Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #12

1 194

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Citi nie jest zadowolone z działania kryptowalut

„Citicoin” projekt banku Citigroup w Dublinie nigdy nie został oficjalnie ogłoszony przez bank, nawet jako dowód koncepcji. Chodziło o usprawnienie globalnych procesów płatniczych. Jako takie, istnieją oczywiste podobieństwa do bardzo chwalonej monety JPM. Jednak po podsumowaniu eksperymentu (nie wspominając już o pogardzie społeczności Bitcoina) Citi doszło do wniosku, że chociaż technologia ma potencjał spełnienia obietnic, istniały inne bardziej skuteczne i wydajne sposoby wprowadzania ulepszeń w płatnościach. Według obecnego szefa laboratorium innowacji Citi, Gulru Atak, globalnego szefa innowacji w zakresie rozwiązań skarbowych i handlowych (TTS). Jeśli chodzi o eksperymenty kryptograficzne swoich poprzedników, powiedziała:

Opierając się na naszych doświadczeniach z tego eksperymentu, postanowiliśmy wprowadzić znaczące ulepszenia w istniejących systemach, wykorzystując ekosystem płatności i w ramach tego ekosystemu, rozważamy również fintechy lub regulatorów na całym świecie, w tym SWIFT.

Karta Visa z 7 kryptowalutami

Start-up z branży bankowej 2gether wprowadza pre-paidową kartę debetową Visa, która umożliwia użytkownikom wydawanie kryptowalut. W oświadczeniu 2gether powiedział, że klienci będą mogli używać karty do płacenia albo euro, albo jedną z siedmiu następujących kryptowalut: BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, XLM i LTC. Karta „natychmiast” konwertuje krypto na fiat walutę i, jak już powiedziano, może być używana bezpłatnie przez klientów w jednym z 19 krajów strefy euro. Firma podała, że karta poradzi sobie z przeszkodami związanymi z bezpośrednim dokonywaniem płatności za pomocą kryptowalut.

Regulatorzy z Kolorado chcą używać blockchainu w rolnictwie

Prawodawcy w stanie Kolorado przyglądają się roli technologii blockchain w rolnictwie. Czterech przedstawicieli i senatorów ze stanu wspólnie złożyło w piątek dwupartyjny wniosek 1247, proponując, aby komisarz Departamentu Rolnictwa zebrał grupę doradczą w celu zbadania potencjalnych zastosowań technologii blockchain w działalności rolniczej. Prawodawcy zidentyfikowali kilka przypadków użycia blockchain, w tym poprawę identyfikowalności produktów „od gospodarstwa do półki”, kontrolę zapasów i monitorowanie warunków w terenie, takich jak pogoda i jakość gleby. Utrzymywanie zapisów dotyczących sprzętu produkcyjnego i transportowego, weryfikacja danych i certyfikacja produktów ekologicznych, śledzenie i zamawianie zasobów, takich jak nawóz i nasiona – wszystko przy użyciu blockchain – to także niektóre z innych obszarów, które mogą być badane przez grupę. Zgodnie z propozycją grupa doradcza w końcu poinformuje zgromadzenie ogólne o swoich ustaleniach i zaleceniach dotyczących wszelkich przepisów do 15 stycznia 2020 r.

Sześć banków wyemituje stablecoiny z pomocą IBM

Sześć międzynarodowych banków podpisało listy intencyjne w sprawie emisji stablecoins lub tokenów wspieranych przez fiducjarną walutę w World Wire, sieci płatniczej IBM, która korzysta ze publicznego blockchaina Stellar. Sieć obiecuje umożliwić regulowanym instytucjom przenoszenie wartości ponad granicami – przekazów pieniężnych lub wymiany walut – szybciej i taniej niż dotychczasowy system bankowości korespondencyjnej. Do tej pory zidentyfikowano trzy banki – RCBC z siedzibą w Filipinach, banco Bradesco z Brazylii i Bank Busan z Korei Południowej – reszta, która wkrótce zostanie nazwana, zaoferuje cyfrowe wersje euro i rupii indonezyjskiej, „oczekujące na zatwierdzenie regulacyjne i inne recenzje – powiedział IBM. Sieć została uruchomiona w poniedziałek, chociaż banki oczekują na pozwolenia regulatorów. Jedyną stablecoin działającą w tej chwili na World Wire jest wcześniej zapowiadany token na dolary USA, stworzony przez Stronghold, startup z San Francisco.

Bithumb zwalnia połowę pracowników

Bithumb, największa giełda kryptowalut w Korei Południowej, planuje obniżyć poziom zatrudnienia nawet o 50 procent, wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu, który zmniejszyłby liczbę pracowników z 310 na początku marca do około 150. Po osiągnięciu tego celu urzędnik w firmie potwierdził 50-procentowy wynik, dodając, że oczekuje, iż osoby odchodzące będą głównie pracownikami, którzy już chcą opuścić firmę:

Dobrowolna emerytura jest częścią naszego programu wsparcia dla byłych pracowników i ma na celu zapewnienie pomocy i szkoleń w zakresie pośrednictwa pracy. Poza tym wolumen obrotu Bithumb zmniejszył się w porównaniu z poprzednim rokiem, więc staramy się zapewnić środki wewnętrzne. Będziemy nadal dodawać niezbędny personel do różnych nowych firm.

