilku lat akceptuje Bitcoina. Nowością jest to, że dotacje te zostały zaakceptowane przez BitPay, firmę, która konwertuje płatności kryptograficzne na waluty fiat, zanim przekaże je swoim klientom. Teraz darowizny kryptograficzne mogą być wysyłane bezpośrednio do Tora, który zamieni fundusze na giełdzie Krakena. Podobno, darczyńcy Tora „zażądali bezpośrednich adresów portfela”, jak również, że projekt będzie akceptować większą liczbę monet. Tor akceptuje BTC, BCH, DASH, ETH, LTC, XMR, XLM, ZEC oraz REP.

BMW, Intel i blockchain rządowy

BMW Group Asia, Intel i Nielsen są teraz partnerami korporacyjnymi wspieranego przez rząd singapurski akceleratora Blockchain Tribe. Tribe Accelerator ogłosił wiadomość, że trzy firmy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w swoich dziedzinach z startupami Tribe, aby pomóc w zbudowaniu „integracyjnego” ekosystemu „gotowego na przemysł 4.0”. Na przykład BMW Group Asia zapewni „kursy mistrzowskie” i sesje mentorskie na temat tego, jak można wdrożyć rozwiązania blockchain w sytuacji masowego rynku. Carsten Sapia, wiceprezes grupy IT i szef regionu Azji i Pacyfiku, BMW Group Asia powiedział:

Mamy nadzieję, że pomożemy każdemu z tych startupów opracować swoje dowody koncepcyjne i osiągnąć kolejny etap rozwoju.

Z drugiej strony Intel Corporation zaoferuje startupom biznesową i techniczną opiekę. Michael Reed, dyrektor programowy firmy blockchain w firmie Intel powiedział:

Technologie Intela, takie jak procesory Intel Xeon Scalable i Intel SGX, mogą pomóc w poprawie prywatności, bezpieczeństwa i skalowalności rozwiązań blockchain.

Tymczasem Nielsen zapewni „platformę, której celem jest zapewnienie uczestnikom bezpiecznego, kontrolowanego środowiska do testowania nowych technologii i przyspieszenia przyjęcia ich rozwiązań”.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych negatywnie o kryptowalutach

Dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ponownie ostrzegł, że przy rozważaniu walut cyfrowych banku centralnego potrzebna jest ostrożność. W piątkowym przemówieniu w Centralnym Banku Irlandii Agustin Carstens powiedział, że banki centralne dziś „nie dostrzegają wartości” wyruszenia w nieznane, jeśli chodzi o emisję cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), ponieważ taki ruch mógłby przynieść zasadnicze zmiany zarówno stabilności finansowej, jak i systemowi pieniężnemu. Obecny system monetarny, wyjaśnił, składa się z dwóch poziomów – systemu bankowego skierowanego do klienta i banku centralnego – które działają razem. Jednak w przypadku CBDC działalność depozytowo-pożyczkowa przeniosłaby się z banków komercyjnych do banków centralnych, tworząc system jednopoziomowy:

Istnieją historyczne przypadki systemów jednopoziomowych, w których bank centralny robił wszystko. W gospodarkach socjalistycznych przed upadkiem muru berlińskiego bank centralny był także bankiem komercyjnym. Ale nie sądzę, że możemy utrzymać ten system jako coś, co lepiej służyć będzie klientom.

Bitcoin Cash traci głównego dewelopera

Amaury Séchet, wiodący deweloper BCH, rezygnuje z członkostwa w jednym z projektów, które utorowały drogę do kontrowersyjnej kryptowaluty. Amaury trzyma się BCH jako wiodący deweloper implementacji kodu BitcoinABC, ale nie jest zadowolony z kierunku rozwoju Bitcoin Unlimited, implementacji kodu, który doprowadziła do powstania BCH, jako jednej z pierwszych implementacji kodu, aby zwiększyć parametr rozmiaru bloku Bitcoina. Wszystkie te różne „Bitcoiny” mogą być trudne do śledzenia, ale ważne jest, aby pamiętać, że Bitcoin Unlimited pozostaje aktualny, ponieważ zapewnia alternatywne wdrożenie kodu BCH.

Giełda OKEx pracuje nad własnym blockchainem i DEX

Giełda kryptograficzna OKEx poinformował, że planuje uruchomienie zdecentralizowanej giełdy (DEX) na swoim własnym blockchainie. Firma z siedzibą na Malcie ogłosiła w piątek, że jej zespół operacyjny opracował blockchain o nazwie OKChain, który zapewni podstawową technologię dla jej „pierwszej” zdecentralizowanej giełdy, OKDEx. OKChain znajduje się obecnie na „końcowym” etapie rozwoju, podała firma, dodając, że uruchomienie sieci testowej ma nastąpić w czerwcu. Ze względu na popyt giełda podała, że umieści OKB na standardowym blockchainie Ethereum do końca kwietnia i przeprowadzi migrację wszystkich tokenów do OKChain później i gdy nowa sieć będzie „stabilna”:

OKB będzie natywnym tokenem sieci OKChain, który może być używany do rozliczania opłat transakcyjnych lub wykorzystywany w Dapps opracowanych na OKChain.

