Ceny domów z największym miesięcznym spadkiem od wczesnych lat 70tych!

Czerwiec był prawdopodobnie punktem zwrotnym po najbardziej znaczącym rocznym spadku dynamiki cen domów od czasu, gdy Paul Volcker został przewodniczącym Fed (lata 1979 do 1987).

Black Knight, Inc’s Data & Analytics opublikował raport Mortgage Monitor, pokazujący, że dane z czerwca były „największym odnotowanym spowolnieniem wzrostu cen domów”.

Prezes Black Knight Data & Analytics, Ben Graboske, powiedział, że czerwiec pokazał rekordowe spowolnienie o prawie dwa punkty procentowe z 19,3% do 17,3% rocznego wzrostu cen domów co zbiegło się w czasie z największym jednomiesięcznym wzrostem liczby domów wystawionych na sprzedaż od 12 lat.

„Spadek wzrostu cen domów w czerwcu był najsilniejszym pojedynczym miesiącem spowolnienia w historii co najmniej od wczesnych lat 70.” – powiedział Graboske.

Dla szerszego obrazu, dwa lata przed krachem na rynku mieszkaniowym w 2008 roku, w 2006 roku, największe jednomiesięczne spowolnienie wyniosło 1,19 punktu procentowego. Gwałtowne spowolnienie w czerwcu jest pokłosiem ”niszczenia” rynku mieszkaniowego poprzez podwyżki stóp procentowych przez FED w celu obniżenia inflacji. Dla przypomnienia warto dodać, że działania te zdążyły już wywołać techniczną recesję.

Komentarz od ZeroHedge:

Spowolnienie wzrostu cen domów dotyczyło całego kraju i wszystkich 50 stanów, przy czym niektóre obszary spowalniały szybciej niż inne. Jedna czwarta rynków amerykańskich odnotowała spowolnienie wzrostu o trzy punkty procentowe w czerwcu, a cztery spowolniły o cztery lub więcej punktów tylko w tym miesiącu. Spowolnienie może ulec przyspieszeniu, ponieważ szok stóp procentowych znajduje odzwierciedlenie we wskaźnikach cen domów dopiero po około pięciu miesiącach.

Gwałtowny spadek dynamiki cen mieszkań w czerwcu nie jest zaskoczeniem, gdyż w marcu ostrzegaliśmy, że przystępność cenowa mieszkań mierzona przez Goldman Sachs pogorszyła się do najgorszych poziomów w historii.

W zeszłym miesiącu zwracaliśmy również uwagę na nieuchronny krach na rynku mieszkaniowym, ponieważ „oprocentowanie kredytów hipotecznych eksplodowało, obniżki cen gwałtownie rosną, a popyt nabywców spada”. Poniżej wykres zmiany oprocentowania 30 letniego kredytu hipotecznego.

ZeroHedge.com

Przełożyło się to na wzrost średniej spłaty kredytu hipotecznego o prawie 800 USD w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Graboske kontynuował: „Obserwujemy również znaczące zmiany w równaniu popytu i podaży, choć to też ma sporo do zrobienia przed normalizacją”.

Raport stwierdza, że ​​średnia wartość domu w San Jose spadła o 5,1% (-75 tys. USD) w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co oznacza największy spadek w porównaniu z maksimami wśród wszystkich obszarów metropolitalnych w kraju. Seattle odnotowało drugi największy spadek o 3,8% w tym samym okresie o 30 tys. USD, San Francisco -2,8% (-35 tys. USD), San Diego -2% (-19,5 tys. USD) i Denver -1,4% (-8,7 tys. USD) zamykają pierwszą piątkę.

Dla osób, które w panice kupiły domy na rekordowo wysokim poziomie w ciągu ostatnich dwóch lat, nie ma dobrych wieści, gdyż oczekuje się dalszego spowolnienia wzrostu cen w drugiej połowie roku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx