Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #11

758

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Wenezuelski ekonomista chwali Bitcoina

Adopcja kryptowalut w Wenezueli, najpierw z powodu hiperinflacji, a później z powodu dolaryzacji, może odegrać rolę w odbudowie gospodarczej kraju. Tak przynajmniej twierdzi najbardziej rozpoznawalny ekonomista Wenezueli na temat kryptowalut, profesor Aaron Olmos, który w nowym raporcie przeanalizował przyczyny obecnej zależności swojego kraju od dolara amerykańskiego. Z pasją opowiada o korzyściach płynących z kryptowalut, Olmos wykłada na temat technologii blockchain od ponad dwóch lat, prowadząc nawet program skoncentrowany na blockchain dla IESA, najważniejszej uczelni biznesowej w kraju. Dzięki kilku publikacjom, konferencjom i wywiadom w telewizji krajowej ekonomista wykazał pasję do nauczania wenezuelskiej opinii publicznej o kryptoekonomii i konsekwencjach jej przyjęcia. W swoim nowym wywiadzie Olmos omówił wyzwania obecnej sytuacji gospodarczej, w której zdewaluowany Boliwar jest używany jako oficjalna waluta, pomimo alternatyw. Jego zdaniem ta sytuacja – konsekwencja dziesięcioleci złej administracji gospodarczej – doprowadziła do kryzysu, w którym adopcja kryptowalut przyspieszała wraz ze spadkiem wartości Bolivara.

Portfel kryptowalutowy oraz Dapp od Samsunga

Samsung Electronics właśnie ujawnił portfel kryptowalutowy na właśnie wprowadzony flagowy telefon Galaxy S10. Według raportu CoinDesk Korea opublikowanego w niedzielę, Samsung Blockchain Wallet jest obecnie kompatybilny tylko z Ethereum (ETH) i tokenami ERC20. Bitcoin nie jest jeszcze obsługiwany, mimo że logo pojawia się na wcześniejszych obrazach prezentacji przedpremierowych. Portfel obsługuje również cztery zdecentralizowane aplikacje (dapps) przy uruchomieniu: platformę gier kryptograficznych Enjin, społeczność piękności Cosmee, platformę kryptograficzną CryptoKitties i usługę płatności handlowych CoinDuck. Aplikację portfela można pobrać tylko na telefony Galaxy S10 ze sklepu Samsung Galaxy. Firma podała, że w przyszłości planuje rozszerzyć usługę na więcej urządzeń i kryptowalut. Telefon oficjalnie rozpoczął wysyłkę w przedsprzedaży 8 marca.

Ripple ETP wkrótce na szwajcarskiej giełdzie

Szwajcarska główna giełda papierów wartościowych SIX mogłaby wkrótce notować kolejny produkt na giełdzie z kryptowalutą (ETP), który będzie śledził cenę XRP, trzeciego co do wielkości aktywa kryptograficznego według kapitalizacji rynkowej. Hany Rashwan, współzałożyciel i dyrektor generalny szwajcarskiej firmy Amun AG – która oferuje już kilka kryptograficznych ETP – powiedział w wywiadzie, w którym jego firma otrzymała zgodę SIX na wydanie ETP połączonego z XRP o nazwie AXRP, dodając:

Możemy spokojnie powiedzieć, że spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wydamy pierwszy na świecie XRP ETP. Oprócz XRP uzyskaliśmy również zezwolenie na wydawanie ETP powiązanych z czterema kolejnymi pojedynczymi aktywami kryptograficznymi, w tym BCH, LTC, XLM oraz EOS.

Blockchainowy ETF na giełdzie w Londynie

Spółka zarządzająca inwestycjami Invesco uruchomiła w tym tygodniu fundusz giełdowy blockchain (ETF) na giełdzie w Londynie. W tym celu Invesco nawiązało współpracę z londyńską firmą Elwood Asset Management, firmą inwestycyjną specjalizującą się w zasobach cyfrowych, w celu wprowadzenia produktu o nazwie „Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF”. Elwood ogłosił wiadomość w poniedziałek, mówiąc, że ETF ma na celu scalanie firm, które mają potencjał generowania „prawdziwych zysków” z technologii blockchain. Chris Mellor, szef zarządzania produktami ETF w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) w Invesco, powiedział:

Potencjał blokchainu do generowania prawdziwych zarobków jest ogromny, ale często jest ukryty w firmach zaangażowanych w innych obszarach. Ten ETF oferuje inwestorom dostęp do firm z prawdziwymi dochodami teraz, ale z dodatkowym potencjałem zysków związanych z blokchainem, które nie są odzwierciedlone w ich cenach akcji.

Niemiecka giełda pracuje nad ekosystemem dla aktywów cyfrowych

Deutsche Börse Group, niemiecki właściciel Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych, nawiązał współpracę z największym operatorem telekomunikacyjnym i dostawcą usług IT Swisscom i szwajcarską firmą fintech z siedzibą w Sygnum, aby zbudować to, co firmy nazywają „zaufanym ekosystemem zasobów cyfrowych”. Swisscom ogłosił w poniedziałek, że proponowany ekosystem zapewni szereg rozwiązań w obszarze zasobów cyfrowych, w tym emisję, przechowywanie, dostarczanie płynności i usługi bankowe, wszystkie z wykorzystaniem technologii blockchain. W ramach partnerstwa Deutsche Börse zainwestował w Custodigit AG, spółkę joint venture pomiędzy Swisscom i Sygnum, która zapewnia techniczne rozwiązanie do przechowywania kryptowalut. Deutsche Börse i Sygnum staną się również akcjonariuszami startupu blockchain Daura AG, który zapewnia platformę do emisji, transferu i rejestracji udziałów w szwajcarskich MŚP (małych i średnich przedsiębiorstwach), zapewniając firmom nienotowanym na rynku dostęp rynków kapitałowych.

Właściciel Burj Khalifa planuje ICO

Emaar Group, jeden z największych deweloperów Zjednoczonych Emiratów Arabskich i firma, która zbudowała Burj Khalifa o wysokości prawie 3000 stóp, ogłosiła w poniedziałek, że planuje rozwinąćtoken społeczności Emaar” dla swoich klientów i partnerów do końca 2019, z ostatecznym celem uruchomienia pierwszej oferty monet (ICO). Firma będzie współpracować z Lykke AG, szwajcarskim startupem kryptograficznym, aby zbudować token oparty na Ethereum, zaprojektowany zgodnie ze standardem ERC-20. Po opracowaniu Emaar planuje użyć tokena jako systemu polecającego i lojalnościowego. Klienci będą mogli korzystać z tokena w dowolnym miejscu związanym z  Emaar, w tym w jego centrach handlowych, obiektach rozrywkowych, sklepach internetowych itp. Dzięki tokenowi społeczności Emaar jest skierowany do potencjalnej bazy użytkowników liczącej 1 miliard użytkowników Internetu. Niewiele szczegółów zostało opublikowanych na temat ICO Emaar, ale firma zamierza je zakończyć w ciągu 12 miesięcy od pierwszego uruchomienia tokena. Będzie on dostępny tylko dla europejskich nabywców. Emaar nie powiedział, ile pieniędzy zamierza zebrać.

Miliard dolarów od Facebook coin

Zdaniem analityka Barclays, Rossa Sandlera, zgłoszony przez Facebooka projekt stablecoin może być znaczącym źródłem pieniędzy dla giganta mediów społecznościowych. W notatce dla inwestorów po raz pierwszy zgłoszonej przez CNBC, a później uzyskanej przez CoinDesk, Sandler mówi, że efekt kryptowaluty Facebooka mogą przynieść dochód od 3 do 19 miliardów dolarów dodatkowych przychodów do 2021 roku. Aby oszacować to w skali, firma zlokalizowana w Menlo Park w Kalifornii przyniosła w 40,6 mld USD przychodów ogółem w 2017 r., a z 39,9 mld USD z reklam. Jednak analiza zależy od tego, czy „Facebook Coin okaże się skuteczny w ożywieniu strategii mikropłatności FB w zakresie dystrybucji treści cyfrowych”, napisał Sandler. Sandler widzi również dwa główne wyzwania dla Facebooka: „wykazanie korzyści dla użytkowników powyżej tego, co jest dziś dostępne w płatnościach” i przezwyciężenie „problemów zaufania klientów po problemach 2018”.