Dzienna zmienność cenowa Bitcoina najniższa od lat

Średni dzienny zasięg cenowy Bitcoina w marcu jest najniższy od prawie dwóch lat, kiedy w tym czasie największa na świecie kryptowaluta była warta mniej więcej jedną czwartą tego, co jest obecnie. W momencie pisania tego artykułu średni 24-godzinny przedział Bitcoina w tym miesiącu, zdefiniowany jako średnia różnica między wysoką a niską ceną każdego dnia w danym miesiącu, wynosił zaledwie 85 USD, najniższy średni przedział od tego samego wskaźnika zanotowano na poziomie 32 USD w kwietniu 2017 r. Rzeczywiście, Bitcoin jest obecnie notowany na giełdach po średniej cenie 3.943 USD, porównywalnej do poziomów z września 2017 r., podczas gdy zmienność powróciła do poziomów obserwowanych, gdy cena Bitcoina wynosiła około 1000 USD. Jednak okresy niskiej zmienności zwykle poprzedzają duży ruch w obu kierunkach na rynku, jak miało to miejsce w 2017 roku.

Bitmain nie przeprowadzi IPO

Aplikacja Bitmain, producenta urządzeń górniczych do kryptowalut, na pierwszą ofertę publiczną (IPO) na giełdzie w Hongkongu (HKEX) oficjalnie wygasła, co oznacza, że w najbliższym czasie nie dojdzie do takiej transakcji. Zgodnie z aktualizacją na stronie internetowej HKEX sprawa Bitmaina została przeniesiona do grupy „nieaktywnych” aplikacji i została oznaczona jako wygasła, sześć miesięcy po złożeniu prospektu przez firmę 26 września. Jeśli nadal chce prowadzić aukcję, Bitmain może ponownie złożyć wniosek, ale firma będzie zobowiązana do dostarczenia dodatkowych dokumentów finansowych poza tym, co zostało uwzględnione w początkowym zgłoszeniu. Zgodnie z zasadą aukcji HKEX „ostatni okres finansowy zgłoszony przez księgowych sprawozdawców dla nowego wnioskodawcy nie mógł skończyć się dłużej niż sześć miesięcy od daty wystawienia dokumentów.” Jednak ostatnie publiczne zgłoszenie tylko od Bitmaina obejmuje okres do 30 czerwca 2018 r., prawie dziewięć miesięcy temu.

Twitch usuwa kryptowaluty jako opcję płatności

Należąca do Amazon platforma streamingowego przesyłania wideo na żywo Twitch.tv usunęła opcję płatności kryptowalutowej w przypadku subskrypcji. Użytkownik Reddit opublikował wiadomość w sobotę, mówiąc, że chociaż Twitch pozwolił użytkownikom płacić w BTC i BCH za pośrednictwem procesora płatności Blockchain Bitpay, opcja została usunięta w ciągu ostatnich kilku tygodni „dla wszystkich krajów.” W styczniu platforma ogłosiła w jednym z swoich Twettów, że Bitcoin jest jedną z opcji płatności obok kart podarunkowych czy kart kredytowych.

Louis Vuitton wchodzi w blockchain

Konglomerat luksusowej marki LVMH, właściciel kultowej marki Louis Vuitton, przygotowuje się do wprowadzenia blockchainu do udowodnienia autentyczności drogich towarów. Kryptograficzna platforma proweniencji o kryptonimie AURA ma pojawić się w maju lub czerwcu z Louisem Vuittonem i inną marką LVMH, Parfums Christian Dior. Zostanie ona następnie rozszerzona na inne luksusowe marki LVMH oraz konkurencyjne marki, których liczba sięga ponad 60. LVMH zatrudnił pełnoetatowy zespół blockchain, który pracuje w trybie stealth od ponad roku, blisko współpracując ze studiem projektowym ethereum ConsenSys i Microsoft Azure, według dwóch osób znających ten projekt. AURA została zbudowana przy użyciu dozwolonej wersji Ethereum blockchain o nazwie Quorum, która koncentruje się na prywatności danych i została opracowana przez JPMorgan.

Giełda Kraken podnosi swoje zabezpieczenia

Giełda kryptowalut Kraken wprowadziła dwie nowe inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa klientów i branży. Po pierwsze, niedawno mianowany dyrektor ds. Bezpieczeństwa firmy Nicholas Percoco ogłosił we wtorek na blogu, że giełda rozpoczęła obowiązkowe uwierzytelnianie dwuczynnikowe (2FA). Kraken miał opcję 2FA jako opcję dla użytkowników od momentu jego uruchomienia we wrześniu 2013 r., ale teraz zostaną oni poproszeni o włączenie tej funkcji po następnym logowaniu, powiedział Percoco, dodając, że opcje dla 2FA to obecnie Google Authenticator i YubiKey. Po drugie, giełda utworzyła firmę Kraken Security Labs, której celem jest poprawa bezpieczeństwa zarówno własnych produktów, jak i „całego ekosystemu kryptowalut” poprzez przeprowadzenie badań „podatności” na produkty innych firm, takie jak portfele sprzętu i oprogramowania.

Maciej Kmita

Komentarze