Centralny bank Korei Południowej popiera kryptowaluty. Rozwój społeczeństwa bezgotówkowego w Korei

691

Centralny bank Korei Południowej poważnie rozważa użycie blockchainu i kryptowalut do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego, społeczeństwa w którym płatności gotówką przestaną istnieć. Korea Południowa słynie z wysokiego zaawansowania technologicznego, jak i szybkości wdrażania wszelakich innowacji fintech. Gotówka ustępuje kartom kredytowym i płatnościom fintech, tracąc znaczenie jako podstawowy środek wymiany. Kryptowaluty mogą zastąpić te rozwiązania nawet do 2020 roku.

Zgodnie z „Raportem płatności z 2017 roku”, wydanym przez Centralny bank Korei 30 października 2017r., bank prowadzi projekt demonstracyjny „społeczeństwa bezgotówkowego”.  Badacze z dziedziny fintech, ekonomii i zjawisk społeczno-ekonomicznych prowadzą badania z zagranicznymi bankami centralnymi, aby zastosować płatności oparte o blockchain, jak i kryptowaluty do płatności dnia codziennego. W styczniu tego roku, bank centralny ogłosił, że utworzy specjalne centrum finansowe dla współ-wybranych monet cyfrowych oraz zbada wpływ pieniędzy opartych o technologie kryptograficzne na ogólny system finansowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Korea Południowa może być pierwszym krajem, w którym zostanie użyty blockchain do stworzenia jednolitej, narodowej waluty wirtualnej- odpowiadającej aktualnym walutom świata.

Według KoreaTimes, południowokoreański rząd zaczął rozważać wycofywanie fizycznych pieniędzy w 2016 roku i planował stać się społeczeństwem bezgotówkowym do 2020 roku.

Karty kredytowe w Korei Południowej

W 2016 roku, według sondażu przeprowadzonego przez bank centralny, Koreańczycy posiadają średnio 1,91 karty kredytowe, 2,03 karty mobilne i 1,26 kart debetowych, bądź czekowych. Z roku na rok użycie kart płatniczych w Korei Południowej rośnie. Tymczasem stosunek osób wybierających pieniądze jako metodę płatniczą ciągle spada. Ponieważ Koreańczycy używają mniej gotówki, bank centralny emituje również mniej gotówki, co zmniejsza koszty państwa. W 2016 roku bank centralny Korei wyemitował o 12,3% mniej banknotów o nominale 10 000 Won od roku poprzedniego, podczas gdy emisja banknotów o nominale 5,000 Won obniżyła się o 5,9%, a 1000 Won o 3,7%.

Kryptowaluty
źródło: pexels

Życie bez gotówki

Czy wyobrażacie sobie przyszłość bez płacenia gotówką? Część środowiska twierdzi, że jest to nieunikniony krok w kierunku wysoce zaawansowanego społeczeństwa, natomiast druga część twierdzi, że jest to krok w kompletną inwigilację społeczeństwa, która doprowadzi do bardzo negatywnych skutków. Jeśli jedyną możliwością płatności będą tzw. wirtualne waluty (emitowane przez rządy), transakcje w tychże walutach będą w całości monitowane przez służby państwowe. W pewien sposób spowoduje to zmniejszenie prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu, czy innych nielegalnych i niepożądanych działań, do których dalej używa się walizek z gotówką. Na dłuższą metę spowoduje to jednak poczucie kompletnej inwigilacji i monitorowania, co każdy obywatel „robi” ze swoimi pieniędzmi.

Co sądzicie o działaniach banku centralnego Korei Południowej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze