Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #11

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Coincheck powoli zwraca skradzione środki

Japońska giełda Coincheck zaczyna zwracać środki skradzione użytkownikom przez hakerów. W styczniu giełda padła ofiarą ataku hackerskiego w wyniku, którego utracono 530 mln $ w postaci kryptowaluty Nem. W poście na blogu z 12 marca, Coincheck ogłosił, że zwróci użytkownikom środki po kursie 88.549 jenów japońskich (lub 0,83 USD) za każdy skradziony token NEM – tyle samo co w pierwotnym planie wynagrodzenia – na ich konta. Zwrot dotyczy jedynie tych, którzy posiadali tokeny Nem na giełdzie dnia 26 stycznia.

Wiadomości o zwrocie środków są następstwem konferencji prasowej spółki, która odbyła się w ubiegły czwartek, podczas której jej dyrektor generalny i dyrektor operacyjny ogłosili, że odszkodowania zaczną być wypłacane w tym tygodniu. Działanie to jest odpowiedzią na kilka pozwów zbiorowych i miesięczny okres próbny ustanowiony przez japoński organ finansowy, Financial Services Agency (FSA). Podczas tego okresu giełda musiała rozwiązać sprawę i zdecydować o swojej przyszłej działalności.

Coincheck ogłosił także, że ponownie uruchamia wypłaty. Dodatkowo, giełda wznowi handel kilkoma kryptowalutami, w tym ETH, ETC, XRP, LTC, BCH i BTC.

Unia Europejska nie zdelegalizuje wydobycia Bitcoina

Wydobycie kryptowaluty jest całkowicie legalne w Europie i podlega jedynie standardowym zasadom dotyczącym energii elektrycznej, twierdzi unijny komisarz. W oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu Mariya Gabriel, europejski komisarz ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa, wyraziła obawy dotyczące energochłonnego charakteru wydobywania kryptowalut, jednocześnie wyjaśniając status prawny tej branży:

Jeśli energia zużyta na tę działalność jest produkowana zgodnie z prawem, nie ma podstawy prawnej, aby ją zakazać, a nawet ograniczyć. (…) Ponieważ wydobycie kryptowalut nie jest działalnością nielegalną, Komisja nie wprowadziła żadnych środków umożliwiających śledzenie wydobycia.

Jednakże jako działalność gospodarcza zużywającą energię elektryczną, górnictwo podlega przepisom UE dotyczącym „efektywności energetycznej, sektora energetycznego i emisji gazów cieplarnianych”.

Korea Południowa może złagodzić delegalizacje ICO

Zgodnie z nowym raportem, w nadchodzących miesiącach koreański zakaz dla ICO może zostać złagodzony. We wrześniu ubiegłego roku Krajowa Komisja Usług Finansowych zdecydowała się zakazać modelu finansowania w postaci ICO. Jednak nowy raport z „Korea Times” sugeruje, że zakaz może zostać częściowo zniesiony, szczególnie w przypadku sprzedaży, która spełnia warunki, które jeszcze nie zostały określone. Gazeta powołuje się na anonimowe źródło:

Władze finansowe rozmawiają z krajową agencją podatkową, ministerstwem sprawiedliwości i innymi odpowiednimi urzędami rządowymi na temat planu zezwolenia ICO w Korei, gdy spełnione zostaną określone warunki.

Pomimo lokalnego zakazu, wielu koreańskich użytkowników kryptowalut nadal uczestniczy w międzynarodowych ICO. Kang Young-Soo, regulator, który nadzoruje politykę handlu kryptowalutami w Komisji Usług Finansowych (FSC), odmówił komentarza na temat ICO, nie mówiąc, że FSC rozważa „pogląd strony trzeciej”.

Znaczący dostawca energii z Japonii testuje Lightning Network

Trzeci pod względem wielkości dostawca energii w Japonii staje się jedną z pierwszych dużych firm na świecie, która testuje obiecującą technologię płatności Bitcoinem. Firma Chubu Electric Power Co., podpisała umowę z lokalnym startupem z branży Bitcoin i Internet of Things (IoT) – Nayuta, który, oferuje możliwość dokonywania płatności Bitcoinem za pośrednictwem Lightning Network. Zatrudniając 15 000 pracowników i ponad 200 urządzeń do wytwarzania energii, Chubu używa teraz Lightning do przetestowania nowego sposobu, który pozwoli klientom płacić za ładowanie pojazdu elektrycznego.