3-krotnie mocniejsza koparka do Zcasha od Bitmain

Bitmain, gigant zajmujący się wydobywaniem kryptowalut, wprowadził nową koparkę dla prywatnej kryptowaluty Zcash, którą, jak twierdzi, ma trzykrotnie większa moc obliczeniową niż jej poprzednik. Ogłaszając tę wiadomość we wtorek, Bitmain potwierdził, że nowy ASIC, zwany Antminer Z11, jest przeznaczony do wydobywania kryptowalut opartych na algorytmie Equihash, takich jak Zcash. Firma dodaje, że nowy produkt oferuje moc obliczeniową wynoszącą 135K sol / s, która jest „trzykrotnie większa” niż jej poprzednia wersja, Antminer Z9, która została wydana w maju. Bitmain twierdzi ponadto, że Antminer Z11, przyjmując 12-nanometrowy chip, jest bardziej energooszczędny dzięki nowej strukturze obwodów wewnętrznych, która może zaoszczędzić 60 procent kosztów energii elektrycznej w porównaniu z modelem Z9.

Japonia zaostrza politykę dotyczącą handlu kryptowalutami

Według raportu z Nikkei Asian Review we wtorek japoński gabinet, agencja wykonawcza rządu tego kraju, zatwierdził projekt zmian dotyczących instrumentów finansowych i przepisów dotyczących usług płatniczych, które obejmują dwie istotne zmiany związane z kryptowalutami. Po pierwsze, będzie obowiązywał limit obrotu depozytem marży kryptowalutowej zgodnie z transakcjami na rynku forex, z dwukrotnością początkowej kwoty depozytu. Handel depozytem zabezpieczającym oznacza wykorzystanie pożyczonych środków od maklera lub wymianę w celu handlu aktywami. Po drugie, wszystkie giełdy kryptowalut w kraju, które oferują obrót depozytowy, będą upoważnione do zarejestrowania się w rządzie w ciągu 18 miesięcy od daty wejścia w życie zasad – w kwietniu 2020 r., Zgodnie z raportem. Platformy niezarejestrowane będą musiały zostać zamknięte.

Australijczycy mogą kupować Bitcoina w 1 300 sklepach dzięki Binance

Binance zaprezentował nową platformę w Australii, która pozwala użytkownikom na zakup Bitcoina za gotówkę w sklepach wielkopowierzchniowych. Ogłaszając informacje we wtorek, Binance powiedział, że nowa brama, o nazwie Binance Lite Australia, jest usługą brokerską typu cash-to-bitcoin dostępną za pośrednictwem sieci 1300 obsługiwanych kiosków w całym kraju. Platforma oferuje obecnie opcję zakupu tylko Bitcoinów przy użyciu dolarów australijskich (AUD), ale giełda podała, że planuje w przyszłości wspierać więcej kryptowalut i opcji fiat. Gdy użytkownicy przeprowadzą procesy weryfikacji konta, mogą złożyć zamówienie na zakup Bitcoinów online, zdeponować gotówkę w najbliższym kiosku i otrzymać krypto „w ciągu kilku minut”, zgodnie z zapowiedzią. Binance Lite Australia pobiera 5-procentową opłatę transakcyjną za bitcoin zakupiony za pośrednictwem usługi.

Indeks CoinMarketCap uwzględniony przez Nasdaq, Reuters i Bloomberg

Dwa indeksy porównawcze kryptowaluty od dostawcy danych CoinMarketCap rozpoczną się dziś na danych finansowych od Nasdaq Global Index Data Service (GIDS), Bloomberg Terminal, Thomson Reuters Eikon (Refinitiv) i niemieckiej Börse Stuttgart, a także na własnej platformie. CoinMarketCap ogłosił środę, informując, że indeksy benchmarkowe będą „najbardziej kompleksowymi” ofertami danych kryptograficznych dla rynków, obejmującymi 200 największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej, jedną obejmującą bitcoin (BTC), a drugą bez. Pierwszy indeks nosi nazwę CMC Crypto 200 Index (CMC200), który obejmuje Bitcoina i ponad 90 procent światowego rynku kryptowalut. Drugi, CMC Crypto 200 ex BTC Index (CMC200EX), śledzi wydajność rynku bez wpływu Bitcoina.

Coinbase Pro zmienia opłaty dla traderów

Coinbase Pro zmienia strukturę opłat, a inwestorzy nisko wolumenowi widzą podwyżkę, a klienci o wyższym wolumenie płacą mniej. Giełda kryptowalut z siedzibą w San Francisco ogłosiła w piątek wiadomość na blogu, mówiąc, że od 22 marca animatorzy rynku i osoby, które mieszczą się w przedziale wolumenowym do 100 000 USD, będą podlegać całkowitym opłatom w wysokości 0,40 procent w porównaniu do 0,30 procent (taker). Poziom od 100 000 do 1 miliona dolarów pozostanie przy obecnej łącznej opłacie w wysokości 0,30 procent, ale zostanie ona podzielona między maker i taker, podczas gdy obecnie płacący płacą pełną opłatę. W przedziale od 10 milionów do 50 milionów dolarów łączna opłata 0,20 procent pozostaje niezmieniona, ale dzieli się na maker i taker. W przypadku innych poziomów obowiązują jednak obniżki opłat. Powyżej 100 milionów dolarów i powyżej 1 miliarda dolarów łączne opłaty są obniżane o 50 procent, podczas gdy poziomy między nimi korzystają z cięć o 20-30 procent.

Maciej Kmita

Komentarze