Binance Trust Wallet wspiera Ripple oraz karty kredytowe

Oficjalny portfel giełdy Binance Trust Wallet, pozwala teraz kupować krypto za pomocą kart kredytowych. Nowa opcja płatności jest oferowana we współpracy z izraelskim procesorem płatności Simplex. W tym samym czasie giełda podała, że ​​Trust Wallet dodaje obsługę XRP, trzeciej co do wielkości kryptowaluty według kapitalizacji rynkowej. Użytkownicy portfela powierniczego mogą teraz kupować XRP, Bitcoina, Bitcoin Cash, Litecoina i Ethereum za pomocą „głównych” kart kredytowych i debetowych. W ogłoszeniu nie określono, które karty są obsługiwane lub inne szczegóły, takie jak opłaty. Viktor Radchenko, założyciel trust wallet powiedział w wywiadzie:

Chcemy zwiększyć dostęp do kryptograficznych i zdecentralizowanych aplikacji dla wszystkich użytkowników. Dodanie płatności kartą kredytową jest jednym z elementów wspierających wdrażanie kryptowalut i realizujących naszą szerszą wizję, która pomaga w zapewnieniu wolności pieniędzy, a my będziemy nadal integrować więcej blockchainów i funkcji z Trustem.

Ripple daje 100 mln USD na rozwój gier

Xpring, sieć dotacji Ripple dla deweloperów uruchomiona w maju, wkracza do branży gier wartej 140 miliardów dolarów. Projekt nawiązał współpracę z Forte, start-upem blockchain dla gier hazardowych, aby stworzyć fundusz o wartości 100 milionów dolarów na wsparcie twórców gier. Zgodnie z raportem w The Verge, wszystkie pieniądze będą pochodzić od Ripple, a Forte będzie zarządzać funduszem, którego celem jest przyspieszenie powszechnego przyjęcia technologii blockchain w grach. Technologia Forte wykorzystuje „rozwiązania open-source zaprojektowane we współpracy z Ripple”, mówi komunikat. Rozwiązania te obejmują Open-source Interledger Protocol, platformę Codius (stworzoną dla inteligentnych umów, ale opisaną tutaj jako „rozwiązanie hostingowe oparte na kontenerach”) oraz wykorzystanie kryptowaluty XRP do rozliczeń.

New York Times planuje publikacje na blockchainie

The New York Times, druga co do wielkości gazeta w Stanach Zjednoczonych w obiegu i topowa instytucja w amerykańskim dziennikarstwie, przygotowuje się do eksperymentowania z technologią blockchain. Zgodnie z ogłoszeniem o pracę, które ukazało się w środę na stronie Timesa, organizacja medialna poszukuje kogoś, kto pomoże „zaprojektować oparty na blockchain dowód dla wydawców wiadomości”. Aby rozpocząć projekt, NYT szuka „wybiegającego w przyszłość lidera”, który pracowałby nad szkicem koncepcji przez 12 miesięcy w dziale badawczo-rozwojowym firmy. Nowy pracownik „skodyfikuje wizję projektu badawczego i podzieli się tą wizją z potencjalnymi zainteresowanymi stronami w innych organizacjach medialnych”. Kolejnym celem będzie stworzenie grupy interesariuszy projektu i znalezienie doradców z organizacji informacyjnych, środowisk akademickich i firm mediów społecznościowych.

Maciej Kmita

Komentarze