W swoich pracach testowych Chubu i Nayuta posunęli się tak daleko, że pokazali, jak można przesłać błyskawiczną opłatę do ładowarki samochodowej, która po otrzymaniu zapłaty natychmiast się włącza i zaczyna zasilać prawdziwy pojazd. Kierownik wyższego szczebla Chubu Electric Power Co., Hidehiro Ichikawa, powiedział, że test jest częścią „badań rynku” firmy na temat tego, w jaki sposób Bitcoin może zaspokoić swoje potrzeby IoT, choć zauważył, że nie ma jeszcze oficjalnych planów akceptowania płatności opartych o Lightning Network od klientów.

Coinbase wprowadza kalkulator podatkowy

kalkulator

Kantor kryptowalutowy Coinbase uruchomił nowe narzędzie do obliczania zysków i strat w ramach starań, aby pomóc użytkownikom w utrzymaniu zgodności z wymogami podatkowymi w Stanach Zjednoczonych (pisaliśmy o tym także tutaj). W opublikowanym we wtorek wpisie na blogu firma wyjaśniła, że ​​kalkulator może zostać wykorzystany do wygenerowania raportu opisującego zyski (lub straty) kapitałowe na swojej platformie, przy użyciu metody księgowania „pierwsze weszło-pierwsze wyszło” (FIFO).

Narzędzie ma jednak kilka zastrzeżeń, a mianowicie, że jest skierowane przede wszystkim do użytkowników, którzy kupili i sprzedawali wyłącznie na Coinbase – i nie jest zalecane dla tych, którzy kupili kryptowaluty w innym miejscu lub uczestniczyli w ICO. Kantor ostrzega:

To narzędzie zapewnia wstępne obliczenie zysków i strat w celu udzielenia pomocy naszym klientom, ale nie powinno być używane jako oficjalna dokumentacja podatkowa bez zatwierdzenia wyników przez doradcę podatkowego.

Jego wydanie następuje po wcześniejszym kroku Coinbase w sprawie fiskusa, kiedy w styczniu kantor przypomniał swoim użytkownikom, że są oni odpowiedzialni za wykazanie zysków jakie uzyskali poprzez handel kryptowalutami.

Chińskie ministerstwo wprowadzi standardy dla blockchain

Chiński rząd zastanawia się nad stworzeniem krajowych standardów w celu przyspieszenia rozwoju technologii blockchain i rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych już jako pierwsze zorganizowało seminarium badawcze, podczas którego omawiano sposób budowania takich ram (więcej przeczytacie o tym również tutaj). Pomysł, który został zaproponowany przez China Electronics Standardization Instytutu pod kierunkiem ministerstwa, ma na celu utworzenie komitetu do kierowania sprawą. Ministerstwo wskazało, że obecnie duże międzynarodowe organizacje w Chinach już zastanawiają się nad kwestią DLT, sygnalizując zaangażowanie kraju w utrzymywaniu się w ścisłej światowej czołówce pod względem adaptacji technologii blockchain.

Podczas gdy Chiny już uczestniczą w komisji TC 307 w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, która koncentruje się na wykorzystaniu metod blockchain w zakresie uwierzytelniania i inteligentnych kontraktów, agencja informatyczna stwierdziła, że ​​obecnie przygląda się własnej dedykowanej inicjatywie.

Binance ogłasza rozwój własnego blockchainu

Binance ogłosił we wtorek, że uruchamia swój publiczny blockchain, aby ułatwić stworzenie nowej zdecentralizowanej giełdy. Platforma stwierdziła, że ​​ruch ten stanowi część planu przejścia z „przedsiębiorstwa do społeczności” poprzez rozwinięcie nowego łańcucha Binance, który będzie używany do transferu lub wymiany różnych aktywów. Ponadto firma ogłosiła, że ​ zmieni swój Binance Coin (BNB) na swój własny macierzysty blockchain (obecnie moneta jest tokenem ERC20, który działa na sieci Ethereum). Nie jest jednak jasne, czy obecni posiadacze BNB dostaną nową wersję tokenu.

