Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #1

1 053

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bakkt zbiera 182 miliony USD

Bakkt zebrał 182,5 miliona dolarów, aby zbudować swoją globalną platformę aktywów cyfrowych i produkt takich jak kontrakty futures na Bitcoinie. Pierwsza runda finansowania obejmowała 12 partnerów, zgodnie ze stanowiskiem CEO Kelly Loeffler. Platforma jest własnością Intercontinental Exchange (ICE), która jest najlepiej znana jako spółka matka nowojorskiej giełdy (NYSE). Inwestorami w rundzie finansowania byli: Boston Consulting Group, Galaxy Digital, Goldfinch Partners, ICE, M12 (fundusz Microsoftu VC), Pantera Capital i Protocol Ventures. Loeffler powiedziała w wywiadzie:

Skupiamy się na możliwościach zapewnienia nowej infrastruktury, w tym pierwszej w branży regulowanej giełdy, usług rozliczeniowych i magazynowych w branży fizycznej dostawy i przechowywania.

Najgorszy rok Bitcoina

Możemy w końcu odetchnąć. Koszmar na rynku kryptowalutowym w 2018 r dobiegł końca. Oczywiście, więcej minusów jest zawsze możliwe, jeśli nie prawdopodobne, ale przynajmniej rok, w którym cena Bitcoin spadła o więcej niż 80 procent, a cały rynek kryptowalut stracił prawie 700 miliardów dolarów całkowitej kapitalizacji, jest już za nami. Najpopularniejsza kryptowaluta Bitcoin wzrosła ponad 2,500 procent z najniższego poziomu w 2017 roku, aby osiągnąć najwyższy poziom 20 000 USD do grudnia 2017. Na nieszczęście dla tych, którzy spodziewali się natychmiastowej poprawy, jedna z wielu spekulacyjnych baniek Bitcoina osiągnęła szczyt 17 grudnia 2017 r., a następnie nieprzerwanie spada od już ponad 12 miesięcy.

Gigant e-commerce DMM wychodzi z rynku kopania kryptowalut

Japoński gigant e-commerce DMM.com podobno jest w trakcie likwidacji swojej działalności w zakresie kopania kryptowalut, mniej niż rok po otwarciu działalności w tym sektorze. Według doniesień Nikkei z 30 grudnia, DMM podjął decyzję o wycofaniu się z wydobycia we wrześniu 2018 roku, ponieważ ogólna sytuacja na rynku kryptowalut doprowadziła do pogorszenia rentowności firmy. Raport dodał, że proces wycofywania, w tym sprzedaż maszyn górniczych, może trwać do pierwszej połowy 2019 r. Założona w 1999 roku DMM jest jedną z największych witryn e-commerce w Japonii. W styczniu 2018 r. uruchomiła działalność wymiany kryptowalut, nazwaną DMM Bitcoin, która jest jedną z 16 licencjonowanych platform transakcyjnych w Japonii. We wrześniu 2017 r. DMM ogłosił plan utworzenia farmy górniczej, której celem jest stanie się jedną z 10 największych farm górniczych na świecie do końca 2018 r., a docelowo osiągnięcie top 3.

Mike Novogratz powiększa swoje udziały w Galaxy Digital

Michael Novogratz zainwestował prawie 5 milionów dolarów w swój fundusz inwestycyjny związany z kryptowalutami – Galaxy Digital Holdings, Ltd. CEO Galaxy kupił 7,5 miliona zwykłych akcji spółki, czyli 2,7 procent wszystkich dostępnych akcji, za 7,42 miliona dolarów kanadyjskich (4,8 miliona dolarów amerykańskich), wynika z informacji prasowej podanej w środę. Zakup zwiększył swój całkowity udział do około 79,3 procent Galaxy, który jest notowany na giełdzie TSX Venture Exchange w Toronto. W środę rano akcje spółki podskoczyły o 21.36 procent, osiągając 1,25 dolara kanadyjskiego. W ubiegłym roku akcje spadły o 19 procent w wyniku bessy na inwestycje w kryptografię. W listopadzie Galaxy odnotowało stratę netto w wysokości 76,65 miliona USD za trzeci kwartał 2018 roku. Novogratz skomentował wówczas wyniki, mówiąc, że ” budowanie biznesu na bessie jest do bani”, ale wciąż wyrażał optymizm co do branży i przewidywał napływ pieniędzy instytucjonalnych do kryptowalut w 2019 r. – i wynikający z tego bieg bull run.

