Ceny domów z największym miesięcznym spadkiem od wczesnych lat 70tych!

4 602

Czerwiec był prawdopodobnie punktem zwrotnym po najbardziej znaczącym rocznym spadku dynamiki cen domów od czasu, gdy Paul Volcker został przewodniczącym Fed (lata 1979 do 1987).

Black Knight, Inc’s Data & Analytics opublikował raport Mortgage Monitor, pokazujący, że dane z czerwca były „największym odnotowanym spowolnieniem wzrostu cen domów”.

Prezes Black Knight Data & Analytics, Ben Graboske, powiedział, że czerwiec pokazał rekordowe spowolnienie o prawie dwa punkty procentowe z 19,3% do 17,3% rocznego wzrostu cen domów co zbiegło się w czasie z największym jednomiesięcznym wzrostem liczby domów wystawionych na sprzedaż od 12 lat.

„Spadek wzrostu cen domów w czerwcu był najsilniejszym pojedynczym miesiącem spowolnienia w historii co najmniej od wczesnych lat 70.” – powiedział Graboske.

Dla szerszego obrazu, dwa lata przed krachem na rynku mieszkaniowym w 2008 roku, w 2006 roku, największe jednomiesięczne spowolnienie wyniosło 1,19 punktu procentowego. Gwałtowne spowolnienie w czerwcu jest pokłosiem ”niszczenia” rynku mieszkaniowego poprzez podwyżki stóp procentowych przez FED w celu obniżenia inflacji. Dla przypomnienia warto dodać, że działania te zdążyły już wywołać techniczną recesję.

Komentarz od ZeroHedge:

Spowolnienie wzrostu cen domów dotyczyło całego kraju i wszystkich 50 stanów, przy czym niektóre obszary spowalniały szybciej niż inne. Jedna czwarta rynków amerykańskich odnotowała spowolnienie wzrostu o trzy punkty procentowe w czerwcu, a cztery spowolniły o cztery lub więcej punktów tylko w tym miesiącu. Spowolnienie może ulec przyspieszeniu, ponieważ szok stóp procentowych znajduje odzwierciedlenie we wskaźnikach cen domów dopiero po około pięciu miesiącach.

Gwałtowny spadek dynamiki cen mieszkań w czerwcu nie jest zaskoczeniem, gdyż w marcu ostrzegaliśmy, że przystępność cenowa mieszkań mierzona przez Goldman Sachs pogorszyła się do najgorszych poziomów w historii.

W zeszłym miesiącu zwracaliśmy również uwagę na nieuchronny krach na rynku mieszkaniowym, ponieważ „oprocentowanie kredytów hipotecznych eksplodowało, obniżki cen gwałtownie rosną, a popyt nabywców spada”. Poniżej wykres zmiany oprocentowania 30 letniego kredytu hipotecznego.

ZeroHedge.com

Przełożyło się to na wzrost średniej spłaty kredytu hipotecznego o prawie 800 USD w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Graboske kontynuował: „Obserwujemy również znaczące zmiany w równaniu popytu i podaży, choć to też ma sporo do zrobienia przed normalizacją”.

Raport stwierdza, że ​​średnia wartość domu w San Jose spadła o 5,1% (-75 tys. USD) w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co oznacza największy spadek w porównaniu z maksimami wśród wszystkich obszarów metropolitalnych w kraju. Seattle odnotowało drugi największy spadek o 3,8% w tym samym okresie o 30 tys. USD, San Francisco -2,8% (-35 tys. USD), San Diego -2% (-19,5 tys. USD) i Denver -1,4% (-8,7 tys. USD) zamykają pierwszą piątkę.

Dla osób, które w panice kupiły domy na rekordowo wysokim poziomie w ciągu ostatnich dwóch lat, nie ma dobrych wieści, gdyż oczekuje się dalszego spowolnienia wzrostu cen w drugiej połowie roku.

Komentarze