Własna kryptowaluta z kolei byłaby podstawowym środkiem wymiany aktywów opartych o blockchain. Giełda powiedziała w oświadczeniu:

Wierzymy, że można wprowadzić znaczące ulepszenia w dostarczaniu użytkownikom Binance poziomu doświadczenia handlowego, do którego są już przyzwyczajeni. Scentralizowane i zdecentralizowane giełdy będą współistnieć w niedalekiej przyszłości, uzupełniając się nawzajem, jednocześnie mając wiele niezależności.

EBC: Kryptowaluty mogą pomóc nieubankowionym

Bank

W raporcie zatytułowanym „Bitcoin nie jest odpowiedzią na bezgotówkowe społeczeństwo”, prezes zarządu EBC Benoit Coeure i przewodniczący Komitetu Bankowych Rozrachunków Międzynarodowych Jacqueline Loh napisali, że podczas gdy cyfrowe pieniądze mogą być drogą przyszłości, istniejącą kryptowaluty takie jak Bitcoin nie są przyszłością. Mimo to, raport potwierdził, że kryptowaluty odnoszą się do istotnego niedoboru w obecnych systemach bankowych, zauważając:

Pomimo wielu błędów, Bitcoin skierował uwagę na niepowodzenia naszego obecnego systemu: transgranicznych płatności detalicznych.

Takie płatności nie tylko pozwalają kupującym łatwo kupować towary online z zagranicy, ale także pozwalają zagranicznym pracownikom przesyłać pieniądze do domu, wspierając integrację finansową i rozwój. Jednakże istniejące kanały płatności są zazwyczaj dużo wolniejsze, mniej przejrzyste i droższe niż domowe.

Playboy akceptuje kryptowaluty

Playboy TV uruchamia nową opcję płatności, która umożliwia klientom dostęp do ekskluzywnych treści dla dorosłych za pomocą kryptowalut. Zgodnie z oświadczeniem, sieć treści dla dorosłych stwierdziła, że ​​do końca bieżącego roku uruchomi dedykowany portfel kryptowalut. Firma początkowo zaakceptuje kryptowalutę o nazwie Vice Industry Token, która jest emitowana za pośrednictwem ICO do końca przyszłego tygodnia.

Zgodnie ze swoim white paper, Vice Industry Token (VIT) zaprojektowano częściowo specjalnie dla treści dla dorosłych. Dodatkowo posiada on narzędzie, które może śledzić rzeczywiste zaangażowanie użytkowników w kanały treści dla dorosłych za pośrednictwem blockchain. W swoim wydaniu Playboy TV powiedział, że użytkownicy mogą wyświetlać, komentować i głosować na oryginalne treści za pomocą VITs na swoim kanale. Reena Patel, Dyrektor Operacyjny, w Playboy Enterprises, powiedziała:

Ponieważ popularność alternatywnych metod płatności wciąż rośnie na całym świecie, wraz z dotarciem do cyfrowych platform Playboy, uważamy, że ważne jest, aby dać naszym 100 milionom miesięcznych klientów większą elastyczność płatności.

Książe Lichtensteinu chce zainwestować w kryptowaluty

samochód samolot

Książę Liechtensteinu powiedział w zeszły piątek, że jego rodzina rozważa zainwestowanie części swojej wartej 5 miliardów dolarów fortuny w kryptowaluty. Książę koronny Alois Philipp Maria powiedział CNBC, że inwestowanie w kryptowaluty może wspomóc fortunę rodziny królewskiej, która, choć jest spora, została znacznie zmniejszona po drugiej wojnie światowej.

Szczególnie ta nowa cyfrowa gospodarka jest czymś na co warto patrzeć w przyszłości.

Mimo tych zainteresowań, książę koronny stwierdził, że jego rodzinie brakuje obecnie „wewnętrznej wiedzy”, aby inwestować bezpośrednio w kryptowaluty, i że nie jest pewien co do przyszłości kryptowalut w ogóle:

Myślę, że wolelibyśmy to zrobić lub robimy to obecnie poprzez naszą ogólną ekspozycję poprzez fundusze private equity, fundusze venture capital, w które inwestujemy. Tam, gdzie kryptowaluty pojawiają się, myślę, że jest to bardzo otwarte. Myślę, że trzeba naprawdę zobaczyć, że to bardzo ryzykowna klasa aktywów.

Maciej Kmita

Komentarze