Tokeny jako akcje dzięki giełdzie Nasdaq

Krypto startup wspierany przez Nasdaq planuje pozwolić swoim klientom pośrednio kupić udziały dużych firm za pośrednictwem platformy opartej na tokenach. Estonia DX. Exchange ogłosiła w czwartek, że uruchomi swoją platformę transakcyjną 7 stycznia, umożliwiając klientom zakup tokenów kryptograficznych reprezentujących akcje różnych firm technologicznych notowanych na giełdzie Nasdaq. Klienci będą mogli korzystać z wybranych kryptowalut, a także z walut fiducjarnych, aby kupić tokeny. Firma użyje silnika dopasowanego do Nasdaq, aby ułatwić handel cyfrowymi papierami wartościowymi, a także chronić się przed manipulacjami na rynku. Klienci DX. Exchange nie będą kupować bezpośrednio udziałów, ale będą raczej kupować tokeny, które reprezentują udziały w firmie, powiedział COO Amedeo Moscato:

Odtąd, gdy staną się posiadaczem tokenów, będą posiadać akcje lub części aktywów firmy, ponieważ tokeny są wspierane 1: 1 do aktywów w realnym świecie. To sprawia, że ​​są uprawnieni do tych samych dywidend pieniężnych jak ma to miejsce w przypadku akcji.

MPS Marketplace Securities, Ltd, z którą DX. Exchange ma umowę, kupi akcje w realnym świecie na podstawie zapotrzebowania klientów i wygeneruje tokeny ERC-20 do reprezentowania każdej akcji.

BitTorrent z własną kryptowalutą zbudowaną na Tronie

BitTorrent, który był pionierem technologii peer-to-peer do udostępniania plików w Internecie, tworzy własną kryptowalutę. Wydany przez Singapore BitTorrent Foundation, nowy BitTorrent Token (BTT) będzie działać na protokole Trona, opracowanym przez firmę Tron, która nabyła BitTorrenta w czerwcu ubiegłego roku. Producent oprogramowania do udostępniania plików twierdzi, że ma 100 milionów aktywnych użytkowników. Justin Sun, założyciel Tron i CEO BitTorrenta, powiedział w komunikacie prasowym:

Jednym wielkim krokiem możemy wprowadzić blockchain do setek milionów użytkowników na całym świecie i umożliwić twórcom nowych generacji, nowe narzędzia do dystrybucji ich treści bezpośrednio do innych w sieci.

Plan wydania tokena następuje po ogłoszeniu Atlasu Projektu, który BitTorrent ujawnił pod koniec sierpnia. Atlas projektu to nowa wersja oprogramowania P2P. Zapewnia użytkownikom sposób na wydawanie i zarabianie na kryptografii podczas udostępniania plików.

Overstock zapłaci część swoich podatków w Bitcoinie

Cyfrowy gigant handlu detalicznego Overstock.com planuje w tym roku zapłacić przynajmniej część swoich podatków za pomocą Bitcoina. Firma ogłosiła na portalu inwestorów w czwartek, że zapłaci część swoich podatków od działalności gospodarczej w Ohio za pomocą Bitcoina, stając się pierwszą dużą firmą, która to zrobi. Ohio ogłosiło w ubiegłym roku, że pozwoli firmom płacić podatki w kryptowalucie, chociaż płatności zostaną przeliczone na dolary przez stronę trzecią, zanim państwo je zaakceptuje. W oświadczeniu dyrektor generalny Overstock i założyciel, Patrick Byrne powiedział:

Firma jest dumna z partnerstwa z rządem Ohio, aby pomóc wprowadzić erę zaufania dzięki technologii dla najważniejszych systemów finansowych naszego kraju. Od dawna uważamy, że przemyślane przyjęcie przez rząd nowych technologii, takich jak kryptowaluty (jeśli towarzyszą im nie ograniczające przepisy dotyczące tych technologii) jest najlepszym sposobem, aby zapewnić, że USA nie stracą naszego miejsca w czołówce stale rozwijającej się globalnej gospodarki.

Chińskie banki wprowadzają kolejne platformy oparte o blockchain

China Banking Association (CBA), krajowa organizacja samoregulująca dla sektora bankowego, uruchamia nową platformę opartą na blockchainie dla handlu finansowego. Platforma została ogłoszona w zeszłym tygodniu, podczas gdy organizacja jest w trakcie rozwijania jej do użytku na żywo po kilku pilotażowych programach mających na celu poprawę efektywności i bezpieczeństwa transakcji handlowych. Ponad 10 dużych banków w regionie zapisało się na platformę, w tym HSBC, Bank of China, China Merchants Bank, Ping An Bank, China Postal Savings Bank. Wsparcie techniczne w zakresie udzielania pożyczek jest prowadzone przez chińskie firmy fintech, w tym PeerSafe – Pekiński startup koncentrujący się na technologii rozproszonej księgi oraz członek konsorcjum Hyperledger. CBA stwierdziło w oświadczeniu, że ukończyło dwa programy pilotażowe wydające akredytywę (LoC) i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami, z udziałem Banku Przemysłowego i Handlowego Chin oraz China Merchants Bank.

Deweloperzy Ethereum blokują kopanie poprzez ASIC

Członkowie społeczności Ethereum wstępnie uzgodnili w piątek wdrożenie nowego algorytmu, który blokowałby specjalistyczny sprzęt górniczy (ASIC), w oczekiwaniu na dalsze testy proponowanego kodu. Jeśli zostanie zaakceptowana przez sieć użytkowników korzystających z oprogramowania Ethereum, zmiana kodu, nazwana „ProgPoW”, będzie blokować układy ASIC, takie jak te tworzone przez duże firmy wydobywcze. W jego miejsce nowe oprogramowanie pozwoliłoby na ogólne zastosowanie sprzętu GPU – który zwykle jest wycofywany przez ASIC. Układy ASIC zostały opracowane dla Ethereum już w kwietniu 2018 roku. Szef ochrony protokołu ETH – Martin Holst Swende, powiedział, że popiera tę zmianę, ponieważ pomoże to zagwarantować bezpieczne przejście Ethereum na proof-of-stake, nowy system, w którym użytkownicy wydobywają kryptowalutę nie przez zużycie elektryczności, ale zamrażając na długi czas tokeny, które posiadają.

10 lat Bitcoina

3 stycznia 2009 roku wydobyto pierwszy blok Bitcoina, tzw. Genesis Block. Niektórzy nazywają go również blokiem 0. Blok 0 urósł do rangi symbolu. Dla kryptowalutowej społeczności oznacza on wejście w nową jakość procesów przekazywania wartości. Kojarzy się również z początkiem nowej ery informatyzacji i komunikacji w ogóle, dzięki zastosowaniu technologii łańcucha bloków. Symboliczności całemu wydarzeniu dodaje fakt, że blok 0 nazywany jest z Genesis, co oznacza „pierwszy”, „początek”. Pierwsza transakcja w blockchain Bitcoina odbyła się 03 stycznia 2009 o godzinie 18:15 i skutkowała wydobyciem pierwszych w historii 50 BTC. Kolejny, drugi blok został wykopany sześć dni później, w piątek 09 stycznia 2009 roku. Warto wspomnieć, że Genesis Block jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ nie był w żaden sposób połączony z innym, wcześniejszym blokiem, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego kolejnego bloku. Zawierał on także nagłówek z New York Times z 3 stycznia 2009, który mówił o dofinansowaniu sektora bankowego w USA kwotą 700 miliardów dolarów z kieszeni podatników:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.

Maciej Kmita

Komentarze